Očekávaný Huawei Mate 10 lite je tady ve verzi Dual SIM, která stojí něco kolem 10 000 Kč (11/2017). Vybírat můžete ze zlaté, modré, bílé nebo naší černé barvy. Tento chytrý telefon na pohled zaujme obří obrazovkou a dvojicí duálních fotoaparátů. Na několik nedokonalostí jsme ale přece jenom přišli.
Náročnější uživatelé se ještě mohou seznámit s vybavenější alternativou Huawei Mate 10 Pro, která stojí něco přes 20 000 Kč (11/2017).
Obsah balení
Balení se od zažitých standardů nijak nevymyká. Papírová krabice obdélníkového tvaru ukrývá chytrý telefon, nabíječku, datový kabel, pecková sluchátka, kryt z tvrdého plastu a kovový špendlík. Stručný návod v našem balení chyběl.
Design a zpracování – 8/10
Po vybalení telefonu budete držet celokovového drobečka o hmotnosti 164 gramů a rozměrech 156 × 75 × 7,5 mm. Jasnou dominantou recenzovaného kousku představuje 5,9 palců veliká obrazovka. Ta je skutečně ohromná, a to nejen po stránce číselné, ale i pohledové. Zásadní ovšem je, že je displej rozměrnější hlavně do výšky. Manipulace a celkové ovládání tak neutrpělo zničující ránu, které by představovala nutnost použití dvou rukou současně.
Na úplný vrcholek většina uživatelů přesto palcem ruky nedostane, s čímž výrobce zjevně počítal. Stačí přejet prstem po navigačních tlačítkách a uživatelská obrazovka se smrskne na přijatelnou mez. Užívání Mate 10 lite tedy není žádné utrpění. I celkově designová stránka se moc povedla. Na tom má své prsy zase displej, který se roztahuje téměř k samým okrajům přístroje.
Vizáž přístroje působí skutečně výborně a o pozornost zvídavého publika nouze určitě nemá. Telefon je zkrátka stylový a pohledný. Konstrukce je rovněž maximálně pevná a žádná částečka nikde nepřečuhuje, neřeže nebo jiným způsobem nezlobí. Nyní trošku technických specifik. Na čele zařízení mimo obrazovky ještě najdete senzor, notifikační LED diodu, reproduktor pro telefonování a duální fotoaparáty 13 a 2 Mpx. Úplně dole je pak k vidění logo výrobce. Navigační tlačítka jsou tedy řešena softwarově.
Pravá hrana telefonu ukrývá tlačítko pro zapínání a vypínání, vedle něhož je kolébková regulace hlasitosti. Na protější levné straně je zasunuta schránka hybridního slotu. Huawei Mate 10 lite zvládne buď dvě nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM kartu a jednu paměťovou kartu. Spodní část telefonu ukrývá otvor 3,5 mm jacku, reproduktor a microUSB port. To je překvapivé zklamání, protože u telefonu za tolik peněz je modernější USB-C již žádoucí. Stejně tak nám chybí odolnostní certifikát. Černá barva také může za všudypřítomnou upatlanost a viditelný prach.
Ve výčtu techniky můžeme pokračovat dále. Opomenout nesmíme na nezbytnou miniaturní zdířku mikrofonu, která se nachází na horní i dolní hraně přístroje. Po otočení spatříme na bedrech telefonu blesk, duální fotoaparáty o hodnotách 16 a 2 Mpx a čtečku otisků prstů. Čtečka má klasický kruhový tvar a je nadmíru přesná, rychlá a spolehlivá.
Mimo bezpečnostního odemykání dobře slouží i pro pořizování a listování mezi fotografiemi, zastavení alarmu a přijmutí hovoru. Všechny úkony fungují za pomoci čtečky skvěle, a například fotografování selfií je úplná pohoda. Žádné stínění prsty ani nepohodlí tady nehrozí. Milovníci sociálních sítí mohou zaplesat…
Displej – 9/10
Pokud byste nad koupí Huawei Mate 10 lite přemýšleli, jedním z hlavních důvodů je bezesporu displej. Velikost 5,9 palců (18:9) je skutečně obří, a tak je sledování filmů a hraní her naprosto komfortní. Také ostatní práce je velmi pohodlná. Psaní emailů a práce s texty se najednou stala mnohem snadnější, než je tomu u menších rozměrů. Dotykový IPS panel zvládá zobrazovat rozlišení 2160 × 1080 pixelů při jemnosti 407 ppi.
Obrazovka telefonu velmi sluší a z hlediska uživatelského pracuje skvěle. Barevné podání má výborné a čitelnost je doma i venku taktéž v pořádku. Čas od času sice trošku haproval automatický jas, ovšem s tím má problémy kdejaký telefon. Naopak chválím noční automatiku, která byla vždy příjemně temná. Ono těch funkcí je konec konců víc.
Čtenáři docela jistě uvítají přítomnost komfortního čtení v podobě filtru modrého světa. Po jeho zapnutí ale nastavení barev nekončí. K dispozici je intuitivní táhlo, jehož posunky můžeme barvy směrovat ke studenějším nebo teplejším barvám. K tomu všemu si ještě funkci spuštění filtru můžeme časově naplánovat.
Teploty barev není problém nastavovat také při běžném provozu. A měnit můžeme velikost textů, čachrovat se spořiči obrazovky a případně i nastavovat režim spánku (až 10 minut). Proti obrazovce zkrátka nic nemáme. Srovnatelná kvalita s vlajkovými modely od Samsungu to ale není. Podstatné nicméně je, že displej vždy oddaně reagoval na naše přání, byť k nám doputoval již s nalepenou ochrannou folií.
Hardware a výkon – 7,5/10
Mobilní novinka Huawei Mate 10 lite staví na procesoru Hisilicon Kirin 659 s maximální frekvencí 2,36 GHz. Výkonností stránce vypomáhají 4 GB operační paměti a grafický čip Mali-T830 MP2. Při běžném provozu telefon pracuje velmi rychle, načítání netrvá dlouho a obecná odezva je bezproblémová. Procesor si s běžnými činnostmi obratně poradí a použité operační paměti se ukázaly jako plně dostatečné.
Problémy trošku nastávají u hraní her. Načítání občas trvá a s náročnějšími tituly si hardware zkrátka neporadí. Budoucím uživatelům určitě doporučujeme správné zavírání aplikací a pravidelné promazávání mezipaměti. Naše slova číselně dokládá bodové hodnocení AnTuTu Benchmarku s hodnotou 62 851 bodů.
To je sice asi o 20 000 více než nedávno recenzovaný Honor 6A, na druhou stranu je to dvojnásobná ztráta oproti modelu Huawei P10. Běžné a někdy i středně náročné hry ovšem jedou plynule. Navíc se telefon nepřehřívá.
Spokojený úsměv musíme poslat i na triko reproduktoru. Zvuk je nadmíru hlasitý a velmi kvalitní. Dokonce i ve větším prostoru se dobře poslouchá a nemáme k němu zásadních výhrad. Možná jeho umístění mohlo být šťastnější, protože jsme si průduch tradičně zakrývali prsty a dlaní.
Pro ukládání souborů je k dispozici interní uložiště veliké něco málo přes 51 GB. Tedy slušný datový prostor, který jen tak nezaplníte. Případným zájemcům doporučíme zakoupení dodatečné paměťové karty. Mate 10 lite si poradí s kartou o velikosti až 256 GB.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10
Energetickou zásobárnou je nevyjímatelná baterie o kapacitě 3 340 mAh. Její výdrž hodnotíme dle očekávání průměrně. Obrazovka je zkrátka příliš velká a detailní, tudíž celková výdrž telefonu nemůže být nijak oslnivá. A skutečně, při častém používání a nějaké hře vydrží telefon něco málo přes den. Na konci dne kapacita baterie většinou vykazovala asi 20 – 30 procent. Do rána tedy vydrží, ovšem na další den provozu nikoliv.
Uvnitř systému je ovšem k výběru dvojice úsporných režimů: běžný a ultra. S jejich pomocí se výdrž znatelně prodlouží, ovšem za předpokladu omezení mnoha technologických služeb a aplikací. Pro lepší výdrž si lze ještě zapnout funkci automatického vyčištění, která po uzamknutí přístroje vybrané aplikace zcela ukončí. Není ani problém jediným tlačítkem systém optimalizovat nebo nastavit nižší rozlišení displeje.
Kolonka zobrazující aplikace náročné na energii není také k zahození. Softwarové zázemí baterie se nám zkrátka velmi líbí. Správným nastavením se dá životnost baterie navýšit, a méně ostřílení telefonisté se mohou v rámci aplikace dozvědět, jaká aplikace nebo služba zastává roli největšího energetického žrouta. Abychom si ale rozuměli, s baterií dokážeme vyjít klidně celé dva dny, avšak za předpokladu velkého odříkání.
Rychlost nabíjení ale už tak radostná není. Z úplného vybití se na 30 procent baterie dostane za půl hodiny, na 53 procent za rovnou hodinu. Úplné nabití trvá 2,5 hodin, což je dlouhá doba.
Fotoaparát a kamera – 7/10
Prodejní tahanice kolem Huawei Mate 10 lite pějí ódy hlavně kolem fotoaparátů. Zvědavost na sebe skutečně upoutají, protože recenzovaný model nese čtveřici objektivů. Hlavní zbraní zastává zadní fotoaparát o síle 16 Mpx, jemuž dopomáhá 2 Mpx sekundant. Nenechte se však mýlit, neboť menší megapixelová výpomoc slouží hlavně pro jakousi ostřící podporu. Podobné hodnoty mají i čelní objektivy, kde si lebedí 13 a 2 Mpx objektivy.
Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.
Abychom byli upřímní, od fotoaparátů jsme čekali mnohem víc. Začněme ale optimističtěji. Maximální možné rozlišení se pohybuje v hodnotách 4608 × 3456 pixelů. Pakliže si dáte záležet, telefon budete ve svých rukou pevně držet a při focení budou v okolí panovat dostatečně příznivé podmínky, dočkáte se doslova skvostných výsledků. Z některých fotografií barvitý a detailní život doslova číší.
Za těchto předpokladů jsme byli spokojeni hlavně ve volné přírodě, kde všechna zeleň jakoby dýchala. Podobně kvalitní byly i mnohé makro snímky, jejichž struktura vykazovala zachování přirozených barev a stínů. Také noční snímky v režimu makro vypadají prostě nádherně. Za zhlédnutí stojí třeba trojice hořících svíček – to je skutečná nádhera…
Dost bylo ale spektakulárních výčtů a pojďme rovnou na technické komplikace. Vůbec nejhůře dopadlo fotografování v domácích podmínkách. Méně světla nebo rozsvícené umělé osvětlení dokáže výsledky neskutečně degradovat. Naprostá většina interních snímků nebyla použitelná, a pokud někdy naštěstí ano, stejně byly některé části rozmazané a nápadně zrnité. Vyfotografovat pohybující se dítě je doslova nesplnitelný úkol.
Ani venku není vše bez problémů. Objektivy často a vlastně i zbytečně přeostřují. Na obrazovce se objeví hezký detail, ale čočka obraz neustále znovu a opět ostří. Ani s nočními záběry jsme spokojeni nebyly. Kvalita se jakoby někam vytratila a o nějaké únosné detailnosti se nedá ani mluvit.
Krátkou zastávku ještě udělejme u softwarové výpomoci. K dostání je samozřejmě volba rozlišení, použití mřížek, časovače, ovládání zvukem, focení dotykem, zachycení úsměvů a třeba funkce ultra snímek. Touto funkcí lze pořídit fotografii v případě, kdy je telefon uzamknutý. Stačí dvakrát rychle zmáčknout tlačítko pro ztlumení hlasitosti a objektiv v mžiku (pod jednu sekundu) pořídí fotografii. Pro opravdové nadšence je pak k mání několik režimů, například panorama, efekty, vodoznak, časosběrný režim, HDR a třeba RAW. RAW lze zapnout v případě, kdy je spuštěn režim Foto Pro.
Softwarová podpora jednoznačně patří mezi ty nadstandardní. V podobném duchu se mohou vyřádit také fanoušci natáčení. Mimo uvedených režimů telefon dovolí natáčet v několik možných rozlišeních. Nejvyšší je FHD (1920 × 1080 pixelů) a nejnižší MMS (176 × 144 pixelů). Natočené záběry jsou – stejně jako u fotografování – pln rozporů.
Zatímco blízké objekty jsou poměrně detailní, mírně vzdálené a vzdálenější jsou zrnité a celkově nehezké. Videa nejsou povětšinou trhaná, ovšem přítomná stabilizace jakoby zaspala. Velké otřesy jsou patrné dokonce i při natáčení ve stoje. Večerní záběry nejsou taktéž bez technických konfliktů. Videa jsou zrnitá a ani tady otřesy samozřejmě nezmizely.
Neposedné dítko Huawei Mate 10 lite zkrátka a dobře potřebuje klidnou ruku a přemíru času na to, aby dokázalo pořídit hezké a kvalitní snímky. Mnohdy se mu to sice nepovede, ale pokud se štěstí usměje, výsledky jsou krásné. Musíme si ovšem připustit skutečnost, že ne každý má na podobné taškařice čas a chuť. Známe to všichni: „cvak, cvak“ a jde se dál… Jaképak copak. Ruku na srdce, čekali jsme prostě víc.
Systém a konektivita – 8,5/10
Veškeré dění se odehrává na pozadí operačního systému Android verze 7.0, který běží na pozadí nadstavby EMUI 5.1. Systém hodnotíme celkově jako plynulý a rychlý. Jeho práce byla vždy odvedena bez zádrhelů a stížností. Nikdy jsme nemuseli přístroj restartovat ani vymýšlet nějaké technické kličky. Během práce budete využívat výsuvnou lištu, na které je k vidění celá řádka známých aplikací. Pozastavme se kupříkladu u hotspotu, funkce nerušit, svítilny, informace o poloze nebo funkce pohodlného snímku obrazovky.
Můžeme plynule přejít do nastavení, kde na nás čeká správa karet SIM, ladění přenosové technologie Bluetooth, LTE či Wi-Fi. Kupodivu ale chybí NFC a poněkud nepřekvapivě se někam zatoulal také infraport. Uživatelských úprav může pocítit pořadí navigačních tlačítek, jazyk, datum a další známosti. Příjemným bonusem je chytrá asistence, ve které se naučíte ovládání gestem. Brzy zjistíte, že převrácením telefonu lze ztlumit příchozí hovory nebo budík, nakreslením písmene (pomocí kloubu prstu) spustit určitou aplikaci, nebo že se po nakreslení čáry obrazovka rozdělí na dvě poloviny.
Za drobnou zmínku stojí i funkce sejf, kam si můžete skrýt citlivé fotografie, videa a další data. Pokud jde o předinstalované programy, nechybí několik aplikací od Googlu a nástroje typu kompas, zrcadlo či rekordér. Milovníky hudby jistě potěší FM rádio, kancelářské otroky zase kalkulačka, kalendář nebo poznámkový blok.
Alternativy k Huawei Mate 10 lite Dual SIM
Levnější, ale neméně kvalitní alternativou je bezesporu Samsung Galaxy A5 2017, o kterém více prozradí naše podrobná recenze. Na přístroji se nám zamlouvalo designové zpracování, výborný displej, slušná výdrž baterie a poslušné fotoaparáty. Odolnost vůči vodě a prachu také leckoho potěší. Případní zájemci ale musí oželet funkci Dual SIM a třeba nepřítomnost notifikační diody.
Za přibližnou částku můžete zauvažovat nad modelem Honor 9 4GB/64GB Dual SIM. Tento přístroj vypadá moc krásně, oplývá slušným výkonem, rychlou čtečkou otisků prstů a přibalená baterie také něco vydrží. Někomu ale může vadit velká kluzkost a viditelné otisky.
Dražším konkurentem je bezesporu telefon Huawei P10 Dual SIM, který v současné době stojí asi 13 000 Kč (11/2017). P10 vypadá nadmíru dobře, má skvělou obrazovku, vynikající fotoaparáty a plynulý systém. Oproti recenzovanému kousku je navíc výkonný a vlastní USB-C. Vadu na kráse ale představuje slabší baterie. Více se dozvíte v říjnové recenzi.
Závěrečné hodnocení
Velmi dobrý
Huawei Mate 10 Lite se projevil jako chytrý krasavec s velkou obrazovkou, plynulým chodem, slušným interním uložištěm a stabilním systémem. Chybí nám ale odolnost a přítomnost modernějšího portu USB-C. Čtveřice objektivů nás také znejistila. Moc spolu nekamarádí a někdy s námi jakoby přestala mluvit úplně.
- Atraktivní design
- Celokovová konstrukce
- Velký a dobře čitelný displej
- Plynulý chod
- Rychlá čtečka otisků prstů
- Velké interní uložiště
- Stabilní systém
- Funkční pohybová gesta
- Žádná odolnostní ochrana
- Nic pro velké hráče
- Delší doba nabíjení
- Rozporuplné fotografie a videa
- Absence USB-C
- Cena/výkon
Diskuze a zkušenosti
Dobrý den. Na Heureke se prodava Huawei Mate 10 Lite Single SIM a Huawei Mate 10 Lite Dual SIM. Aký je medzi nima rozsíl???? Podle mne to je jeden stejný mobil... Je jen na mne či si tam dám dve SIM nebo SIM a pametovu kartu.... NEBO SE MÝLIM ?????
Dobrý den, ano, většinou tomu tak je, proto většinou doporučujeme Dual SIM verze, které jsou řekněme využitelnější...