Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Huawei Mate 10 Pro Dual SIM

11. 12. 2017 aktualizováno

Po nedávné listopadové recenzi přístroje Huawei Mate 10 lite Dual SIM jsme se dočkali také vyspělejší verze Pro. Ta má svým zákazníkům skutečně co nabídnout. Mimo nadstandardního výkonu ještě zmiňme například vynikající fotoaparáty. Ale pozor – je toho mnohem víc.

Prémiová výbava se samozřejmě odrazila na konečné cenovce, která vás obere o značnou část těžce získaného výdělku. Huawei Mate 10 Pro totiž stojí kolem 21 000 Kč (12/2012). Vybírat můžete z šedé nebo modré barvy. V rámci podrobného testování vám odpovíme, zdali se tato investice vyplatí.

Obsah balení

Po zakoupení chytré novinky z dílny Huawei se dočkáte designově povedené krabice, která ukrývá mobilní telefon, nabíječku, datový kabel typu USB-C, silikonový obal, pecková sluchátka a dokumentaci.

Průhledný obal se během používání projevil jako vynikající ochránce, jehož aplikaci po zakoupení doporučujeme. Zevnějšek přístroje na své kráse sice trošku utrpí, ale případný pád nemusí být zcela destruktivní.

Huawei Mate 10 Pro Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 9,5/10

Recenzovaný telefon Huawei Mate 10 Pro se vešel do rozměrů 154 × 75 × 7,9 mm a hmotnosti 178 gramů. Přístroj je skutečně velký, což se logicky projevilo na celkové manipulaci. Pro plnohodnotnou obsluhu počítejte s nutností zapojení obou končetin. To platí ale jenom částečně, protože systém umožňuje spuštění režimu jedné ruky. Rozložitost ovšem nic neubrala na zpracování. Přístroj je skutečně krásný a patří mezi velké designové krasavce.

Všechny hrany jsou příjemně zaobleny a je radost se jich dotýkat. Ostatně i veškeré jiné části jsou vyrobeny precizně a bezchybně. Hlavní roli zastává leštěný hliník se speciálním skleněným potažením Gorilla Glass 5. Použité materiály se bezvadně projevily na celkovém vzhledu, ovšem krapet utrpěla pohodlnost držení. Tělo je totiž nadmíru kluzké, tudíž je velká opatrnost nezbytná.

Jednotlivé spoje jsou bezchybné a všechny části sedí pevně na svém místě. Konstrukce oplývá odolnostní certifikací IP67, která si poradí s prachem a částečně i s vodou. Mimo jiné se můžete těšit z rychlé čtečky otisků prstů na zádech přístroje. Tam najdete také logo výrobce, duální blesk a duální fotoaparáty značky Leica, k nimž se za malý okamžik dostaneme.

Čelní strana jede plně v režii 6″ obrazovky, na níž se ve spodní části nachází známá trojice navigačních tlačítek. Hned pod nimi je logo výrobce. Nad obrazovkou trčí selfie objektiv, notifikační LED dioda a podpůrný reproduktor.

Ladem nezůstala ani svrchní část, kam byl integrován mikrofon a užitečný infračervený port. Dolní hrana se kromě druhé miniaturní zdířky mikrofonu nese ve znamení USB-C portu a hlavního reproduktoru.

Huawei Mate 10 Pro Dual SIM

Pravý okraj pak slouží pro regulaci hlasitosti pomocí kolébkového tlačítka a zapínání a vypínání obrazovky. Poslední levý protějšek byl poznamenán šuplíkem pro dvě nanoSIM karty. Konstrukce Mate 10 Pro tedy postrádá port pro rozšiřující paměťovou kartu a také zdířku pro 3,5 mm jack.

Displej – 9/10

Výrobce sáhl po OLED obrazovce v rozlišení 2160 × 1080 pixelů a jemnosti 402 ppi. Všechny garantované pixely se rozkládají na displeji s proporcemi 18:9. Šířka obrazovky je tak příjemná pro držení a surfování po internetu. Vystihnout musíme hlavně famózní pozorovací úhly a hezké podání barev. Displej je rovněž výborně čitelný i během slunečných dní. Reakcím obrazovky není také co vytknout.

Huawei Mate 10 Pro Dual SIM

Během používání jsme měli neustále zapnutý automatický jas, který za každých okolností bezvadně fungoval. Čtenáře potěší i přítomnost filtru modrého světla. V nastavení si lze dokonce dodatečně zapnout funkci Always ON nebo třeba snížit rozlišení obrazovky. Tím se poníží vytíženost baterie a telefon vydrží běžet o něco déle.

Použité rozlišení je oproti konkurenčním vlajkovým lodím o něco nižší. Zatímco někteří mohou tuto volbu považovat jako úkrok vedle, proč hned házet flintu do žita. Displej je totiž i přesto velmi kvalitní a díky „horšímu” rozlišení šetření energii. A konec konců běžně náročný uživatel menší rozlišení ani nezaznamená.

Hardware a výkon – 9/10

Útroby Mate 10 Pro byly obtěžkány výkonným osmijádrovým procesorem HiSilicon Kirin 970. Další technologickou špičkou je grafický čip Mali-G72 MP12. Systém obsahuje dokonce novinku v podání pokročilé umělé inteligence NPU (Neuro-Processing Unit), která je schopna rozpoznat přání svého uživatele a podle toho přizpůsobovat samotný přístroj.

Dle výrobce tato technologie optimalizuje a přizpůsobuje spotřebu energie i paměť přesně podle potřeb. Odborníkům nemáme důvod nevěřit, protože systém je skutečně perfektní. A konec konců jak brzy zjistíte, spotřeba energie je také výtečná.

Huawei Mate 10 Pro Dual SIM - AnTuTu HW

K hraní her přístroj využívá 6 GB operační paměti, které se projevily jako zcela dostatečné. Ostatně celkový výkon přístroje je nadstandardní. Hráli jsme i ty nejnáročnější online pecky a zařízení jede jako hodinky. Hledáte-li výkonný stroj pro krácení dlouhých chvil hraním her, tohle je určitě skvělá volba. Běžící procesy ale dávají hardwaru pořádně zabrat, protože se zadní strana docela zahřívá.

Na provoz zařízení ale nemá velké zatížení zjevně žádný vliv, neboť AnTuTu test hardwaru pravidelně vykázal cifru nad 176 tisíc bodů. Srovnáme-li výsledek s mírně dražším telefonem Samsung Galaxy S8+, model Mate 10 Pro dosáhl o zhruba 5 tisíc bodů více. O přibližně 2 tisíce bodů udolal také menší verzi Samsung Galaxy S8.

Výrobce slíbil 128 GB úložného prostoru. V reálných podmínkách ovšem počítejte se zhruba 111 GB. A jak jsme již psali výše, uložiště nelze nijak rozšířit. Pokud tedy víte, že je tenhle základní datový prostor pro vaše účely nedostatečný, recenzovaný přístroj není pro vaše potřeby vhodný. Pro běžné a mírně náročné uživatele je ale uložiště nadstandardní.

Zastávku musíme učinit také u reproduktorů. Jsou celkem dva: jeden je umístěn na obvyklém místě sluchátka pro telefonování a druhý vedle nabíjecí zdířky. Hlavní reprodukční roli zastává spodní reproduktor, jenž hraje velmi hlasitě a nadmíru kvalitně. Horní křikloun je spíše taková výšková podpora. A byť je to pomocník snaživý, jeho hlasový projev není příliš výrazný.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 9/10

Leč patří Huawei Mate 10 Pro nepochybně mezi velké telefony s vysokým výkonem, 4000 mAh baterie se projevila výborně. Při plné kapacitě se nemusíte bát opustit teplo domova klidně na jeden a půl až dva dny. Pakliže využijete některý z úsporných režimů a nebudete hrát jenom hry, ani tři dny nejsou problém. Třídenní výdrž si ale žádá velmi shovívavé zacházení.

Huawei Mate 10 Pro Dual SIM - AnTuTu baterie

Huawei zkrátka efektivně skloubil výkonný procesor a úsporný displej. Naopak nabíjecí proces se řadí mezi čistý průměr. Z úplného vybití se nám baterii podařilo nabít na maximum za zhruba dvě hodiny. Během první hodiny ale dokáže nabíječka kapacitu dobít na slušných 72 procent. Zbylá procenta se pak prostě zbytečně a nepochopitelně vlečou.

Fotoaparát a kamera – 9/10

Nápaditým zpracováním, skvělým výkonem a vynikající výdrží to ale nekončí. Ve chvalozpěvu pokračujeme také u fotoaparátů. Hlavní fotografickou silou představuje duální dvojička o rozlišení 12 a 20 Mpx. Druhý jmenovaný zastává roli černobílé podpory, který v kombinaci se svým bratrem dokáže vyplodit naprosto excelentní fotografie. Snímky jsou skutečně nadstandardní a Mate 10 Pro se nepochybně řadí mezi nejlepší fotomobily na trhu.

Na více fotografií v originálním rozlišení se podívejte tady.

Zásluhu na tom má široká technologická směsice. Předně vyzdvihněme objektivy od společnosti Leica a použitou světelnost o nevídané hodnotě f/1,6. Kamerky během své práce také využívají laserové ostření, optickou stabilizaci a duální blesk.

Vychválit musíme vynikající ostrost, plnost a naturální podobu pořízených obrázků. Není jim zkrátka co vytknout – fotit lze dokonce v 5K rozlišení. Šum je minimální a dobře zachytit se dají také pohybující se objekty.

Čelní objektiv je na tom o něco hůře. Parametrově sice vykazuje stále ucházejících 8 Mpx a slušnou světelnost f/2,0, výsledky ale nejsou oproti duálním fotoaparátům příliš zdařilé. Fotografie bývají občas mírně rozmazané a objektiv má zjevné problémy zaostřit. Níže se můžete podívat na ležící hodinky, které se nám ani po několikátém pokusu nepodařilo hezky zvěčnit.

Bezchybná nejsou ani videa. Vybírat sice můžete z 4K rozlišení při 30 snímcích nebo kupříkladu Full HD při 60 FPS. Většinou nás ale trápila stabilizace. Ač jsme se snažili sebevíc, na každém záběru byl patrný přítomný třas.

Výtkám je ale konec. Dobře na nás působilo i jednoduché fotografické prostředí bez otravných pozlátek a zbytečností. Každý fotograf má k výběru mnoho možností rozlišení, fotografických režimů a vychytávek. Uveďme například 3D panorama, rozmazané pozadí nebo zpomalený záběr. Nebýt trošku zbrklé selfie kamerky a otřesů, kategorie by se dočkala plného bodování.

Systém a konektivita – 9,5/10

Prémiový telefon si vysloužil operační systém Android verze 8.0, který byl výrazně poznamenán poslední EMUI nadstavbou. Systém oplývá mnoha možnostmi změn témat a uživatelského prostředí, tudíž si můžete vše podřídit k obrazu svému. Zachovány byly ale známé standardy jako horní a spodní výsuvná lišta. Systém byl vždy plynulý a veškeré úkoly plnil svědomitě.

Pro stabilní a svižný chod dobře slouží optimalizace, s jejíž pomocí se přístroj vyčistí od zbytečných dat a dalších elektronických nečistot. Čištění probíhá plně v automatickém režimu. S pravidelnou údržbou si ale lámat hlavu příliš nemusíte, protože telefon zvládá pracovat s mnoha otevřenými aplikacemi najednou.

Huawei Mate 10 Pro podporuje Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC a LTE. Znovu ještě připomeňme přítomnost infraportu, který funguje skvěle. A nemusíte přitom nic stahovat, neboť systém ovládací aplikaci již vlastní. Funkčnost jsme testovali na televizi a klimatizaci, kdy stačilo vybrat značku modelu a bylo hotovo. Skvělá, byť nenápadná funkce, která vám usnadní život.

Nemusíte se ovšem děsit z přemíry předinstalovaných programů. Dočkáte se známých standardů od Googlu včetně kalkulačky, kalendáře, rekordéru a jiných programových pomůcek.

Alternativy k Huawei Mate 10 Pro

Jako první volíme mírně dražší alternativu Samsung Galaxy S8+, kterou jsme recenzovali v létě letošního roku. Jedná se o kvalitní telefon se 6,2″ SUPER AMOLED obrazovkou, luxusním zpracováním s certifikací IP68, vysokým výkonem, skvělými fotoaparáty a mnoha užitečnými vychytávkami. Ani tento kousek není bezchybný a asi největší slabinou je slaboučká baterie.

Jasnou chytrou alternativou je přímý konkurent Samsung Galaxy Note8 64GB Dual SIM (recenze), jehož cenovka je s recenzovaným telefonem prakticky totožná. Note8 nabízí 6,2″ velký displej v rozlišení 2960 × 1440 pixelů, kvalitní duální fotoaparáty se světelností f/1,7, výkonný osmijádrový procesor, slušné uložiště a mnoho softwarových vychytávek. Baterie o síle 3300 mAh sice něco vydrží, ovšem výdrži Huawei Mate 10 Pro se rovnat nemůže. 

Závěrečné hodnocení

9

Perfektní

Do rukou se nám dostal jeden z nejlepších chytrých přístrojů letošního roku. Vlajková loď společnosti Huawei, Mate 10 Pro, je hezká na pohled, nadstandardně hardwarově vybavená, opatřená skvělými duálními fotoaparáty a vynikající výdrží. Trošku nás ale zklamala absence bezdrátového nabíjení a chybějící slot pro paměťovou kartu.

Design a zpracování
9.5
Displej
9
Výkon a hardware
9
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
9
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Kvalitní zpracování
  • Elegantní vizáž
  • Nadstandardní výkon
  • Pohotová čtečka otisků
  • Velké uložiště
  • Perfektní výdrž
  • Vynikající duální fotoaparáty
Zápory
  • Absence slotu pro paměťovou kartu
  • Chybí bezdrátové nabíjení
  • Bez portu pro 3,5 mm jack
  • Horší stabilizace videí

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář