Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Huawei MateBook D

5. 6. 2019 aktualizováno

Společnost Huawei se za poslední roky stala významným hráčem na poli chytrých telefonů. Nyní se pustila do vývoje notebooků. K testování jsme dostali Huawei MateBook D, který si můžete koupit za nevelikých 20 000 Kč. Byli jsme velmi zvědaví, jak si v této oblasti čínský megaloman povede. Stane se snad i tady jedním z nejlepších?

Obsah balení

Uvnitř krabice z tvrdého papíru najdete notebook, nabíječku a papírový manuál. Počítač je uvnitř hezky zabalen a chráněn proti poškození.

Design a zpracování – 8,5

Již na první pohled je zřejmé, že tady nemluvíme o nějakém drobečku. MateBook D je široký 3,58 centimetru a hluboký 2,39 centimetru. Hmotnost se vešla do 1,9 kilogramu, což je v ruce po nějaké chvíli již znát. Svůj podíl na tom má určitě 15,6“ velký displej a pevné šasi. I nejlevnější notebook od Huawei se totiž chlubí hliníkovou konstrukcí.

Stále slušná je také výška 1,69 centimetru. Přenosný počítač nevypadá nafoukle a v rámci mezí i stylově. Povrch se leskne a ani na otisky nijak výrazně netrpí. Konektivita je docela pestrá: nikoliv svojí rozličností, nýbrž množstvím nabízených zdířek. Po levici se kromě napájení nabízí HDMI port, 2 USB 3.0 konektory a 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Vzdálený pravý protějšek je s pouhým jedním USB 2.0 již výrazně chudší.

Naopak pro moji práci postrádám čtečku paměťových karet. Nemotorné USB flash disky se sice stále nosí, osobně ale dávám přednost menším paměťovým kartám. Nepřítomnost USB-C je – s ohledem na cenu – pochopitelná.

Zadní strana notebooku Huawei MateBook D se nese ve znamení pantu. Jeho konstrukční mechanismus je dostatečně pevný natolik, aby se displej při práci neviklal. Dokonce i při přenášení si rozevřená obrazovka drží stejnou pozici. Ti zkušenější se už jistě dovtípili, že otevřít počítač pomocí jednoho prstu není možné (celý počítač se zvedá).

Neméně důležitá spodní strana je při každém rohu opatřena čtveřicí gumových plošek. Na tato místečka notebook při položení na stůl dosedá. Počítač se na stole nehýbe a pevně sedí na svém místě. Pro ještě vyšší komfort slouží vyvýšená gumová ploška uprostřed. Sklouznutí nebo posouvání tady nepřipadá v úvahu.

Spodní straně jasně vévodí chladící průduchy. Vpravo a vlevo dole byly usazeny reproduktory. Hlasitost je slušná a kvalitu bych z letité zkušenosti přiřadil k pěknému průměru. Na hudební vyžití to není, pro běžný poslech a lenošení u filmů bez problémů.

Neméně důležitou roli každého přenosného počítače zastává klávesnice. Stejně jako s konstrukcí jsem byl i s jejím výstupem spokojen. Líbil se mi nízký zdvih, líbezné klapání a spousta užitečných funkcí na místech F1-F12. Dostalo se na ladění jasu displeje, hlasitosti zvuku nebo třeba přepínání skladeb. Kladné poselství vysílám i směrem k rozložení kláves, které mi vyhovovalo. Stejně tak povedený je i touchpad. Povrch je hladký a klikání pohodlné.

Recenze Huawei MateBook D

Co ovšem chybí je numerická klávesnice. Každý nechť si uváží sám, zdali ji ke své práci potřebuje. Mně spíše vadilo absentérství podsvícení kláves. Také se mi příliš nelíbí neustále svítící bílá dioda u tlačítka „power“. Na můj vkus zbytečně rušivý element, který nedává moc smysl. Alespoň že je zapínání umístěno mimo běžně používané klávesy (notebook omylem nevypnete).

Ze zpracování testovaného notebooku Huawei MateBook D si odnáším veskrze pozitivní zážitek. Za dvacet tisíc se v jednom stroji sešla hezká snůška technických pozlátek, které většina běžných uživatelů prostě ocení. Mouchy a mušky tady samozřejmě jsou, nejde ale o nic kvůli čemuž bychom museli vytahovat vidle.

Displej – 8/10

Během užívání této novinky budete hledět na 15,6 palců veliký displej. Jedná se o klasický IPS panel se standardním rozlišením 1 920 × 1 080 pixelů. Obvyklé Full HD rozlišení plní svoji úlohu zdatně. Na práci a zábavu jsou jeho služby plně dostačující.

Recenze Huawei MateBook D

Kontrast má parametry 800:1 a jas hlásí 250 nitů. Při běžné práci jsem nepocítil žádné limity nebo nedostatky. Maximální i minimální jas je slušný, a to jak při práci v kanceláři, tak na dvorku u vychlazeného nápoje.

Multimediální výbavu zahrnuje přítomná HD kamerka na vrchní straně displeje. I v jejím případě je kvalita zcela obvyklá. Pro obstojný obraz si žádá dostatek světla, v opačném případě se výrazný šum a nekvalita citelně ozývá. Při obhlídce okrajů displeje si můžeme povšimnout skutečně malých rámečků, za které se nemusí stydět ani mnohem dražší stroje.

Hardware a výkon – 8/10

Také technická výbava je velmi solidní. Uvnitř počítače pracuje procesor Intel Core i5 8. generace (1,6 GHz) a dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce MX150 se 2 GB pamětí. Pro běžnou práci je takový výkon odpovídající. Při administrativní náplni se větráky ani neroztočí, tudíž se o klid bát nemusíte.

Aby také ne, kromě 1 TB klasického HDD disku na vás čeká 128GB SSD disk, který není při práci slyšet. Jenom k dobru pak je 8 GB operačních pamětí. Huawei MateBook D samozřejmě není žádný herní stroj. K tomu jsou určeny výkonné notebooky.

Znovu také vzpomeňme na stereo reproduktory, které podporují technologii Dolby Atmos. Hrají dostatečně hlasitě a jsem toho názoru, že jejich zvukový přednes bude naprosté většině uživatelů stačit.

Výdrž baterie – 8,5/10

Baterie se pyšní kapacitou 3 800 mAh (43,3 Wh) a při běžném používání dokáže notebook pohánět kolem 8-9 hodin. Když přihlédneme k velikosti obrazovky (15,6“), výdrž má tenhle krasavec hodně solidní.

Recenze Huawei MateBook D

Nabíjení se v průměru pohybuje kolem 2 hodin. Notebook můžete nabíjet pouze dodávanou nabíječkou, která má po boku speciální zdířku. Až půjdete do práce, nezapomeňte si ji vzít…

Systém a konektivita – 8/10

Tady není o čem diskutovat. MateBook D má po prvním spuštění nainstalovaný Windows 10. Operační systém je čistý a bez zbytečného balastu navíc. Naopak jsem uvítal aplikaci PC Manager, která vám přehledně nabízí informace o hardwaru a možnost propojení s chytrým telefonem.

Systém je celkově bezproblémový. Počítač se neseká, nezahřívá a ukládání souborů běží podle očekávání. Spolehnout se můžete na podporu Wi-Fi a Bluetooth verze 4.1. K mání je trojice USB konektorů včetně HDMI portu, nicméně chybí USB-C rozhraní a čtečka microSD karet.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na domácí Heurece se zatím příliš zákazníků nevyjádřilo, proto případným zájemcům doporučujeme recenzi stránky Techradar, kde se mezi klady objevil velký displej a množství portů.

Alternativy k Huawei MateBook D

Jako levnější variantu doporučuji Acer Nitro 5 NH.Q3REC.003, který považuji za slušně vybavený stroj. Pokud si chcete připlatit, pak bych vás nasměroval k Xiaomi Mi Notebook Air 13,3. Nedávno jsem také testoval vynikající ultrabook Asus ZenBook 14 (recenze), který v našem testování dopadl moc dobře.

Závěrečné hodnocení

8.2

Skvělý

Huawei MateBook D je slušný notebook za skvělou cenu, který se hodí pro běžnou kancelářskou práci nebo multimediální zábavu. Chválíme hlavně velký 15,6″ displej a solidní výdrž.

Design a zpracování
8.5
Displej
8
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
8.5
Systém a konektivita
8
Klady
  • Pěkné hliníkové šasi
  • Velký Full HD displej
  • Spousta USB konektorů
  • Pohodlná klávesnice
  • Slušný kancelářský výkon
  • Solidní výdrž baterie
  • Hybridní disk (1TB + 128 GB)
Zápory
  • Chybí čtečka paměťových karet
  • Absence USB-C
  • Klávesnice není podsvícená

Nejprodávanější notebooky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář