Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Huawei P smart Dual SIM

10. 7. 2018 aktualizováno

Po vskutku úspěšném a povedeném telefonu Honor 9 Lite přišel do prodejů novější nevlastní bratříček Huawei P smart. Za částku kolem 5 000 Kč dostanete povedený mobil ze střední třídy, která v poslední době nabývá nesmírné popularity.

K dostání je černý, modrý a zlatý kabátek, přičemž vybírat můžete ze Single SIM verze nebo Dual SIM, kterou jsme měli to štěstí otestovat.

Obsah balení

Papírová krabička bílé barvy obsahuje mobilní telefon Huawei P smart (na displeji je nalepená ochranná fólie), nabíječku, datový kabel s postarší koncovkou microUSB, plastová sluchátka a kovovou sponku pro vyjmutí hybridního šuplíku. Takový řekněme slušný základ.

Huawei P Smart Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Mobilní telefon Huawei P smart neoplývá nijak výjimečným vzhledem, ale přesto je na pohled velmi líbivý. Především se nám zamlouvá celohliníková konstrukce, která se výborně drží a zároveň netrpí na ulpívání otisků prstů.

Svěžího zpracování se drží i nízká hmotnost 143 gramů a kompaktní rozměry 150 × 72 × 7,5 mm, kdy zejména šířka telefonu je příjemně štíhlounká. Přístroj však střežte jako oko v hlavě, protože postrádá jakoukoliv ochranu. Nějakého vrzání nebo technických nepřesností se však obávat nemusíte. Veškeré části sedí dobře a netřeba nikde nic hanit.

Také hrany jsou příjemně zaobleny a použitý displej s netradiční úhlopříčkou 5,65“ nabízí pohledné 2,5D zpracování. Na čelní straně dále spatříte selfie kamerku, telefonní reproduktor a užitečnou notifikační LED diodu. Navigační tlačítka jsou vyřešena softwarově, tudíž je spodní část, mimo loga značky, zcela čistá.

Zadní strana nabízí zázemí pro duální fotoaparáty, v jejichž blízkosti přisedává blesk. Oba objektivy jsou mírně vystouplé, což zapříčinilo viklání telefonu po položení na stůl. Kousek pod nimi výrobce naopak dobře umístil rychlou čtečku otisků prstů. S její prací jsme byli vždy spokojeni a rychle jsme si na ni zvykli.

Spodní hrana telefonu slouží především pro nabíjení skrze microUSB zdířku, vedle které jsou dále k vidění průduchy reproduktoru a 3,5 mm audio jack. Miniaturní mikrofon se kromě spodní části nachází i na hořejšku. Pravá strana se nese v tradičním duchu kolébkového regulátoru hlasitosti a tlačítka pro zapínání displeje, přičemž levý protějšek drží místo hybridnímu šuplíku.

Displej – 8,5/10

Obrazovku zastoupil dotykový panel o velikosti 5,65“ s Full HD rozlišením. Jeho roztažitost zabírá podstatnou část obrazovky (76,1 %), tudíž budete hledět na minimalistické boční rámečky. Displej je příjemně čitelný a barvy zobrazuje jasně a se špetkou detailu. Jemnost se zastavila na vynikající hodnotě 427 PPI.

Huawei P Smart Dual SIM

Poměr stran 18:9 se projevil jako dobrá volba, která je ideální pro sledování filmů a relaxační četbu. Čitelnost je skvělé ve venkovních i vnitřních prostorech, přičemž na pohodlném používání příliš neubere ani ostrý sluneční svit. Nalepená krycí fólie sedí překvapivě dobře a panel reagoval na naše gesta vždy hbitě.

Mezi softwarovou výpomocí najdete vyladěný automatický jas, režim komfortního čtení pro noční sovy a třeba i možnost měnit rozlišení, čímž snížíte spotřebu baterie. Obrazovka si rozumí i se schopnými gesty, jako je například rychlá funkce snímek obrazovky nebo probuzení pomocí dvojitého poklepání.

Zobrazovací prostor Huawei P smart samozřejmě nelze měřit s prémiovými telefony, i tak se ale jedná o vynikající displej, do jehož tváře byla vždy radost pohledět. Tady se vyšší střední třída skutečně vytáhla.

Hardware a výkon – 7,5/10

Výkonnostní poháňku recenzovaného kousku obstarává osmijádrový procesor Kirin 659, 3 GB operačních pamětí a grafický čip Mali-T830 MP2. Ať už se tváří papírové parametry jakkoliv, výkonnostně se P smart ukázal jako schopný bojovník. Bez větších hardwarových kotrmelců si zahrajete i středně náročnější hry, s nimiž si tenhle smartphone snadno poradí.

Rozjede sice i vysoce náročné hry, ovšem tady se začne tělo rapidně zahřívat a stabilita citelně trpět. Z celkového výkonnostního projevu jsme si však odnesli jenom dobré pocity. AnTuTu test vykázal 87 366 bodů, čímž Huawei P smart porazil o téměř 4 tisíce dražší model Huawei P20 Lite.

Huawei P Smart Dual SIM - AnTuTu hardware

Trošku menší je ale interní uložiště. Z původně slíbených 32 GB se dočkáte nějakých 23 GB, což není příliš. Běžným uživatelům takové datové pole sice stačí, ovšem trošku náročnějším určitě ne. Těmto případům nezbývá než přikoupit paměťovou kartu. Telefon schroustne microSD kartu o kapacitě až 256 GB.

Pozastavme se ještě u hodnocení reproduktoru. Použitý mono zvukovod hrál dosti hlasitě a musíme uznat že i docela kvalitně. Není to sice žádné hudební pozlátko typu sluchátka Koss, ovšem běžným posluchačům příjemnou atmosféru s klidem navodí.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7,5/10

Nevyjímatelnou baterii hodnotíme jako mírně lepší průměr. Kapacita 3 000 mAh dokáže telefon udržet při životě klidně i dva dny, ovšem v případě frekventovanějšího používání se doba zkrátí na 24 hodin. K lepším výsledkům však mohou výrazně přispět úsporné režimy nebo případně avizovaná možnost snížení rozlišení.

Huawei P Smart Dual SIM - AnTuTu baterie

Reálně tedy počítejte s jednodenní výdrží, neboť bez Facebooku, Instagramu a prohlížení internetových hanbáren už dnes být prostě nemůžeme. Neméně důležitá doba nabíjení se v obecném průměru ustálila na 2,5 hodin. Nutno dodat, že posledních dvacet procent nabíjení se skutečně vleče. AnTuTu test baterie zobrazil 10 494 bodů.

Chtě nechtě jsme ale mírné mrzutosti propadli při pohledu na použitou nabíjecí zdířku. MicroUSB port se v dnešní době zkrátka již moc nenosí, a tak bychom přítomnost USB-C viděli mnohem raději. Snad nikomu se v dnešní době přece nechce hledat správný úhel koncovky datového kabelu…

Fotoaparát a kamera – 7/10

I tady se nechal Huawei zlákat moderním trendem a záda „Péčkového“ smartu osadil duálními fotoaparáty. Zatímco hlavní využívá 13 Mpx se světelností f/2,2, sekundat zastoupily pouhé 2 Mpx.

Na první pohled zjevná megapixelová nedostatečnost má ovšem svůj důvod, neboť podstatně slabší objektiv zastupuje práci primárně rozostřovací. Vepředu pak dohledáte selfie kamerku s 8 Mpx a světelností f/2,0, která fotografuje i za pomocí mávnutí ruky.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Podoba výsledných fotografií nás vlastně ani nepřekvapila. Jestliže budete fotografovat při dobrém světle a s telefonem nebudete příliš hýbat, snímky budou slušné. V takovém případě obrázkům nechybí šmrnc, pěkné barvy a ostré rysy, které jsou nejvíce patrné u makro výplodů.

Horšící se světlo však na fotografiích zanechává značný šum a tmavost. Mnohdy se pak i stávalo, že čočky nevěděly kudy kam a začaly zbytečně a neúčelně přeostřovat. Zachytit pohyblivý objekt bez rozmazání se tak stalo prakticky nedostižným cílem. V zásadě doporučujeme přistupovat k focení s rozmyslem a bez zbytečného shonu.

V rámci fotografického režimu si sice lze snímky porůznu přeostřovat a ladit, ovšem po většině učiněných změn jsme příliš rozdílů nepochytili. Ani při fotografování čočky jakoby nereagovaly na náš dotyk, čímž jsme jim chtěli ulehčit ostřící práci.

Uživatelské prostředí jinak v zásadě nic nepostrádá ze zažitých očekávání. Nechybí možnost několika fotografických a natáčecích kvalit a režimů včetně HDR, Panorama či Krása. Pro režim vám pak dovolí pohrávat si s ISO a dalšími fotícími aspekty.

Huawei P Smart Dual SIM

Videa dopadla spíše nedobře. Pohyblivým záznamům chybí stabilizace a kvalita Full HD s 30 FPS je rovněž spíše taková pochybná. Videa se třepou a z ruky je velmi těžké natočit něco kloudného.

Noční záběry jsou však již nedostačující, a tak se nám poměrně slušně osvětlenou venkovskou ulici během noci téměř nepodařilo natočit do rozpoznatelné podoby.

Systém a konektivita – 9/10

Huawei P smart běží na nejnovějším operačním systému Android 8 Oreo, který ovlivňuje nadstavba EMUI stejné číselné verze. Pro budoucí majitele tato dvojice představuje svižný chod a intuitivní prostředí, ve kterém se vyzná i úplný začátečník. Systém běží jako hodinky švýcarských mistrů a práce s ním byla vždy pohodovou softwarovou procházkou.

Výrobce neopomněl ani na užitečnou výpomoc. Jmenovitě udělme jedničku třeba plovoucímu tlačítku, které automaticky schová navigační tlačítka a nahradí celou ovládací proceduru. Manipulace se tak stane jednodušší (po zvyknutí) a displej tímto trikem najednou získá více zobrazovací plochy. Obrazovku si není problém ani smrštit prostřednictvím režimu jedné ruky.

Nastavení uživateli dovolí měnit velikost písmen, spořiče včetně několika gest. Například převrácením telefonu můžete ztlumit příchozí hovory či umlčet otravný budík. Mezi předinstalovanými programy nechybí aplikace od Googlu, přičemž se dostalo i na svítilnu, rekordér, kompas, FM rádio, kalkulačku, kalendář či zrcadlo.

Mezi technologickou podporou najdete Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS a dokonce i NFC. Přístroj dokonce podporuje připojení dvou audio zařízení Bluetooth, což využijete například v automobilu (posloucháte písničky a s klidem ještě telefonujete přes handsfree). A i když někteří mohou postrádat infraport, celkově se jedná o plnohodnotný systém se slušnou podporou.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na portále Heureka Huawei P smart obdržel přes padesátku uživatelských recenzí, kde si mezi zákazníky vybojoval slušné hodnocení 92 %. Majitelé telefonu se obecně shodují na kompaktním těle, rychlé čtečce otisků prstů, svižném chodu a kvalitním displeji. Těch několik negativních komentářů neguje hybridní slot a třeba absenci USB-C portu.

Na zahraničním serveru Trusted Review získal telefon hodnocení 4/5, kde tamní recenzent o přístroji mluví jako o fantastickém smartphonu za skvělé peníze. Na portále GSMArena.com pak chválí široký displej, spolehlivý výkon a rychlou čtečku otisků.

Pokud si chcete o Huawei P smart pohovořit v českém jazyce, navštivte oficiální fórum, kde se plká jedna radost.

Alternativy k Huawei P smart

Jako levnější alternativu můžeme doporučit model Xiaomi Redmi 5 Plus 32GB Global (recenze), který v poslední době výrazně zlevnil. Oproti testovanému Huawei má tenhle macek 5,9″ displej s rozlišením 2160 × 1080 pixelů a s kapacitou baterie 4 000 mAh vydrží s přehledem celé dva dny.

Naprosto jasnou konkurenci recenzovaného telefonu představuje model Honor 9 Lite Dual SIM (recenze), jehož chytré služby si můžete v tuto chvíli pořídit za 5 400 Kč. Za tyhle peníze získáte do rukou pěkně zpracované chytré zařízení s 5,65″ IPS displejem a slušnými fotoaparáty o síle 13 a 2 Mpx. Ty najdete jak vzadu, tak vpředu.

Další tipy na kvalitní smartphony střední třídy najdete v našem článko o nejlepších telefonech do 6 000 Kč.

Kde koupit Huawei P smart a jeho cena

Cena Huawei P smart se v současné době (10. 7. 2018) pohybuje ve většině obchodů kolem 5 490 Kč. Pro aktuální cenu v jednotlivých obchodech klikněte na tlačítka níže:

Závěrečné hodnocení

7.9

Velmi dobrý

Huawei P smart je schopný mobilní telefon, který nás zaujal především skvělou manipulací, kvalitním displejem s poměrem stran 18:9 a slušným výkonem, jenž zvládne i středně náročné hry. Vytknout ale musíme spíše průměrné fotografie a přítomnost microUSB.

Design a zpracování
8
Displej
8.5
Hardware a výkon
7.5
Výdrž baterie
7.5
Fotoaparát a kamera
7
Systém a konektivita
9
Klady
  • Pevná hliníková konstrukce
  • Hezky padne do ruky
  • Rychlá čtečka otisků
  • Skvělý FHD displej
  • Slušný výkon
  • Stabilní a plynulý systém
  • Duální Bluetooth a NFC
Zápory
  • Chybí odolnostní certifikace
  • Spíše průměrné fotografie
  • Videa bez stabilizace
  • Postarší microUSB

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář
Uživatel
Dominika (komentář starší než rok)

Dobře budu znovu reklamovat

Odpovědět
Uživatel
Dominika Stratilová (komentář starší než rok)

Dobrý den jenže problém je ten že když surfují na internetu tak se mi stále zahřívá i když hru pouze 10 minut tak pak jdu změřit teplotu který mi ukazuje 45 stupňů a byla sem ho jednou reklamovat kde mi řekli že byla vadná základní deska a opět to samé horký displej a zadní strna též horká

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, asi máte špatný kus, což se někdy stává. Budete asi muset bohužel znovu reklamovat :( Opravny nehledají "přesný" problém ale vyměňují velké díly, desku, displej atp..., čili tím, že vymění něco takového nemusí odstranit celý problém.

Odpovědět
Uživatel
Dominika Stratilová (komentář starší než rok)

Ráda bych se zeptala proč se mi zahřívá mobilní telefon značky Huawei P smart? Každý den se mi zahřívá a nevím proč. Děkuji za odpověď Stratilová Dominika

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, pokud se vám telefon zahřívá při nabíjení nebo hraní her či sledování videí a filmů, je vše v pořádku. Pokud se zahřívá v případě vaší nečinnosti nebo minimálního používání, jako je např. surfování po internetu, zkusil bych tovární nastavení (data je potřeba zálohovat, vše se vymaže včetně fotek). Pokud ani to nepomůže, zřejmě vám nezbude nic jiného než reklamovat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář