Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Huawei P10 Lite Dual SIM

30. 9. 2017 aktualizováno

Naše redakční stoly konečně obtěžkal chytrý mobilní telefon nesoucí označení Huawei P10 Lite. Jeho příchod nás nadmíru potěšil, neboť právě tento kousek patří mezi oblíbené modely letošního roku.

Recenzovaný model si můžete pořídit za částku kolem 8 000 Kč (09/2017), přičemž k dostání je v naší verzi Dual nebo o něco levnějším Single provedení. K dostání je v černém, bílém, modrém a zlatém provedení.

Obsah balení

Balení modelu Huawei P10 Lite obsahuje vše, co má střední třída mít. Krom samotného přístroje na vás vykoukne rychlonabíječka, propojovací kabel typu microUSB, papírové manuály (akorát v naší krabici chyběly), kovová sponka a trošku lepší pecková sluchátka.

Huawei P10 Lite Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Již při prvním seznamování bylo jasně znát, že se nový Huawei nemá zač stydět. Vypadá skutečně nádherně a po estetické stránce lze body strhávat jen přetěžko. Není totiž za co. Vizáž přístroje je parádní a z jeho zevnějšku číší samá elegance.

Výrobce sáhl po slitině hliníku a hořčíku, která celý přístroj zpevnila a zocelila. Škoda jen, že konstrukce neoplývá nějakou odolnostní certifikací. I tak je ale tělo pevné a nikde nic neskřípe. Kromě postranních tlačítek všechny části sedí jako přibité. Čelní i zadní strana přístroje je potažena pevným sklem tvrdosti 7H.

O této hodnotě výrobce hovoří jako o tvrdosti srovnatelné s křemenem. Huawei nám tak garantuje vysokou odolnost proti poškození a poškrábání. Není důvodu nevěřit, protože se nám tato slova během recenzování potvrdila. S telefonem sice vždy pracujeme jako v peřinkách, ovšem jako běžní uživatelé přístroj pokládáme, strkáme do kapes a porůznu ohmatáváme. Huawei P10 Lite se ale projevil jako vynikající držák – nikde ani škrábnutí.

Rozměrově se telefon vešel do hodnot 146,5 × 72 × 7,2 mm a hmotnosti 142 gramů. To jsou slušné a štíhlé hodnoty. Ačkoliv se od mnoha jiných chytrých přístrojů rapidně neliší, každé uchopení ve mně vzbudilo příjemný pocit dokonalých tvarů. A tvary skutečně dokonalé jsou. Na žádné části nenajdete nic nepatřičného a všechny technické prvky spolu dokonale souzní.

Čtveřice hran je příjemně zaoblena a vytváří dokonalý komfort pro pohodlné držení a veškerou manipulaci. O to víc jsem byl překvapen, že telefon nemá tendenci z rukou vyklouzávat. Možná za to může ideální rozložení těžiště nebo postranní tlačítka na pravé straně, která na svém povrchu nesou mírné vroubky. Jedná se vlastně o jediná mechanická tlačítka – mimo regulace hlasitosti a zapínání displeje telefon jiná nevlastní.

Protější levá strana hostí vysunovací šuplík, do něhož lze vložit dvě nanoSIM karty nebo osamocenou nanoSIM kartu a jednu microSD kartu. Jde tedy o hybridní slot. Na čelní straně najdete 8 Mpx přední fotoaparát, senzor, podlouhlý reproduktor a notifikační diodu. Uprostřed se roztahuje 5,2“ obrazovka, jejíž spodní část zajišťuje pohodlí dotykových navigačních tlačítek. Úplně dole je pak k vidění logo výrobce.

Huawei P10 Lite Dual SIM

Na horní části konstrukce sedí 3,5 mm jack a zdířka mikrofonu, přičemž protější spodní část toho má o něco více. Jde o další miniaturní zdířku mikrofonu, microUSB konektor a žebrování hlavního reproduktoru. Poslední zadní strana vlastní blesk, 12 Mpx objektiv a čtečku otisků prstů. Ta je vyhotovena ve čtvercovém tvaru, přičemž kromě klasického odemykání ji lze využívat například pro listování mezi fotografiemi.

Čtečka funguje výborně a pohotově, její umístění ale není příliš vhodné. Raději jsme  dali přednost jinému druhu odemykání. Stejně tak mohl být displej o něco větší. Na čelní ploše totiž zbylo stále dostatek místa, kam by se nějaký ten pixel krásně vyšel. Suma sumárum je ale konstrukce jako celek nadmíru vyvedená a nám se moc líbí.

Podívejte se, co recenzovaný telefon vydrží…

Displej – 8,5/10

Během používání Huawei P10 Lite budete hledět do TFT IPS obrazovky veliké 5,2 palců. Ta zvládá maximální rozlišení o velikosti 1920 × 1080 pixelů. Obrazovka je čitelná ze všech úhlů a stran, přičemž ani na její reakce si stěžovat nemůžeme. Barvy jsou vydařené a černá působí skutečně četně. Chválím i minimální upatlanost. Nechtěné otisky stačí setřít tričkem a obrazovka je zase krásně čistá.

Huawei P10 Lite Dual SIM

Displej vlastní i několik softwarových vychytávek, které náročný zákazník tak nějak očekává. Především jde o funkci komfortního čtení, jež zvládá odfiltrování modrého světla. Po její aplikaci si ještě lze pohrát s teplotou barev – ta může být studenější nebo teplejší. Obrazovka disponuje i funkcí automatického jasu. Jeho práce byla vždy nadstandardní. Nejlépe se ale vycajchnovala během šera nebo v noci, kdy dokázala unaveným očím skutečně odlehčit.

Hardware a výkon – 7/10

Uvnitř recenzovaného chytráka klepe osmijádrový procesor Kirin 658, jehož maximální frekvence dosahuje 2,1 GHz. Grafické jádro je jištěno čipem Mali-T830 MP2 a operační paměť vlastní velikost 3 GB. Již na první pohled je zřejmé, že nejde o žádného výkonnostního bojovníka. Tuto skutečnost ostatně potvrzuje i výsledek AnTuTu Benchmarku, který vykázal 58 248 bodů. To je srovnatelný výkon s modelem Honor 6X a podstatně lepší výsledek než u telefonu Samsung Galaxy J7 (2017).

Huawei P10 Lite Dual SIM - AnTuTu hardware

Použitý hardware mne ovšem příjemně překvapil. Telefon jede jako hodinky, načítání je otázkou mžiku a ukládání dat neznamená automatický pokyn k přestávce. Náročné MMO hry sice přístroj dobře nezvládá, avšak náročnější akční pecky jedou parádně. Dokonce i online pařba World War Heroes jede bezvadně a o plynulosti není nouze. Huawei P10 Lite tedy doporučuji středně náročným herním nadšencům, kteří se spokojí se slušným, nikoliv dech beroucím výkonem.

On ten dech hardwaru totiž čas od času dochází, a to hlavně při delším hraní nebo přehrávání videí. Po větším vytížení začne zadní strana topit a je vhodné telefonu dopřát trošku odpočinku. Nesmíme opomenout ani komentář k vnitřnímu uložišti. Na papíře stojí 32 GB, v reálných podmínkách ovšem počítejte s úložným prostorem velikým asi 22 GB.

Pro běžné užívání a nějakou tu hru je to hodnota dostačující, herním nadšencům a filmovým snílkům to ale stačit nebude. Na závěr doplňme, že hlavní reproduktor hraje velmi hlasitě a jeho kvalita je vynikající. Mrzí mne ale nevhodné umístění, které mi vadilo hlavně při hraní her. Reproduktor jsem si stále přikrýval dlaní nebo prsty.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10

Recenzovaný kousek vlastní baterii o kapacitě 3000 mAh. Výdrž na tom není vůbec zle a při běžném používání (surfování, email, SMS zprávy) vydrží den a půl nebo dva. To je dobrý výsledek, který nikoho neurazí. Sledováním YouTube videí můžete v případě plného nabití strávit kolem 8 hodin. Hraní je na tom o nějakou tu hodinku hůře. Huawei P10 Lite získal během AnTuTu testování 14 858 bodů.

Huawei P10 Lite Dual SIM - AnTuTu baterie

V hezkém světle se vybarvil nabíjecí adaptér, s jehož pomocí zvládnete baterii z úplného vybití na sto procent nabít v průměru za hodin a půl. Pro lepší výdrž je k mání dvojice úsporných režimů – klasický a ultra úsporný.

Velmi se mi líbí možnost snížit rozlišení za účelem okamžité úspory energie, přičemž neméně přínosná je i funkce „vyčištění po uzamčení“. Ta po každém uzamknutí přístroje okamžitě ukončí aplikace, které dopředu vyberete, anebo zavře úplně všechny.

Fotoaparát a kamera – 7/10

Hlavní objektiv vlastní 12 Mpx se světelností f/2,2, které dokáží vyhotovit fotografii v maximálním rozlišení 3968 × 2976 pixelů. Za ideálních podmínek jsou výsledné snímky na velmi dobré úrovni. Po zmáčknutí spouště se dočkáte plných a sytých barev, které jsou povětšinou ostré a pohledné. A je úplně jedno, zdali fotografujete přírodu, městské uličky nebo domácí zážitky.

Na více fotografií v originálním rozlišení se můžete podívat tady.

Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy je okolí plné stínů, protože pak se výsledná kvalita rapidně snižuje. Při fotografování v domácích podmínkách doporučuji rozsvítit světlo a roztáhnout žaluzie. Jestliže tak neučiníte, ideálu se nedočkáte. Ani noční fotografie za moc nestojí. Největší problémy má objektiv s lampami veřejného osvětlení. Podobně je na tom i přední selfie kamera o 8 Mpx.

Z videí mám ale naopak celkem dobré pocity. Natáčet můžete v obstojné Full HD kvalitě při 30 snímcích za sekundu. A leč se některá videa až tak nepovedla, oceňuji hlavně plynulé zaznamenávání obrazu. Ani diskotéková světla a všeobecný rachot totiž pro kameru nepředstavují sebevětší problém.

Fotografičtí nadšenci dále ocení mnoho dostupných režimů, mezi nimiž je HDR, panorama, vodoznak, malování světlem a třeba časosběrný režim. Šikovná je informativní tabulka, která začínajícím uživatelům vysvětlí, co která zkratka znamená. Mimo uvedeného lze měnit rozlišení fotografií, aplikovat mřížku, zapnout časovač, fotit dotykem nebo zachycovat úsměvy.

Je toho zkrátka dost natolik, aby si každý dostatečně vyhrál. Není tedy nutné stahovat různé dodatečné programy, kterými byste systém zbytečně zahltili. Škoda jen, že ukládání fotografií trvá o něco déle, nežli jsme u telefonů této kategorie zvyklí. Stejně tak spouštěcí fotografický proces je takový loudavý. Abych řekl pravdu, v mém nitru jsem z výsledků obou objektivů spíše zklamán. Jako celek nejsou špatné, kvalitu jsem ale očekával o něco lepší…

Systém a konektivita – 8,5/10

Po zapnutí telefonu Huawei P10 Lite se spustí operační systém Android verze 7.0, jemuž sekunduje nadstavba EMUI 5.1. Čeká na vás plynulý a plnohodnotný systém, který vlastní téměř vše, po čem můžete toužit.

Jasnou samozřejmostí je výsuvná lišta plná užitečných aplikací. Mezi nimi najdete režim letadlo, svítilnu, informace o poloze, hotspot a další. Mezi nainstalovanými programy je toho opravdu hodně. Nechybí Twitter, Instagram, TripAdvisor, aplikace s počasím, hodinami, kalkulačkou a zrcadlem. K dobru je pak FM rádio, kalendář a třeba kompas. Ani na sortiment od Googlu se nezapomnělo. Můžete očekávat Gmail, YouTube, Filmy Play, Disk, Fotky a ještě několik dalších.

Výše uvedené aplikace se hodí a jejich přítomnost asi většina uživatelů s úsměvem uvítá. Další ale považuji za zbytečné. Řeč je například o aplikaci Zdraví, HiCare, E-mail, Top Games, Video a jiné. Je toho až moc. Některé aplikace lze odinstalovat, systémové ale nikoliv. Zbývá pak jediné – nechtěné programy přetáhnout do složky a snažit se na ně zapomenout.

Po příchodu do nastavení zjistíte, že telefon podporuje Bluetooth, NFC, Wi-Fi včetně plné podpory LTE. Moc se mi líbí položka s datovými přenosy, kde je graficky přehledně ukázáno aktuální datové využití. Člověk během okamžiku zjistí, kolik dat mu zbývá a kdy se má začít krotit. Není tedy potřeba stahovat žádný externí software.

Systém dále nabízí slušnou porci vychytávek. Kupříkladu chytrou asistencí si můžete naplánovat zapnutí a vypnutí přístroje, nebo si třeba změnit pořadí navigačních tlačítek. Také čtečku otisků prstů jde trošku potrápit. Otiskem se dá pořídit fotografie nebo video, přijmout hovor a zastavit alarm. Posunutím prstu můžeme zase zobrazit panel nebo procházet uložené fotografie. To je užitečná funkce hlavně pro přihlížející, kterým svým prstem nestíníte. Systému ale chybí infraport.

Alternativy k Huawei P10 Lite

Nejprve začněme dražším kouskem. Vybrali jsme přístroj Sony Xperia XZ (více v recenzi), který se nám během testování moc líbil. Je sice trošku dražší, na druhou stranu se můžete těšit na kvalitní a pevné zpracování, vysoký herní výkon a nadprůměrné fotografické výsledky. Designově ale není nic moc a baterka také není žádný držák.

Jako jednu z cenově levnějších alternativ můžeme doporučit letošní Samsung Galaxy J7 (čtěte naši recenzi). Ten v našem testování obstál a vykázal mnohé klady. Předně se jedná o pevné kovové tělo, skvělý displej, obstojnou výdrž baterie a plynulý systém. Nejde ale o bezchybný telefon, což dokazuje chybějící notifikační dioda, delší doba nabíjení a nepodsvícená navigační tlačítka.

Levnější náhradou by pak mohl být stále populární model Xiaomi Redmi Note 4 Global (tady je naše recenze), který se dočkal plnohodnotné podpory LTE, vynikající energetické výdrže a slušného výkonu. Ani svým zpracováním neurazí, ovšem doba nabíjení není nic moc a chybí třeba podpora NFC.

Závěrečné hodnocení

8

Skvělý

Populární přístroj Huawei P10 Lite se nám celkově líbil. Hlavně nás zaujal krásným designem a plynulým chodem. Mrzí nás ale spíše průměrný výkon a hlavně neposedný fotoaparát, který potřebuje ideální podmínky. Výdrž baterie patří k mírnému nadprůměru. Pochvalu zaslouží rychlost nabíjení, stejně jako kvalitní reproduktory.

Design a zpracování
9
Displej
8.5
Výkon a hardware
7
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
7
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Elegantní a pevná konstrukce
  • Pěkný displej
  • Obstojná výdrž
  • Rychlé nabíjení
  • Plynulý systém
Zápory
  • Průměrný výkon
  • Průměrný fotoaparát
  • Hybridní slot
  • Starší microUSB
  • Zbytečné programy

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Jan Cafourek (1. 1. 2018 17:01)

Dobrý den, umí tento telefon nahrávat - pořizovat záznam telefonního hovoru ? Děkuji moc za odpověď

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (1. 1. 2018 18:01)

Dobrý den, tak na tuhle funkci si bohužel již nevzpomínáme. U některých starších modelů této značky tato funkce není. Pokud se Vám ale přístroj líbí, neviděl bych v absenci této funkce velký problém. Stačí si zdarma stáhnout jednu z mnoha funkčních aplikací na Google Play. Ostatně jestliže tuto funkci budete využívat často, tahle volba je určitě tou nejlepší. Vybrané programy mají příjemné uživatelské rozhraní a snadnou správu nahraných souborů.

Odpovědět
Uživatel
Jan Cafourek (1. 1. 2018 19:01)

Dobrý den, děkuji za odpověď. Je to mobil který jsem pomáhal kupovat mamce (můj nahrávání hovorů umožňuje) no a u toho jejího jsem to v základní nabíce v průběhu hovoru neviděl a když jsem zkusil v průběhu hovoru standartní záznam zvuku tak mi to napsalo že to nejde. Ale pokud by to umožňovala nějaká externí aplikace máte tip na nějakou dobrou? Díky za odpověď

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (1. 1. 2018 19:01)

Dobrý večer, ano, v tom případě to telefon neumí... Trošku jsem zabrouzdal a tahle aplikace vypadá moc dobře. Má vysoké hodnocení a uživatelé si ji pochvalují. Navíc je v českém jazyce.

Odpovědět
Uživatel
Lukáš (30. 10. 2017 17:10)

Dobrý den, děkuji za kvalitní recenzi. Zvažuji, že tento telefon koupím manželce. Chci max 5.2'' a alespoň 32GB paměti, cena do výše tohoto mobilu. Doporučil byste tento nebo jiný? Např. P9 lite, Xiaomi Redmi 4X?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (31. 10. 2017 13:10)

Dobrý den, děkujeme za hezký komentář. Pokud jde o výběr telefon pro Vaši manželku, asi bych zůstal u modelu P10 Lite. Je to skutečně krásně a elegantně vypadající telefon, který je spolehlivý a má něco do sebe. P9 Lite také není špatný telefon, ovšem oproti "desítce" je pomalejší a má poloviční interní uložiště. Xiaomi má zase nižší rozlišení a oproti P10 Lite vypadá mnohem hůř. Baterie sice vydrží o něco déle, ovšem předpokládám, že Vaše paní raději uvítá hezčí design :)

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář