Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM

28. 6. 2018 aktualizováno

Recenze Huawei P20 Lite

Po skvělém telefonu Huawei P20 Pro a P20 přichází na řadu recenze odlehčené verze Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM, která se v tuto chvíli prodává za 9 000 Kč. Kromě naší modré barvy si můžete dopřát černé nebo růžové provedení. Někteří obchodníci prodávají také levnější verzi Single SIM.

Byli jsme moc zvědaví, jakou měrou se na výsledné kvalitě promítla lákavá cenovka, která tento model řadí mezi telefony pod deset tisíc korun. Hned na úvod si prozraďme, že jsme byli mile překvapeni a Lite verze za pozornost jednoznačně stojí.

Obsah balení

Krabička tradičních rozměrů a vyvedení nabízí mobilní telefon Huawei P20 Lite, nabíječku s výstupem 2A, datový kabel s koncovkou USB-C, plastová sluchátka s mikrofonem a tlačítkem, kovovou sponku a papírové příručky (v naší dodávce chyběly).

Huawei P 20 Lite 4GB 64GB Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Recenzovaný přístroj Huawei P20 Lite zastává pozici střední třídy velmi dobře. Telefon měří 149 × 71 × 7,4 mm a váží pouhopouhých 145 gramů, což z něj dělá pohodlného chytrého pomocníka. Zařízení se skutečně krásně drží a každý úchop je příjemný. Mimo nízké hmotnosti za to bezesporu může i slušná štíhlost.

Všechny hrany jsou dokonale zaobleny, takže vás žádná část nikde neřeže ani není na omak nepříjemná. Zadní část je navíc potažena sklem a zrcadlující perletí, která funguje jako takové horší zrcátko na cesty. Bedra telefonu však trpí na upatlanost, jež se projevuje viditelnými otisky prstů. Podobně negujeme i absenci jakékoliv odolnosti.

A když jsme u toho bědování, ještě vypíchněme nešvar letošních Huawei telefonů, kterým jsou vystouplé duální fotoaparáty. Ani verze Lite nebyla od této zhouby ušetřena, což se negativně promítlo na vyklání a „zranitelnosti“ čoček. Při pokládce přístroje tedy dávejte dobrý pozor. Kromě objektivů na zádech ještě spatříte blesk a čtečku otisků prstů.

V jejím případě chválíme skvělé umístění a pohotové reakce, které čas od času zvládly i upocené prsty. Stejně jako horní hranu, i spodní zdobí miniaturní zdířka mikrofonu. Kousek od ní je ještě reproduktor, pozice 3,5 mm jacku a USB-C konektor pomalejší verze 2.0 (přenášení souborů do počítače trvá o něco déle).

Levá strana se využívá pro výsuvný hybridní šuplík, jehož útroby pojmou buď dvě nanoSIM karty nebo případně jednu SIM a paměťovou kartu o maximální kapacitě 256 GB. Na protější části dále spatříte tradiční řešení v podobě samostatného tlačítka pro zapínání a vypínání displeje a kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti.

Čelní strana pocítila letošní novotu v podobě výřezu à la Apple iPhone X. Na jeho přítomnost jsme si v okamžiku zvykli a není důvodu k negativním postřehům. Jedná se zkrátka o ryze designový prvek, který buď někomu sedne nebo ne. Na vzniklém ostrůvku si našel místo senzor, notifikační LED dioda, telefonní reproduktor a selfie kamerka.

Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM

Do přístroje se lze dostat hned několika způsoby. Mimo tradičního PINu, gesta či čtečky otisků prstů máte šanci dát přednost funkci rozpoznávání obličeje. Její služby byly vždy rychlé a okamžitě jsme si na ně zvykli. Telefon prostě zvednete ze stolu a automatika se postará o odemknutí. A i když se přístroj někdy neodemknul, šlo o nepočetné výjimky.

Na 80,5 % přední části se roztahuje 5,84“ dotykový displej, kterému byla do správy svěřena trojice navigačních tlačítek. Hned pod nimi je pak stříbrné logo značky. Obrazovka zabírá podstatnou část předku, a i když to pravda není, díky poměru stran 19:9 působí až bezrámečkově.

Se zpracováním Huawei P20 Lite jsme byli nadmíru spokojeni. Zejména se moc povedl příjemný povrch, kterým inženýři zajistili pohodlnou uživatelskou manipulaci. K dokonalosti postrádáme odolnost a vadí nám vystouplé duální fotoaparáty…

Co Huawei P20 Lite vydrží se podívejte na videu níže:

Displej – 8,5/10

Během vyřizování zpráv a sledování filmů budete hledět na IPS LCD displej veliký 5,84“, který nabízí maximální rozlišení 2 280 × 1 080 pixelů a jemnost 432 PPI.

FHD+ rozlišení není problém ponížit na HD+, čímž ušetříte baterii. K ještě nižší spotřebě lze zapnout funkci chytrého rozlišení, jež finální rozlišení snižuje automaticky a bez vaší výpomoci.

Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM

Obrazovka disponuje automatickým jasem se svižnými reakcemi na aktuální prostředí, komfortní čtení k odfiltrování modrého světla s možností naplánování zapnutí a vypnutí včetně spořiče obrazovky a dalších softwarových vymožeností. Barevný režim například ladí teplotu barev: od výchozí, přes teplou až studenou.

Obrazovka je vskutku kvalitní a hezky se na její barevný projev dívá. Luštitelské trable nenastaly ani na přímém slunci či v nočních hodinách, kdy je minimální jas citlivý na unavené oči. V podobném kladu hodnotíme i dostatečné pozorovací úhly a rychlé reakce. Displej nebyl kupodivu ani příliš upatlaný, což nejeden zájemce ocení.

Docela nás ovšem překvapila nemožnost výřez softwarově uschovat, jako to umí předchozí vyspělejší verze Huawei. Nastavení obrazovky tuto volbu sice zatím nenabízí, ale třeba časem přibude.

Hardware a výkon – 8/10

Technická výbava byla poctěna přítomností osmijádrového procesoru Kirin 659 a 4 GB operačních pamětí. Této dvojici ještě vypomáhá grafický čip Mali-T830 MP2. Společně vytváří dostatečně výkonnou souhru s dobrými výsledky.

Telefon bez větších problémů zvládne středně náročné hry, přičemž rozpohybujete i opravdu náročné hry typu Shadowgun Legends. Pokles snímkování je sice znatelný, ale i tak se tato akční střílečka hrát dá. Běžný provoz je však svižný a načítání a ukládání souborů je otázkou okamžiků.

Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM - AnTuTu benchmark

AnTuTu test hardwaru prozradil 87 242 bodů. Pro srovnání výkonnější bratříček Huawei P20 si v tomto testu vybojoval 207 626 bodů a Huawei P20 Pro téměř 210 tisíc bodů.

Přístroj se většinou ani nezahřívá, což svědčí o slušné stabilitě a hardwarové vyváženosti. Interní uložiště výrobce dokládá 64 GB, v praxi však počítejte s asi 51 GB. To je stále hodně datového prostoru, který běžný uživatel prakticky nevyužije. Pokud ale patříte k těm náročnějším, kupte si paměťovou kartu a prostor rozšiřte až o dalších 256 GB.

Vedle konektoru pro nabíjení zbylo pak místo pro reproduktor. Jeho zvukové projevy jsou hlasité a kvalita stále dost slušná. I tady jsme tedy byli spokojeni a zřejmě nebudeme sami. Stereo jsme v této cenové kategorii neočekávali.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10

Baterie se svojí kapacitou 3 000 mAh asi nikoho nevytrhne. Papírové hodnoty se projevily do skutečnosti a počítat můžete s jednodenním provozem.

Telefon sice není problém udržet „naživu“ ještě o den déle, ovšem to už je nutné sáhnout po úsporných režimech a na nějaké vykecávání přes Facebook a Skype musíte zkrátka zapomenout. AnTuTu test uznal baterii 8 002 bodů.

Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM - test AnTuTu baterie

Naštěstí nabíjení netrvá příliš dlouho. Opakující se praxe prokázala dobu trvání asi hodinu a půl, někdy o pár minut déle. To jsou slušné výsledky, které telefon nezahanbí a nervózní majitele nerozhořčí. Podpora rychlonabíjení je zde zkrátka znát. Absence bezdrátového nabíjení snad ani nikoho nepřekvapí.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Záda telefonu zdobí dva objektivy, jejichž číselné hodnoty nejsou na první pohled kdovíjak zajímavé. Hlavní snímač zastoupil 16 Mpx čočka se světelností f/2,2, přičemž hned pod ní je sekundární výpomoc v podobě 2 Mpx Bokeh čočky. Jejím hlavním údělem je snímání objektu pozadí a případné rozmazání skrze portrétní režim. Selfie výbava zahrnuje 16 Mpx a světelnost f/2,0.

Více fotografií v originálním rozlišení najdete tady.

Všechna vyjmenovaná výbava povětšinou odvádí vynikající práci, za kterou se telefon stydět rozhodně nemusí. Častokrát se nám povedly skutečně dech beroucí obrázky, na něž je radost pohledět i na větším monitoru se slušným rozlišením.

No uznejte sami, nejsou ty žlutavé květy nádherné? A co teprve zelené listoví nebo květ heřmánku? Prostě nádhera. Makro snímky jsou tedy parádní a rozmazání pozadí funguje výborně.

Ani tady však nebyly výsledky vždy stoprocentní. Objektivy občas zápasily se slunečním zářením, nebo se naopak zdárně nevypořádaly s větším množstvím stínů a černé. Nicméně i když se ne všechny fotografie povedly, výsledná práce byla povětšinou dosti slušná. Body ale musí jít dolů za špatné noční snímky a kvalitu videí.

Maximální rozlišení pohyblivých záběrů představuje Full HD při 30 snímcích za sekundu, což je prostě na dnešní poměry a cenu telefonu pramálo. Záběrům dokonce viditelně chybí stabilizace, která by výsledek možná alespoň částečně vylepšila.

Pro splnění recenzentského úkolu se ještě pozastavme u fotografického prostředí. Nabídka zahrnuje mnoho režimů včetně profesionálního, panorama, časosběru či HDR. Další nastavení zahrnuje volbu rozlišení, značky GPS či sledování objektu.

Pro hračičky je pak k mání ovládání zvukem (fotí, když váš hlas dosáhne nastavené úrovně decibelů), focení dotykem či užitečná mřížka.

Kvalitu snímků můžete porovnat s Huawei P20 Pro i Huawei P20.

Systém a konektivita – 9/10

Operační systém zastoupil Android verze 8.0.0, kterému přitakává EMUI nadstavba úplně stejné verze. Systém zahrnuje chytrou asistenci s usnadněním, ovládáním pohybem a hlasem, manipulaci se zvukem, uživatelskými účty a celkovou správu připojení telefonu.

Očekávat můžete spolupráci s technologií Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspotem, Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS, NFC a podporou USB-C typu USB 2.0. Uživatelské prostřední zahrnuje také FM rádio, ovšem postrádá podporu infraportu.

Mezi předinstalovanými programy nechybí kalkulačka, kalendář, rekordér (nahrává výborně), svítilna, kompas a aplikace od Googlu jako Gmail, Disk či Chrome. Za příjemný považujeme poznámkový blok a k užitečným řadíme aplikaci Tipy, která vás o veškerých funkcích vlastní cestou vyspraví.

Systémové prostředí je celkově svižné, soubory a fotografie se rychle ukládají a na nic špatného jsme během měsíčního testování nepřišli. Telefon je vysoce stabilní a o zdlouhavém načítání nebo sekání nemůže být ani řeč.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece se sešlo přes stovku uživatelských recenzí, které se společně shodly na krásném 92 % hodnocení. Ostatně ne nadarmo je telefon na špici oblíbenosti zákazníků. Všichni se povětšinou shodli na pěkných fotografiích, povedeném designu a slušném poměru cena/výkon. Z těch několika málo negativních komentářů se větší počet shodl na průměrné výdrži baterie, k čemuž se i my přikláníme.

Prémiový design a nízkou hmotnost včetně funkce odemykání obličejem chválí zahraniční recenze na stránce Tech Advisor. Jestliže vás zajímá něco specifického, buď nám dejte vědět skrze diskusi pod článkem nebo si zajděte na fandovské povídání na oficiální stránce výrobce.

Alternativy k Huawei P20 Lite

Do obdobné cenové kategorie spadá například vynikající chytrý telefon LG G6, který mimo odolnostní certifikace IP68 vlastní také vojenskou certifikací MILD-STD 810G. K zahození není ani 5,7″ obrazovka s rozlišením 2 672 × 1 440 pixelů, výkonný procesor Snapdragon 821 a kvalitní fotoaparáty schopné natáčet v UHD rozlišení.

Za menší příplatek si můžete jako alternativu pořídit přístroj z vyšší střední třídy Asus ZenFone 5, který má kvalitní Super IPS+ LCD 6,2″ displej, vlastní výkonné osmijádro v podobě procesoru Snapdragon 636 a dokáže natáčet až ve 4K při 30 FPS.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělý

Huawei P20 Lite je pohledný chytrý telefon, který si své příznivce určitě najde. Umí krásně fotografovat, nabízí pěkný displej, slušný výkon a odemykání skrze obličej. Škoda viklajících se zad a kymácejících se videí.

Design a zpracování
8
Displej
8.5
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
9
Klady
  • Pěkný design
  • Skvělá manipulace
  • Překrásný displej
  • Slušný výkon
  • Krásné fotografie
  • Rychlý a plynulý systém
  • Odemykání obličejem a čtečkou
Zápory
  • Vystouplé a "zranitelné" objektivy
  • Viklající se konstrukce
  • Stále upatlaná záda
  • Neumí natáčet 4K
  • Videa bez stabilizace

Nejprodávanější mobily

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář