Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Huawei P20 4GB/128GB Dual SIM

20. 6. 2018 aktualizováno

Do redakce k nám konečně doputoval chytrý telefon Huawei P20 4GB/128GB Dual SIM, který se dá v tuto chvíli pořídit za nemalých 17 000 Kč. Vězte však, že se původní investice v dobrém vrátí. Tohle je totiž prémiový mobilní telefon, jenž dokáže obstát na všech frontách.

Kromě naší černé varianty si můžete objednat modrou, zelenou nebo růžovou barvu.

Obsah balení

Uvnitř papírové krabice dohledáte mobilní telefon Huawei P20, mohutnou nabíječku s výstupem 4,5A, datový kabel s novou koncovkou USB-C, kabelovou redukci stejného typu, plastová sluchátka s ovládáním hlasitosti a mikrofonem, kovovou jehlu na šuplík a dokumentaci (v našem balení chyběla).

Ačkoliv je balení nadité, rozhodně postrádáme obal, který by telefon uchránil před okolními vlivy. A je to hlavně dvojice vystouplých duálních fotoaparátů, která by potřebovala zakrýt…

Huawei P20 4GB/128GB Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Huawei P20 patří mezi elegantní telefony, které se drží spíše při zemi a ze zažitých tradic nijak závratně nevybočují. Alespoň takto vnímáme čelní stranu, jež na své svrchní straně nabízí telefonní reproduktor, senzory, notifikační LED diodu a selfie kamerku. Velké překvapení ale nastává po zapnutí 5,8“ obrazovky, jejíž vrchní strana se dočkala výřezu.

Navigační tlačítka byla vyřešena softwarovou formou, přičemž spodní část telefonu ještě zdobí čtečka otisků prstů. Její servis byl vždy rychlý a spolehlivý, takže nelze nijak hubovat. Přístroj lze ostatně odemykat několika způsoby. Mimo otisků, gest a PINů je ideální využít senzor pro rozpoznání obličeje.

Ten funguje naprosto dokonale a svižně. A pokud vás snad nerozpozná, což se stane skutečně minimálně, jednoduše se dotknete čtečky a telefon je v okamžiku zpřístupněný. Podobně jako Huawei P20 Pro, i recenzovaná verze má tento způsob odemykání rychlejší než konkurenční Samsung Galaxy S9+.

Přístroj se pohodlně drží a veškerá manipulace je také bezproblémová. Konstrukce byla zpevněna vakuovým ochranným potahem a nanovakuovým optickým gradientním potahem, jejichž přítomnost zároveň vytváří pěkný a lesklý vzhled. Veškeré hrany jsou standardně zaobleny, přičemž jednotlivé boční přechody nikde nevytváří ostré hrany či jiné nepohodlí.

Telefon měří 149 × 71 × 7,7 mm a váží slušných 165 gramů. Ani při delší manipulaci se tak Huawei nepronese a užívání bude příjemné i něžnějšímu pohlaví. I přesto veškeré části sedí pevně na svém místě a nikde se nic neviklá ani neskřípe. Levá hrana zařízení byla poctěna šuplíkem pro dvě nanoSIM karty, který si ovšem s paměťovou kartou neporadí. Vystačit si tak musíte s původním 128 GB uložištěm z výroby.

Na protější pravici dohledáte regulaci hlasitosti a tlačítko pro zapínání displeje. Horní hrana zůstala mimo mikrofonu zcela holá, ovšem protější spodek toho nabízí mnohem víc. Především napájecí zdířku typu USB-C a průduch hlavního reproduktoru. Nenechte se však zmýlit levými otvory, které zastávají pouze designový efekt. Nyní nám ještě zbývá popsat zadní stranu.

Bedra telefonu jsou lesklá, tudíž můžete dané zpracování využívat jako takové krizové zrcátko. Záda se však dost patlají a přítomnosti čmouhanců a otisků si nelze nevšimnout. Skleněný povrch dokonce nesl několik škrábanečků.

Na zadní části jsou každopádně stěžejní fotoaparáty, jejichž duální dvojice značky Leica se nachází v levém horním rohu. Hned pod nimi ústí laserového ostření, autofocus a kousek dole vysedává duální LED blesk.

Vystouplé duální fotoaparáty jsou určitě velkým mínusem, přičemž o jejichž brzkém poškrábání vůbec nepochybujeme. Poškození je věc jedna, druhou je pak způsobená nestabilita telefonu. Po položení na stůl se přístroj značně viklá, což není vůbec příjemné. Trošku nás dále mrzí odolnost Huawei P20, kterou zastoupila pouze certifikace IP53. Přístroj tedy částečně odolná prachu a stříkající vodě. Za takové peníze bychom prostě čekali něco lepšího…

Displej – 9/10

Chytrý telefon Huawei P20 4GB/128GB Dual SIM vlastní IPS LCD displej o velikosti 5,8“, který ke své práci využívá rozlišení 2 244 × 1 080 pixelů. Obrazovka zastává 80,4 % čelní plochy, přičemž její jemnost činí slušných 429 PPI.

Zobrazovací plocha nás během používání svojí kvalitou příjemně překvapila. Displej byl vždy jasně čitelný, barvy krásné a pozorovací úhly dostatečné. Také maximální i minimální jas byl výborný, přičemž nejinak tomu bylo i v případě softwarové podpory.

K výběru máte automatickou regulaci jasu, filtr modrého světla, automatickou úpravu barev podle osvětlení okolí či chytré rozlišení obrazovky, které automaticky sníží rozlišení v případě energetické nedostatečnosti. A pokud by vám snad neseděl horní výřez, jediným stisknutím můžete jeho přítomnost skrýt.

Níže se podívejte, jak vypadá displej s výřezem a „bez výřezu”

Hardware a výkon – 8,5/10

O hardwarovou výbavu bylo dobře postaráno. Uvnitř přístroje se třepe osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 970, kterému vypomáhají 4 GB operačních pamětí. Grafické zkrášlení má zase na starosti čip Mali-G72 MP12. Kombinace uvedených technikálií se ukázala jako výtečná a tahle mašinka nemá problém utáhnout i ty nejnáročnější hry.

Huawei P20 4GB/128GB Dual SIM - AnTuTu hardware

Můžete klidně hrát Shadowgun Legends, poté plynule odepsat na zprávu a pohodlně se vrátit ke hraní náročné pařby. Chod je za každých okolností skutečně svižný a příjemné bylo i zjištění, že se telefon ani moc nezahřívá. Z původních 128 GB máte k dispozici stále slušných 111 GB, které nemá běžný uživatel šanci zaplnit.

Znovu připomínáme, že do telefonu nelze vložit paměťovou kartu, tudíž berte dané číslo za konečné a neměnné. AnTuTu test hardwaru vykázal pěkných 207 626 bodů, což je oproti Pro verzi výsledek o zhruba 2 tisíce menší. Recenzovaný model však o téměř 60 tisíc překonává výkonný model Sony Xperia XZ2 Dual SIM a také verzi Compact.

Pokud se podíváme na stránku reprodukční, z průduchu se šine příjemný zvuk plný kvality. K poslechu a přehrávání hudby je určitě vhodný, škoda však absence sterea. Maximální hlasitost je ovšem zcela dostatečná.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 9/10

Huawei P20 využívá baterii s kapacitou 3 400 mAh, jejíž energetická výdrž se prokázala jako slušná. Při lehkém snažení se přístroj nevybije ani po dvou dnech, v případě hraní her a sledování filmů se výdrž sníží asi na den a čtvrt.

Huawei P20 4GB/128GB Dual SIM - AnTuTu baterie

Pro snížení spotřeby máte možnost sáhnout po několika úsporných režimech či optimalizaci využití baterie. K nižší spotřebě také vede již avizovaná možnost snížení rozlišení obrazovky na HD+. AnTuTu test baterie si vydobyl 9 849 bodů.

Nabíjecí procesí trvá asi 1 hodinu a 45 minut. Z 15 % se na 80 % baterka dostane za 40 minut, na plné nabití se z uvedené kapacity vyšvihne za 90 minut. Znovu tedy platí, že se první procenta dobíjí mnohem rychleji než posledních asi 20 %. Huawei P20 ovšem nepodporuje bezdrátové nabíjení, což je velká škoda.

Fotoaparát a kamera – 9/10

Mezi největší lákadla této novinky patří kvalitní fotografie, kterých jsme se skutečně dočkali. O poctivé fotografické výsledky se stará duální dvojice o síle 12 a 20 megapixelů.

Zatímco první čočka využívá světelnost f/1,8, druhá verze s černobílým podáním vlastní f/1,6. Mezi technikami nechybí například prediktivní autofocus, laserové ostření nebo 2× optický zoom.

Celkem 58 fotografií v originálním rozlišení najdete tady.

Výsledné fotografie jsou povětšinou nadstandardní. Obrázky jsou syté a přirozené barvy z nich přímo číší. O kvalitní detail a ostré snímky tedy nouze není. Také pohybující se snímky nedělají objektivům problém, což ocení rodiny s neposednými dětmi či zvířecími kamarády.

Detail a ostrost však výrazně ubývá při snížené viditelnosti, zejména v domácnosti. Čočky ostří mnohem pomaleji, šum je docela výrazný a zachytit pohybující se objekt už není tak samozřejmé jako za ideálních podmínek. Vzpomenout ještě musíme na přední selfie kamerku s 24 Mpx a světelností f/2,0, která rozhodně patří mezi ty lepší.

A lepší jsou i videa, která máte možnost natáčet v UHD 4K rozlišení při 30 FPS. Ačkoliv byla stabilizace krapet neposedná (vlastně úplně chybí), povětšinou se dočkáte moc pěkných záběrů. Pro ideální snímky je nicméně žádoucí pevně stát a raději se ani nehýbat, nebo zvolit horší kvalitu rozlišení, v jejímž případě stabilizace funguje.

Kvalita obrazu sice výrazně trpí i při zoomování, ovšem při běžném natáčení jsou videa skvělá. Pohyblivé zážitky máte šanci pořídit třeba i ve Full HD při 60 snímcích za sekundu.

K výběru je samozřejmě celá řada kvalit a režimů. Kromě automatiky je k mání i režim Pro, Portrét, Noc, HDR či zpomalené natáčení. Tlačítko hlasitosti lze proměnit na funkci spuštění závěrky, přičemž k jednotlivým obrázkům máte možnost přidávat značku GPS.

Systém a konektivita – 9/10

Přítomnost nejnovějšího Androidu 8.1.0 Oreo jsme brali jako jasnou povinnost. Prostředí celkově dále ovlivňuje EMUI nadstavba totožné verze, která uživatelské používání již tradičně zpříjemňuje. K dispozici máte výsuvnou lištu, kde nechybí svítilna, informace o poloze a rychlý přístup k mnoha jiným funkcím. Užívání systému bylo vždy svižné, bez zdlouhavého načítání nebo sekání.

Vychválit musíme chytrou asistenci, v jejímž podání lze zapnout menší obrazovku, pohyblivou klávesnici, ovládání hlasem či pohybem nebo případně režim ovládání s rukavicemi. Nastavení dovolí také plánované zapnutí a vypnutí telefonu v určitý čas. Tímto způsobem ušetříte baterii a nikdo vás ani nebude v nevhodnou dobu obtěžovat.

Systém podporuje LTE, Wi-Fi, GPS, NFC a poněkud překvapivě pomalejší verzi Bluetooth 4.2. Oželet jsme museli infraport a FM rádio. Své zastoupení si ale našly aplikace od Googlu, jako například Gmail, YouTube, Disk a další. Ti kancelářští pak ocení kalkulačku a kalendář. Mezi předinstalovanými programy ale dohledáte i záznamník, kompas či zrcadlo.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece se objevila téměř dvacítka uživatelských hodnocení, která se společně shodla na pěkných 97 %. Většina opěvovala kvalitní fotoaparát, slušnou výdrž a svižný chod. Některým však chyběl postarší 3,5 mm jack a bezdrátové nabíjení, s čímž souhlasíme.

Kvalitní fotoaparáty ostatně vychvaluje kde kdo. Tak třeba zahraniční recenze na serveru Trusted Review nebo Tech Advisor. O Huawei P20 si můžete v naší mateřštině klidně poplkat s ostatními uživateli na oficiálním fóru Huawei.

Alternativy k Huawei P20

Zcela jasnou volbou je vybavenější bratříček Huawei P20 Pro Dual SIM, který jsme recenzovali teprve nedávno. Za několikatisícový příplatek se dočkáte elegantního zpracování, které vlastní odolnostní certifikaci IP67, krásného OLED displeje o velikosti 6,1″, solidního výkonu a dvoudenní výdrže. Samozřejmostí jsou pak nádherné fotografie v podání fotografujícího tria.

Další povedenou alternativu zastává Samsung Galaxy S9 Plus, jehož elegantní vzhled a skleněný povrch (IP68) vypadají naprosto úžasně. Displej v tomto případě zastoupil 6,2″ Super AMOLED, přičemž o nadstandardní herní výkon se stará procesor Exynos 9810 a 6 GB RAM. Zklamáním je však baterie s kapacitou 3 500 mAh, jejíž výdrž vystačí na jediný den. Naopak fotografie jsou prostě úžasné, o čemž se můžete přesvědčit v příslušné kategorii.

Náš tip
Ani pro další skvělou inspiraci nemusíte chodit daleko. Doporučujeme článek Nejlepší fotomobily nebo případně Nejlepší prémiové telefony, kde si vybere skutečně každý náročnější uživatel.

Kde koupit Huawei P20 a jeho cena

Cena Huawei P20 se v současné době (20. 6. 2018) pohybuje ve většině obchodů kolem 16 990 Kč. Pro aktuální cenu v jednotlivých obchodech klikněte na tlačítka níže:

Závěrečné hodnocení

8.8

Skvělý

Huawei P20 patří mezi špičkové telefony letošního roku, který neudělá ostudu krásnými fotografiemi, parádním výkonem a slušnou výdrží. Oproti některé konkurenci však testovaný přístroj klopýtá viklajícími se zády, slabší ochranou a absencí stereo reproduktorů.

Design a zpracování
8
Displej
9
Hardware a výkon
8.5
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
9
Systém a konektivita
9
Klady
  • Pohodlná manipulace
  • Krásný displej
  • Vysoký výkon
  • Slušná výdrž
  • Krásné fotografie a povedená videa
  • Plynulý a odladěný systém
Zápory
  • Upatlaná záda
  • Pouze IP53
  • Vystouplé fotoaparáty
  • 4K videa bez stabilizace
  • Nemá stereo

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář