Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Huawei P30

10. 7. 2019 aktualizováno

Recenze Huawei P30

Čínský Huawei se letos pochlubil několika skvělými telefony. Po úžasném fotomobilu Huawei P30 Pro a solidní odlehčené verzi P30 Lite jsme otestovali také Huawei P30. Ten se může pochlubit mnoha přednostmi: hezky vypadá, používá OLED panel a například i skvěle fotí…

Obsah balení

Po odkrytí horního víka krabičky na vás vybafne mobil Huawei P30, velká nabíječka, USB-C datový kabel, pecková sluchátka, sponka, brožurky a průhledný silikonový obal. Ten kromě konstrukce pamatuje také na modul zadních fotoaparátů, který účelně chrání. Jeho nasazení se vyplatí, protože přístroj nedisponuje zvýšenou odolností.

Recenze Huawei P30 obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

K testování jsem dostal pěknou bílou barvu, která mění své odstíny podle úhlu pohledu. Přístroj vypadá fantasticky a světlý kabátek mu očividně prospívá. Záda jsou skleněná a hostí trojici fotoaparátů včetně blesku. Boční rámečky jsou kovové a telefon padne skvěle do ruky. Proti manipulaci nemohu nic namítat. Tento stroj ostatně váží pouhých 165 gramů a rozměrově se vtěsnal do 149,1 × 71,4 × 7,6 milimetrů.

  • Kromě bílé barvy si můžete koupit třeba černou nebo modrou.

Spodní strana nabízí bohatou konektivitu. Dostalo se na 3,5mm jack, USB-C zdířku a reproduktor (tady máme pouze mono). Na levé straně budete využívat hybridní šuplík – na plnohodnotný duální slot se bohužel nedostalo. Pravice zajišťuje prostor pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapínání displeje.

Čelní strana je téměř bezrámečková. Jakmile se obrazovka rozsvítí, žádná strana nepřekypuje zbytečným místem navíc: 6,1palcový OLED se účelně roztahuje na všechny světové strany. Horní prostor ještě zkrášluje kapkovitý výřez se selfie kamerkou. Přítomný senzor dokáže rozpoznat váš obličej velmi rychle, dokonce i při horším světle.

Mnohem atraktivnějším hráčem je nicméně optická čtečka otisků prstů přímo v displeji. Nepatří sice mezi nejrychlejší, sekundovou prodlevu bych si ale dovolil odpustit. V kombinaci se skenerem obličeje totiž mluvíme o bleskurychlém odemykání. Telefon stačí zapnout a jedna z funkcí prostě vždycky „zabere“.

Asijští konstruktéři odvedli pořádný kus práce. Testovaný Huawei P30 je překrásný telefon s pořádným kusem šarmu. Některá „ale“ se ovšem našla. Přístroji například chybí notifikační dioda. Její nepřítomnost naštěstí dobře zastoupilo permanentní zobrazení času, data, stavu baterie a notifikací na displeji.

Recenze Huawei P30

Bedra telefonu se také hodně patlají – u jiné barvy budou otisky vidět možná ještě víc. Co mně osobně vadí nejvíc je nižší konstrukční odolnost pouze dle certifikace IP53. Při vodních radovánkách si tedy dávejte dobrý pozor. Také vystouplý modul zadních fotoaparátů o sobě dává znát v podobě viklání při položení na stůl – při nasazeném pouzdru je ale vše v pořádku.

Displej – 9/10

Přítomný 6,1″ OLED panel je doslova pastvou pro oči. Full HD+ rozlišení je v kombinaci s minimálními rámečky prostě krásné. Displej si rozumí s HDR10 a dobře pracuje s automatickým jasem a filtrem modrého světla. Finální rozlišení si můžete dokonce snížit na HD+ (šetří baterii), přičemž horní výřez není problém softwarově překrýt černou lištou.

Recenze Huawei P30

Moc se mi líbí možnost ovládání pomocí gest, čímž se využitelnost obrazovky ještě o něco navýší. Na gesta jsem si rychle zvykl a na nepřítomná navigační tlačítka naopak úplně zapomněl. Kvituji také maximální i minimální jas. Během slunečních dní byl displej dobře čitelný, v nočních hodinách se mi zase vykreslené pixely nevrývaly do unavených očí.

Znovu si vzpomeňme na optickou čtečku zabudovanou přímo v displeji. Jakmile si na ni zvyknete, bude vám dobrou oporou. Je skvělé, že se tato technologie postupně dostává i mezi levnější sortu telefonů.

Hardware a výkon – 8,5/10

Huawei P30 patří mezi výkonné chytré telefony. Jeho nitro ukrývá osmijádrový procesor Kirin 980 a 6 GB operačních pamětí. Grafický akcelerátor byl zastoupen čipem Mali-G76 MP10. Ve výsledku přístroji nečiní jakákoli práce žádnou obtíž. Telefon sviští jako vánek a ochotně reaguje na každé přání.

Také hraní her je paráda. Mobil si poradí i s nejnáročnějšími tituly dneška a v té nejvyšší kvalitě nastavení. Ani po delším hraní se nepřehřívá, což svědčí o skvělé kompatibilitě. A byť se nejedná o výstřelek poslední technické módy, stroj je to vskutku výborný.

Huawei P30 AnTuTu test hardwaru

Techniku jsem podrobil zatěžkávacímu AnTuTu testu hardwaru, odkud si odnesl skvělých 289 174 bodů. Takový výsledek je o zhruba 160 tisíc lepší než v případě Huawei P30 Lite, naopak Samsung Galaxy S10 dosáhl o nějakých 40 tisíc bodů víc.

Ani za interní uložiště o velikosti 128 GB se hanbit nemusí – dostupných 110 GB většině vystačí. V případě rozšíření je však nutné zakoupit NN Card od Huawei, která je stále – vůči běžným microSD kartám – dost drahá.

Trošku mě mrzí nepřítomnost sterea. Ačkoli hraje přítomný mono repráček slušně a hlasitostí vás limitovat nebude, duální zvukovody by byly určitě lepší.

Výdrž baterie – 8,5/10

Recenzovaný přístroj pohání baterie s kapacitou 3 650 mAh. Výdrž jednoznačně patří mezi ty lepší: na jeden den vystačí určitě, na dva dny s přimhouřením oka také. Ani jednou se mi nestalo, že bych potřeboval na konci dne urgentně nabíjet. Nechybí úsporné režimy a již zmíněná možnost snížení rozlišení obrazovky.

Recenze Huawei P30 nabíjení

Baterie podporuje rychlé nabíjení, tudíž se z vybití na maximální kapacitu 100 % vyšvihne za zhruba 70 minut. Za 50 minut se kapacita navýší o zhruba 80 %. Než člověk dosnídá, má téměř nabito. V žebříčku stránky GSMArena se baterka drží mezi střední třídou.

Vůči dražší P30 Pro ale neumí bezdrátové ani reverzní nabíjení. Vystačit si tak musíme jedině s kabeláží. Výrobce zkrátka někde šetřit musel.

Fotoaparát a kamera – 8,5/10

Na Huawei P30 můžeme klidně pohlížet jako na fotomobil. Pokud nestojíte o extrémní zoom v podání P30 Pro, tahle odlehčená varianta může být pro vás to pravé. Výbava ostatně prozradí víc…

  • Originální fotky jsou k nahlédnutí v galerii.

Na zadní straně je k mání 40 Mpx (f/1,8), 16 Mpx (f/2,2) a 8 Mpx (f/2,4). Trojité seskupení obstarává širokoúhlý záběr, teleobjektiv a trojnásobný optický zoom. Pro selfie výtvory můžete sáhnout po 32 Mpx se světelností f/2,0. O obrazovou kvalitu se stará ověřená značka Leica.

Výsledné snímky jsou nádherné. Při denních podmínkách prakticky neexistuje šum nebo jiný druh zhoršené kvality. Fotografie jsou pěkné po všech stránkách. Chválu si zaslouží také přítomná umělá inteligence, v jejíž režii jsou obrázky většinou lepší. AI kvalitu přizpůsobuje okolnímu prostředí: pozná jízdní kolo, rostliny a jiné objekty. Také fotky během noční doby vypadají skvěle.

Jistá omezení se zde ale našla. Například optickou stabilizací obrazu disponuje pouze jediný objektiv ze tří. Také HDR lze používat pouze v samostatném fotografickém režimu. Čas od času jsem také zahlédl přepálené fotky, které způsobilo přímé sluneční záření. V celkovém součtu šlo ale o zanedbatelné drobnosti.

Příliš vychytané není ovšem automatické přepínání mezi čočkami: sekundová prodleva je viditelná a někdy obtěžuje. A pokud budete využívat 40Mpx objektiv (nejvyšší), během focení se nedá obraz přibližovat. Pak přichází na řadu výběr menší čočky, což je nepraktické a zdlouhavé.

Pohyblivé záběry jsou na slušné úrovni. Maximální rozlišení představuje 4K při 30 snímcích za sekundu. Výsledek je koukatelný, nelze si ale nevšimnout občasných trhanců. Absence optické stabilizace o sobě dává někdy vědět. K výběru je také nižší rozlišení v podobě FHD při 60 FPS. Určitě chválím kvalitu videa při snížené viditelnosti, hlavně za soumraku (viz. druhé video níže).

Z přítomných režimů si lze vybrat zpomalený záběr, panorama, černobílý, časosběr, super makro a již jednou připomínané HDR. Spolehnout se dá na portrét či manuální nastavení clony včetně profesionálního režimu. Uživatelské prostředí celkově nabízí prostě vše, co bychom od takového přístroje očekávali.

Systém a konektivita – 9,5/10

Systém samozřejmě běží na aktualizovaném Androidu 9 Pie a prostředí EMUI. Telefon je svižný a v ničem vás nebude limitovat. Dobře si poradí s desítkami otevřených stránek a spuštěnými aplikacemi na pozadí. Ani po měsíci jsem nebyl nikdy nucen systém restartovat nebo řešit nenadálý technický problém.

Znovu si dovolím vyzdvihnout ovládání gesty, které je praktické a návykové. Chytrá asistence zná režim jedné ruky a rukavice, hlasové ovládání či chytrý kryt.

Přístroj kromě LTE podporuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot, Bluetooth 5. verze, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO a NFC. Na infraport a FM rádio se ale nedostalo.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece se letošní P30 pyšní pěkným 97% hodnocením od spokojených zákazníků. Uživatelé si pochvalují zpracování telefonu, displej, fotoaparáty a další důležité prvky.

Očko jsme hodili na zahraniční recenze. Na webu Techadvisor telefon ohodnotili konečnou známkou 9/10. Tamní redaktor píše o mobilu, který je schopen konkurovat vlajkovým lodím. Stránka Techradar vypíchla displej, fotografie a výkon.

Alternativy k Huawei P30

Pokud vyloženě nelpíte na vysokém výkonu, za skvělou cenu doporučuji zdatného jinocha Huawei P30 Lite (recenze), případně se podívejte na Xiaomi Mi 9 s vynikajícím poměrem cena a výkon. V úvahu připadá i kompaktní krasavec Samsung Galaxy S10e (recenze).

Závěrečné hodnocení

8.8

Skvělý

Huawei P30 je vynikající mobil za slušnou cenu, jehož nákup doporučuji náročnějším uživatelům, kteří nechtějí utrácet za prémiové modely.

Design a zpracování
8.5
Displej
9
Hardware a výkon
8.5
Výdrž baterie
8.5
Fotoaparát a kamera
8.5
Systém a konektivita
9.5
Rozměry a hmotnost:149,1 × 71,4 × 7,6 mm, 165 g
Displej a rozlišení:6,1", 2 340 × 1 080 px
Procesor a RAM:Kirin 980, 6 GB
Baterie:3 650 mAh
Fotoaparáty:40, 16 a 8 Mpx, 32 Mpx
Operační systém:Android 9 Pie
Klady
  • Elegantní zpracování
  • Přístroj skvěle padne do ruky
  • OLED panel se čtečkou otisků
  • Vysoký herní výkon
  • Rychlé nabíjení
  • Pěkné fotografie a 4K videa
  • Vyladěný systém podporující gesta
Zápory
  • Odolnost pouze IP53
  • Vystouplý modul fotoaparátů
  • Absence bezdrátového nabíjení
  • Podpora NN Card pouze od Huawei
  • Záda se hodně patlají

Nejprodávanější smartphony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Prema (11. 7. 2019 06:07)

Vždy mě překvapí že u telefonu, který se dá ideálně ovládat jednou rukou, se jako alternativa objeví megapádlo (Mi9). Cenově možná, ale jinak je to úplně jiný level. Pokud beru v potaz i obal, tak P30 je jeden z mála telefonů, který je opravdu kompaktní a dá se pohodlně ovládat (už vidím jak někdo ráno v plné MHD ovládá Mi9 a zároveň dodržuje dopravní předpisy - "Cestující je povinnen se za jízdy držet") :)))

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (12. 7. 2019 06:07)

Dobrý den, ano, v alternativách je ale právě také kompaktní S10e :)

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář