Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Huawei P9 Lite Mini

14. 11. 2017 aktualizováno

Na trh s cenově dostupnými telefony přibyl začátkem podzimu další kousek ze stáje tradičního výrobce mobilů střední třídy – společnosti Huawei. Jako vždycky jsme jej otestovali ve všech možných i nemožných situacích a prověřili jeho výbavu tak, abyste si o jeho parametrech mohli udělat dobrou představu.

Pozor

UPDATE 2019: Tento telefon se již neprodává, vyzkoušejte jiný mobil do 5000 Kč.

Model Huawei P9 Lite Mini navazuje na loni představenou řadu P9, přičemž se jedná o nejmenší a nejkompaktnější verzi. Výrobek se prodává v černé, stříbrné či zlaté barevné verzi a svou cenou se řadí mezi levnější produkty na trhu. V současné době se jeho cena pohybuje okolo 4 290 Kč (11/2017). Zda nabízí za málo peněz hodně muziky, nebo se jedná o nekvalitní zboží snažící se lichotit právě cenovkou, se dozvíte v naší recenzi.

Obsah balení

Praktické balení mobilu skrývá kromě samotného aparátu a jeho dobíjecího zařízení také několik doplňků. Jedná se především o redukci USB na microUSB umožňující přístroj připojit k počítači či obligátní kovová sponka pro komfortní odnímání šuplíku na datové či SIM karty. Nesmí chybět ani klasický papírový manuál, mimo jiné i v české jazykové mutaci.

Huawei P9 Lite Mini

Design a zpracování – 8/10

Zpracování mobilu plně odpovídá jeho cenové relaci. Základem je 5“ HD displej, který vyplňuje zhruba 68% přední části těla mobilu. Tělo samotné je vyrobeno z kovu a zadní strana je příjemně drsná, čímž  je zajištěno, že nevyklouzne ze zpocených rukou a ani případné vibrace jej nebudou výrazněji posouvat.

Poměr stran 16:9 plně odpovídá standardům dnešní doby. Přívlastku mini potom dělají čest celkové rozměry aparátu, 143,5 × 71 × 8,1 mm, díky kterým se telefon řadí mezi nejmenší produkty dané úhlopříčky na trhu. Navzdory svým drobným rozměrům přístroj skvěle padne do ruky a ovládání jednou rukou tak zvládnou i jedinci, jejichž dlaň nepatří mezi největší.

Taktéž hmotností 145 g se řadí mezi lehčí přístroje na trhu, a díky tomu se příjemně drží a nezpůsobuje zbytečnou únavu horních končetin. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé ovládací prvky, které jsou jako houby rozseté po celém těle mobilního telefonu:

Horní část přední strany obsahuje indikační diodu, selfie fotoaparát a mikrofon. Na levé hraně je možné nalézt šuplík pro uložení dvou SIM karet, případně jedné SIM karty a dodatečné karty SD, zatímco na spodní hraně mobilu se nachází zdířka pro připojení microUSB kabelu a žebrování reproduktoru.

Pravé straně vévodí tlačítko pro zapínání a vypínání obrazovky a regulátor hlasitosti. Jedná se o jediné mechanické čudlíky přístroje. Hlavní ovládací prvky jsou totiž řešeny trojicí softwarových tlačítek v rámci displeje. Na horní hraně je potom k dispozici zdířka mikrofonu a vstup pro 3,5mm jack. Zadní straně kraluje hlavní fotoaparát s bleskem a snímač otisků prstů, fungující velmi spolehlivě a poskytující dodatečnou ochranu. V její spodní části pak najdeme logo výrobce, firmy Huawei a povinné informace o výrobci, zacházení s odpadem a bezpečnosti.

Jak jste již možná z předchozích řádků pochopili, Huawei P9 Lite mini nabízí výbavu plně odpovídající své cenové relaci. Obsahuje tedy všechno, co by správný mobilní telefon měl mít, avšak na komplexnější technologie v podobě měřiče tepové frekvence či scanu oční duhovky musíte sáhnout do poněkud vyšší cenové třídy.

Designové provedení neurazí, ale ani nepotěší a řemeslné provedení konstrukce se vyznačuje vysokou úrovní. Nemusíte se tedy obávat, že by jej první pád na zem nenávratně poškodil.

Displej – 7/10

Nutné samozřejmě je se krátce zastavit také u pětipalcového HD displeje. Ten využívá služeb IPS technologie, vyznačující se velmi rozumným poměrem cena/výkon. Samozřejmě nelze očekávat nějaké grafické hody, ale obraz v rozlišení 1280×720 nebude nijak odpuzující. Jemnost 294 PPI sice ani zdaleka nedosahuje hodnot typických pro high-endové modely, avšak pro praktické využití plně dostačuje. Obrazovka je dobře čitelná ze všech možných úhlů pohledu a její nižší rozlišení se pozitivně projevuje na výdrži baterie.

Potěší také funkce automatického jasu, která nastavení displeje přizpůsobí vnějším podmínkám, případně filtr modrého světla, napomáhající snížit únavu očí. Obrazovku je možné si upravit k obrazu svému, a to od obligátního úvodního obrázku a automatického otáčení obrazovky, až po velikost písma či nastavení spořiče.

I provedení displeje mobilu tak plně odpovídá nižší střední třídě, do níž mobil svým cenovým zařazením spadá. Ačkoliv je precizně navržený, nelze očekávat žádné grafické hody, ani využití nejmodernějších zobrazovacích technologií.

Výkon a hardware – 5/10

Už podle dostupných specifikací mi bylo jasné, že nelze očekávat nijak závratný výkon. Qualcomm Snapdragon 425 Quad Core, taktovaný na 1,4 GHz a 2 GB RAM dnes již není ničím světoborným. Výpis z aplikace AnTuTu mi dal bohužel za pravdu. 36 631 získaných bodů totiž není příliš, pokud uvážíme, že nadprůměrné modely atakují hranici 100 000 a ty nejdražší ji bez výraznějších problémů překonávají.

Huawei P9 Lite Mini - antutu

V praxi se nižší výkon projevil zejména při spuštění náročnějších aplikací, a tak zatímco s nepříliš náročným Bus Simulator 2017 si telefon poradil vcelku dobře, pouze s občasnými záseky, PES 2017 již byl nad jeho síly a v průběhu hraní nepříjemně zamrzal. Taktéž spuštění většího množství jinak nenáročných aplikací bylo nad jeho síly. V tomto případě by velmi pomohl zejména výkonnější procesor, ačkoliv ani 2 GB paměti nejsou zrovna značným číslem.

Reproduktor se vyznačuje obstojnou kvalitou, zejména je pak třeba vyzdvihnout jeho hlasitost. Poslech vyšších tónů však není možné ze zdravotních důvodů doporučit, protože skutečně trhají uši.

Vnitřní uložiště 16 GB nepředstavuje zrovna málo místa, ale náročnějším uživatelům nemusí stačit. Zvláště když již základní aplikace zabírají jeho menší polovinu. Výhodou je tak možnost vložení doplňkové microSD karty, která poskytne dodatečný prostor pro uložení velkého množství dat.

Výdrž baterie a délka nabíjení – 7/10

Huawei P9 Lite Mini využívá nevyjímatelnou baterii o kapacitě 3020 mAh, zaručující bezproblémový chod po dobu zhruba 2 dnů. Délka se může výrazně prodloužit v případě, že je mobil využíván pouze pro základní činnosti, jako je telefonování, psaní SMS či krátké surfování po internetu. AnTuTu Battery test vcelku vysokou úroveň baterie potvrdil, když se zastavil na hodnotě 11 232 bodů.

Huawei P9 Lite Mini - baterie

Nejvíce je akumulátor zatěžován hraním her, přičemž během dvou hodin dojde k poklesu baterie o zhruba 35%. S více než šestihodinovým herním maratónem tak nepočítejte. Stejně tak přehrávání videí poměrně rychle akumulátor vyčerpává, až dojde k jeho úplnému vybití po cca 8 hodinách. Rovněž dochází k nepříjemnému přehřívání celého mobilního telefonu.

Plného nabití dosáhne mobil, nepodporující rychlonabíjení, zhruba za 2,5 hodiny, což jej neřadí zrovna mezi rychlíky.

Ocenit je ovšem nutné i přítomnost dvou úsporných režimů, přičemž nastavení Ultra dovede zvýšit výdrž baterie až o několik hodin, jelikož vypne veškeré aplikace kromě těch nejzákladnějších.

Fotoaparát a kamera – 4/10

Asi nikdo si nebude tento model kupovat kvůli jeho fotoaparátům. Zadní foťák o rozlišení 13Mpix nabízí vcelku uspokojivou kvalitu produkce za ideálních povětrnostních a světelných podmínek. V opačném případě je úroveň velmi diskutabilní. Přední 5megapixelový foťák potom slouží spíše jako doplněk a asi jen málokdo by jej mohl využít pro tvorbu selfie.

Originální snímky zde.

V podobném duchu je možné se vyjádřit i o kameře, ale znovu je třeba zmínit, že určení tohoto mobilu je úplně jiné než pro provádění audiovizuálních kreací. Provedení fotoaparátu a kamery je typickým příkladem kompromisů, které musejí výrobci levných modelů telefonů dělat.

Systém a konektivita – 9/10

Pochvalu si však mobil zcela jistě zaslouží za provedení svého operačního systému Android 7.0 Nougat. Vše totiž funguje plynule a bez zbytečných prodlev. K dispozici je též široká paleta nastavení vzhledů, pozadí a efektů plochy. Stejně tak je možné využít několik základních aplikací, jako je praktická svítilna, zrcadlo či obligátní poznámkový blok a kalendář. Je nutné však počítat s tím, že systémové programy není možné odinstalovat, a to ani, když naleznete lepší alternativu přes službu Google Play. Samozřejmostí je kompletní česká lokalizace.

Značný klad spatřuji i v celkové konektivitě telefonu, jelikož podpora a připojení k Bluetooth, WiFi i LTE je rychlé a efektivní. Počítat je naopak nutné s absencí infraportu či funkce NFC.

Alternativy k Huawei P9 Lite Mini Dual SIM

Pokud vyžadujete drobné rozměry, dlouhou výdrž baterie a vysokou úroveň konstrukčního zpracování, a oželíte hraní náročných her či fotografické orgie, je Huawei P9 Lite Mini Dual SIM velmi dobrá volba.

V případě, že toužíte vyzkoušet přeci jen něco jiného, vhodnou alternativu představuje LG Q6 M700A 32GB Dual SIM, který je sice k mání za lehce vyšší cenu, ale nabízí výraznější kapacitu a silnější procesor, který zvládá i náročnější hry a aplikace.

Zákazníci vyžadující produkty nejznámějších značek, potom ocení Samsung Galaxy J3 2017, jenž se vyznačuje shodnými parametry a pohybuje se ve zcela shodné cenové relaci.

Závěrečné hodnocení

6.7

Dobrý

Huawei P9 Lite Mini Dual SIM představuje za danou cenu vynikající koupi, která splní všechno, co se od ní očekává. Je však potřeba mít na paměti slabší hardwarovou výbavu, která jej předurčuje spíše ke standardním úkolům telefonů než k hraní her a spouštění náročných aplikací.

Design a zpracování
8
Displej
7
Výkon a hardware
5
Výdrž baterie
7
Fotoaparát a kamera
4
Systém a konektivita
9
Klady
  • Povedená odolná konstrukce
  • Kompaktní rozměry
  • Slušná výdrž baterie
  • Svižnost systému
  • Čtečka otisků prstů
Zápory
  • Slabý výkon
  • Mizerný fotoaparát
  • Pomalé nabíjení
  • Občasné přehřívání

Nejprodávanější mobilní telefony dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Martin Kolář
Martin Kolář

Učitel angličtiny, který si mimo jiné rád hraje i s nejrůznějšími výdobytky moderní technologie. Své zkušenosti potom sepisuji do článků, které, jak pevně věřím, mohou ostatním pomoci vybrat správně. Mými dalšími oblíbenými kratochvílemi jsou hraní PC her, fotbal, četba knih a navštěvování divadel a koncertů. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář
Uživatel
Kamil (3. 12. 2017 00:12)

Skutečně má Certifikaci IP68? Nikde to nezmiňují. Kamil

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (3. 12. 2017 14:12)

Dobrý den, telefon skutečně žádnou odolnostní certifikaci nemá. Děkujeme za poznámku.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář