Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Lenovo K6

9. 12. 2016 aktualizováno

Do rukou se nám dostal model Lenovo K6, který si na našem trhu můžete pořídit za částku kolem 5500 Kč (12/2016). Ačkoli tento drobek navenek působí jako šedá myška, za poměrně levný peníz nabízí skvělý výkon, výdrž, ozvučení a fotoaparát. Je tedy zářným příkladem toho, jak lze za málo peněz získat hodně muziky. Je však třeba mít na paměti, že stále hovoříme v rovině spíše střední nižší třídy, která se špičkovými telefony měřit síly samozřejmě nemůže. I tak se ale hodí hned na začátku poznamenat, že Lenovo K6 za vaši pozornost určitě stojí.

Pozor

AKTUALIZACE 2019: Lenovo K6 se už neprodává. Doporučujeme místo toho zvolit jiný model, například některý z námi doporučených telefonů do 6 000 Kč.

Obsah balení

V papírové krabici standardního obdélníkového tvaru najdete mimo samotného zařízení také stručný návod, náhradní plastový kryt, kovovou sponku na vyjmutí bočního šuplíčku, nabíječku a pecková sluchátka. Pokud zohledním samotnou cenu telefonu, obsah balení je tedy uspokojivý.

obsah

Design a zpracování – 7/10

Samotné zařízení váží poctivých 140 gramů, přičemž hned při uchopení telefonu na sebe upoutá svoji pozornost kovové tělo telefonu. Jeho provedení působí velmi slušným dojmem, zejména bych vyzdvihl nepřítomnost jakéhokoliv vrzání či skřípotu. Ať jsem s telefonem jakkoli manipuloval, všechny části držely jako přibité.

Na vrchu čelní strany najdete reproduktor s 8 Mpix čelním fotoaparátem a indikační diodou, přičemž spodní část telefonu standardně nabízí trojici dotykových tlačítek pro zrychlené ovládání. Ačkoliv to může znít jako detail, jejich stříbrné zabarvení mi vůbec nesedí a při pohledu na telefon působí velmi lacině. Je tedy zarážející, že tlačítka na sebe svým výrazným zpracováním strhují nevídanou pozornost, byť se nemají čím chlubit.

Ani zadní strana telefonu se nevymyká standardu. Na vrchní části je usazen 13 Mpix fotoaparát, pod nímž je situován pohotový blesk a dokonale spolehlivá a přesná čtečka na otisky prstů. Ve spodní části pak najdete logo výrobce a dvojici reproduktorů po levé a pravé straně. Na levém boku zařízení je klasický vytahovací šuplíček pro dvojici SIM karet nebo případě jednu SIM kartu a jednu microSD kartu. Pravý bok pak slouží pro obsluhu kolébkového tlačítka hlasitosti a tlačítka pro zapínání a vypínání displeje. Všechna tlačítka sedí na telefonu jako přibitá a pohodlně se ovládají.

Opomenout nesmíme ani horní stranu recenzovaného telefonu, kde je umístěn otvor 3,5 mm jacku a Micro USB zdířka pro nabíjení. Umístění nabíjecí zdířky musím pochválit, neboť se s telefonem skvěle manipuluje i při tolik neoblíbeném nabíjecím procesu. Nabíjecí kabel vám zkrátka nikde nepřekáží.

Zpracování telefonu je tedy na takové střední úrovni. Také design působí obyčejně a tuctovitě, čemuž výrazně přispívá již jednou zmíněná „ušmudlaná“ trojice tlačítek na čelní straně telefonu. Na druhou stranu obyčejný vzhled nic neubral solidní manipulaci, která je zejména díky menším rozměrům zařízení (141.9 x 70.3 x 8.2 mm) pohodlná a příjemná. Tento fakt uvítají zejména jedinci s menšími dlaněmi, kteří i tak s jednou rukou obslouží vše, co potřebují, o čemž jsem se sám přesvědčil.

Displej – 8,5/10

displej

Lenovo K6 je osazeno 5“ IPS Full HD displejem s rozlišením 1920 x 1080 pixelů, který je dostatečně výkonný a detailní. Vychválit musím zejména vykreslení textu a silný jas, jenž mi zajistil praktické užívání telefonu i při venkovních podmínkách. Displej se krásně ovládá a jeho reakce jsou okamžité, což nejeden uživatel jistě ocení.

Co se týče pozorovacích úhlů, neměl jsem žádný problém ani se čtením textů ve velmi krkolomné pozici. Pokud tedy patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří si před spaním rádi listují mezi různými články a e-knihami, s kvalitou displeje budete určitě spokojeni.

Taktéž musím vychválit skvěle fungující automatickou regulaci jasu, kterou jsem od samotného začátku recenzování naplno využíval. Regulace totiž vždy fungovala výborně a jakoby přesně věděla, jaké světelné podmínky mým citlivým očím lahodí.

Výkon a hardware – 7/10

Uvnitř Lenova tepe osmijádrový čip na frekvenci 1.4 GHz, který je podpořen 2 GB operační pamětí. Ačkoliv se to některým nemusí zdát, většina standardních her jede plynule a v pravém požitku vám nic bránit nebude. A zábavy si užijete dosyta, neboť je zařízení podporováno Androidem ve verzi 6.0 Marshmallow. Systém jsme vyzkoušeli v AnTuTu Benchmarku, kde získal velmi slušných 44063 bodů, kterých mnohdy nedosahují ani výrazně dražší telefony. Všechny HW součástky si zjevně dokonale rozumí, čehož je ostatně důkazem minimální zahřívání stroje.

vyk

Vyzdvihnout určitě musím velice silný a kvalitní zvukový výstup. Pokud váš multimediální přehrávač zesílíte na maximální možnou hranici, není problém při poslechu například smažit v kuchyni večeři nebo se věnovat jiné, hlučnější činnosti. Reproduktory totiž podávají absolutně nevídaný výkon, kterému upřímně tleskám a pokorně se klaním.

Mínusové body naopak přiděluji neosvětleným navigačním tlačítkům a faktu, že pakliže budete v zařízení využívat zároveň dvě SIM karty, budete si muset vystačit s 16 GB interním úložištěm, jehož možnost rozšíření je rázem ta tam. Před koupí Lenova K6 tedy dobře zvažte, k čemu a pro koho bude telefon sloužit. Pokud tedy například využíváte jednu SIM kartu na volání a druhou na internet, se zlou se potkáte.

Výdrž baterie a nabíjení – 8/10

V Lenovu K6 sídlí Li-Pol baterie o kapacitě 3000 mAh, která – dle oficiálních údajů – vydrží 590 hodin v pohotovosti. Ačkoli jsem k výdrži zprvu přistupoval spíše skepticky, výsledek mne mile překvapil, ba co víc, mnohdy mne dokonce nadchl. Výdrž telefonu je totiž na velmi dobré úrovni. Nebojím se tvrdit, že pokud je baterie zcela nabitá, můžete hrát hry celý den. A pokud budete telefon využívat skutečně jenom pro volání, SMS a občasné surfování na internetu, několik dní vám bez problémů vydrží a nabíječku nechte s klidem doma. Ani nabíjení se však obávat nemusíte, neboť je součástí balení rychlonabíječka, která plní svůj úkol jako vždy výtečně.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Lenovo K6 určitě nabízí výborný 13 Mpx fotoaparát, který svojí kvalitou dokáže mile překvapit nejednoho amatérského umělce. Snímky jsou povedené a detailní, o čemž se můžete přesvědčit prohlídkou přiložených fotografií. Zejména jsem ocenil práci automatického ostření fotoaparátu, který fungoval rychle a precizně. Při pořizování snímků jsem tak nemusel vyčkávat na ukládání souborů, jednoduše jsem mohl fotit a fotit, aniž bych byl něčím rušen.

Vyzdvihnout musím i makro režim, který se za podpory automatického nastavení fotoaparátu velmi rychle aktivuje. Na druhou stranu za méně zdařilé lze považovat fotografie pořízené za snížených světelných podmínek, kdy fotoaparátu trvá podstatně delší dobu, než se připraví do režimu focení. Ostatně kvalitně zachytit pohyblivý objekt je nadlidský úkol, či spíše nesplnitelný – výsledek je zkrátka téměř vždy rozmazaný a nekvalitní.

Co se týče videí, natáčet můžete při rozlišení 1028 pixelů při 25 snímcích za vteřinu, které jsou v tomto případě vcelku dostačující. Výsledné záběry však prozrazují, že se zařízení jen velmi obtížně vypořádává s drobnými otřesy (způsobené nešikovností kameramana), které jsou tak na záběrech jasně patrné.

Systém a konektivita – 8/10

Jak již bylo řečeno, recenzovaný smartphone běží na operačním systému Android 6.0, který běží jak švýcarské hodinky. Krom podpory GPS modulu, FM rádia a LTE musím zmínit rolovací lištu nabízející zrychlený přístup k nejrůznějším funkcím. Tu si lze nastavit pohodlně k obrazu svému, tudíž není problém dvěma stisky zjistit aktuální spotřebu energie, vypnout nebo zapnout vibrace, zapnout noční režim a jiné funkce, kterých lze nastavit až 10.

Při běžném užívání jsem neměl se systémem absolutně žádný problém, a tak lze konstatovat, že je námi recenzovaný model Lenovo K6 výrobci dobře optimalizován. Optimalizace je sice důležitá, na druhou stranu ale Lenovo K6 nenabízí nic navíc, je to prostě takový standard, který tradičně nikoho neurazí, ale ani nenadchne.

Alternativy k Lenovo K6

Pokud se vám recenzovaný model líbí, ale přece jenom to není úplně ono, určitě se porozhlédněte po jeho vyspělejších bratříčcích. Řeč je o modelu Lenovo K6 Power, který obsahuje výkonnější baterii o kapacitě 4000 mAh, přičemž vybírat lze variantu s 2 GB operační pamětí a 16 GB vnitřním úložištěm nebo případně model s 3 GB operační pamětí a 32 GB interním úložištěm.

Druhou variantou je Lenovo K6 Note, který je díky 5,5“ displeji o něco větší. Kromě 4000 mAh baterie, 32 GB interního úložiště a 16 Mpx zadního a 8 Mpx předního fotoaparátu jsou k mání dvě verze, z nichž ta slabší obsahuje 3 GB operační paměť a silnější 4 GB operační paměť.

Pokud nechcete Lenovo, můžete se podívat třeba na cenově podobný Xiaomi Redmi 3S Global, který disponuje podobným výkonem, skvělou výdrží, kvalitním zpracováním a podporou všech LTE. Nebo ještě lépe na Honor 7 Lite, který má mnohem hezčí design a kvalitní fotoaparát. Na druhou stranu je o trochu dražší, má pouze hybridní slot a nepodporuje rychlonabíjení.

Náš tip

Tipy na skvělé přístroje za dobrou cenu jsme pro vás sepsali do článku Nejlepší mobilní telefony pod 5 000 Kč.

Závěrečné hodnocení

7.8

Velmi dobrý

V případě, že hledáte chytrý telefon za přijatelnou cenu, Lenovo K6 určitě stojí za vaši pozornost. Ačkoliv se jedná o nižší střední třídu, toto zařízení nabízí kvalitní a intuitivní displej, na kterém si můžete prohlédnout hezké snímky, jenž tento model zvládá poměrně slušně vytvářet. Musíte však počítat s neatraktivním designem a standardní nabídkou funkcí, kterými nikoho neohromíte.

Design a zpracování
7
Displej
8.5
Výkon a hardware
7
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8
Klady
  • Skvělý displej
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Výkonné reproduktory
  • Rychlý a kvalitní fotoaparát
Zápory
  • Obyčejný design
  • Kluzký povrch
  • Nepodsvícené navigační klávesy

Nejprodávanější mobilní telefony podle Heureka.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář