Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Lenovo Moto E4

29. 8. 2018 aktualizováno

Lenovo Moto E4 se chce zařadit k nižší střední třídě chytrých telefonů, u kterých dobrá cenová dostupnost není vykoupena ztrátou kvality provedení nebo úrovně vybavení. Povedl se jeho tvůrcům tento nelehký úkol?

Cena testovaného Single modelu, stejně jako Dual SIM, se pohybuje kolem 2 600 Kč (08/2018), přičemž je možno vybírat z barevných provedení v zlaté, černé, šedé nebo Oxford Blue barvě.

Obsah balení

Krabička v atraktivní oranžovo-modro-bílé kombinaci s výrazným logem uprostřed ukrývá kromě samotného telefonu také datový kabel se starší microUSB koncovkou, síťovou nabíječku s výstupem USB 2A, dvě příručky v českém jazyce a pecková sluchátka.

Jako součást výbavy bychom přivítali také ochranný obal, jelikož telefon se nemůže pochlubit žádnou certifikací odolnosti, což je však v této cenové hladině očekávatelné.

Lenovo Moto E4 - balení

Design a zpracování – 8/10

Lenovo Moto E4 v testované verzi Blue nabízí 5palcový displej typu IPS. I díky němu dosáhlo zařízení přijatelných rozměrů 144,7 × 72,3 × 9,3 mm. Moto E4 je od pohledu tak trochu tlouštík, ačkoli s hmotností 151 g přitom nejde o žádného otesánka. Zadní kovová část není u levnějších telefonů samozřejmostí a působí velice dobře vzhledově i na dotek, podobně jako příjemné zaoblení hran. Telefon padne do ruky a při držení neklouže, co hodnotíme velice pozitivně.

Při čelním pohledu si v horní části všimnete selfie kamerky, reproduktoru a blesku, který zároveň slouží i jako baterka. Pod těmito funkcionalitami se vyjímá dotykový displej, chráněný 2.5D krycím sklem, a snímač otisků prstů. Kousek níž pak najdete nabíjecí port microUSB a mikrofon, na opačné, čili horní straně, zase konektor – 3,5mm jack (pro zapojení sluchátek). Na pravé boční straně je umístěno tlačítko pro vypnutí a zapnutí telefonu (respektive obrazovky) a kolébková regulace hlasitosti. Menší tlačítko pro vypínání a zapínaní je vroubkované, ovládaní hlasitosti je hladké – toto odlišení kvitujeme na první dotek.

Zadní strana telefonu nese jednoznačný „motorolácký“ podpis. Nemáme na mysli jenom charakteristické logo, ale také typický oválný modul, do kterého je vsazený fotoaparát s LED bleskem. Pro úplnost ještě zmíníme výstup pro reproduktor, který uvidíte na pravé dolní straně. Odstranění zadního krytu je poměrně pracné, nicméně nezbytné, pokud chcete do telefonu vložit nano SIM kartu nebo microSD. Sloty pro ně se nacházejí pod vyměnitelnou baterií.

Lenovo Moto E4

Vzhledově se Lenovo Moto E4 povedl. Působí nenápadně, leč elegantně a bytelně. Tmavě modrá zadní strana vypadá velice neortodoxně a poměrně spolehlivě odolává upatlání a capkám.

Displej – 8/10

Zobrazovací plocha displeje není svojí 5″ velikostí a rozlišením 1280 × 720 pixelů ničím výjimečná. Jde o tradiční IPS panel, který nabízí volitelnou velikost písma, režimu barev (standard nebo živé barvy) a manuální nebo automatickou regulaci jasu podle okolních světelných podmínek. Úroveň maximálního jasu není nikterak nepříjemná a působí přirozeně. Spokojenost vládne také s pozorovacími úhly a čitelností na ostrém slunci.

Nutno zmínit i hodnotu jemnosti displeje, která se pohybuje na úrovni 294 PPI (za velmi kvalitní se považují zařízení s jemností displeje kolem 300 PPI) – v tomto ohledu Lenovo Moto E4 překonává i konkurenty vyšší třídy (kupříkladu Xiaomi Redmi S2 3GB/32GB Global nabízí 269 PPI).

Lenovo Moto E4

Absenci informační LED diody nahrazuje funkce Displej Moto, která na displeji zobrazí hodiny a zmeškané události, jakmile telefon uchopíte do ruky. Pak lze telefon jedním tahem po displeji odemknout. Tato funkce je ale poněkud nepřesná a ne vždy se odemykání podaří na první pokus.

Hardware a výkon – 6/10

Telefon je vybaven čtyřjádrovým procesorem MediaTek MT6737 s taktem 1,3 Ghz, kterému pomáhá 2 GB operační paměť. Hladký chod operačního systému Android 7.1 je tedy spolehlivě zajištěn. Když pomineme občasné, nepatrné zaškubnutí, tak žádné problémy jsme nezaznamenali ani při hraní středně náročné hry jako je Real Racing 3.

Podle testu AnTuTu, ve kterém telefon prošel se skóre 35 245 bodů, se nejedná o žádnou hitparádu, ovšem zkušenosti při používaní zařízení hovoří jinak. Lenovo Moto E4 běží plynule, velmi dobře reaguje na veškeré pokyny a baterie se významně nezahřívá ani při soustavném používání.

Co se týče vnitřního úložiště, výrobce slibuje prostor o velikosti 16 GB, ve skutečnosti ale můžete počítat s něco víc jak polovinou. Naštěstí je úložiště možno rozšířit microSD kartou s maximální kapacitou 128 GB.

Kvalita reproduktoru je ucházející, i když ve vyšší hlasitosti zní tak trošku plechově. Jinak přístroj přenáší zvuk i mluvené slovo velice čistě a zřetelně.

Hardwarem a výkonem tedy Moto E4 nikterak neoslní a nabídne akorát pro dnešní dobu nezbytné minimum.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10

Lenovo Moto E4 napájí vyjímatelná Li-Ion baterie s kapacitou 2800 mAh a deklarovanou výdrží 327 hodin v pohotovostním režimu a necelých 700 minut při hovoru. Baterie se z 0 na 100 % nabije za zhruba 2 hodiny a 20 minut.

Pokud telefon používáte sporadicky (občasná kontrola mailů, pár telefonátů denně), vydrží i déle než 3 dny. Při náročnějším provozu baterie ustojí jeden den bez problémů.

Systém nabízí sledování aktuální kapacity baterie, zbývající čas do vybití nebo detaily jejího využití. Lze také využít spořič baterie – dá se zapnout nebo nastavit jeho automatické aktivováni při 5 % nebo 15 % baterie.

Vzhledem k slabšímu hardwarovému vybavení je kapacita baterie dostačující, nicméně by její výdrž mohla být bezproblému i vyšší.

Fotoaparát a kamera – 4,5/10

Fotografie lze pořizovat prostřednictvím dvojice objektivů – přední nabídne rozlišení 5 Mpx, zadní objektiv 8 Mpx. Slabá světelnost (f/2,2) odpovídá cenové třídě telefonu, příjemným překvapením je naopak přední LED dioda s přisvětlovací funkcí a možnost sekvenčního snímání.

Po spuštění aplikace fotoaparátu se na displeji objeví jednoduché uživatelské rozhraní, v jehož horní části lze dotykem aktivovat HDR, blesk, režim krásy a samospoušť v intervalech 3 a 10 sekund. Dolní část pak nabídne krom samotné spouště možnost přepnout na selfie mód, video nebo panoramatický záběr. Další nastavení, jako velikost fotografie (4:3 nebo 16:9), typ uzávěrky nebo aktivování pomocné mřížky, získáte po tahu prstu z levé na pravou stranu displeje. Opačným tahem, tedy zprava doleva, se dostanete k již pořízeným fotkám. Tahem nahoru, respektive dolů, se nastavuje zoom v rozsahu 1× – 4×. Výsledky focení se zoomem ovšem nejsou nikterak přesvědčivé – je na nich znát absence stabilizace obrazu a také zašumění je větší, než je zdrávo.

Více fotografií v originálním rozlišení naleznete zde.

Fotoaparát funguje plně automaticky včetně zaostřování, které je pružné a rychlé, milovníci makra ovšem spláčou nad výdělkem. Při vhodných světelných podmínkách jsou fotky na pohled hezké i dostatečně ostré, ovšem ne tehdy, když je přiblížíte. Jakmile se ale světlené podmínky zhorší a focení probíhá v šeru nebo při ostřejším světle (například při focení venku během slunného dne), zhorší se také kvalita fotek (dochází k výraznějšímu zašumění).

Video pracuje v rozlišení VGA nebo HD při 30 snímcích za sekundu, co by nenáročným uživatelům mohlo stačit, nicméně videozáznam pro televizní obrazovku s tímto telefonem nepořídíte. Je nutno vzít v potaz, že slabší hardwarové vybavení dělá, co může, a na víc zkrátka nemá.

Systém a konektivita – 8/10

Lenovo Moto E4 běží na systému Android 7.1 Nougat. Ocenit lze jeho přehlednost, plynulost a bezproblémovou obsluhu, líbivé jsou také oblé tvary ikonek. Telefon není zaplevelen žádným nepotřebným softwarem, v menu najdete opravdu jen to nejnutnější (Gmail, Disk, YouTube, Kalkulačka, Fotky, FM rádio, Chrome a podobně).

Jedinou stopou od Lenova je aplikace Moto, která umožňuje aktivaci jednoduššího ovládání zařízení (zmenšením obrazovky, aktivací čtečky otisků prstů) a pokročilého nastavení obrazovky (režim noční obrazovky a již zmíněné funkce Displej Moto, která nahrazuje notifikační diodu).

Co se konektivity týče, nabídne Lenovo Moto E4 Bluetooth ve verzi 4.2, podporu mobilní sítě 4G, Wi-Fi 802.11 b/g/n a také GPS, A-GPS a dokonce NFC – tedy více než vyhovující standard (i když podpora infraportu může chybět).

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na české a slovenské verzi webu Heureka uživatelé na zařízení oceňují spolehlivost, ovládání a vzhledem k ceně i dobrý výkon. Ze 7 recenzí si vysloužil hodnocení 71%.

Recenze na portálu Expertreviews.co.uk přidává také povedený design a perfektní čitelnost displeje na slunci, výtky se týkají především slabšího objektivu, co potvrzují také zjištění našeho testu.

Hodnocení stránky Techradar.com jako jedno z pozitiv zmiňuje vyměnitelnou baterii a skvělé zobrazení displeje v různých uhlech, s čím se taky dá jenom souhlasit. Lenovo Moto E4 je zahraničními recenzenty celkově hodnocen jako velice dobrá volba ve stylu „nekupte to za ty prachy“.

Alternativy k Lenovo Moto E4

V cenové kategorii od dvou do tří tisíc korun představuje vůči „E čtyřce“ silnou alternativu o asi 20 gramů lehčí Xiaomi Redmi 5A 2GB/16GB Global (recenze) s 13 Mpx objektivem a 3000 mAh baterií.

Z vlastních řad pak telefonu kudlu do zad vráží novější Moto E4 Plus Dual Sim, nabízející o půl palce větší displej, 13 Mpx fotoaparát, možnost používání dvou sim karet najednou a především baterie s obří kapacitou 5000 mAh a funkcí rychlonabíjení.

Závěrečné hodnocení

6.9

Dobrý

Telefon Lenovo Moto E4 je z hlediska designu a propracování velice povedený, technicky nikterak napěchovaný, nicméně dostatečně svižný. Mezi levnými smartfóny se svým vzhledem a možnostmi určitě neztratí a nebáli bychom se toto zařízení doporučit komukoliv, kdo přechází z tlačítkové klasiky do nového věku chytrých telefonů a nemůže nebo nemá potřebu utrácet tisíce korun za telefon s funkcemi, které v životě nevyužije.

Design a zpracování
8
Displej
8
Hardware a výkon
6
Výdrž baterie
7
Fotoaparát a kamera
4.5
Systém a konektivita
8
Klady
  • Povedený design
  • Kvalita displeje
  • Hladký chod
  • Vyměnitelná baterie
  • NFC
  • Snímač otisků prstů
Zápory
  • Slabší hardware
  • Kapacita vnitřního úložiště
  • Průměrné fotografie
  • Slabší kvalita videa

Nejprodávanější mobilní telefony dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Tomáš Lefko
Tomáš Lefko

Človek, ktorý miluje voľnosť a nezakladá si na materiálnych hodnotách. Vášnivý športovec, obdivovateľ výkonov Jaromíra Jágra a Rogera Federera. Pri písaní aj v živote má rád vecnosť a pravdivé fakty. Více o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář