Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Lenovo Moto G5 Plus

18. 7. 2017 aktualizováno

Ačkoliv patřila značka Motorola v dřívějších dobách mezi velice známé a poměrně oblíbené značky, v dnešní době o ní moc slyšet není. Sem tam se sice na trhu objeví vydařený přístroj, ale poté nastane jakási odmlka a klid. O to víc jsme se na recenzování nového modelu Moto G5 Plus těšili a s chutí jsme se do testů pustili.

Lenovo Moto G5 Plus jsme dostali ve zlatém provedení, případní zájemci si ovšem mohou ještě vybírat z černé nebo šedé variace. Aktuální cena tohoto kousku se pohybuje kolem 7 000 Kč (07/2017). Nejde tedy o levný telefon, kterému bychom jen tak něco odpustili. Co myslíte, obstál v našem recenzování?

Náš tip

Hledáte telefon za přijatelné peníze? Přečtěte si výběr nejlepších mobilů do 5000 Kč.

Obsah balení

Uvnitř barevné papírové krabice se nachází mobilní telefon Moto G5 Plus, vysokorychlostní nabíječka a propojovací kabel s koncovkou microUSB a USB-A. K dispozici je i kovová sponka s plastovým úchytem pro vysunutí šuplíku. Přihlédneme-li k ceně recenzovaného přístroje, výrobce mohl přibalit alespoň základní plastová sluchátka. Nic by se nestalo a novým majitelům by udělal alespoň malou radost.

Moto G5 Plus - obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

Do rukou se nám dostalo chytré zařízení vážící 155 gramů, které se rozložily do slušivých rozměrů 150 x 74 x 7,9 mm. Telefon se příjemně drží, nicméně všechny pokyny jednou rukou zvládnout nelze. Výrazně se na tom podílela konstrukce a 5,2“ veliký displej. Konstrukční stránka telefonu je bytelná, žádná součástka nevrže ani neskřípe. Ani po silnějším zatlačení na oba konce telefon nevydá ani hlásku, což je příjemné zjištění.

Nejde přitom o žádný kovový výrobek. Převážnou většinou se na zpracování telefonu podílí plast. Plastové provedení najdeme na přední, zadní i boční straně. Na zádech telefonu je ale plast přítomen v mnohem menším množství, protože zadní kryt je vyhotoven z lehkého kovu. Provedení zadní strany vypovídá o tom, že zadní kryt baterie lze odstranit. To skutečně lze, nicméně nikoliv v domácích podmínkách. Je nutné vlastnit speciální nářadí, tudíž výměnu baterie sami určitě nezkoušejte.

Také čelní strana přístroje ochraně neunikla. Obrazovka je totiž potažena ochranným sklem Gorilla Glass 3. Telefon sice nepodléhá žádné certifikaci, nicméně  i tak výrobce ujišťuje, že drobné kapky přístroji nijak neuškodí.

Konstrukčně se telefon určitě povedl, kromě drobné nedokonalosti v podobě viklajících se postranních tlačítek. Po stránce pohledové Moto G5 Plus patří mezi slušné průměry. Na pohled naše obličeje sice nepokřiví, žádná hitparáda to ale také není. Nějak mi nesedla hlavně horní dvojice kulatých otvorů, jejichž tmavá barva se zlatavou podestýlkou vůbec neladí. Na zadní straně mi pak vadil vystouplý fotoaparát.

Nyní trocha teorie. Na vrchní straně čela zařízení najdeme snímací senzor, hlavní reproduktor a přední selfie kameru s 5 Mpx. Pod ní je obrazovka, která poskytuje zázemí pro softwarově řešená navigační tlačítka, přičemž na spodní části pak najdeme čtečku otisků prstů. V jejím případě chválím nejen její pohotovost a přesnost, ale také umístění. Díky snadnému přístupu si čtečku hned zamilujete a budete ji vesele využívat. Není totiž důvod, proč se zdržovat se sáhodlouhými gesty nebo piny. Stačí přiložit jeden ze svých prstů a zařízení vám své nitro v mžiku otevře.

Na spodní hraně telefonu zabírá místo microUSB zdířka, miniaturní mikrofon a nehezký 3,5 mm otvor pro zapojení sluchátek. Zatímco levá strana je úplně holá, protější pravou hranu okupuje kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti a samostatné tlačítko pro spuštění displeje. Horní část si pak přisvojil vysunovací šuplík, do něhož můžeme vložit jednu nanoSIM kartu a microSD kartu nebo případně dvě nanoSIM karty.

Zadní strana je v plné režii 12 Mpx fotoaparátu, pod nímž je usazena dvojice duálních LED blesků. Zhruba uprostřed zadního krytí je vyraženo logo výrobce Motorola a na spodní části pár drobností ohledně přesného označení modelu. Za výrazný nedostatek považuji nepřítomnost indikační diody, na kterou jsme si již tolik zvykli.

Na videu se můžete podívat, co Moto G5 Plus vydrží…

Displej – 8,5/10

Obrazovou část přístroje zastává 5,2“ IPS dotykový displej, který se chlubí rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Na kvalitě Full HD rozlišení o něco přidá ještě výborná jemnost 424 PPI. Jedná se o osvědčený displej, který svoji práci zastává velmi dobře. Je čtivý za všech podmínek, snad jen černé prokreslení občas zaškobrtne. Nejedná se však o nic zásadního, neboť vykreslení černé dělá problém většině průměrných obrazovek.

Moto G5 Plus

Bočními pohledy nebo dobrou čitelností textů se zabývat nebudeme, protože také v tomto případě displej obstál skvěle. Během provozu jsem ocenil i softwarovou podporu. Řeč je především o adaptivním jasu, který funguje výborně, a režimu barev – standardní nebo živý. Systém mimo jmenované nabízí i časové volby spánkových režimů (až 30 min.), spořič obrazovky a třeba změny velikostí písma.

Také pohotovým reakcím obrazovky není možné nic vytýkat. Její povrch je navíc až překvapivě příjemný na dotek, což mne – bereme-li v potaz přítomnost ochranného skla – až překvapilo.

Hardware a výkon – 9/10

Uvnitř tělesné schránky Moto G5 Plus pevnou rukou vládne osmijádrový procesor Snapdragon 625, který se po všech stránkách nadmíru osvědčil. Výkon přístroje je skutečně nadstandardní, všechny hry jedou plynule a bez sekání. A že jsme toho hráli hodně, jmenovitě Asphalt 8, Space Marshals 2, Loner, Vikings a mnohé další arkádové hříčky. Také práce s jednotlivými aplikacemi je samá radost, protože veškerá instalace a načítání jsou otázka krátkých chvil. Současný chod několika aplikací najednou nedělá této mašince žádné obtíže.

Moto G5 Plus - AnTuTu HW

Kromě výkonného procesoru plynulost zajišťuje operační paměť o kapacitě 3 GB. Ačkoliv byla během nečinnosti vytížena na zhruba 60 procent, překvapivě se telefon nikde nezasekával. V AnTuTu Benchmarku získal přístroj 63 708 bodů, což je o několik tisíc více než nedávno recenzovaný Honor 6X. O dobré odladěnosti konec konců svědčí i absence přehřívání, která se v poslední době v říši chytrých telefonů nelibě přemnožila. Teplotnímu šoku se ale telefon neubránil při nabíjení.

Co se týče úložného prostoru, jeho pevný základ představuje 32 GB interní úložiště. Po prvním spuštění se ale použitelná hodnota smrskne na něco kolem 24 GB, neboť zbylou část si ukrojil operační systém a jeho nezbytné softwarové součásti. Budoucímu uživateli však nikdo nebrání v tom, aby si úložný prostor rozšířit pomocí microSD karty.

V úvodu jsme již zmínili přítomnost hlavního reproduktoru na čelní straně přístroje. Poněkud atypické umístění se mi velmi líbí a výrobcům posílám svůj hlas nevalné hodnoty. Konečně se někdo zamyslel nad tím, že při sledování filmů a poslechu hudby nikdo nestojí o dobrou slyšitelnost za telefonem, ale před ním. Ani výstupní kvalita není vůbec špatná, rozhovory jsou dobře slyšitelné a hudební hlasový projev poměrně výrazný. Reproduktor by ale možná mohl být o něco hlasitější.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8,5/10

Zdrojem živin je akumulátor o kapacitě 3 000 mAh. Baterie byla vždy dobrým pracantem, který dobře ustojí i náročnější úlohy. Plné nabití mi průměrně vydrželo přes dva dny, a to jsem si něco občas zahrál nebo si pustil videa na internetu. V úspoře hraje bezesporu velkou roli avizovaný adaptivní jas. Stačí se ostatně podívat na největší žrouty energie: zatímco první místo obsadil internetový prohlížeč Chrome, displej je až na třetím místě. AnTuTu test baterie vykázal 10 017 bodů, což je v porovnání s ostatními telefony slušný výsledek.

Moto G5 Plus - AnTuTu baterie

Z úplného vybití lze pomocí rychlého nabíjení plné kapacity dosáhnout za zhruba hodinu a tři čtvrtě. Za čtvrthodinku se kapacita navýší o 13 procent. Sledování videí se lze věnovat klidně i 13 hodin, hraní her okolo 6 hodin. Záleží ale co a jak hrajete.

Součástí základního systému je spořič baterie. Ten je defaultně vypnutý, nicméně uživatel si může tuto energetickou výpomoc zapnout v několika režimech. Spořič se může automaticky spustit buď při zbývající kapacitě 5 nebo 15 procent. Samozřejmostí ale je, že se jeho zapnutím omezí funkce a aplikace.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Hlavní fotoaparát Moto G5 Plus zastává 12 Mpx objektiv o světelnosti f/1.7, který zvládne fotografii vyhotovit v maximálním rozlišení 4032 x 3024 pixelů. Celkem si může fotograf vybrat ze čtyř kvalit. Hrozně moc se mi líbil stručný průvodce, který uživatele v krátkosti seznamuje s některými vychytávkami. Dozvěděl jsem se tak něco o regulaci jasu, QR čtečce a rychlém spuštění fotoaparátu.

Dále se mi velmi líbila možnost Panorama a profesionální režim, po jehož zapnutí se při pravém okraji zobrazí několik nabídek. Řeč je o makru, WB a třeba ISO (100 až 3200). V horní části fotografického režimu je pak k využití možnost zapnutí HDR, blesku nebo časové spouště s prodlevou až 10 sekund. Prakticky podobné možnosti má i přední 5 Mpx fotoaparát, který zvládne fotografovat maximálně v rozlišení 2592 x 1944 pixelů. Jeho světelnost je 2.2, tedy o něco horší než v případě hlavního fotoaparátu.

Softwarové funkce obou fotoaparátů se mi líbily, protože jsem se mezi nimi díky přehlednému rozložení a provedení nikdy neztratil. Jsem tedy přesvědčen, že i začátečník se do některých fotografických tajů podívá. Byl jsem tedy nadmíru zvědav, jak se jednotlivé atributy projeví v praxi. Výsledky jsou poněkud rozporuplné.

Výsledné fotografie jsou povětšinou zdařilé a hezky barevné (originály zde). Hlavně jejich barvitost a sytost je téměř dokonalá. Pokud se fotografovaný objekt podaří dobře zachytit, vybafne na vás krásný snímek. Háček je ovšem v tom, že se mezi zdařilými fotografie nachází i ty méně povedené. Jejich hlavním negativem je velká tmavost. Z původně jasně zářícího obilného pole se ve výsledku zjevila temná pláň čehosi, a tak bych mohl pokračovat donekonečna…

Problémy povětšinou nastaly i v případě pohybujících se objektů, jejichž části bývají rozmazané a nehezké. Ani makro režim nebyl úplně bezchybný. Zaostření bylo mnohdy problematické a čočka tápala nad tím, co chci vlastně fotografovat. Čočka většinou hapruje i v noční době, a pokud se konečně ustálí, výsledek za moc nestojí. Pokud má ale fotoaparát ideální podmínky, fotografuje výborně. Je nicméně třeba brát v úvahu, že dobré podmínky bývají většinou v ateliérech a předpřipravených studiích.

Pokud jde o videa, hlavní kamera zvládne záběry natočit v rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu, přičemž přední zase ve Full HD při 30 snímcích za sekundu. Stejně jako u fotografií, také výsledné záběry jsou plné barev. Ve většině případů nejsou videa ani trhaná, i když nějaké to zasekávání se přece jenom občas projeví. Hůře je na tom noční doba, kdy jsou záběry téměř nekoukatelné. Kamerám rovněž chybí stabilizace obrazu, jejíž nepřítomnost je prakticky na každém kroku zřejmá.

Systém a konektivita – 8,5/10

Moto G5 Plus staví na nejnovějším operačním systému Android verze 7 Nugát. Již při prvním seznamování s novým telefon tak budete moci naplno využívat výsuvnou lištu, kde kromě známých vychytávek typu nerušit, automatického otáčení a například režimu letadlo, najdete dokonce i Hotspot. Součástí předinstalovaných programů je několik aplikací společnosti Google, tedy Gmail, Disk, Hudba Play a třeba kalendář. Mezi ostatními najdeme třeba YouTube, mapy, hodiny, kalkulačku, kontakty a FM rádio. Žádný otravný software zde přítomen není. Obecně je chod systému plynulý a bezproblémový.

Přístroj podporuje Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC a plnohodnotné LTE. Líbí se mi i možnost uživatelského usnadnění v podání textu s vysokým kontrastem, velkého kurzoru myši, vyslovování hesel a zkratek pro usnadnění. Je toho plno, neméně zajímavé je i převrácení barev (z bílého pozadí se stane černé), které je momentálně ve fázi experimentování. Jako majitel přístroje od Motoroly se můžete zaregistrovat ke komunitě Moto, za jejíž členství získáte celou řadu výhod. Hezké je i automatické přizpůsobování tapet, které se mění dle potřeby a vkusu.

Samotnou kapitolou jsou pak povely v sekci Moto. Je jich celkem pět a každý umí něco jiného. Jednoduchým nastavením se dá z prostého snímače otisků prstů zřídit multifunkční tlačítko nahrazující tlačítka navigační. Stačí přejet prstem v požadovaném směru a máte vyhráno. Nebo rychlým dvojnásobným zatřepáním se spustím svítilna, což je úžasné. No řekněte sami, nestalo se vám někdy, že jste si chtěli na něco posvítit, ale místo toho, abyste složitě hledali aplikaci svítilna, tak jste na předmětné místo raději posvítili displejem?

A povelů je mnohem víc. Třeba pootočením zápěstí se spustí fotoaparát, jedním gestem zmenšíte obrazovku, zvednutím telefonu ztišíte vyzvánění nebo otočením přístroje displejem dolů se se vypnou zvuky (mimo budíku). Skutečně úžasné vychytávky, na které když si člověk zvykne, jeho život se stane zase o něco pohodlnějším. Plného bodového stavu si ale konektivita nezaslouží, protože nepřítomnost konektoru USB-C zkrátka přehlédnout nelze. Stejně tak chybí infračervený port.

Alternativy k Moto G5 Plus

Cenově podobnou variantou je námi recenzovaný přístroj Sony Xperia XA1. Váží pouhých 143 gramů, přičemž ačkoliv na jeho pozadí vládne obrazovka o velikosti 5″, díky štíhlému tělu se hezky drží a práce s ním je samá radost. Hlavním fotoaparátem je 23 Mpx objektiv, kterému nedělá ostudu ani přední 8 Mpx selfie kamera. Výkon jistí osmijádrový procesor a 3 GB RAM. Ani baterie o 2 300 mAh není vůbec špatná. Trochu ale zamrzí pouhé HD rozlišení displeje a nehezké plastové zadní krytí. Cena XA1 je lehce pod hranící 7 000 Kč (07/2017).

Jako dražší variantu můžete vyzkoušet Honor 8 (více v naší recenzi), jehož cena se pohybuje kolem 9 000 Kč (07/2017). Tento 153 gramů vážící kousek vlastní výborný duální fotoaparát, je nadstandardně vybavený a po stránce estetické téměř dokonalý. Velikost FULL HD obrazovky hlásí 5,2″, přičemž operační systém pohání 4 GB RAM. Své filmy a hudbu si budete moci ukládat na 32 GB interní úložiště, přičemž hlavní fotoaparát má 12 Mpx, kdežto přední 8 Mpx. Kapacita baterie si vystačí s 3 000 mAh a počítat můžete i s podporou DUAL SIM. Po tomto superlativním výčtu je neprakticky umístěný reproduktor spíše drobností.

Závěrečné hodnocení

8.4

Skvělý

Recenzovaný Moto G5 Plus patří mezi slušně vybavené přístroje střední třídy, který staví na nejnovějším Androidu, je výkonný, baterie něco vydrží a svému držiteli nabízí mnoho užitečných funkcí. Odpustit ale nemůžeme chybějící indikační LED a průměrný fotoaparát. Fotografie sice nejsou špatné, při jejich tvoření bude ale vaše trpělivost řádně poškádlena.

Design a zpracování
8.5
Displej
8.5
Výkon a hardware
9
Výdrž baterie
8.5
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Pevná konstrukce
  • Vynikající čtečka otisků prstů
  • Skvělý výkon
  • Solidní výdrž baterie
  • Řada užitečných gest
Zápory
  • Absence indikační LED
  • Vachrlatá boční tlačítka
  • Průměrný fotoaparát
  • Chybí USB-C

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář