Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Lenovo Moto G5 (2GB/16GB)

23. 7. 2017 aktualizováno

Historie společnosti Motorola je krkolomná a poměrně složitá. Pakliže se podíváme o několik roků zpátky, po Googlu se značky chopilo Lenovo – a jak se zdá, krok to nebyl vůbec špatný, tedy alespoň pro nás uživatele. Na trh totiž vyskočila slušná dvojice modelů: vybavenější a dražší Moto G5 Plus, který jsme recenzovali teprve nedávno, a Moto G5, jemuž se tato recenze věnuje.

Lenovo Moto G5 je oproti silnější verzi Plus o něco levnější a hůře vybavenější. Svými proporcemi tak brázdí nižší střední třídu, kde je cena kolem pěti tisíc vesměs obvyklá. Moto G5 se momentálně prodává za zhruba 5 300 Kč (07/2017) ve verzi s 2 GB. Verze s operační pamětí o kapacitě 3 GB RAM je o pár stovek dražší. Byli jsme tak velmi zvědaví, do jaké míry výrobce tohoto slabšího bratříčka (oproti Plusku) očesal. Pomyslná nižší střední třída totiž stále válí a její uchazeči čelí obrovskému náporu všemožných telefonů. Hned na začátku můžeme naznačit, že Moto G5 patří ve třídě do 6 000 Kč mezi ty lepší telefony.

Obsah balení

Pestrá papírová krabice ve tvrdém provedení ukrývá přístroj Lenovo Moto G5, rychlonabíječku, kabel s koncovkou USB-A a starším microUSB konektorem včetně stručného průvodce rychlým nastavení. Nic jiného jsme vlastně ani nečekali, za tu cenu se zkrátka nic navíc očekávat nedá.

Lenovo Moto G5

Design a zpracování – 8/10

Rozměrově se konstrukce vešla do 144,3 x 73 x 9,5 mm, jejichž výsledná hodnota váží 145,5 gramů. Tělo tohoto chytráka je vyrobeno převážně z plastu, přičemž kov najdeme na zadním krytí baterie. Tato záda lze jednoduchým způsobem odejmout a poté vyjmout i baterii. Čas od času se tomuto procesu nevyhnete, protože kousek od baterie se ukrývá i zdířka pro dvě nanoSIM karty a microSD kartu. Na těle přístroje tedy nenajdete žádný šuplík nebo něco podobného.

Byl jsem velmi zvědav, jakým způsobem se možnost sejmutí zadního krytu podepíše na celkové pevnosti přístroje. Musím ale spokojeně smeknout, že výsledná kvalita nijak neutrpěla. Ba naopak, konstrukce telefonu je skálopevná, všechny jednotlivé díly do sebe zapadají a žádní část nevydala nikdy ani hlásku. Někteří výrobci by si mohli vzít od Moto G5 příklad – takhle se to dělá!

Na horní straně přístroje se uvelebil podlouhlý reproduktor. Vlevo od zvukového průduchu sedí čočka 5 Mpx předního fotoaparátu, vpravo zase světelný senzor. Dominantním prvkem čelní strany je samozřejmě obrazovka o pěti palcích, která zároveň představuje útočiště pro softwarově řešená navigační tlačítka. Hned pod nimi je umístěna čtečka otisků prstů. Ta je pohotová a pracuje přesně podle přání, přičemž ji lze jednoduchým pokynem změnit na multifunkční tlačítko. Pokud tak učiníme, přetažením doleva a doprava plně zastane roli navigačních tlačítek – velká výhoda.

Opodál je pak menší otvor mikrofonu, který na mne působí spíše rušivě. Dílna v tomto případě mohla volit klasické umístění na spodní straně rámu, kde by nebyl mikrofon vidět a náš hlas by šel určitě i přesto dobře slyšet.

Spodní strana je věnována pouze microUSB zdířce pro nabíjení baterie. Kousek dál sídlí v pravém rohu menší otvor určený k pohodlnému snímání zadního krytu. Zatímco levá strana je zcela holá, na jejím pravém protějšku otročí kolébkový regulátor hlasitosti a tlačítko zapnutí/vypnutí displeje. Všechna zmíněná tlačítka jsou oproti Moto G5 Plus usazena pevně. Horní hrana je věnována otvoru 3,5mm jacku.

Na zbývající zadní straně hraje primární roli 13 Mpx fotoaparát a blesk, jež jsou společně usazeni v okruží černé barvy. Kousek dolů spatříme vysoustruženo logo Motoroly, přičemž neopomeňme ani na miniaturní zdířku dalšího mikrofonu v horní části zad přístroje. Technické nevýhody hledám jen stěží, jedna zásadní se ale přece jen najde – chybí notifikační LED dioda. Je to škoda, protože místo by tu bylo. Nevhodné je i mírné vyboulení zad přístroje, které mi vadilo zejména v případě, kdy jsem měl telefon položen na rovné ploše – hlavně na stole. Přístroj se stane nestabilní a po jakémkoliv doteku se naklání do stran.

Na níže uvedeném videu se můžete podívat, co Moto G5 vlastně vydrží…

Displej – 8/10

Moto G5 je vybaven 5“ IPS dotykovým displejem v rozlišení Full HD s jemností 441 PPI. Obrazovka je povětšinou čitelná za všech podmínek, text je čtivý a videa líbivá. Součástí softwarové podpory je i adaptivní jas, který s okolním světlem dobře spolupracuje. Ani větší pozorovací úhly paseku nenadělají a na obrazovku je radost pohledět.

Lenovo Moto G5

Uživatelské rozhraní dovolí navolení režimu barev, kde si vyberete buď standardní nebo živý. Přítomnost Full HD s výbornou jemností nadmíru vítám, protože podobná kvalita u telefonů v této cenové kategorii nebývá příliš zvykem. Pro úplnost ještě připišme, že obrazovka na moje dotyky a pohyby vždy plynule reagovala.

Hardware a výkon – 6,5/10

Výkonnostní stránku přístroje má na starosti osmijádrový procesor Snapdragon 430, jehož maximální frekvence se dokáže vyšvihnout na hranici 1,4 GHz. Mezi hardwarem jsou dále přítomny 2 GB operační paměti, které se ve výsledku projevily jako nedostatečné. Aniž bych měl zapnutý nějaký widget nebo aplikaci, kapacita RAM je během nečinnosti vytížena na vysokých 73 procent.

Načítání programů mnohdy trvá o nějakou tu sekundu déle, než bych si zrovna představoval, přičemž ani hry nejsou plynulé. Méně náročnější kousky typu Skull Towers nebo Diggy Dog sice jedou vesměs plynule, ovšem u náročnějších her hardwarová sestava trpí a zadrhává. Přístroj je sice spustí, ale za moc to nestojí. Při vyšším zatížení se součástky navíc i znatelně zahřívají. Moto G5 tedy není nic pro zaryté pařany, ale spíše pro příležitostné hráče nebo vyznavače jednodušších gamesek.

Všechny soubory se ukládají na interní uložiště nevalné hodnoty. Výrobce básní o 16 GB, ale ve skutečnosti jsem měl k dispozici zhruba 10,5 GB. Před koupí telefonu bych tedy jednoznačně zvážil přikoupení microSD karty, která miniaturní uložiště navýší. Stačí totiž pár videí a fotografií a systém hlásí plnou kapacitu.

Lenovo Moto G5 - AnTuTu HW

Ani v tomto případě jsme si neodpustili AnTuTu Benchmark, kde Moto G5 vydobyl 44 924 bodů. Oproti verzi Plus se tak výsledek zhoršil o zhruba 19 000 bodů, přičemž jestliže bodování srovnáme s jinými přístroji, za Honor 6X (více v naší recenzi) zaostává o zhruba 14 000 bodů, ale naopak Samsung Xcover 4 (čtěte naši recenzi) poráží o zhruba 10 000 bodů.

Hlavní reproduktor je umístěn na čelní straně telefonu, vlivem čehož dobře uslyšíte volajícího na druhé straně linky. Pokud ale budete poslouchat hudbu, ničeho výrazného se nedočkáte. Reproduktor je povětšinou až moc tichý a ani co se výsledné kvality týče, není to zrovna žádná diskotéková hitparáda. Alespoň že mluvené slovo zní obstojně.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10

Baterie o kapacitě 2800 mAh se projevila jako průměr. Při běžném používání se bez večerního nabíjení prostě neobejdete. Kolonka „Baterie“ v nastavení sice nabízí spořič obrazovky, ten ale omezí aplikace a další funkce. Provozní doba se sice prodlouží, ale tuhle možnost spíše berme jako nepatrné plusko. Každý chce zkrátka telefon používat na maximum a bez omezení, nikoliv s vypnutými programy a rapidním omezením.

Doba nabíjení se u Moto G5 průměrně pohybuje kolem dvou hodin. Není to sice žádný zázrak, ale byly tady i mnohem horší případy, které si sáhly klidně i na hodiny tři. Je ovšem minimálně k zamyšlení, že se baterie dobíjí tak pomalu i přes přítomnost rychlonabíječky.

Spuštěná videa a filmy zvládne plně nabitá baterie energeticky napájet po dobu zhruba 9 hodin, přičemž hraní her kolem čtyř. AnTuTu test nahlásil 7 038 bodů.

Lenovo Moto G5 - AnTuTu baterie

Nesmíme ani zapomenout vyzdvihnout možnost vyjmutí akumulátoru, což může nejednoho zájemce oslovit. Vyměnitelnost baterie se totiž v poslední době moc nenosí, tudíž se často potýkáme se situací, kdy telefon šlape, zatímco výkon baterie viditelně strmě klesá. Případní zájemci o Moto G5 však mohou počítat s tím, že si budou moci po snížení energetického výkonu baterie pořídit nový kus.

Fotoaparát a kamera – 7/10

Hlavním fotoaparátem je 13 Mpx objektiv se světelností f/2,0 a fázovou detekcí, který zvládne pořídit nejkvalitnější snímek v rozlišení 4160 x 3120 pixelů. Jeho protějšek má hodnotu 5 Mpx s maximálním rozlišením 2592 x 1944 pixelů. Oba fotoaparáty jsou pohotové a v mžiku dokázaly vždy zachytit přesně to, co jsem si přál. To je velmi důležité, protože dobrá fotka nikdy nepočká.

Na více fotografií v originálním rozlišení se můžete podívat na této stránce.

Při dobrých světelných podmínkách jsou fotografie (jako u Moto G5 Plus) syté a plné barev. Velmi mne překvapila kvalita snímků při zatažené obloze, na kterých jsou patrné i sebemenší detaily a okolní objekty. S přibývající tmou ale výsledná preciznost jaksi skomírá a na snímcích je horší kvalita jasně znát. Ani makro režim není úplně bez chyby. Některé snímky se mi povedly a jiné zase vůbec. Občas jsem musel bojovat se zaostřením, které se s fotografovaným objektem stále přetahovalo. Jednou byl objekt zachycen dobře, podruhé zase ne. Chtělo to více trpělivosti a klidu…

Někdy se ale dočkáte skutečně výborných fotografií, na něž by se nemusel stydět ani o mnoho dražší přístroj. Doporučuji zhlédnout třeba kombajn (hned vlevo dole), na který je radost pohledět. Co říkáte? Trocha povídání neuškodí ani ohledně natáčení videí. Hlavní kamera zvládne – stejně jako přední kamera – pořídit video v rozlišení Full HD při 30 snímcích za sekundu. Také v tomto případě nejsou výsledky vůbec stálé.

Nahrávkám chybí jakákoliv stabilizace, jejíž nepřítomnost se doslova po každém kroku obrazově připomíná. Ačkoliv denní záběry nejsou kdovíjak špatné, čočka má i v tomto případě obrovské problémy se zaostřováním. Ostatně na přiloženém videu můžete jasně vypozorovat, jak čočka tápe a lamentuje nad tím, co má vlastně dělat. Kameru tak musíte ustálit a doslova nehybně zacílit na vybrané místo tak, aby nerozhodná čočka konečně zaostřila.

Nikoho snad ani nepřekvapí, že s noční dobou se výsledná kvalita mnohonásobně zhoršuje. Videa bývají trhaná a obrovskou zrnitost nelze přehlédnout. Alespoň že fotografické prostředí za něco stojí. K mání je profesionální režim s manuálním nastavením ISO hodnot (100 – 3200) nebo třeba nastavení WB. Nechybí ani možnost vyfotografovat krajinu pomocí funkce Panorama, čímž na jediný snímek efektivně zachytíte široké okolí. Příjemný je i krátký výukový program, který začátečníkům poradí co a jak.

Systém a konektivita – 7/10

Hned po prvním spuštění se v přístroji nachází nainstalovaný Android 7 Nugát, který svojí přítomností zajišťuje veškeré nezbytnosti současných mobilních trendů. Využívat můžeme výsuvnou lištu s mnoha potřebnými aplikacemi typu svítilna, správa SIM a třeba aktuální polohou zařízení. Systém plně podporuje Wi-Fi, Bluetooth, ovšem na NFC se tak nějak zapomnělo.

Naplno lze využívat aktualizované tapety, režim spánku (od 15 sekund do 30 minut), spořič obrazovky, správu uložiště a paměti. Přítomna je i volba usnadnění pro jednodušší ovládání telefonu. Není problém si nastavit velikost písma, vysoký kontrast, kurzor, zkratky pro usnadnění a vyzdvihněme i možnost zapnutí převodu textu na řeč.

Systém není zaplněn žádným zbytečným softwarem, ale potřebnými programy, které usnadní čas. Řeč je o emailové aplikaci Gmail, YouTube, Filmy Play, disku, kalendáři, hodinách a kalkulačce. Skvělá je i aplikace Moto, která vás seznámí s šesticí známých „Motoroláckých“ gest. Potřepáním spustíte svítilnu, otočením fotoaparát, jednoduchým gestem zmenšíte obrazovku nebo otočením směrem dolů zase zapnete režim Nerušit. Silně návyková záležitost, na kterou si během pár dní zvyknete a budete ji s nadšením využívat.

Kromě absence NFC bych ještě upozornil na občasné zasekávání systému, kdy jsem několikrát musel telefon restartovat, jinak by se asi nevzchopil. Jsou to určitě pouhé 2 GB RAM, jež nedělají dobrotu. Při používání telefonu jsem tedy musel pravidelně myslet na promazávání a ukončování aplikací a nedávno navštívených internetových stránek, jinak bylo zle. Holt nižší střední třída, která své mouchy prostě má a mít vždy bude. Podle toho se je třeba k telefonu a celému systému také chovat. Stačí trocha péče a budete spokojeni.

Alternativy k Moto G5

Jasnou jedničkou mezi alternativami je vyspělejší verze Lenovo Moto G5 Plus, o které jsme se nedávno rozpovídali v naší recenzi. Něco si sice připlatíte, protože cena vybavenější verze se pohybuje kolem 7 000 Kč (07/2017), ovšem stojí to za to. Všechna vaše mobilová přání se v tomto případě zobrazují na 5,2″ velkém dotykovém IPS displeji s Full HD rozlišením, který ostudu nikdy neudělá. O výkon se pere osmijádrový procesor a 3 GB operační paměti, které spolu dokonale kamarádí, a vy si tak užijete spoustu nerušené multimediální zábavy a her.

Interní uložiště je poctěno velikostí 32 GB, přičemž baterie má hodnotu 3000 mAh. Vydrží klidně i dva dny a pomocí přítomné rychlonabíječky ji zvládnete energeticky dobít v rámci okamžiku. Fotoaparáty jsou opatřeny 12 a 5 Mpx se slušnou světelností, které dokáží obstát zejména za denních podmínek. Potencionální uživatel určitě přivítá nejnovější Android 7 a přítomnost šestice gest v režii aplikace Moto. Trošku ale zamrzí absence notifikační LED a USB-C portu. I tak se ale jedná o příhodnou alternativu, nad kterou se hodí popřemýšlet.

Jako takovou řekněme výkonností náhradu můžeme doporučit Xiaomi Redmi 4 Pro 3GB/32GB (recenze). Také v tomto případě se dočkáte solidního obrazového výstupu na 5″ displeji, na kterém si užijete spoustu zábavy. Jedná se totiž o výkonnou mobilní hračku, s níž se ve virtuálním světě plnými doušky vydovádíte. K mání jsou hned 3 GB RAM a 32 GB interního uložiště, které není problém dodatečně navýšit pomocí microSD karty.

Hlavní fotoaparát má kapacitu 13 Mpx, přičemž jeho čelní protějšek zase 5 Mpx. Fotoaparáty jsou spíše průměrné, ale na běžné zážitky rozhodně vystačí. Zábavy si ostatně užijete dosyta, protože se telefon jen tak nevybije. Kapacita baterie je totiž 4100 mAh. Kromě slabších snímků musíte počítat s absencí českého LTE a nepodsvícenými navigačními tlačítky. Cena tohoto modelu se momentálně pohybuje kolem 5 400 Kč (07/2017).

Závěrečné hodnocení

7.3

Velmi dobrý

Lenovo Moto G5 určitě patří mezi jeden z nejlepších modelů nižší středí třídy, který si můžete v současné době za tyto peníze koupit. Zaujala nás především výborná konstrukce s odnimatelnou baterií, multifunkční čtečka otisků, skvělý Full HD displej a nejnovější Nugát. Trošku zklamání ale přišlo v případě výkonu, výdrže baterie a rozporuplného fotoaparátu.

Design a zpracování
8
Displej
8
Výkon a hardware
6.5
Výdrž baterie
7
Fotoaparát a kamera
7
Systém a konektivita
7
Klady
  • Pevná konstrukce
  • Multifunkční čtečka otisků
  • Slušný Full HD displej
  • Možnost výměny baterie
  • Android 7
  • 2x nanoSIM + microSD
Zápory
  • Slabší výkon
  • Průměrná výdrž baterie
  • Průměrný fotoaparát
  • Absence notifikační LED
  • Chybí NFC

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář