Motorola po převzetí Lenovem změnila název svých zařízení na Moto, ale stále se snaží vyrábět kvalitně zpracované telefony s dobrým poměrem cena/výkon a jako operační systém používá čistý Android. Nyní se podíváme na zástupce střední třídy Lenovo Moto M, které nabízí slušnou specifikaci a na první pohled zaujme krásným celokovovým zpracováním.
Obsah balení
Krabička nepůsobí nijak luxusním dojmem, ale ani lacině. Důležitější je samotný obsah balení a ten je poměrně standardní. Kromě samotného smartphonu tu je nabíječka, USB-C kabel, sluchátka, kovový špendlík a brožury se základními informacemi o telefonu. Jednoduše se jedná o takový standard, ale například sluchátka potěší, přestože jejich kvalita je průměrná.
Moto M je v ČR k dostání ve 2 barevným variantách – šedé a námi testované zlaté.
Design a kvalita zpracování – 9/10
Zpracování telefonu je opravdu prvotřídní a stydět by se za něj nemusely ani mnohem dražší modely. Telefon nijak nevrže a vše lícuje naprosto perfektně. V ruce navíc vše působí velmi bytelným dojmem, důvodem pravděpodobně bude celokovové zpracování. V případě Moto M se opravdu dá mluvit o celokovovém zpracování, protože plastové jsou jen dva úzké proužky v dolní a horní části telefonu, které jsou nutné pro proniknutí signálu.
Design telefonu je, řekl bych, takový “klasický”, rozhodně nečekejte, že vás nějak zásadně překvapí. Přední straně dominuje velký 5,5palcový Full HD displej a rozměry telefonu jsou 151 x 75 x 7,85 mm. Není to tedy žádný drobek a tomu odpovídá i váha 163 gramů. Nicméně telefon se mi v ruce držel dobře, hrany jsou zaoblené a na všechna důležitá tlačítka bez problémů dosáhnete.
Kromě displeje na přední straně ještě nalezneme přední 8megapixelovou kameru, senzory, notifikační diodu, sluchátko a výrazné logo Moto. Ovládací tlačítka jsou pouze softwarová, což je trochu škoda, protože dole má telefon docela dost nevyužitého prostoru.
Na pravém boku najdeme tlačítko vypnutí telefonu a kolébku na ovládání hlasitosti. Obě tlačítka se při bližším zkoumání trochu viklají, ale osobně jsem si toho všiml až při detailním zkoumání. Na levém boku je umístěn šuplíček pro SIM karty.
Na horní straně se nachází sluchátkový jack a vstup pro mikrofon. Dole najdeme USB-C konektor a po stranách dva otvory, které připomínají stereo reproduktory. Bohužel reproduktor je umístěn jen na pravé straně, vlevo se nachází mikrofon.
Designově poměrně zajímavá je zadní strana telefonu, které dominuje vystouplá čočka fotoaparátu. To mi osobně trochu vadí, protože telefon se při položení viklá a fotoaparát je náchylnější na rozbití. Stačí telefon hrubě položit a hrozí rozbití sklíčka fotoaparátu. Pár takových případů jsem už osobně viděl. Najdeme zde také LED blesk, který slouží pro přisvícení u focení, apod. Především kvůli vystouplé čočce fotoaparátu jsem snížil hodnocení o jeden bod, jinak se telefonu vzhledem k ceně nedá skoro nic vytknout.
Pod fotoaparátem nalezneme čtečku otisků prstů, která je z mého pohledu velmi dobře umístěna a vždy jsem ji jednoduše nahmatal. S funkčností čtečky jsem také neměl problém a fungovala spolehlivě.
Displej – 8/10
Moto M má úhlopříčku displeje 5,5 palce s rozlišením Full HD (1080 x 1920 pixelů) a využívá technologii IPS. Minulý rok jsem testoval Moto G4 a tam jsem displej hodně chválil a výjimkou není ani nové Moto M. Adaptivní jas funguje bez problémů a barvy jsou krásně syté a živé. Pokud máte rádi výrazně syté barvy, tak můžete v nastavení vybrat režim, který právě sytost a živost barev ještě zdůrazní.
Pozorovací úhly jsou také dobré a to samé se dá říci o čitelnosti displeje na slunci. Zamrzí absence filtru modrého světla, který se hodí hlavně pro noční čtení, určitě by ho někteří lidé ocenili.
Co mi u telefonu chybělo, bylo zobrazování notifikací přímo na displeji jako to uměla dříve testovaná Moto G4. Jedná se o funkci Always On, kterou má třeba nový Samsung Galaxy A3. Osobně jsem si na tuto funkci hodně zvykl a běžná notifikační dioda mi už nestačí.
Hardware a výkon – 6,5/10
Základní specifikace nevypadá špatně – 3 GB RAM a 8-jádrový procesor MediaTek Helio P10 s taktem 1,8 GHz. Nejedná se o žádnou hvězdnou sestavu, ale pro běžnou práci je dostatečná a i středně náročné hry by neměly dělat potíže. Tomu přibližně odpovídá i výsledek v AnTuTu benchmarku, kde telefon získal 50 750 bodů.
V realitě jsem od telefonu čekal trochu více. V některých i méně náročných aplikacích se prostředí nepatrně sekalo a při hraní her to bylo podobné. Například u Asphalt 8 už bylo prostřední hodně sekané a kazilo to zážitek ze hry. Při otevření více aplikací se rychlost telefonu citelně snižovala. Obecně mi nepřišel telefon úplně dokonale optimalizovaný a doufám, že budoucí softwarové updaty tento problém odstraní.
Pochválit naopak musím velikost vnitřního úložiště, protože základ je slušných 32 GB s možností rozšíření pomocí paměťové karty o dalších 128 GB.
Reproduktory bohužel nejsou stereo, jak bylo napsáno výše, ale kvalita zvuku mě příjemně překvapila. Repráček je dostatečně hlasitý a i ve vyšší hlasitosti si zvuk zachovává solidní kvalitu. Možná tomu pomáhá i hodně propagovaná technologie Dolby Atmos, která vytváří prostorový zvuk.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 6,5/10
Kapacita baterie je poměrně standardních 3050 mAh a celkově jsem byl trochu zklamán. Telefon jsem musel nabíjet každý den a dva dny telefon vydrží jenom při opravdu velké snaze, mně se to například nepovedlo ani jednou. Možná zatím bude i horší optimalizace, kterou jsem popisoval u výkonu.
V našem standardním testu přehrávání videí na Youtube vydrž telefon cca 7 hodin, přičemž průměrné výsledky jsou mezi 8 až 9 hodinami. V testu baterie od Antutu získal telefon 9 191 bodů a jedná se o průměrný výsledek. Například nový Samsung Galaxy A3 dokázal ve stejném testu nahrát 14 500 bodů a videa na youtube přehrával dokonce 16 hodin.
S rychlostí nabíjení jsem byl naopak spokojený. Po 30 minutách byl telefon nabit na 34 % a po hodině na 70 %. To je velmi pěkný výsledek a za 1 a 40 minut byl telefon nabit plně.
Fotoaparát a kamera – 6,5/10
Zadní fotoaparát dokáže pořídit snímky s rozlišením 16 Mpx a světelnost čočky je f/2.0. Ke kvalitním fotografiím pomůže i LED blesk a PDAF ostření. Samotné fotografie bych hodnotil jako průměrné. Při dobrém osvětlení se mi fotky líbily a hlavně při focení zblízka se občas podaří zachytit pěkný snímek. Fotoaparát má trochu problémy se splýváním detailů, které jsou více vzdálené. Však si můžete udělat vlastní názor z fotografii níže, v nezměněné velikosti naleznete fotografie zde.
Nastavení fotoaparátu je velmi jednoduché a v automatickém režimu jenom zapínáte a vypínáte blesk a režim HDR. V profesionálním módu dovoluje telefon nastavit vše důležité jako je ISO, vyvážení bílé, čas závěrky, apod. V profesionálním režimu jsem si už musel chvíli zvykat a nastavení není úplně intuitivní.
Zklamal mě režim HDR, při jeho použití je výsledná fotka skoro nepoužitelná, protože se nepřirozeně zvýší jas. Však posuďte sami, první fotka je bez HDR a druhá se zapnutým HDR.
Při horších světelných podmínkách už je na fotkách vidět dost šumu, ale v této cenové kategorii nemůžeme čekat zázraky. Vlastní názor si můžete udělat z fotek níže.
Přední kamera má rozlišení 8 MPx a na snímky se opět můžete podívat níže. V nastavení je i režim krásy, který je dost agresivní, jedná se o fotku vpravo.
Video můžete natáčet ve formátu Full HD s maximální frekvencí 30 snímků za vteřinu. Na výsledek se můžete podívat níže. Osobně hodnotím kvalitu videa jako spíše podprůměrnou. S vykreslením detailů nejsem spokojen a problém vidím i v chybějící stabilizaci. Nicméně video je určitě použitelné a pro rychlý záznam bude stačit, ale doporučuji se při natáčení příliš nehýbat.
Systém a konektivita – 6/10
Prostředí čistého Androidu mam rád a u dříve testované Moto G4 jsem si zamiloval i gesta pro otevření fotoaparátu a spuštění svítilny. Moto M sice opět běží na skoro čistém Androidu, ale je škoda, že pouze ve verzi 6.0 Marshmallow. Motorola sice slíbila aktualizaci na nový Android Nougat, ale telefon by si zasloužil novější operačním systém rovnou v základu. Z gest zbylo pouze spuštění fotoaparátu dvojitým kliknutím tlačítka vypnout.
Prostřední Androidu je opravdu čisté a předinstalované jsou jen nějaké aplikace od Googlu a Microsoftu. Bohužel i tady musím zmínit horší optimalizaci, kterou jsem rozebíral už u výkonu. Telefon se prostě v některých momentech trochu seká. Nejedná se o nic strašného, ale celkový dojem to prostě kazí a to dost. Tento problém by mohly vyřešit budoucí aktualizace a celkovému dojmu z tohoto krásného telefonu by to hodně pomohlo.
U konektivity si nemůžu stěžovat, akorát chybí NFC. Telefon podporuje všechny české LTE frekvence, Bluetooth, WiFi (i standard ac), GPS a potěší i nové USB typu C. Plusem je samozřejmě i podpora Dual SIM.
Alternativy k Lenovo Moto M
Konkurence ve střední třídě je obrovská a Moto M to v ní bude mít těžké. Vyniká sice krásným celokovovým zpracování a povedeným displejem, ale s cenou okolo 7000 Kč (4/2017) to bude mít složité.
Jako konkurenta můžeme zmínit například Honor 7 Lite, který dá se říci v ničem příliš nezaostává a stojí o 2000 Kč (4/2017) méně. Výkon je trochu horší, ale optimalizace systému naopak lepší. Fotoaparáty jsou minimálně srovnatelné a ve výdrži baterie vítězí Honor. Moto M tak boduje hlavně luxusním designem.
Velkým konkurentem budou i telefon od Xiaomi. Například Xiaomi Redmi Note 3 Pro v globální verzi nabídne výrazně lepší výkon, výdrž baterie a konkurovat může i kvalitou zpracování. To vše s cenovkou o 1500 Kč nižší (4/2017)
Podobně je na tom nové Xiaomi Redmi Note 4 Global, které opět nabídne lepší výkon i výdrž baterie a i po stránce designu je nové Xiaomi krásné. Prostě a jednoduše, se současnou cenou to bude mít Moto M velmi složité.
Závěrečné hodnocení
Velmi dobrý
Lenovo Moto M není špatný telefon a okouzlí především krásným celokovovým zpracováním, za které by se nemusel stydět ani telefon s dvojnásobnou cenovkou. Povedený je i displej a potěší kvalita reproduktoru. Bohužel v ostatních směrech Moto za konkurencí zaostává, viz sekce alternativy. Hlavně na lepší optimalizaci systému by měli vývojáři v Motorole zapracovat.
- Luxusní vzhled a skvělé zpracování
- Povedený displej
- Reproduktor
- Rychlé nabíjení
- Dobrá konektivita
- Horší optimalizace systému
- Průměrná výdrž baterie
- Starší Android 6.0
- Cena mohla být nižší
- Fotoaparát nenadchne
Diskuze a zkušenosti
Zdravím. Já byl do nedávna s telefonem fakt spokojený. Až do doby kdy nastal první ale velmi vážný problém. V čem spočívá? Když stisknutím tlačítka pro odemknutí, na displeji se objeví hodiny. Ty jdou správně. Když telefon odemknutí, v pravém horním rohu kde jsou hodiny, ty už správně nejdou. Zaseknou se na určitém čase a třeba ani šest hodin se neposunou. Někdy pár minut, někdy i pár hodin prostě stojí a jsou zasekle. Ještě jsem nepřišel na to kdy se posunou do správného času. Ale bohužel kvůli tomu špatně fungují některé aplikace a samozřejmě nejde budím. Nefunguje ani v nastavení možnost automatické nastavení času že sítě ať už je zaplé či vyplé. Nevím co s tím. Nějaká rada?
Dobrý den, zkuste aktualizovat systém. Pokud je aktuální, pusťte tovární nastavení, které všechny věci vymaže. To by mělo pomoci. Nezapomeňte si předtím zálohovat data/fotografie a další soubory.