Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Lenovo P2

Lenovo kombinaci dobré výbavy a dlouhé výdrže prostě umí. Po velmi povedeném modelu Vibe P1 uvedla na trh novou generaci, kterou ani při náročném užívání nemusíte nabíjet každý den. Jedná se o model s jednodušším názvem P2 a momentálně ho seženete do 9 000 Kč (02/2017). Čím dalším se kromě skvělé baterie může tento smartphone pochlubit? Dozvíte se v následující recenzi.

Pozor

AKTUALIZACE 2019: Tento mobil se bohužel již neprodává. Zkuste jiný model, například některý z doporučených mobilů do 10 0000 Kč.

Obsah balení

Lenovo P2 - obsah balení

Chválit můžeme hned od začátku, co otevřeme podlouhlou krabičku, neboť uvnitř se nachází neobvykle bohatá výbava. Kromě telefonu, nabíječky, USB kabelu, sponky a rychlého průvodce zde totiž najdete i redukci z microUSB konektoru na USB-A a pecková sluchátka. Ta jsou sice obyčejná, ale i tak potěší.

Pro úplnost dodejme, že telefon je nabízen ve dvou barvách – šedé a zlaté.

Design a zpracování – 8,5/10

Spousta telefonů vyšší střední třídy dnes nabízí prémiový design a Lenovo P2 se rozhodně řadí mezi ně. Kvalitě zpracování není dle očekávání co vytknout, telefon nevrže, neskřípe a celkově působí bytelným dojmem. Díky velké baterii sice nepatří k nejlehčím (váží 177 gramů), přesto oproti předchozí verzi zhruba 10 gramů shodilo. Navíc je výrazně tenčí, což lze oboje jen pochválit.

Drobnou výtku bych měl jen ke zpracování hran. Zešikmené okraje mi příliš nesedly a při držení bych osobně dával přednost oblejším tvarům, ale věřím, že někdo jiný to naopak ocení. Při úhlopříčce 5,5 palců se připravte na používání obouruč, ačkoli telefon je vybaven i funkcí mikroobrazovky.

Podíváme-li se na telefon z hlediska rozložení prvků, pak nad displejem najdeme selfie fotoaparát, sluchátko a snímač světla/vzdálenosti. V dolní části na nás vykukuje hardwarové tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Ta funguje spolehlivě, přestože osobně preferuji její umístění na zadní straně. Ačkoli by se mohlo zdát, že hlavní ovládací prvky jsou softwarové – tradiční trojice Zpět, Domů a Poslední úlohy –, nemusí tomu být doslova. Lenovo totiž nabízí možnost softwarové prvky skrýt a jejich funkci nahradit oním jedním hardwarovým. Jeho stisknutí funguje jako Domů, krátké přidržení znamená Zpět a dlouhé otevře seznam Posledních aplikací. Se senzorovými tlačítky by sice výrobce udělal lépe, ale ani toto řešení není zcela k zahození.

Na pravé straně nás nepřekvapí vypínač a ovládání hlasitosti, naopak nalevo kromě hybridního slotu pro SIM kartu vystupuje neobvyklý přepínač mezi klasickým a úsporným režimem. Pro uživatel, kteří chtějí z baterky vytěžit skutečné maximum jde o perfektní prvek, který je hned po ruce. Horní straně dominuje konektor pro sluchátka a mikrofon s potlačením okolního zvuku. Na protější straně pak leží reproduktory, USB konektor a hlavní mikrofon.

Zadní straně dominuje fotoaparát s bleskem, pod nímž se skrývá NFC. Plochy překrývající anténu jsou řešeny elegantním plastem. Co si však výrobce mohl odpustit, je poznámka pod logem o výrobci a Made in China.

Displej – 8,5/10

Lenovo P2 - displej

5,5palcový Full HD AMOLED displej se tvůrcům rovněž povedl. Nabízí skvělé podání barev, přičemž je možné volit mezi normálním režimem barev nebo „živým“. Jemnost 400 ppi slušná a stejně tak nelze nic vyčítat skvělé citlivosti.

Maximální jas je dostatečný a špatné viditelnosti na slunci se tedy bát nemusíte. Automatická regulace funguje bezchybně. Pochválit musím také Noční režim, po jehož zapnutí je minimální jas skutečně nízký a velmi šetrný k vašemu zraku.

Pozorovací úhly jsou dobré, pouze při pohledu ze strany spatříte mírný namodralý nádech, který je typický pro AMOLED displeje. Pokud se na to však nebudete zaměřovat, ani vám to nepřijde.

Na závěr je třeba zmínit, že displeje chrání ochranné sklo Gorilla Glass 3, takže poškrábání jen tak nehrozí.

Výkon a hardware – 7,5/10

Lenovo P2 je poháněno osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragom 625 s frekvencí 2,0 GHz, kterému sekundují grafický akcelerátor Adreno 506 a 4 GB operační pamětí. V kategorii do 10 000 Kč byste sice nalezli i výkonnější zařízení, přesto se tento model nemá za co stydět. V Antutu testu se jeho výsledky pohybovaly kolem 63 790 bodů, což odpovídá výsledkům například Huawei Nova, Asus Zenfone 3 či LG G4.

Lenovo P2 - test Antutu

S ne zcela plynulým chodem jsem se setkal pouze na začátku testování, kdy se naráz aktualizovalo více aplikací. Později však s plynulostí problém nebyl. I když v pohodě zvládá více aplikací najednou, tak to úplný král multitaskingu není. Už při více jak 10 zapnutých aplikacích se tváří zaneprázdněně a když jsem přepínal mezi různými hrami, občas nefungoval zvuk. Pokud však budete paměť pravidelně čistit, tak si telefon hravě poradí s hrami jako Snow Party, Kingdom Rush, i náročnějšími tituly typu Asphalt  8.

Z uživatelské paměti je k dispozici 32 GB, respektive 24 GB, tedy standardní nabídka. Kapacitu lze dále rozšířit pomocí SD karty, nicméně na úkor druhé SIMky.

Pokud jde o zvuk linoucí se z reproduktoru, na první poslech vás mile překvapí vysoká hlasitost, kterou dokážou vyprodukovat. Samotná kvalita se už bohužel řadí k průměru a nejde o nic, z čeho byste skákali radostí. Nadšení nebudou ani hráči her, protože kvůli umístění repráčku ve spodní hraně přístroje si jej při držení na šířku budou neustále zakrývat rukou.

Výdrž baterie a rychlost nabíjení – 10/10

Největší předností „Pédvojky“ je obří 5100 mAh baterie, která vám při běžném pracovním používání zaručí třídenní výdrž. Pokud ji budete šetřit a využijete úsporný režim (mj. bez připojení k internetu), není nemožné se dostat na dvojnásobek. Tohle se u podobně vybavených mobilů příliš nevidí a věřím, že díky super výdrži si telefon získá řadu spokojených uživatelů.

Telefon jen tak neskolí ani velké zatížení. V redakčním testu zvládl 13 hodin nepřetržitého hraní her a 20 hodin přehrávání youtube videí, což jsou vskutku nadprůměrné hodnoty. Nepřekvapí pak ani 22  236 bodový zisk z Antutu Battery testu, kde svou konkurenci drtí téměř trojnásobně.

Lenovo P2 - test baterie

Myslíte, že negativní stránkou velké kapacity bude pomalé nabíjení? Tak to jste na omylu. Díky podpoře rychlonabíjení se z nuly na sto dostanete za 2 až 2,5 hodiny, přičemž na 20% se dostanete za 15 minut a na polovinu baterie za necelé tři čtvrtě hodiny.

Celkově mi proto nezbývá než udělit maximální hodnocení a zařadit Lenovo P2 mezi naše tipy na mobily s největší výdrží, protože ho lze s klidem využít i jako powerbanku.

Fotoaparát a kamera – 6/10

Kde naopak body ubrat musím, je kvalita fotek a videa. Hlavní 13 Mpx fotoaparát  sice dokáže sem tam vykouzlit slušnou fotku, ale aby se mohl rovnat s konkurencí, to bohužel ne. Při dobrých světelných podmínkách na běžnou dokumentaci vašich zážitků postačí, ale v horším světle dochází k výraznému šumu a ztrátě ostrosti a výsledné snímky jsou jedním slovem „fuj“. Naopak makro snímky zvládá docela dobře a stejně tak přední kamerka vykouzlí kvalitní selfíčko. Náhledy fotek můžete vidět níže, originály pak zde.

Aplikace fotoaparátu se nicméně povedla. Vše je přehledné a na výběr máte z několika režimů. Zejména ten profesionální nabízí dostatek vlastního nastavení, od vyvážení bílé, přes expoziční čas a citlivost až po clonu. Využít můžete i Smart režim, který automaticky vybírá nejvhodnější nastavení dle aktuální scény. Co mě zaujalo, jsou pomocníci při focení detailů či roviny. Jejich spolehlivost však občas pokulhává (viz níže). Trochu mi též vadila i nepřítomnost klasické Galerie a primární zobrazování fotek v Google Fotkách.

Přestože u fotek by se daly přimhouřit oči, u videa to již nepůjde. Přestože telefon umožňuje natáčet ve 4K a s ostrostí ani barevností problémy nejsou, při větším pohybu kamera nestíhá, třese se a neustále přeostřuje. Pokud tedy nemáte v úmyslu pořizovat statická videa nebo nejste navyklí pohybovat s kamerou velmi opatrně, ruce pryč.

(U prvního videa se omlouvám za kvalitu zvuku, omylem jsem rukou zakryl mikrofon.)

Systém a konektivita – 8,5/10

Operačním systémem Lenova P2 je téměř čistý Android 6.0 Marshmallow, který je dobře odladěný a na výrazné nepříjemnosti během používání jsem u něho nenarazil. Potenciální možnost aktualizovat na nejnovější Nougat, leží zatím ve hvězdách.

Ze speciálních funkcí lze zmínit rychlé focení pomocí tlačítka hlasitosti, probuzení dvojitým poklepáním, snížení hlasitosti uchopením telefonu, režim pro rukavice či již zmíněnou mikroobrazovku. Podobu prostředí si můžete přizpůsobit pomocí sedmi různých témat.

předinstalovaných aplikací nechybí základy od Googlu (Chrome, Youtube, Gmail, Disk apod.),  kalkulačka, kompas, hodiny či rádio. Trochu zbytečné mi přišly UC Browser, SYNCit, Evernote či SHAREit, není však problém je odinstalovat. O chybějící Galerii jsem se již zmínil. Celkově systém není nijak přeplácaný, což jistě každý ocení.

Pomineme-li pouze hybridní Dual SIM slot a absenci infraportu, pak je konektivita ukázková. Telefon je vybaven WiFi, českým LTE, GPS, NFC i Bluetooth. Díky redukci lze navíc microUSB snadno změnit v klasické USB. Škoda jen, že už není vybaven nejnovějším USB-C.

Alternativy k Lenovo P2

Jako první alternativou může být starší model Lenovo Vibe P1, nebo spíše jeho vylepšená verze Vibe P1 Pro se 3 GB RAM. Oproti P2 jsou oba modely o několik tisíc levnější a rovněž disponují skvělou výdrží. Naopak nejsou tak pohledné a kompaktní, mají horší displej, nižší výkon a starší operační systém. Pokud máte omezený rozpočet, jde o dobrou volbu, v opačném případě se vyplatí si připlatit za novější generaci.

Zajímavou variantou může být i Ulefone Power, který nabízí ještě delší výdrž a je taktéž vybaven rychlonabíjením. Na druhou stranu výkon se řadí mezi průměr a ani fotoaparát nijak neoslní. Oproti P2 má menší úložiště, větší hmotnost a starší OS. Zaujmout může však jeho nižší cenovka kolem 5500 Kč (02/2017)

Pro zájemce o kvalitní fotoaparát lze pak doporučit Asus Zenfone 3, s cenovkou do 10 000 Kč (02/2017). Chlubí se podobným výkonem, menšími rozměry, 64 GB vnitřní pamětí a kvalitním zpracováním. Výrazně sice zaostává z hlediska baterie, ale překonává Lenovo kvalitou fotografií.

Náš tip

Máte-li záluska na telefon, který krásně fotí, zkuste některý z námi doporučených fotomobilů.

Závěrečné hodnocení

8.2

Skvělý

Pokud nejste nadšení fotografové nebo režiséři, pak je Lenovo P2 ideální volbou do 10 000 Kč. Jeho výdrž baterie je naprosto špičková, displej nabízí kvalitní podívanou a systém běží jako hodinky. Na hraní nejnáročnějších titulů to sice není, ale běžný provoz zvládá levou zadní. Bonusem je krásný design a špičková konektivita.

Design a zpracování
8.5
Displej
8.5
Výkon a hardware
7.5
Výdrž baterie
10
Fotoaparát a kamera
6
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Špičková výdrž baterie
  • Rychlonabíjení
  • Povedený AMOLED displej
  • Krásný kovový design a kvalitní zpracování
  • Dobře optimalizovaný čistý Android
  • Noční režim
Zápory
  • Slabé natáčení videa
  • Průměrný fotoaparát
  • Absence USB-C
  • Umístění reproduktoru nevhodné pro hráče

Nejprodávanější mobilní telefony podle Heureka.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Václav Hrnčíř
Václav Hrnčíř

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí. Můj Facebook, Osobní stránky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář