Příchod velkého 16“ MacBooku vzbudil mezi milovníky značky Apple velká očekávání. Dříve ryze kompaktní rozměry 13″ MacBooků totiž logicky znamenaly také malý displej. Nový MacBook Pro má však displej obří. Aktuální model doznal i dalších velkých změn. Na všechno se podíváme v rámci recenzních dojmů. Cena testovaného modelu se pohybuje kolem 67 000 Kč.
- Pokud vám testovaný model nevyhovuje, doporučujeme nejlepší notebooky.
Obsah balení
Balení obsahuje MacBook Pro 16″ Touch Bar, nabíječku, 2 metry dlouhý napájecí kabel s koncovkami USB-C, tradiční nálepku a brožurky.
Design a zpracování – 9,5/10
Testovaný 16palcový MacBook Pro s Touch Barem již patří mezi rozměrnější ultrabooky. Měří 35,79 cm na délku a 24,59 cm na šířku. Vysoký je 1,62 cm. Také hmotnost 2 kilogramy je už v batohu znát. Nový MacBook zkrátka není tak kompaktní jako dřívější 13palcové varianty. S tím ale musí každý počítat – ostatně daný typ si kupujeme hlavně kvůli velkému displeji. Spíše se snažím upozornit na skutečnost, že dané zařízení není tak skladné, jak byste mohli třeba očekávat.
Konstrukce je vyrobena z kvalitního hliníku, který je vysoce pevný a zároveň hezký. Celkové zpracování je na špičkové úrovni. Tady Apple jako vždy boduje. Vrchní kryt nabízí pohled na logo jablečného výrobce, spodní strana je opatřena patkami pro lepší přilnavost k pracovnímu stolu.
Přední část přenosného počítače skrývá průduchy chlazení. Na levé straně sídlí 2 Thunderbolt porty, na pravé se nachází stejný počet těchto konektorů a 3,5mm audio jack pro připojení sluchátek. Co se týče Thunderboltů, všechny jsou kompatibilní s nabíjením a DisplayPortem. Přenosová rychlost se pohybuje v případě Thunderboltu až 40 Gb/s, USB 3.1 Gen 2 až 10 Gb/s.
- MacBook 16″ doporučujeme v žebříčku nejlepších ultrabooků roku.
Konstrukční a vizuální zpracování MacBooku Pro 16″ Touch Bar je na nejvyšší možné úrovni. Pokud si zakládáte na vysoké kvalitě a eleganci, testovaný model vaše přání ukojí na výbornou. Znovu však opakuji, že dle velikosti 16″ obrazovky počítejte s o něco horším transportem, než jsme byli zvyklí u 13″ verzí. Pro někoho zbytečná informace, pro další zásadní věc…
Lepší klávesnice bez otisků
Jsem už nějaký pátek vlastníkem MacBooku Pro 13″ (2017). Jedním z obrovských neduhů, kterým tento Mac trpěl a trpí, byly obtisknuté klávesy na displeji. Po otevření se často objevily nepěkné útvary na obrazovce, z nichž byla nejviditelnější obtisknutá stopa mezerníku. (Nedošlo k fyzickému poškození displeje, nýbrž pouze obtisknutí z důvodu přítomnosti mastnoty a prachu.) Takovým neduhem už ale nový MacBook Pro 16″ netrpí, a to ani poté, co na kryt displeje tlačily věci, které jsem měl uloženy v batohu společně s Macem.
Novinkou je také technologie klávesnice. Zatímco u dřívější verze se objevila motýlková klávesnice, testovaný model má již nůžkovou klávesnici. Hlavní změnou je mírný rozestup mezi klávesami, které navíc nejsou zapuštěné do těla notebooku. Znalý uživatel si zajisté všimne i 4 kláves se šipkami uspořádaných ve tvaru obráceného T, a odděleného tlačítka Escape a snímače Touch ID. Obě tlačítka přesně nahmatáte i poslepu. Klávesnice je samozřejmě plně podsvícená – jas lze plynule regulovat.
Na nůžkové klávesnici se mi psalo perfektně. Stačila troška cviku a písmenka se do textového editoru jenom sypala. Věřím, že návrat k nůžkové technologii byl krok správným směrem. Motýlková klávesnice se totiž potýkala se zasekáváním a nefunkčností, proto se Apple uchýlil k její bezplatné výměně.
Nedílnou součástí ovládání je barevný Touch Bar. Pomocí dotykového panelu si rychle upravíte jas displeje, nastavíte zvuk, vyvoláte Siri a tak dále. Své využití najde hlavně v rámci spuštěných aplikací, kterým se Touch Bar přizpůsobí. Většina tuto technologii využijete například při přehrávání videí na YouTube či úpravě fotografií. Osobně bych se bez Touch Baru obešel, a pokud by se cena zařízení o nějaký tisíc snížila, asi bych nebyl sám. Ale váš pohled může být jiný a Touch Bar bude pro vás velkým přínosem.
Recenzovaný MacBook Pro 16″ vlastní také Force Touch trackpad, který je výborný pro přesné ovládání kurzoru. Mimo jiné zvládne rozpoznávání přítlaku; podporuje přitlačení, zrychlovače, kreslení s přítlakem a Multi‑Touch gesta. Při práci jsem ocenil jeho větší rozměry, přesnost a tichý chod.
6 reproduktorů a Dolby Atmos
Nebudu přehánět, když označím kvalitu zvuku za fascinující. Apple do přístroje vsadil celkem 6 reproduktorů, které podporují Dolby Atmos. Výsledek je skutečně excelentní. Ozvučení nechybí brilantní čistota, špičkové výšky a slušné basy. Také hlasitost je na vysoké úrovni; MacBook jsem s klidem používal při cvičení na 5 metrů vzdálené podložce.
Displej – 10/10
Fascinující je také kvalita zobrazení. Přítomný 16palcový Retina displej vypadá prostě nádherně. Oproti předchozí 15″ verzi se zase o něco ztenčily rámečky, čímž se vytvořil další prostor navíc. Obrazovka vlastní LED podsvícení a technologii IPS – hledět budete na nativní rozlišení 3072 × 1920 při 226 pixelech na palec. Jas činí 500 nitů a široký barevný gamut (P3) staví na technologii True Tone.
Displej je velmi ostrý a jemný. Barvy působí přirozeně a sytě. Takové vlastnosti jsem uvítal hlavně u filmů ve vysokém rozlišení, kde jsem se jenom kochal. Ovšem citelně se navýšil i komfort práce, a to nejen s ohledem na velikost, ale také díky detailům. Nově si můžete navolit obnovovací frekvenci: 47,95 Hz, 48,00 Hz, 50,00 Hz, 59,94 Hz či 60,00 Hz. Tady není co řešit, nový MacBook si zaslouží známku nejvyšší!
Hardware a výkon – 9,5/10
Námi testovaná „slabší“ verze běží na 2,6GHz 6jádrovém procesoru Intel Core i7 (Turbo Boost až 4,5 GHz) s 12 MB sdílené mezipaměti L3. Operační paměti zastoupila velikost 16 GB 2666 MHz DDR4. Výkon dále táhne grafická karta AMD Radeon Pro 5300M se 4 GB paměti GDDR6 a Intel UHD Graphics 630.
Výkon MacBooku Pro 16″ je prostě fenomenální. Notebook stříhá bleskově videa ve Final Cut Pro, dovoluje plynulou úpravu fotografií ve Photoshopu a umožňuje hraní náročnějších her, které obvykle požadují herní PC sestavu. Vyzkoušel jsem například poslední díl dobrodružné série Tomb Raider, rychlé akční pecky Call of Duty nebo závodní klání Asphalt 9: Legends.
Všechny jmenované hry (a nejen ty) jely plynule a bez technických problémů nebo dropů snímkování. Stejná hardwarová stabilita panovala vlastně u veškerých dalších činností, na které si můžeme jenom vzpomenout. Interní uložiště nabízí 512 GB.
U notebooků hraje vždy důležitou roli chlazení. V případě MacBooků to platí pětinásobně. Stačí si jen vzpomenout na hlučnost některých dřívějších „Próček“ – například mnou recenzovaného výše. Apple se naštěstí poučil a nový Mac se těší ze zcela přepracovaného systému chlazení. Větráčky se spouští již skutečně méně často, při surfování a otevřených vícero oken naštěstí už většinou vůbec. I když jsem měl počítač položený na nohách, výraznější zahřívání jsem neregistroval.
Opět pochvalme přítomnost 4 Thunderbolt portů s vysokou datovou propustností a oceňme stále žádaný sluchátkový jack, který očividně nevyšel z módy.
Srovnání: MacBook Pro 16″ Touch Bar vs. MacBook Pro 13″
Byť námi testovaná verze patří mezi slabší variantu, výpočetního výkonu má zkrátka na rozdávání. Jsem přesvědčen, že pro naprostou většinu uživatelů se takový výkon stane zbytečným. To je ale jedině dobře, protože vám 16″ Mac vydrží na dlouho dobu.
Zvednutý prst však tasím směrem k přední Facetime kameře. HD rozlišení 720p je totiž na dnešní dobu trestuhodně málo – u přenosného počítače za 70 tisíc nepochopitelná věc. Obraz není vyloženě špatný, ale vrcholovým business manažerům by stačit nemusel.
Výdrž baterie – 9,5/10
Testovaný MacBook Pro 16″ Touch Bar pohání 100Wh lithium‑polymerová baterie, jejíž skutečná jmenovitá kapacita je 99,8 watthodin. Výrobce na stránkách informuje o výdrži až 11 hodin bezdrátového prohlížení webu nebo až 11 hodin přehrávání filmů v aplikaci Apple TV.
Při používání (tvorba textů, sledování filmů) nám 16palcový MacBook vydržel přibližně 9 hodin běžného používání. Při hraní her nebo střihu videí se výdrž drží kolem stále slušných 5-7 hodin provozu. Výdrž v pohotovosti se má pohybovat kolem 30 dní, s čímž souhlasím, protože se po zaklapnutí počítač „vůbec nevybíjí“.
Námi zjištěné výsledky jsou rozhodně skvělé, zejména pokud zohledníme velikost displeje, výkon a stále nízkou hmotnost zařízení. MacBook Pro 16″ vám zkrátka vystačí na běžný pracovní den.
Přítomný 96W USB‑C napájecí adaptér zvládne baterii dobít na maximální kapacitu za přibližně 2,5 hodiny. Kabeláž měří 2 metry, což oceníte nejen v kanceláři, ale také v kavárně nebo na návštěvě.
Systém a konektivita – 10/10
Největším nadšením jsou pro mne čtyři Thunderbolt 3 porty. Tento typ konektoru je totiž reverzibilní z jakékoli strany, tudíž můžete pohodlně připojit externí monitory, SSD disky a různé jiné redukce kamkoli se vám zamane – tedy bez přemýšlení. Špičková datová propustnost je potom doslova k nezaplacení. Pakliže pravidelně kopírujete soubory z notebooku na externí disk nebo naopak, tady nestačíte ani mrknout a soubory budou přesunuté.
Konektivitu dále zahrnuje bezdrátová technologie Wi‑Fi 802.11ac, která je kompatibilní se specifikacemi IEEE 802.11a/b/g/n. Samozřejmostí je také Bluetooth 5.0. Fyzický ethernetový port zde logicky nenajdete.
MacBook běží na aktuálním operačním systému macOS Catalina, který svému uživateli přináší samostatné aplikace na hudbu, TV a boom poslední doby – podcasty. K notebooku také pohodlně připojíte iPad (skrze předvolbu Sidecar), který není problém efektivně využívat jako druhý pomocný monitor. Obraz lze klidně zrcadlit.
Systém nového MacBooku tedy posouvá kupředu zábavu a navyšuje pracovní efektivitu. MacOS je jako vždy maximálně plynulý a intuitivní. V případě zájmu si více podrobností přečtěte na oficiálních stránkách. Nemá smysl omílat již milionkrát omílané.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Ze zahraničních recenzí doporučuji redaktorské zážitky kolegů z webu Tomsguide.com, jež mezi klady zařadili pěkný 16palcový displej s malými rámečky, kvalitní zvuk a skvělou výdrž na baterii. Na stránce Cnet.com ještě ocenili kvalitní klávesnici. Obecně se všechny recenze nového 16″ Macu nesou v pozitivním duchu.
Alternativy k MacBook Pro 16″ Touch Bar
Dražší alternativu představuje výkonnější verze osazená 2,3GHz 8jádrovým Intel Core i9 (Turbo Boost až 4,8 GHz) se 16 MB sdílené mezipaměti L3. Z výkonných mašin jiné značky bych potom vybral Lenovo Legion 7 s procesorem Intel Core i7 a nabušenou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2070.
- Další inspiraci najdete mezi nejlepšími notebooky.
Závěrečné hodnocení
Perfektní
MacBook Pro 16″ Touch Bar je špičkový notebook, který vyniká po všech stránkách. Mezi nejvýraznější klady patří špičkový Retina displej, kvalita zpracování, brutální výkon a pohodlné ovládání. Podle nás jeden z nejlepších přenosných počítačů na světě.
- Špičkové řemeslné zpracování
- 4 Thunderbolt porty a 3,5mm jack
- Pohodlná nůžková klávesnice
- Praktický Touch Bar
- Křišťálová kvalita zvuku
- Luxusní 16palcový Retina displej
- Nekompromisní výkon
- Efektivní systém chlazení
- Skvělá výdrž (dle výkonu a velikosti displeje)
- Intuitivní macOS Catalina
- Přehnaně vysoká cena
- 16" displej = větší rozměry
Za zapůjčení notebooku MacBook Pro 16″ děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.
Diskuze a zkušenosti