Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Sport

Recenze cyklonavigace Mio Cyclo Discover Plus

13. 1. 2021 aktualizováno

test navigace – Mio Cyclo Discover PlusNáš tipTestado.cz

K testování jsme dostali cyklonavigaci Cyclo Discover Plus od společnosti Mio. V rámci recenze se podíváme, co tento cyklistický zápisník v kapse umí, a jaké je jeho uplatnění na trhu plném mobilních telefonů, které zvládnou takřka cokoliv.

Obsah balení

V elegantní černé krabičce nalezneme samotnou navigaci na kolo Mio Cyclo Discover Plus, USB kabel k vašemu počítači, šňůrku na ruku a držák na kolo. Připevnit se dá snadno, akorát nás trochu překvapilo jeho provedení. Přidělávat držák za pomocí stahovacích pásek, které pak musíte odřezávat z řídítek v případě demontáže, nám nepřijde zrovna jako nejelegantnější řešení.

Recenze cyklonavigace Mio Cyclo Discover Plus – obsah balení

Design a zpracování

Navigace na kolo působí elegantně. Velmi jsme ocenili, že je zadní strana matná a především, že boky jsou pogumované. Nemusíte mít strach, že by vyklouzla z ruky při manipulaci, tak jako to mají ve zvyku mobilní telefony bez obalu. Díky svým rozměrům 73,7 × 129,4 × 22 mm se snadno drží v ruce a může si dovolit být osazena dostatečně velkým 4” dotykovým displejem. K ovládání vám stačí 3 tlačítka na boční straně a již zmíněný displej.

Recenze cyklonavigace Mio Cyclo Discover Plus

Zezadu navigace je schovaný microUSB konektor. Aby byla navigace voděodolná, krytka na něm opravdu drží, a pokud nemáte dlouhé nehty, raději mějte po ruce šroubovák, nebo něco podobného. Jinak krytku nesundáte.

Recenze cyklonavigace Mio Cyclo Discover Plus

K připevnění na kolo slouží již nám zmíněný držák. Ponechme stranou jeho (ne)elegantnost a povězme si o jeho funkčnosti. V balení naleznete dvě gumové podložky, každá je trochu jinak tvarovaná, aby držák seděl na všech typech řídítek. Připevnění držáku probíhá snadno, a i navigace na něm drží opravdu pořádně. To je samozřejmě mnohem důležitější než vzhled držáku.

Video recenze

Hardware a výbava 

Cyclo Discover Plus disponuje displejem o rozlišení 360 × 600 pixelů a uhlopříčkou 10,16 cm (4”). To mi přišlo naprosto dostatečné pro sledování tras i ovládání navigace. Nikdy jsem neměl problém, že bych přejel odbočku nebo bych nějaké upozornění na displeji nepřečetl. Při nutnosti odbočení navigace umí vydávat i zvukový signál. Toto pípnutí můžete samozřejmě v nastavení vypnout.

Ve výbavě naleznete Bluetooth 4.0, Wi-Fi a samozřejmě GPS. Za pomocí Bluetooth můžete cyklonavigaci spárovat s vaším mobilním telefonem. Ta vás pak umí upozornit, že vám přišla zpráva nebo vám někdo volá. Pro spárování s iPhonem stačí v nastavení zapnout Bluetooth a zařízení spárovat. V případě Androidu je ještě potřeba si stáhnout aplikaci Cyclosmart.

Testovaná navigace Mio je vybavena GPS chipsetem U-blox 7. Signál pro GPS připojení byl v námi testovaných lokalitách dostatečný a stabilní (snad jen s výjimkou tunelu). Hodilo by se operační systém navigace o něco zrychlit. Bootování po zapnutí trvá delší dobu a prodleva mezi jednotlivými úkony po kliknutí na displeji je docela pomalá.

V GPS navigaci na kolo naleznete mapy pro celou Evropu. Musím dodat, že jsou dostatečně podrobné a až na malé drobnosti i pro naši republiku aktuální. Aktualizace navíc máte doživotně zdarma.

V neposlední řadě velkou výhodou, například oproti mobilním telefonům, je voděodolnost. Mio Cyclo Discover Plus disponuje certifikátem IPX7.

Uživatelské prostředí a ovládání

Teď se podíváme podrobněji na softwarovou výbavu, a jak se nám s ní pracovalo. Po zapnutí máte na výběr z několika možností. Můžete zapnout navigaci či přednastavenou cestu z několika dodatkových aplikací. Mezi ty patří MioShare, Komfort a RouteYou. Po nastavení trasy, se pak můžete nechat vést navigací, nebo dokonce sledovat váš výkon. Ten naleznete pod kolonkou kondice. Cyklonavigace může sloužit i jako motivátor. Právě pod kolonkou kondice si lze nastavit vlastní cíl. Tím mohou být spálené kalorie, ujetá vzdálenost či čas strávený v sedle. Nesmím opomenout, že navigace Mio Cyclo se dá použít i pro chůzi pěšky. Ostatně sám výrobce o ní mluví jako o cyklistickém zápisníku v kapse.

V případě samotného navigování jsem již zmínil, že jsem se nikde neztratil. Občas na mapě nějaký nově postavený kruhový objezd chyběl, ale na určení směru to nemělo vliv. Kvůli šetření baterie si můžete zapnout ztmavnutí displeje po určitém časovém úseku. Pokud má dojít ke změně směru jízdy (třeba k odbočení), tak se displej rozsvítí a navigace vás na to ještě zvukově upozorní. Dodejme, že je to jen pípnutí, navigace na vás nemluví jako klasické navigace do auta. Ono na kole by to bylo asi zbytečné.

Váš cyklovýlet vám určitě zpestří další skvělá funkce. Je jím seznam bodu zájmů. V případě, že jste v blízkosti nějakého zajímavého místa, tak vás na to cyklonavigace Mio upozorní a po naskenování QR kódu do vašeho mobilu se i o daném místě něco dozvíte. Tuto funkci jsme bohužel vzhledem k covidové pandemii v praxi netestovali.

Poslední funkci využijí nerozhodní lidé. Pokud se chcete projet a nevíte kudy, tak stačí kliknout na kolonku Surprise me. Vy si vyberete, kam byste jeli a o trasu se vám postará navigace. Historii vašich tras a fitness výkonů naleznete pod kolonkou historie. Zde se pak dozvíte, jestli se na stejných trasách lepšíte, nebo ne. Záznam jakékoliv trasy zapnete bočním tlačítkem, které je uprostřed, nebo se vás navigace sama zeptá. Je velkou výhodou, že se v historii tras dozvíte i výškový profil trasy. To se aktivnějším jedincům určitě hodí.

Výdrž baterie a propojitelnost

Velkou předností Mio Cyclo Discover Plus je výdrž baterie. Díky navigaci ušetříte baterii na mobilním telefonu, a tak můžete být ve spojení s přáteli či rodinou, a ještě pořídit spoustu nádherných fotografií z cest. Kapacitu baterie jsme se sice na stránkách výrobce nedočetli, ale údaj, že vydrží 15 hodin, není vůbec přemrštěný. My jsme se k němu velmi blížili, a to i přes věčné synchronizování, klikání a nastavování.

Propojitelnost s mobilem je snadná. Stačí k tomu zapnutí Bluetooth a pro Android stáhnutí aplikace. Aplikaci budete potřebovat i pro synchronizace s počítačem. Jmenuje se Cycloagent a dá se stáhnout pro Mac OS i pro Windows. Aplikace spolupracuje s MioShare. Na webu MioShare se nám snadno podařilo naplánovat trasu a propojit účet s dalšími aplikacemi jako je například Endomondo.

Závěrečné hodnocení

Cyklonavigace Mio Cyclo Discover Plus vás vždy spolehlivě dovede na místo, na které chcete dojet. Nabízí několik zajímavých turistických a fitness funkcí. A díky velké výdrži baterie, celkové odolnosti a voděodolnosti se rozhodně vyplatí pro aktivního cyklistu.

Klady
  • Kvalitní navigování
  • Fitness funkce
  • Upozornění na zajímavé památky
  • Doživotně aktualizované mapy
  • Velká výdrž baterie
  • Zvuková upozornění
  • Notifikace z mobilních zařízení
Zápory
  • Pomalejší načítání
  • Pomalejší odezva po kliknutí na displej
  • Laciný způsob uchycení na kolo

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.3 (7 hlasů)

Autor recenze

Vít Kosina
Vít Kosina

Fotograf a redaktor na volné noze se zájmem o všechno, co za to stojí. Více o mně najdete na mém Facebooku.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář