Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Motorola Moto G7 Plus

9. 5. 2019 aktualizováno

Nová Motorola Moto G7 Plus je tady a my jsme ji v redakci řádně odzkoušeli. Oproti loňsku se již neubránila výřezu, ovšem bederní část si zachovala svoji typickou „moto” podobu. Pojďme se podívat, co tato nejvybavenější Motorola vlastně umí.

Obsah balení

Zelená krabička ve svém nitru ukrývá telefon Motorola Moto G7 Plus, větší 3A nabíječku, napájecí kabel s oběma konci typu USB-C, sponku a průhledný silikonový obal. Ten na telefonu pěkně sedí a zároveň chrání konstrukci a vystouplé fotoaparáty na zadní straně.

Recenze Motorola Moto G7 Plus - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Testovaný mobil patří mezi rozměrnější zařízení, která se jedinou rukou hůře ovládají (můžete využít režim jedné ruky). Míry 157 × 75,3 × 8,3 milimetrů hovoří za vše. Hmotnost 176 gramů je nicméně stále slušná. Stejně jako minulý model, i G7 se drží „motorolácké“ tradice. Čelní strana ale tentokrát podlehla současným trendům v podobě kapkovitého výřezu. Kromě selfie kamerky zde sehrává roli i čtečka obličeje. Odemykání je rychlé a je na ně spolehnutí. Nedaleký telefonní reproduktor zajišťuje i funkci druhého reproduktoru. Decibelové souznění tedy zastává stereo.

  • K testování jsme dostali modrou barvu (Deep Indigo). Zájemci si mohou vybírat také z červené nebo třeba stříbrné alternativy.

Čelní stranu zdobí 6,2palcový displej, jehož navigační tlačítka byla vyřešena softwarovou formou. Spodní část přístroje ještě nese logo značky. Pro dobíjení slouží zdířka USB-C, vedle níž je 3,5mm audio jack. Kousek vlevo ještě hnízdí průduch hlavního repráčku. Úplně nahoře pak budete chodit měnit 2 nanoSIM karty a paměťovou kartu. Mluvíme o plnohodnotném slotu. Nejrychlejší LTE ale bohužel funguje pouze na jedné kartě.

Náš tip

Hledáte kvalitní microSD kartu? Poradíme vám, jakou vybrat za nejlepší poměr cena/výkon.

Na levé straně telefonu nic nenajdete, kdežto pravá část již servíruje tradiční nášup v podobě regulace hlasitosti a tlačítka pro zapínání dotykového panelu. Kolébkové tlačítko je již hodně vysoko. Při úchopu jednou rukou se těžko namačkává – namísto přehmátnutí doporučuji spíše zapojit druhou ruku. Telefon je totiž na své zadní straně skleněný, takže vám může z ruky vyklouznout. Konečky prstů se vám naštěstí během používání stále mírně potí, tudíž nemohu říci, že by nebyla manipulace příjemná.

Ba naopak – mobil má příjemně zaoblené hrany, které do dlaní neřežou. Svojí šířkou je ale větší roztažitost již znát. Ještě si krátce popišme zadní stranu G7 Pluska. Právě tam najdete čtečku otisků prstů. Dobře se nahmatává a funguje rychle. Mokré prsty ale nepřečte. Kousek nahoře je duální blesk a modul se dvěma fotoaparáty. Okruží je z konstrukce dosti vystouplé, což je jeden z typických znaků Motoroly. Na rozdíl od Huawei P30 Plus se ale recenzovaný telefon po položení na stůl neviklá. Usazování prachu kolem modulu se ale nevyhnete.

Celkově se mi zpracování Motorola Moto G7 Plus líbí. Body ale musím srazit za absenci zvýšené odolnosti vůči vodě a prachu. Někomu se také nemusí líbit chybějící notifikační LED dioda. Její absentérství ale zastává jiná funkce, o které si nyní něco povíme.

Displej – 8,5/10

Zobrazovací panel zastává 6,2“ dotykový IPS LCD displej s rozlišením 2 270 × 1 080 pixelů. Poměr stran se drží formátu 19:9 a panel zabírá něco málo nad 81 % přední části telefonu. I když se konstrukce nedočkala certifikátu odolnosti, alespoň že byla obrazovka opatřena Corning Gorilla Glass 3. Tohle krytí funguje zřejmě dobře, protože jsem na displeji nezaznamenal ani škrábnutí.

Recenze Motorola Moto G7 Plus

Zobrazovací kvalita je skvělá. Ani menší detaily nejsou zrnité, z obrazovky se hezky čte a sledují filmy. Také maximální kontrast je dostatečný a přístroj se dá používat i během slunečních dní. Kromě toho se mi líbila práce adaptivního jasu, který fungoval dle mého očekávání. Užitečné je i plánování nočního režimu a výběr ze tří režimů barev (přirozené, zesílené, syté).

Výborná je pak funkce zobrazující aktuální čas a datum, stav baterie a případně notifikace na uzamknutém displeji (Always-on). Tyto údaje se ukáží, jakmile mobil zvednete nebo přes něj mávnete rukou. Obrazovku lze i jednoduchým gestem zmenšit (swajpnutím do levého nebo pravého rohu) či ponechat displej zapnutý po dobu užívání. Tyhle funkce najdete v sekci „Moto“, tedy mimo nastavení obrazovky.

Hardware a výkon – 8/10

Výkonnostní poháňku si vzal na krk osmijádrový procesor Snapdragon 636 a grafický čipset Adreno 509. K rychlé práci a hraní her se hodí přítomné 4 GB operačních pamětí. Technická výbava funguje obecně svižně, spolehlivě a kompatibilně. Na přístroji se hrají dobře i náročné mobilní hry, které zvládá lusknutím prstu.

Například PUBG MOBILE jsem bez potíží hrál na střední detaily. Na nejvyšší rozlišení to sice není, stále se je však na co koukat. AnTuTu test vypotil 117 793 bodů, což je vůči minulému modelu Moto G6 Plus (89 748 bodů) lepší rozdíl. Není to ale žádný zázrak, který by byl hoden recenzentské pocty.

Recenze Motorola Moto G7 Plus - AnTuTu test hardwaru

Interní uložiště hlásí 64 GB, což je datový prostor, jenž drtivé většině běžných telefonistů prostě stačí. Pokud patříte mezi hrstku náročnějších, pak máte šanci gigabitové skladiště navýšit až o dalších 512 GB. Pochválit musím přítomné stereo reproduktory, které hrají hlasitě a opravdu kvalitně. Podporují Dolby Audio.

Výdrž baterie – 8/10

Zatím jsem docela chválil, u baterie se ale budeme držet průměru. Takový je totiž její výstup, který jsem za 3 týdny používání vypozoroval. Kapacita 3 000 mAh vám celý den bez problémů vydrží, na ten druhý ale nestačí. Zejména hraní her spotřebovává hodně energie. V žebříčku výdrže kolegů z GSMAreny se Moto G7 Plus umístilo ve spodní třetině.

„Vydrž je průměrná, nabíjení rychlé…”

Baterka podporuje rychlonabíjení (27W) Quick Charge 4, což se do nabíjecí časovky výrazně promítlo. Z úplného vybití se na maximum dostane za zhruba 1 hodinu a 30 minut. Při lepší konstelaci trvalo dobití hodinu a čtvrt. Za 1 hodinu se baterie nabije na zhruba 70 %. Bezdrátovou formu bohužel nepodporuje.

Ještě jednou upozorňuji, že datový kabel má oba konce USB-C. Asi bych si této „anomálie” ani nevšiml, pokud bych nekopíroval fotografie a videa z telefonu do počítače. Musel jsem tedy sáhnout po vlastním kabelu s jedním koncem typu USB-A – redukce v balení chybí.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Hlavní fotoaparát zastává 16 Mpx s vynikající světelností f/1,7. Čočka ovládá fázové ostření a optickou stabilizaci. Pravou ruku jí pak podává sekundant v podobě 5 Mpx se světelností f/2,2, jehož přítomnost se stará o hloubku ostrosti. Během focení si můžete nastavit automatické HDR a blesk. Výsledky určitě patří mezi ty lepší a Moto G7 Plus doporučím i náročnějším fotografům. Pokud vychytáte dobré světelné podmínky, kvalita snímků je špičková (první fotografie mostu se opravdu povedla).

Více fotek v originální kvalitě jsou k vidění v našem albu.

Každá fotka se ale nepovede, s čímž je dobré počítat. Mobil je třeba držet pevně a stabilně. Teprve pak bude zachována krásná ostrost a sytost. Úžasné jsou i makro obrázky. I tady si je ale potřeba zvyknout na usazení objektivů a telefon přibližovat k objektu pod správným úhlem (za to telefon nemůže, jenom píši své zkušenosti). Vyznavače sociálních sítí potěší selfie výbava o 12 Mpx, která podporuje funkci rozmazání pozadí. Předek dokonce zvládá natáčet v rozlišení 4K, což se v této třídě jen tak nevidí.

Také hlavní objektivy dokáží vyhotovit pohyblivé záběry ve 4K při 30 snímcích za sekundu. Videa jsou plynulá a kvalitní. Natáčet lze klidně i ve Full HD při 60 FPS. Záleží na vás, jaké parametry vám budou nejvíce vyhovovat. Za pozornost jistě stojí i kvalita nahraných zvuků.

Moc se mi ale nelíbí noční fotografie a videa, která viditelně poznamenal přítomný šum. Čočky pro svoji potřebu zkrátka potřebují dostatek světla. Důkazem tomu je fotografie notebooku, jež ani přes nedaleké umělé osvětlení není vůbec hezká.

Stejně jako systém se i rozhraní fotoaparátů nese v pohodlném duchu. Okamžitě víte, k čemu jaká ikonka je a co telefon dovede. Režim fotek nabízí třeba výřez, portrétní snímek, panorama nebo živý filtr. Ani režim videa není chudý: najdete v něm časosběr nebo pomalý pohyb.

Systém a konektivita – 9,5/10

Systém staví na nejnovějším Androidu 9 Pie. A jak jsme u značky Motorola zvyklí, prostředí je čisté a uživatelsky přívětivé. Na výsuvné liště najdete například svítilnu, spořič baterie nebo režim letadlo. Systém zná rychlou Wi-Fi ac, Bluetooth 5. verze, GPS, GLONASS, GALILEO, NFC a FM rádio. Jak bylo řečeno výše, konektor se nese ve znamení rychlého USB-C.

Mezi programy byly nainstalovány užitečnosti od Googlu, moc povedená je pak aplikace Moto, kde máte v češtině vysvětleny funkce telefonu. Dozvíte se něco o rychlém pořízení snímku obrazovky, chytré obrazovce nebo správě mobilu bez použití rukou (např. během řízení auta). Škoda, že neumí náš mluvený mateřský jazyk.

Co se mi na testované Motorole líbí je ovládání gesty. Zatřesením spustíte svítilnu, otočením zápěstí pořídíte screen obrazovky, jedním táhnutím prstu zmenšíte rozměr displeje nebo systém ovládnete pouze jedním softwarovým tlačítkem. Právě tuhle funkci jsem po celou dobu využíval a moc jsem si ji oblíbil. Jediné tlačítko nahradí běžné navigační pole, čímž se usnadní ovládání a zároveň navýší plocha využívaného panelu.

Systém je jinak plynulý a povedený. V sekci nastavení nechybí pole pro vyhledávání nebo různé tipy usnadňující práci s telefonem. Někdy se vám zobrazí možnost přidání nouzových informací, jindy zase doplnění dalšího otisku prstu, kterým systém odemknete. Milovníkům statistik potom doporučím záložku „Digitální rovnováha“, kde se něco dozvíte o času stráveném na přístroji včetně počtu odemknutí a oznámení. To je moc fajn a osobně takové přehledy vítám. Člověk se pak až děsí, kolik notifikací každodenně přijímá – o času stráveném civěním do mobilu ani nemluvě.

Přívětivá je i funkce „Večerka“, která vám pomůže odložit telefon a nenechat se nikým rušit. Výborná je dále „Nápověda“, v jejímž rámci jsou vysvětleny veškeré funkce a dovednosti telefonu. Hezky v češtině, textově a graficky. Sečteno a podtrženo, Motorola Moto G7 Plus na mě udělala velký dojem. K úplné dokonalosti snad chybí jen infraport.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na srovnávači Heureka se k telefonu zatím vyjádřila téměř desítka uživatelů s maximálním hodnocením 100 %. Raději ale dejme přednost zahraničním recenzím. Na webu trustedreviews.com chválí nízkou cenu, fotoaparáty a hardware. Kolegové z gsmarena.com pak přidali mezi klady čistý design, rychlé nabíjení a třeba i stereo reproduktory. Dobré zkušenosti si odnesli také redaktoři idnes.cz.

Alternativy k Motorola Moto G7 Plus

Jasného konkurenta spatřuji v modelu Samsung Galaxy A50, který pěkně vypadá, vlastní slušný AMOLED panel, čtečku otisků v displeji včetně solidní výdrže baterie a rychlé nabíjení. Jako levnější variantu bych pak volil povedený Xiaomi Redmi Note 7, který je úžasný snad po všech stránkách.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělý

Motorola Moto G7 Plus je výborný chytrý telefon, který zaujme pěkným displejem, slušným stereo zvukem, pohlednými fotkami a čistým Androidem s podporou mnoha užitečných gest.

Design a zpracování
8
Displej
8.5
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
9.5
Rozměry a hmotnost:157 × 75,3 × 8,3, 176 g
Displej a rozlišení:6,2", 2 270 × 1 080 px
Procesor a RAM:Snapdragon 636, 4 GB RAM
Baterie:3 000 mAh
Fotoaparáty:16 + 5, 12 Mpx
Operační systém:Android 9 Pie
Klady
  • Tradiční „Moto" vzhled
  • Slušný displej
  • Solidní stereo
  • Rychlé nabíjení
  • Kvalitní fotografie a 4K video
  • Čistý Android a spousta skvělých gest
Zápory
  • Absence zvýšené odolnosti
  • Průměrná výdrž
  • Slabší noční videa
  • V balení chybí redukce

Nejprodávanější mobilní telefony podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář