Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Akční kamery

Recenze akční kamery Niceboy VEGA 5 pop

28. 12. 2017 aktualizováno

Naše zvědavé redakční pulty obtěžkalo čerstvě narozené dítko Niceboy VEGA 5 pop. Jedná se o akční kamerku, u které výrobce kladl důraz na kvalitní zpracování a poctivou snůšku funkcí. Její natáčecí a fotografické služby si můžete obstarat za částku kolem 4 000 Kč (12/2017). Pojďme se podívat, co za pár tisíc vlastně získáte.

Obsah balení

Domů vám přijde krásně vypadající krabice z tvrdého papíru, která obsahuje všechen potřebný servis. Uvnitř dohledáte vodotěsný obal, náhradní dvířka pro dotykové ovládání, úchyt na řídítka jízdního kola nebo motocyklu, nabíjecí microUSB kabel, baterii, nalepovací úchytky (např. na helmu) včetně nálepek, otevřený držák, sadu úchytů a držáků, čistící hadřík, silikonový kryt čočky a dálkové ovládání. Součástí balení je také návod v českém jazyce.

Niceboy VEGA 5 pop - obsah balení

Jak vidíte, příslušenství je skutečně bohaté. Pro plnohodnotné používání tedy není nutné přikupovat dodatečné věci navíc (mimo microSD karty). Ihned po zakoupení můžete odjet na dovolenou, začít běhat a jezdit na kole nebo motocyklu.

Design a zpracování – 9/10

V prvé řadě se pozastavme nad důležitými proporcemi. Niceboy VEGA 5 pop váží pouhých 84 gramů a měří 65 × 39 × 24 mm. Přístroj byl vsazen do plastové konstrukce obdélníkového tvaru, která vypadá moc hezky. Povrch je po obvodových stranách příjemně hrubý a všechny části sedí dokonale.

Niceboy VEGA 5 pop

Nevržou dvířka pro baterii, ani mechanické tlačítko spouště. Kamerka byla poznamenána šedou a černou barvou. Kombinace tmavších odstínů je vynikající. Přístroj působí nenápadně a do jisté míry elegantně.

Horní stranu zdobí dioda a kolébkové tlačítko pro ovládání včetně reproduktoru. Pravá hrana je zcela holá, kdežto na té levé spatříte zdířku mikrofonu a plastovou záslepku pro konektor microUSB a microHDMI.

Na spodní straně jsou umístěna vyklápěcí dvířka, která ukrývají prostor pro baterii a paměťovou kartu. Hned u vrátek je ještě kovový závit pro stativ nebo jiné příslušenství. Čelní strana vlastní informativní diodu, vytištěný název modelu a vystouplý objektiv kruhového tvaru. Na opačné straně je k vidění dotyková LCD obrazovka o velikosti 2,45 palců.

Odolnostní certifikace jsme se ale nedočkali. Přece jenom se jedná o akční kamerku, kterou by rádi využili akčně ladění sportovci. I když se v balení nachází voděodolné pouzdro až do 30 metrové hloubky, není to prostě ono. Člověk musí být stále opatrný, dávat pozor na vodu, bláto aj.

Manipulace a ovládání – 9/10

Mírné obvodové pohrubování zapříčinilo vynikající držení. Kamerka z rukou neklouže a její obsluha je naprosto vynikající. Ačkoliv není problém přístroj ovládat jednou rukou, zapojením obou končetin se manipulace stane o několik řad lepší. Veškeré ovládací činnosti se provádí pomocí tlačítka na horní straně kamerky a dále prostřednictvím dotykového displeje.

Niceboy VEGA 5 pop

Tlačítka reagovala za každých okolností okamžitě, obrazovka povětšinou taktéž. Díky její slušné velikosti byla orientace vždy jednoduchá a jsme si jistí, že se v přehledném menu žádný uživatel neztratí.

Přepínání mezi jednotlivými funkcemi je totiž nesmírně jednoduché. Stačí si vybrat určitou položku a daného místa se jen dotknout. Celé menu je navíc kompletně v českém jazyce.

Niceboy VEGA 5 pop

V podobně kladném duchu hodnotíme i veškeré příslušenství, které bylo součástí balení. Instalace byla snadná a v možnostech použití se dokáže orientovat i úplný začátečník.

Funkce – 9/10

Akční kamera Niceboy VEGA 5 pop nabízí nepřeberné množství funkcí. V tomto případě se vyřádí úplně každý. Začněme ale popořádku. Po zapnutí kamerky můžete vybírat z několika módů: video, foto, časosběrné video a foto, slow motion, sekvenční foto, video + foto, mód autokamery a aqua mód.

Každý režim si uživatel má možnost nastavit k obrazu svému. K výběru je rozlišení, úhel záběru, WDR, stabilizace, nahrávání zvuku, označení datem, ostrost, barvy, expozice nebo třeba ISO. Citlivost může být automatická nebo od 100-1600.

Výborné jsou i specifické funkce jako například detekce pohybu. Po jejím zapnutí kamerka začne nahrávat v okamžiku, kdy se začne něco dít. K zahození není ani video smyčka, která je schopna opakovaně natáčet od 3 do 10 minut.

Bohatá funkční nadílka je k vidění také v menu kamerky. Uživatel si může vyhrát s datem a časem, jazykem, automatickým vypnutím, zvuky či frekvencí. Jednoduchým stiskem lze i naformátovat vloženou paměťovou kartu nebo přístroj vrátit do továrního natavení. Používání počítače tak není vůbec nutné. Na obrazovce si není problém prohlížet natočená videa a pořízené fotografie.

Všechny soubory se ukládají na paměťovou kartu, kterou si je nutné dodatečně přikoupit. Přístroj zvládne využít microSD kartu o kapacitě až 64 GB. Konstrukce Niceboy VEGA 5 pop vlastní vestavěný Wi-Fi modul, tudíž můžete kamerku ovládat na dálku pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Stačí si stáhnout aplikaci a používání se stane zase o něco zábavnějším.

Displej – 8,5/10

Obrazovka patří mezi hlavní ovládací elementy Niceboy VEGA 5 pop. Velikost 2,45 palců se projevila jako plně dostačující. Ovládání je pohodlné a velmi snadné. Veškeré části barevného displeje výrobce využil na samé maximum, a tak nepřišel ani kousek nazmar. Vlevo nahoře spatříte kapacitu baterie, uprostřed natáčecí čas a zbývající kapacitu, v pravém rohu zase aktuální stav baterie.

Niceboy VEGA 5 pop

Levý dolní roh slouží k prohlížení pořízených obrázků a záběrů, prostředek dolní linky ke zvolení aktuálního režimu, přičemž po kliknutí na pravý dolní roh se rázem ocitnete v širším nastavení jednotlivých specifikací.

Obrazovka je dostatečně čitelná v domácích i venkovních podmínkách. Je ale škoda, že nelze nastavit její výstupní jas. Hodnota byla přednastavena z výroby a uživatel s ní nemůže nijak čachrovat. Nadbytečná jasnost nám tak někdy trápila oči.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 6/10

Akční kameru pohání vyjímatelná baterie o hodnotě 1000 mAh. Při plném nabití můžete počítat s délkou natáčení něco málo přes hodinu. Záleží ovšem na zvoleném rozlišení, vytíženosti obrazovky, počtu vašich dotyků apod. Výsledek nás nepřekvapil. Hned na začátku bylo jasné, že bude kamerka s energetickou výdrží po celou dobu zápasit. Ono není ani divu, vždyť musí živit tak velký displej…

Niceboy VEGA 5 pop - baterie

Nabíjecí proces se provádí přes přiložený kabel a trvá kolem 5 hodin. Zatímco microUSB port zasunete do kamerky, standardní výstup USB-A do počítače (klasická nabíječka nefunguje).

Ruku na srdce, výdrž mohla být o něco vyšší. Jenom si představte cestu na dovolenou nebo delší výlet. Je totiž nutné brát i v potaz fakt, že budete s kamerkou všemožně manipulovat, nastavovat různé parametry a další prkotiny. A jelikož je při nastavování v pohotovosti velký displej, baterie přístroji zkrátka nestačí.

Niceboy VEGA 5 pop

Neposlušný byl také ukazatel, který většinou lhal. Po zapnutí hlásil plný stav, ale přitom jsme dobře věděli, že je baterie téměř zcela vybitá. Postupně se sice vzchopil a ukazoval skutečný stav, ale člověk mu zkrátka věřit nikdy nemohl. Takový ukazatel je pak vlastně k ničemu.

Kategorii s baterií ale zakončíme v kladném duchu. Pochválit  musíme snadnou výměnu akumulátoru. Stačí vycvaknout posuvná vrátka, zatáhnout a čtvercová baterie se jednoduchým způsobem z útrob kamerky vyjme.

Kvalita videí a fotografií – 6,5/10

Akční kamera pro svůj chod využívá snímač CMOS s 16 Mpx objektivem. Režim videa nabízí přemíru variant rozlišení a snímkování. Zatímco nejnižší kvalita činí QVGA při 30 FPS, naopak nejvyšší píše 4K při 24 snímcích za sekundu. Můžete ale dát přednost Full HD při 60 FPS, VGA při 240 FPS a mnohým jiným variantám.

Kamerka zvládá snímat maximální úhel 170°. Tato hodnota se ukázala jako dostatečná a na obrazovce uvidíte skutečně hodně široký obraz.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Rozlišení ve Full HD se nám líbilo a s výsledkem jsme byli spokojeni. Záběry se téměř nesekaly a byly plynulé. Videa ve 4K nám ale moc plynulá nepřišla (přeci jen mají pouze 24 fps), ale každý si může udělat svůj názor z přiložených ukázek níže.

Fotografie byly povětšinou na dobré úrovni. Vůbec nejlepších snímků jsme se dočkali v přírodě, kde dokázala čočka zachytit slušné detaily a barvy. S ubývajícími světly se ale, podobně jako u jiných kamerek, kvalita rapidně horšila. Objektiv viditelně bojoval, zejména s lampami veřejného osvětlení. Moc dobře snímači ani nedělalo umělé osvětlení, kdy byly obrázky až moc světlé. Fotografie pak nebyly nic moc kvalitní.

Ostudou je ale zvuková kvalita. Lidský hlas není téměř slyšitelný, a pokud ano, za moc nestojí. O okolních zvucích ani nemluvě. Zvuk je zkrátka nepoužitelný.

Nedávno jsme recenzovali o něco dražší model Niceboy VEGA 5, který měl výsledné fotografie a videa o několik řádů kvalitnější. Na recenzi se můžete podívat tady.

Alternativy k Niceboy VEGA 5 pop

Hledáte-li levnější variantu, zkuste se podívat na přístroj SJCAM SJ4000, který se stal mezi nenáročnými zákazníky velmi oblíbený. A není ani divu, protože tahle outdoorová akční kamera dokáže natáčet ve Full HD rozlišení a fotografovat zvládá až v 12 Mpx. Pozorovací úhel jistí 170°, přičemž vestavěný 1,5 palcový LCD displej toho také umí dost. Spolehnout se můžete na široký sortiment užitečného příslušenství, mezi kterým nechybí třeba vodotěsné pouzdro do hloubky až 30 metrů. Za přibližně 2 000 Kč (12/2017) je to skvělý příklad poměru ceny a výkonu.

Jasnou alternativou je o dva tisíce dražší model Niceboy VEGA 5, který jsme před několika měsíci recenzovali. Tahle akční záležitost nás zaujala především svým elegantním zpracováním, pohodlnou manipulací, mnoha funkcemi a výbornou kvalitou videí a fotografií. Stejně jako v případě recenzovaného modelu se i v tomto případě dočkáte nadstandardního příslušenství uvnitř základního balení. Podobně nás ovšem zklamala výdrž baterie a nespolehlivá indikace baterie.

Na poli akčních kamer jednoznačně vládne značka GoPro, kterou milují uživatelé ze všech koutů světa. Tahle značka je kvalitní a své majitele nikdy nezklame. Populárním se stal například model GoPro HERO5 Black Edition, který si můžete pořídit za přibližně 9 000 Kč (12/2017). Za vyšší cenu se můžete spolehnout na nadstandardní výsledky. Kamerka toho umí opravdu hodně, vyzdvihněme ale to nejpodstatnější. Především podporuje natáčení v 4K rozlišení při 30 FPS a umí fotografovat pomocí 12 Mpx objektivu a CMOS snímače (včetně RAW, WDR). Hlavní ovládací prvek představuje 2 palcový displej, přičemž odolná konstrukce se bez úhony vypořádá s hloubkou až 10 metrů. Oproti recenzovanému modelu umí i lépe zachytit okolní zvuk, neboť při práci využívá trojici vestavěných mikrofonů.

Závěrečné hodnocení

8

Skvělá

Niceboy VEGA 5 pop je skvělá akční kamerka, která vyniká krásným zpracováním, snadnou manipulací, spoustou užitečných funkcí a hromadou zajímavého příslušenství. Výdrž baterie ovšem patří mezi ty slabší a od videí jsme popravdě čekali trošku víc.

Design a zpracování
9
Manipulace a ovládání
9
Funkce
9
Displej
8.5
Výdrž baterie
6
Kvalita videí a fotografií
6.5
Klady
  • Pěkné a kompaktní zpracování
  • Snadná a pohodlná manipulace
  • Mnoho užitečných funkcí
  • Velké množství příslušenství
Zápory
  • Nelze nastavit jas displeje
  • Slabší výdrž baterie
  • Nespolehlivý indikátor baterie
  • Hrozná zvuková kvalita

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 3.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář
Uživatel
kukolar (14. 2. 2019 20:02)

ako píše aj tester, SJcam 4000 je oproti tomuto čudu královska kamera obraz sa trasie nočný rezim mizerný aj oproti SJcam 4000 no a zvuku, ak sa to dá nazvať zvukom čo to nahráva , sa radšej ani nebavme odporúčam nekupovať

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář