Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Nikon Coolpix B700

25. 2. 2018 aktualizováno

Za marketingovou oponou, lákající na 60násobný zoom a 4K videa, se skrývají daleko zajímavější možnosti, kterými bytelný ultrazoom Nikon Coolpix B700 oplývá. Má skvělou ergonomii a hodně ovládacích prvků včetně nastavitelných tlačítek.

Další předností je obrovská porce režimů včetně panorama a dokonce i časosběrného snímání. Dojem skutečně povedeného foťáku mu kazí jen zbytečně malý čip. Nicméně v ceně kolem 11 000 Kč (02/2018) se jedná o více než dobrou volbu v poměru cena/výkon.

Náš tip

Pro více tipů na kvalitní fotoaparáty navštivte článek Nejlepší digitální kompakty.

Obsah balení

V balení najdeme samozřejmě potřebnou dokumentaci, ramenní popruh, krytku objektivu s poutkem, nabíjecí/datový USB kabel, 230V adaptér na USB a baterii. Baterie má dle Nikonu na jedno nabití pořídit až 420 snímků nebo 1,5 h videa. Berte to jako značně limitní hodnoty, které se odvíjí zejména od četnosti využívání blesku, live view a zoomování.

Nikon Coolpix B700 - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Nikon Coolpix B700 je foťák, který na první pohled působí profesionálně a neodfláknutě. Tvarem a ergonomií je velice podobný zrcadlovkám. Vlastně i velikostí je hodně podobný například Nikonu D3400 – jednomu z jejich nejmenších zrcadel. Tělo je sice celé plastové, ale to ničemu nevadí. Působí bytelně a i v ruce sedí příjemně.

O odolnosti ale samozřejmě nemůže být řeč. Pád by mu mohl být osudný a moknout bych ho také nenechal. Je to křehký stroj, stejně jako drtivá většina foťáků téhle kategorie. Ultrazoomy se vyznačují výbornou ergonomií a nejinak je tomu u B700. Perfektní velký grip pomáhá jistému držení i v jedné ruce.

Povrch gripu je hodně hrubý a je to trochu nezvyk oproti běžným protiskluzovým plochám – tvořen je strukturou malých kosočtverců. Běžnou protiskluzovou strukturu pak najdeme na plošce pro palec a pro prsty levé ruky. Oba druhy povrchu ale fungují účelně a problém by mohl nastat snad jen v letních vedrech, kdy se vám zpotí ruce.

Foťák je to příjemně lehký i přes fakt, že se jedná o ultrazoom, který v kapse neschováte. Velmi se mi také líbí vyvážení. Dokonce ani při maximálně vysunutém objektivu nemá tendenci se převažovat dopředu. U pár foťáků jsem se s tímto nešvarem setkal a je to nepříjemné. Takže tady rozhodně plusové body pro B700.

Ovládání fotoaparátu – 8/10

Díky tomu, že foťák skvěle padne do ruky, je jeho ovládání maximálně příjemné. Výborně se s ním fotí jak v obou rukou, tak i v jedné – a to jak na šířku, tak na výšku. Za předpokladu, že už máte nastaveny všechny hodnoty anebo fotíte na automat, ostřit, zoomovat a „cvakat“ zvládnete skutečně „levou zadní.“

Nikon Coolpix B700

Rozvržení ovládacích prvků je stejné, jak ho známe u takřka všech foťáků. Zajímavým doplňkem je zoomovací kolébka pro levou ruku, umístěná přímo na objektivu. Mimo klasického zoomování kolem spouště si tak můžete vybrat, kterou rukou je vám ovládání příjemnější. Hned vedle se nachází ještě chytré tlačítko, které vám při podržení zobrazí, jak malý výřez z celkového zorného pole právě přibližujete.

Výhodou je také dvojice korekčních koleček. Ta se vám budou hodit pro rychlou změnu hodnot při focení na manuál anebo pro pohodlnější pohyb v menu. Displej totiž není dotykový a musíme oželet i dotykové ostření. Na druhou stranu je výklopný a umožňuje snadné focení od země, nad hlavou i autoportrétů. Nesmím zapomenout ani na dvojici funkčních tlačítek (fn1 a fn2), která umožňují rychle nastavovat i další parametry.

Jejich výhodou je fakt, že nemají od výroby pevně přiřazenou funkci a můžete si ji tak nastavit podle toho, co nejlépe vyhovuje právě vám. Nejčastěji je to ISO, druhy ostření, vyvážení bílé, sériové snímání, ale i rozlišení obrazu a další.

Technické parametry a hardware – 7/10

Hardwarově je B700 něco jako kulturista jedoucí jen na „bicák“ a nemyslící na celkové posílení těla. Chci tím říct, že marketingová lákadla v podobě 60násobného zoomu nebo 4K videa jsou sice fajn, ale zase ten malý čip – stejný, jako mají i nejmenší kompakty. Potom nevím, kam B700 zařadit. Mezi pokročilé? To možná funkčně, ale ne kvalitou. Čip velikosti 1/2,3“ je zkrátka málo vzhledem k tomu, co foťák umí. Chápu, že s APS-C by už moc šlapal do zelí i amatérským zrcadlovkám, ale alespoň 1“ by vážně potěšil. Škoda.

Rozlišení 20 Mpx je vzhledem k velikosti čipu až až. Jen si dejte pozor na šum při focení v šerých prostorech, kde je třeba zvednout ISO a tím zahrozí digitální šum. Díky procesoru zvládá B700 fotit 5 snímků za sekundu, který řídí i několik druhů velmi dobře pracujících ostřících systémů.

Jedním z největších lákadel je určitě objektiv. Jeho rozsah je úctyhodný. Začíná na širokoúhlém ohnisku 24 mm a končí na hodnotě super teleobjektivu 1 440 mm. Kvůli tomu musí mít B700 hodně kvalitní stabilizaci a ty má hned dvě – pasivní a aktivní (na výběr přes tlačítko fn2).

Světelnost objektivu není nijak zajímavá: v celku standardních f/3,5–f/6,6. Macro má zvládat od 1 cm. Z vyzkoušení si myslím, že reálně se dá počítat spíš se 3 cm. Baterie má dle Nikonu vydržet 420 snímků na jedno nabití. Toho ale docílíte jen když nebudete zoomovat, fotit s bleskem a nebudete používat živý náhled ani funkce typu Snap Bridge.

Nikon Coolpix B700

Záměrně jsem při focení na letišti hodně zoomoval na živý náhled a baterie se na poloviční kapacitu poroučela docela rychle. Byl to ale samozřejmě jen zátěžový test.

Navíc je tu i digitální hledáček, díky němuž můžete dát baterii odpočinout. Ostatně zachrání situaci i při focení na plném slunci. Displej má sice moc pěkný náhled s rozlišením téměř milion bodů, ale hledáček je v této situaci stejně lepší. Parametry videa jsou jednoznačně perfektní. Full HD při frekvenci 60 sn/s a 4K při frekvenci 30 sn/s umožňuje Coolpix B700 zařadit mezi výborné stroje vhodné pro natáčení velmi působivých sekvencí.

Funkce fotoaparátu – 9/10

Množství a pestrost funkcí je určitě jedna z předností tohoto ultrazoomu. Plný automat je samozřejmostí a bylo by škoda omezovat se při focení jen na něj. Celkem ve foťáku najdete na čtyřicet scénických režimů a kreativních funkcí. Pod ikonou foťáku s malým „c“ se skrývá sada pěti skupin filtrů po čtyřech. Jedná se zejména o barevné filtry, které dodají fotkám zajímavý umělecký nádech.

Pod volbou „scene“ se nachází dalších dvacet režimů. Od dobře známých a zaběhnutých, až po jednoduché panorama nebo dokonce funkci časosběrného snímání.

Na funkce je Nikon Coolpix B700 zkrátka velmi bohatý model, což skvěle dokresluje integrovaná Wi-Fi, NFC a Bluetooth. Díky Bluetoothu navíc můžete využívat nové funkce Snap Bridge, mající za cíl v reálném čase propojit fotoaparát s vaším smartphonem. Získáváte tak možnost živého náhledu obrazu foťáku na mobilu a okamžitý transport snímků do paměti telefonu.

Možnost je to výborná zejména pro fotografy využívající často sdílení na sociálních sítích. GPS fotoaparátu chybí, ale pokud chcete mít u fotek zaznamenanou lokaci, postarat se o to může smartphone právě díky Snap Bridge. Zkrátka nepřijdete ani u nastavování videa, v jejichž případě můžete volit různá rozlišení i snímací rychlosti.

Kvalita fotografií – 8/10

I přes malou velikost čipu mě fotografie mile překvapily. Nečekejte žádné špičkové detaily na velkoformátových fotografiích. Pokud ale tohle není váš cílový produkt, pořídíte s B700 velmi pěkné snímky hlavně z dovolených, z rodinných oslav a dalších běžných situací. Rozhodně potěší široká paleta scénických režimů i kreativních efektů, a v neposlední řadě pestré možnosti manuálního ovládání.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

To umožňuje lépe pochopit danou fotografickou scénu a docílit tak kvalitnějších fotek. Pokud máte pevnou ruku nebo se loktem či ramenem můžete zapřít, dopomůže vám pak stabilizátor k pěkným snímkům na plné přiblížení. Na to, že B700 má extra dlouhý 60násobný zoom, funguje stabilizátor za bílého dne uspokojivě. Vždy na takové přiblížení ale riziko bude, a tak bych v rámci ušetření či zklamání fotil takové snímky dvakrát.

Noční fotky pořizované z ruky si troufám fotit jen na nejširší ohnisko a nejlépe opřený o zeď či strom. Tady je opět důležité nepodléhat marketingovým sloganům o extra-super-nejvíc-nejlepší stabilizaci. Zejména při větším zoomování je rozhodně na místě použití stativu nebo alespoň postavit foťák na pevnou podložku a nastavit samospoušť. Výsledek je pak velmi pěkný.

Líbilo se mi, jak B700 v úplné tmě citlivě reagoval na světla z pouličních lamp s různou vzdáleností od sebe. Při focení dětského hřiště se navíc tato citlivost ukázala lepší než použití blesku. Samozřejmě ale platí… i ten nejobyčejnější stativ je lepší, než sebelepší stabilizátor.

Kvalita videa – 8/10

Rozlišení i snímkovací rychlost natáčení videosekvencí jsou výborné. Rozhodně si ale nezapomeňte přepnout na kontinuální ostření. S ním bude B700 pohotově reagovat na rychle se pohybující objekty, což můžete vidět na ukázkovém videu přistání letadla. To se nejen rychle pohybovalo, ale také se měnila jeho vzdálenost, jak se přibližovalo a následně vzdalovalo. Tuhle situaci zvládl přístroj perfektně.

Foťák má i zabudovanou funkci redukce větru. Naopak bych mu vytkl trochu hlasitý motorek při zoomování a horší schopnost pohotového ostření při zoomování. To můžete vidět na videu s přiblížením řídící věže. Z toho důvodu bych se při nahrávání snažil spíše nezoomovat.

U nočního videa je opět samozřejmě nejlepší stativ, ale ne vždy je možnost nebo chuť brát ho s sebou. Rozhodně bych se nepokoušel zoomovat a spíše bych se s foťákem pohyboval velmi pomalu. S nedostatečným osvětlením se totiž zhoršuje schopnost přeostřování.

Doporučené alternativy

Výbornou volbou je Canon PowerShot SX60 HS, který je vybaven 65násobným zoomem a o málo širokoúhlejším záběrem začínajícím na 21 mm. Stejně jako P900 má „jen“ 16 Mpx rozlišení, což na opět malém čipu nevadí. Videa zvládne nahrát v rozlišení Full HD.

Mezi schopné ultrazoomy se řadí Panasonic Lumix DMC-FZ300, který se chlubí zejména zvučnou a kvalitní optikou Leica. Je to sice už starší model se slabším rozlišením 12 Mpx a „jen“ 24násobným zoomem, ale právě kvalitní objektiv s výbornou světelností je jeho největší přednost.

Trochu dražší možností je o něco výkonnější model Nikon P900. Na poli dlouhého zoomování jde ještě dál, konkrétně na 83násobný optický zoom. Umí „jen“ Full HD videa a rozlišení klesá na 16 Mpx, za což můžeme být vlastně vzhledem ke stejně malému čipu jen rádi. Co je ale důležitější, světelnost objektivu na nejširším 24 mm ohnisku klesá až k příjemné hodnotě f/2,8.

Závěrečné hodnocení

8.2

Skvělý

Nikon Coolpix B700 mě rozhodně zaujal díky zpracování, množství ovládacích prvků zrychlujících změnu hodnot při manuálním focení, včetně nastavitelných „Fn“ tlačítek, a určitě také pořádnou porcí efektů a funkcí. Až na zbytečně malý čip není fotoaparátu co vytknout, protože práce s ním je zároveň i velkou zábavou.

Design a zpracování
9
Ovládání fotoaparátu
8
Technické parametry a hardware
7
Funkce fotoaparátu
9
Kvalita fotografií
8
Kvalita videa
8
Klady
  • Perfektní ergonomie a zpracování
  • Nastavitelná funkční tlačítka
  • Obrovská porce funkcí
Zápory
  • Malý snímač
  • Nemá dotykový displej

Nejprodávanější digitální fotoaparáty dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Štefan (11. 6. 2018 09:06)

Dobrý deň, kúpil som si aj na základe recenzií tento typ stroja a ešte ho len testujem. Čo sa chcem spýtať: na jednu expozíciu mi bez nastavenia stroj spraví aj dve identické snímky, ale s inými clonovými údajmi.Pri fotení v noci alebo pri nutnosti použiť blesk mi, hoci ho vysuniem, neflešne a teda sa nočné zábery nedajú spraviť. Ako na to?? Vďaka za skorú odpoveď.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (11. 6. 2018 19:06)

Dobrý den, pokud máte dvě fotografie s jinou clonou, tak nemůže jít o stejné fotografie. Pokud máte blesk vysunutý a neblýskne, tak asi budete muset fotoaparát reklamovat. Je samozřejmě důležité mít nabitou baterii a mít blesk povolený. Každopádně pozor na noční režimy, které jsou kolikrát nastavené pro delší uzávěrku, ovšem bez blesku...

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář