Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Nikon Coolpix W300

18. 1. 2018 aktualizováno

Outdoorové kompakty patří do specifické kategorie fotoaparátů, která je určena do těžkých podmínek – především ke sportovnímu a jinému outdoorovému vyžití. Proto mě zajímalo, jak si povede nejnovější model od Nikonu s modelovým s označením W300. A abych mu opravdu dal do jeho outdoorového těla co proto, vzal jsem ho na zatěžkávací cestu mimo republiku.

Údajně se dokáže potápět a vydrží extrémní zacházení, a tak okusil slanost Rudého moře i drsné podmínky izraelské pouště. Nutno říci, že si nevedl vůbec špatně. V ceně za přibližně 11 000 Kč (01/2018) získáte jeden z nejlepších fotoaparátů mezi extrémně odolnými kompakty.

Obsah balení

V balení Nikonu Coolpix W300 najdete krom fotoaparátu baterii, potřebnou dokumentaci a USB kabel, který slouží jako datový i napájecí zároveň. Ovšem pozor – k nabíjení vám samostatný kabel stačit nebude. Kabel musíte použít v kombinaci s přiloženým síťovým adaptérem.

Nikon Coolpix W300 - obsah balení

Design a zpracování – 10/10

Zpracování W300 je opravdu dobré. I přes svou bytelnost není foťák zbytečně těžký. Kombinace kovového těla s plastem je krásně sladěna a celkově působí nejen odolně, ale i elegantně. Robustní rámeček optiky je stejně důležitý, jako velice dobře odizolovaná krytka slotů se zámkem. Slot pro baterii i paměťovou kartu SD najdeme právě pod tímto krytem, a co je sympatické i praktické zároveň  – hned vedle najdeme USB i HDMI konektor.

Fotoaparát má tak pouze jediné otevíratelné místo, které je navíc opatřené zmíněným zámkem, což snižuje riziko vniknutí vody. Ostatně fotoaparát – dle výrobce – vydrží například ponor do 30 metrů, pád z 2,4 metru a teplotu do minus 10 stupňů Celsia.

Na vršku foťáku najdeme pouze vypínač a spoušť. Poněkud minimalistické provedení, které outdoroovému kompaktu prostě sluší. Zadní strana je mírně přeplácaná, ale na druhou stranu nic nechybí. O náhled se stará velký 3“ displej. Obraz je pěkný a živý, ale na přímém slunku si možná zanadáváte.

Vedle se těsná klasické křížové ovládání, čtyři další tlačítka a ještě extra tlačítko pro nahrávání videa a zoomovací kolébka. Jak říkám, je toho trochu moc, ale třeba extra tlačítko pro video je velmi praktické.

Bez zoomovací kolébky bych potom dokonce i zoomovat zapomněl, jelikož fotoaparát kvůli své konstrukci nemá výsuvnou optiku. Vyzdvihl bych ještě čtveřici nenápadných výstupků kolem displeje. Ty lehce vyčnívají a brání tomu, aby se displej dotkl podložky, pokud ho položíte zadní stranou dolů. Nenápadný, ale funkční bonus. Za zmínku ještě stojí boční tlačítka. Spouští se s nimi například digitální kompas, integrovaná svítilna nebo fotografické a filmové režimy.

Ovládání fotoaparátu – 8/10

Na to, že je většina tlačítek malých, jsou dostatečně vystouplá, aby netropila potíže větším prstům. Zcela zásadní je kryt slotu. Ten je chráněn robustním otevíracím kolečkem se středovým zámkem. Zpracování je to chytré a účinně brání hlavně nechtěnému otevření pod vodou. Foťák se v ruce velice dobře drží díky protiskluzovému zpracování na zadní a vrchní straně. Vepředu potom pomáhá vyvýšený grip.

Volba režimů je snadná a provádí se tlačítkem se zeleným foťáčkem, pod kterým najdete i všechny přednastavené režimy, včetně režimu pod vodou. Pro nahrávání videa režim vybírat nemusíte a stačí hned stisknout červené tlačítko. Díky tomu vám uteče málokterý okamžik. Technicky i prakticky vzato je W300 určen pro čistě automatické focení s pár přidanými scénickými režimy, čemuž konec konců odpovídá snadné a rychlé ovládání.

Technické parametry a hardware – 8/10

Nikon W300 je ověnčen snímačem s rozlišením 16 Mpx. Tato hodnota se může na dnešní dobu zdát málo, ale není to tak. Foťák je vybaven standardním malým snímačem a objektiv kvůli odolné konstrukci nedosahuje nijak výjimečné světelnosti. Z toho důvodu budiž Nikonu poděkováno, že nepodlehl marketingovému zbrojení v počtu megapixelů.

Nikon Coolpix W300

Takto alespoň zbytečně nevzniká digitální šum a fotky jsou pěkné. Díky svému zpracování foťák vydrží ponor až do hloubky 30 metrů, takže je dobře využitelný i pro potápění s přístrojem do větších hloubek. Výborná je i skutečnost, že ohnisko objektivu začíná na širokoúhlých 24mm, díky čemuž dosáhnete lepšího záběru.

Funkce fotoaparátu – 7/10

Funkcí tento plně automatický foťák mnoho nenabízí. Vedle standardního automatu najdeme v menu ještě několik scénických režimů, které umí inteligentně volit i sám podle aktuálních fotografických podmínek. Zajímavý je také kreativní režim a samozřejmě zvláštní režim pro focení pod vodou. Jistě potěší i možnost fotit pod vodou s bleskem, což pomůže doostřit například korály (ryby se fotí samozřejmě bez blesku!).

Nikon Coolpix W300

Z přidaných funkcí W300 zvládne zaznamenat ještě panorama a samozřejmě macro (od 50 cm). Samostatnou pochvalu si zaslouží video. Málokterý kompakt totiž umí nahrávat v rozlišení 4K. Oceníte ho navíc i pod vodou, kde je vyšší rozlišení i rychlá snímkovací frekvence včetně dobře fungujícího přeostřování více než vítaná.

Pokud byste si chtěli vyhrát s manuálním nastavením, bohužel to nepůjde. W300 manuálními režimy nedisponuje. Na druhou stranu vlastní Wi-Fi a zajímavé jsou přidané outdoorové funkce, jako GPS a Glonass, digitální kompas, výškoměr a tlakoměr.

Kvalita fotografií – 7/10

Očekávejte maximálně průměrnou kvalitu fotek. Za předpokladu ideálních světelných podmínek jsou snímky pěkné. Pro běžné rodinné či dovolenkové fotky je to přístroj dobrý. Určen je ale především do podmínek, kam se ostatní foťáky nedostanou – například pod vodní hladinu. Tam se vám W300 odmění.

Více fotografií najdete v originální kvalitě tady.

Podvodní snímky jsou velice pěkné. Za zhoršených světelných podmínek už kvalita značně pokulhává. Je to zapříčiněno malým čipem a objektivem s nepříliš dobrou světelností. Proto Nikonu dík, že čip osadil „pouze“ 16 Mpx. Při vyšším rozlišení by byly fotky kvůli nutně vznikajícímu digitálnímu šumu mnohem zrnitější.

Kvalita videa – 8/10

Videa mne velice mile překvapila. I přes rozlišení 4K jsem čekal spíš průměrnou kvalitu, ale to se nestalo. Videa jsou krásně barevná i ostrá, a to jak na denním slunci, tak pod vodou. W300 při nahrávání videa velmi dobře přeostřuje, tudíž zvládl zachytit i ryby rychle měnící směr. Samozřejmě hodně záleží na dobrých světelných podmínkách, ale celkově W300 umí nahrát krásná videa.

Alternativy k Nikon Coolpix W300

Alternativou a přímým konkurentem od značky Olympus je model TG-5. Disponuje sice ještě menším rozlišením (12 Mpx), ale vzhledem ke stejně malému snímači a využití zejména pro rekreační fotky to není na škodu. Nechybí mu ale 4K video nebo dokonce vysokorychlostní Full HD s frekvencí až 120 snímků za sekundu. Navíc je podobně odolný jako recenzovaný model. S maximální hloubkou ponoru do 15 metrů je stále vhodný pro všechny varianty potápění bez přístroje. Oproti modelu W300 podporuje formát RAW.

Dosti podobným fotoaparátem je model WG50 od Pentaxu. S vodotěsností do 14 metrů se skvěle hodí pro všechna rekreační potápění bez přístroje. Disponuje stejným rozlišením i obdobnými funkcemi. Je o pár tisíc levnější, ovšem za cenu ztráty širokoúhlého pohledu na svět a ještě slabší světelnosti objektivu.

Model FT30 od Panasonicu je další z kategorie zvláště odolných kompaktů. Dovolí vám potopit se s ním až do hloubky 8 metrů a vydrží pád z 1,5 metru. Umí pořídit videa v HD rozlišení a fotografie s rozlišením 16 MPx jsou vzhledem k velikost snímače také optimální. Taková o dost levnější, ale přesto slušná alternativa.

Závěrečné hodnocení

8

Skvělý

Pokud patříte mezi aktivní jedince, potenciál tohoto fotoaparátu využijete a budete si ho cenit. Málokterý kompakt totiž tolik vydrží to, udělá optimální fotky a jako třešničku na dortu přidá 4K videa, která jsou krásná pod vodou i nad ní. Pokud ovšem Coolpix W300 nepodrobíte podmínkám, pro které byl stvořen – potápění, lyžování, focení na trecích nebo během cyklovýletů – nekupujte si ho. Je stvořen k maximální odolnosti a rozhodně to není žádná selfíčková hračka.

Design a zpracování
10
Ovládání fotoaparátu
8
Technické parametry a hardware
8
Funkce fotoaparátu
7
Kvalita fotografií
7
Kvalita videa
8
Klady
  • Perfektní kompaktnost
  • Vysoká odolnost
  • Skvěle padne do ruky
  • Možnost potápění bez ochranného pouzdra
  • Velice pěkná 4K videa (i pod vodou)
Zápory
  • Čistě automatický fotoaparát
  • Slabá světelnost objektivu
  • Nevhodný pro horší světelné podmínky

Nejprodávanější digitální fotoaparáty dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář