Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Recenze Nikon D3400

25.12.2017 David Veselý David Veselý

Mám velkou radost, že se mi do rukou dostal Nikon D3400, který se hned od svého uvedení na trh pyšní přívlastkem jednoho z nejlepších foťáků v poměru cena/výkon. Očekávání jsem tedy měl vysoké, což je někdy cesta do pekel. D3400 ale moje tichá očekávání splnil a musím uznat, že tenhle foťák odvede spoustu práce a výsledek je prostě dokonalý.

Pokud nechcete investovat do extrémně drahých full-frame zrcadel a ani nevyužijete všechny funkce modelů z vyšších amatérských řad, pak je D3400 skutečně jedním z nejlepších foťáků, který můžete v současné době koupit. Za velmi příjemnou cenu kolem 14 000 Kč (12/2017) se základním objektivem.

Obsah balení

V balení najdete naprosto standardní příslušenství. Samozřejmě záleží na zvolené variantě, tedy verze s objektivem nebo bez objektivu. Nechybí externí nabíječka s odnímatelným napájecím konektorem, datový USB kabel, ramenní popruh, dokumentace a baterie s výdrží až 1 200 snímků (jedná se o hodnotu udávanou výrobcem).

Nikon D3400 - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Zpracování fotoaparátu je jedním slovem perfektní. Na rozdíl od běžných, čistě plastových zrcadlovek stejné kategorie je D3400 vyroben v kombinaci plastu a hořčíkové slitiny. V praxi se tím samozřejmě odolnost zvedá jen nepatrně, ale i to je vítaný bonus. Jedná se o jednu z nejmenších zrcadlovek na trhu, která si i přes relativně malé rozměry zachovala praktický grip, který nabízí pevné držení i v jedné ruce.

S celkovou hmotností pod půl kila jde o hodně nadupaný přístroj zabalený do malé kastle. Další výhodou je skutečně malá velikost základního objektivu 18–55 mm, jenž opticky celý stroj ještě víc zmenšuje. Díky tomu se D3400 skvěle hodí i na cesty a nezabere zbytečně moc místa ani v batohu.

D3400 nahrává na paměťovou kartu typu SD. Pro tuto kartu má fotoaparát samostatný slot na straně těla.

Na opačné straně najdeme HDMI a USB port, ovšem konektor na mikrofon chybí. Na spodní straně se nachází závit pro stativ a samostatný slot pro baterii. Samozřejmostí jsou „sáňky“ pro externí příslušenství.

Ovládání fotoaparátu – 9/10

D3400 se ovládá výborně. Chybí mu sice některé ovládací prvky z modelů vyšších řad, ale vzhledem ke svému určení pro začínající a mírně pokročilé fotografy to není na škodu. Vršku jasně dominuje velký otočný volič režimů. Najdeme tu klasický automat, polomanuální P, A, S a manuální M. Zajímavostí je absence SCN režimu.

Scénické režimy jsou „rozhozeny“ přímo na volič a dokonce přibyl režim Effects. Ten obsahuje 10 velmi efektních režimů, které vaší kreativitě otevřou dveře dokořán. Dále chybí i režim videa, a tak je nastavení nutno měnit v menu. Pro rychlé nahrávání je připraveno samostatné červené tlačítko na vršku přístroje.

Velkou výhodou jsou samozřejmě funkční tlačítka, která pracují v kombinaci s korekčním kolečkem na zadní straně foťáku. Během sekundy si tak jednoduše nastavíte čas uzávěrky, hodnotu clony a ISO. K veškerému dalšímu nastavení či editaci záznamu pak poslouží velký 3“ displej. S rozlišením necelého 1 mil. bodů je náhled pěkný a pohyb v menu snadný.

D3400 ale není nijak starý model a proto je přeci jen trochu škoda, že displej není dotykový ani výklopný, jak je běžné u řady podobných zrcadel.

Technické parametry a hardware – 8/10

Srdcem D3400 je CMOS čip formátu DX (23,5 × 15,6 mm). Do akce je vyzbrojen hned 24 megapixely, které dají fotkám rozlišení 6 000 × 4000 pixelů, takže můžete bez obav tvořit velkoformátové obrazy či foto knihy. Maximální rozlišení už může být v krajních případech – zejména ve vysokých hodnotách ISO – poměrně riskantní z pohledu vzniku nechtěného digitálního šumu. Nicméně do hodnoty ISO 3 200 fotí ještě velmi dobře.

Nikon D3400
Displej s 3“ úhlopříčkou a rozlišením téměř 1 mil. bodů má slušný pozorovací úhel, a také při focení na živý náhled jsou barvy velmi příjemné. Správné zrcadlovce ale samozřejmě nesmí chybět kvalitní optický hledáček, který výrazně šetří baterku a je neocenitelný při focení na slunci, kdy obraz na displeji není ideální. Blesk tohoto modelu je potom poměrně slabý a nepracuje se s ním dobře.

Za vyzdvihnutí naopak stojí automatické kontinuální ostření, které funguje rychle i spolehlivě. Výborně se s ním pracuje hlavně při nahrávání videa, kdy je právě rychlost přeostřování naprosto zásadní.

Funkce fotoaparátu – 7/10

Nikon D3400 je sympaticky kompaktní zrcadlo určené pro uvedení do světa digitálních zrcadlovek. Chybí mu sice některé šikovné věci jako AEB nebo časosběr, ale i tak je výsledná fotografická kvalita prakticky zcela srovnatelná s modely řádově o 10–15 tisíc dražšími. Rozhodování je tedy o tom, zda vyžadujete profesionální funkce či nikoliv.

D3400 kromě režimu BULB žádnou jinou nenabídne, ale trochu to kompenzují již zmíněné režimy v módu Effects. Z oněch deseti bych vyzdvihl zejména černobílý noční režim, režim zvýšené živosti nebo selektivní barvy. Výhodou je, že nejběžnější přednastavené režimy, jakými jsou třeba macro, portrét, krajina, sport a noční portrét, najdete přímo na hlavním voliči.

I podle toho se dá usuzovat, že D3400 je ideální volbou pro přechod z automatického focení do manuálního nastavování. Automatické režimy totiž ovládnete velice rychle – a pak už vaši zvědavost zaujmou manuálně nastavované hodnoty.

Nikon D3400

Za velkou pochvalu stojí video, které můžete nahrávat ve Full-HD rozlišení, ale co je hlavní – D3400 ho zvládá v rychlosti 60 snímků za sekundu. To je výborná hodnota, která není v této cenové kategorii úplně běžná. Pokud rádi využíváte Wi-Fi, budete zklamání. D3400 ji nemá, což je lehce nepochopitelný detail, stejně jako obyčejný displej bez dotykové funkce a vyklápění.

Kvalita fotografií – 8/10

Obrazová kvalita se může směle rovnat i výsledkům dražších zrcadlovek. To je obrovská výhoda, která posouvá dostupnost krásných fotek i do kategorie amatérských zrcadel, jakým D3400 je. Zaostří rychle (pokud tedy zaostří).

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Párkrát se mi stalo, že byl automatický ostřící systém natolik zmaten, že zaostřit nedokázal. Celkově ale fotí spolehlivě a díky snadnému ovládání si jej brzy osvojí i úplní začátečníci. Za využití velkého čipu a vysokého rozlišení pořídíte perfektní fotografie jak na rodinné dovolené, tak při náročnějších fotografických scénách.

Kvalita videa – 9/10

Videa mě nadchla. Automatické kontinuální ostření je perfektní. Ke skvělému výsledku přispívá ještě snímkovací frekvence 60 FPS a hned je na světě krásné video ve Full HD rozlišení. Videa jsou plnobarevná s hlubokým kontrastem, přičemž fotoaparát velmi dobře zvládá zaznamenávat statické i pohyblivé scény. Troufnu si říct, že málokterý fotoaparát v obdobné cenové hladině se dokáže D3400 vyrovnat.

Doporučené objektivy

Nikon AF-S 50mm f/1,8G je standardní objektiv s pevným 50mm ohniskem, který představuje skvělou volbu pro začínající fotografy. Díky jeho ohnisku a skvělé světelnosti by neměl chybět ve výbavě žádného fotografa. Jedná se především o skvělý portrétní objektiv.

Pokud hledáte extrémně širokoúhlý objektiv, ideální volbou může být model Nikon 10-24 mm f/3,5-4,5G AF-S DX ED. Hodí se zejména pro krajinářskou fotografii nebo fotky ve stísněných prostorách, jelikož disponuje úhlem záběru 61–109 stupňů.

Dále doporučujeme objektiv Nikon 18-105mm f/3,5-5,6G ED VR AF-S DX, který zaujme skvělým poměrem kvality a ceny. Pojme nejčastěji používaný rozsah ohniska, jehož využijete pro většinu fotografovaných scén. Je proto vhodný zejména pro fotografy, kteří nechtějí příliš často (nebo vůbec) měnit skla. Jeho široké využitelnosti dopomáhá i nízká cena.

Alternativy k Nikon D3400

Jasným konkurentem je zrcadlo obdobné velikosti od výrobce Canon. Model EOS 200D nabídne ve výsledku prakticky totožnou obrazovou kvalitu fotek i videa. Drobnou výhodou mu budiž třeba výklopný dotykový displej, který Nikonu D3400 chybí. Volba mezi těmito dvěma přístroji není snadná, protože nemůžete udělat chybu ani v jednom případě. Je to spíše o tom, který z nich vám lépe sedne do ruky z pohledu ergonomie a ovládání.

Zajímavou volbou může dále být model z vyšší základní třídy zrcadlovek Nikon D5300. Sice už má nástupce, ale to také jeho cenu snižuje na srovnatelnou výši s D3400. Popřemýšlejte o něm v případě, že si budete chtít s fotkami tzv. „více vyhrát.“ Je totiž vybaven funkcemi, které D3400 chybí. Pokud je pro vás prvořadá pouze obrazová kvalita a rozšířené funkce nevyužijete, pak je lepší volbou stále recenzovaná D3400.

Pakliže jste příznivci manuálního nastavování a kvalitních foťáků, ale zrcadlovky jsou pro vás stále moc velké, zvažte kompaktní model Sony Alpha A6000. Jedná se o tzv. kompakt s výměnnými objektivy, který ovšem disponuje stejným „zrcadlovkovým“ APS-C čipem. Navíc vlastní extrémně rychlé sériové snímání. A co do kvality fotek si dokáže na zrcadlovky hravě došlápnout.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělý

Nikonu D3400 je zárukou obrazové kvality, kompaktnosti, výborného videa, rychlého kontinuálního přeostřování a jednoznačného poměru cena/výkon. Pokud nepatříte mezi náročné fotografy, nemůžete s D3400 udělat chybu. Musíte se ale smířit s obyčejným displejem bez dotykové funkce a vyklápění, stejně jako s chybějící Wi-Fi.

Design a zpracování
9
Ovládání fotoaparátu
9
Technické parametry a hardware
8
Funkce fotoaparátu
7
Kvalita fotografií
8
Kvalita videa
9
Klady
  • Kvalitní zpracování
  • Perfektní obrazová kvalita
  • Kreativní režimy
  • Výborná videa
  • Poměr cena/výkon
Zápory
  • Ořezané funkce
  • Slabý blesk
  • Chybí mu ultrazvukové čištění senzoru

Nejprodávanější foťáky dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 2.5 (2 hlasy)

Autor recenze

David Veselý
David Veselý

Miluju fotografování a cestování a tak se mnou zrcadlovka zakouší vše od jízdy na kole po létání letadlem. Věřím ve svobodný přístup k pravdivým informacím a zároveň se řídím heslem: „Věci se naučíš tak, že je děláš.“ Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář