Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Nikon D3400

25. 12. 2017 aktualizováno

Mám velkou radost, že se mi do rukou dostal Nikon D3400, který se hned od svého uvedení na trh pyšní přívlastkem jednoho z nejlepších foťáků v poměru cena/výkon. Očekávání jsem tedy měl vysoké, což je někdy cesta do pekel. D3400 ale moje tichá očekávání splnil a musím uznat, že tenhle foťák odvede spoustu práce a výsledek je prostě dokonalý.

Pokud nechcete investovat do extrémně drahých full-frame zrcadel a ani nevyužijete všechny funkce modelů z vyšších amatérských řad, pak je D3400 skutečně jedním z nejlepších foťáků, který můžete v současné době koupit. Za velmi příjemnou cenu kolem 14 000 Kč (12/2017) se základním objektivem.

Obsah balení

V balení najdete naprosto standardní příslušenství. Samozřejmě záleží na zvolené variantě, tedy verze s objektivem nebo bez objektivu. Nechybí externí nabíječka s odnímatelným napájecím konektorem, datový USB kabel, ramenní popruh, dokumentace a baterie s výdrží až 1 200 snímků (jedná se o hodnotu udávanou výrobcem).

Nikon D3400 - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Zpracování fotoaparátu je jedním slovem perfektní. Na rozdíl od běžných, čistě plastových zrcadlovek stejné kategorie je D3400 vyroben v kombinaci plastu a hořčíkové slitiny. V praxi se tím samozřejmě odolnost zvedá jen nepatrně, ale i to je vítaný bonus. Jedná se o jednu z nejmenších zrcadlovek na trhu, která si i přes relativně malé rozměry zachovala praktický grip, který nabízí pevné držení i v jedné ruce.

S celkovou hmotností pod půl kila jde o hodně nadupaný přístroj zabalený do malé kastle. Další výhodou je skutečně malá velikost základního objektivu 18–55 mm, jenž opticky celý stroj ještě víc zmenšuje. Díky tomu se D3400 skvěle hodí i na cesty a nezabere zbytečně moc místa ani v batohu.

D3400 nahrává na paměťovou kartu typu SD. Pro tuto kartu má fotoaparát samostatný slot na straně těla.

Na opačné straně najdeme HDMI a USB port, ovšem konektor na mikrofon chybí. Na spodní straně se nachází závit pro stativ a samostatný slot pro baterii. Samozřejmostí jsou „sáňky“ pro externí příslušenství.

Ovládání fotoaparátu – 9/10

D3400 se ovládá výborně. Chybí mu sice některé ovládací prvky z modelů vyšších řad, ale vzhledem ke svému určení pro začínající a mírně pokročilé fotografy to není na škodu. Vršku jasně dominuje velký otočný volič režimů. Najdeme tu klasický automat, polomanuální P, A, S a manuální M. Zajímavostí je absence SCN režimu.

Scénické režimy jsou „rozhozeny“ přímo na volič a dokonce přibyl režim Effects. Ten obsahuje 10 velmi efektních režimů, které vaší kreativitě otevřou dveře dokořán. Dále chybí i režim videa, a tak je nastavení nutno měnit v menu. Pro rychlé nahrávání je připraveno samostatné červené tlačítko na vršku přístroje.

Velkou výhodou jsou samozřejmě funkční tlačítka, která pracují v kombinaci s korekčním kolečkem na zadní straně foťáku. Během sekundy si tak jednoduše nastavíte čas uzávěrky, hodnotu clony a ISO. K veškerému dalšímu nastavení či editaci záznamu pak poslouží velký 3“ displej. S rozlišením necelého 1 mil. bodů je náhled pěkný a pohyb v menu snadný.

D3400 ale není nijak starý model a proto je přeci jen trochu škoda, že displej není dotykový ani výklopný, jak je běžné u řady podobných zrcadel.

Technické parametry a hardware – 8/10

Srdcem D3400 je CMOS čip formátu DX (23,5 × 15,6 mm). Do akce je vyzbrojen hned 24 megapixely, které dají fotkám rozlišení 6 000 × 4000 pixelů, takže můžete bez obav tvořit velkoformátové obrazy či foto knihy. Maximální rozlišení už může být v krajních případech – zejména ve vysokých hodnotách ISO – poměrně riskantní z pohledu vzniku nechtěného digitálního šumu. Nicméně do hodnoty ISO 3 200 fotí ještě velmi dobře.

Nikon D3400
Displej s 3“ úhlopříčkou a rozlišením téměř 1 mil. bodů má slušný pozorovací úhel, a také při focení na živý náhled jsou barvy velmi příjemné. Správné zrcadlovce ale samozřejmě nesmí chybět kvalitní optický hledáček, který výrazně šetří baterku a je neocenitelný při focení na slunci, kdy obraz na displeji není ideální. Blesk tohoto modelu je potom poměrně slabý a nepracuje se s ním dobře.

Za vyzdvihnutí naopak stojí automatické kontinuální ostření, které funguje rychle i spolehlivě. Výborně se s ním pracuje hlavně při nahrávání videa, kdy je právě rychlost přeostřování naprosto zásadní.

Funkce fotoaparátu – 7/10

Nikon D3400 je sympaticky kompaktní zrcadlo určené pro uvedení do světa digitálních zrcadlovek. Chybí mu sice některé šikovné věci jako AEB nebo časosběr, ale i tak je výsledná fotografická kvalita prakticky zcela srovnatelná s modely řádově o 10–15 tisíc dražšími. Rozhodování je tedy o tom, zda vyžadujete profesionální funkce či nikoliv.

D3400 kromě režimu BULB žádnou jinou nenabídne, ale trochu to kompenzují již zmíněné režimy v módu Effects. Z oněch deseti bych vyzdvihl zejména černobílý noční režim, režim zvýšené živosti nebo selektivní barvy. Výhodou je, že nejběžnější přednastavené režimy, jakými jsou třeba macro, portrét, krajina, sport a noční portrét, najdete přímo na hlavním voliči.

I podle toho se dá usuzovat, že D3400 je ideální volbou pro přechod z automatického focení do manuálního nastavování. Automatické režimy totiž ovládnete velice rychle – a pak už vaši zvědavost zaujmou manuálně nastavované hodnoty.

Nikon D3400

Za velkou pochvalu stojí video, které můžete nahrávat ve Full-HD rozlišení, ale co je hlavní – D3400 ho zvládá v rychlosti 60 snímků za sekundu. To je výborná hodnota, která není v této cenové kategorii úplně běžná. Pokud rádi využíváte Wi-Fi, budete zklamání. D3400 ji nemá, což je lehce nepochopitelný detail, stejně jako obyčejný displej bez dotykové funkce a vyklápění.

Kvalita fotografií – 8/10

Obrazová kvalita se může směle rovnat i výsledkům dražších zrcadlovek. To je obrovská výhoda, která posouvá dostupnost krásných fotek i do kategorie amatérských zrcadel, jakým D3400 je. Zaostří rychle (pokud tedy zaostří).

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Párkrát se mi stalo, že byl automatický ostřící systém natolik zmaten, že zaostřit nedokázal. Celkově ale fotí spolehlivě a díky snadnému ovládání si jej brzy osvojí i úplní začátečníci. Za využití velkého čipu a vysokého rozlišení pořídíte perfektní fotografie jak na rodinné dovolené, tak při náročnějších fotografických scénách.

Kvalita videa – 9/10

Videa mě nadchla. Automatické kontinuální ostření je perfektní. Ke skvělému výsledku přispívá ještě snímkovací frekvence 60 FPS a hned je na světě krásné video ve Full HD rozlišení. Videa jsou plnobarevná s hlubokým kontrastem, přičemž fotoaparát velmi dobře zvládá zaznamenávat statické i pohyblivé scény. Troufnu si říct, že málokterý fotoaparát v obdobné cenové hladině se dokáže D3400 vyrovnat.

Doporučené objektivy

Nikon AF-S 50mm f/1,8G je standardní objektiv s pevným 50mm ohniskem, který představuje skvělou volbu pro začínající fotografy. Díky jeho ohnisku a skvělé světelnosti by neměl chybět ve výbavě žádného fotografa. Jedná se především o skvělý portrétní objektiv.

Pokud hledáte extrémně širokoúhlý objektiv, ideální volbou může být model Nikon 10-24 mm f/3,5-4,5G AF-S DX ED. Hodí se zejména pro krajinářskou fotografii nebo fotky ve stísněných prostorách, jelikož disponuje úhlem záběru 61–109 stupňů.

Dále doporučujeme objektiv Nikon 18-105mm f/3,5-5,6G ED VR AF-S DX, který zaujme skvělým poměrem kvality a ceny. Pojme nejčastěji používaný rozsah ohniska, jehož využijete pro většinu fotografovaných scén. Je proto vhodný zejména pro fotografy, kteří nechtějí příliš často (nebo vůbec) měnit skla. Jeho široké využitelnosti dopomáhá i nízká cena.

Alternativy k Nikon D3400

Jasným konkurentem je zrcadlo obdobné velikosti od výrobce Canon. Model EOS 200D nabídne ve výsledku prakticky totožnou obrazovou kvalitu fotek i videa. Drobnou výhodou mu budiž třeba výklopný dotykový displej, který Nikonu D3400 chybí. Volba mezi těmito dvěma přístroji není snadná, protože nemůžete udělat chybu ani v jednom případě. Je to spíše o tom, který z nich vám lépe sedne do ruky z pohledu ergonomie a ovládání.

Zajímavou volbou může dále být model z vyšší základní třídy zrcadlovek Nikon D5300. Sice už má nástupce, ale to také jeho cenu snižuje na srovnatelnou výši s D3400. Popřemýšlejte o něm v případě, že si budete chtít s fotkami tzv. „více vyhrát.“ Je totiž vybaven funkcemi, které D3400 chybí. Pokud je pro vás prvořadá pouze obrazová kvalita a rozšířené funkce nevyužijete, pak je lepší volbou stále recenzovaná D3400.

Pakliže jste příznivci manuálního nastavování a kvalitních foťáků, ale zrcadlovky jsou pro vás stále moc velké, zvažte kompaktní model Sony Alpha A6000. Jedná se o tzv. kompakt s výměnnými objektivy, který ovšem disponuje stejným „zrcadlovkovým“ APS-C čipem. Navíc vlastní extrémně rychlé sériové snímání. A co do kvality fotek si dokáže na zrcadlovky hravě došlápnout.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělý

Nikonu D3400 je zárukou obrazové kvality, kompaktnosti, výborného videa, rychlého kontinuálního přeostřování a jednoznačného poměru cena/výkon. Pokud nepatříte mezi náročné fotografy, nemůžete s D3400 udělat chybu. Musíte se ale smířit s obyčejným displejem bez dotykové funkce a vyklápění, stejně jako s chybějící Wi-Fi.

Design a zpracování
9
Ovládání fotoaparátu
9
Technické parametry a hardware
8
Funkce fotoaparátu
7
Kvalita fotografií
8
Kvalita videa
9
Klady
  • Kvalitní zpracování
  • Perfektní obrazová kvalita
  • Kreativní režimy
  • Výborná videa
  • Poměr cena/výkon
Zápory
  • Ořezané funkce
  • Slabý blesk
  • Chybí mu ultrazvukové čištění senzoru

Nejprodávanější foťáky dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 2.5 (2 hlasy)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář