Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Nokia 2 Dual SIM

4. 4. 2018 aktualizováno

Říši levných telefonů obohatil chytrý mobilní příspěvek Nokia 2 Dual SIM, který jsme měli to štěstí prozkoušet a prověřit. Tahle novinka nesoucí jméno bývalého telefonního krále je k dostání za finanční obnos kolem 2 800 Kč (04/18).

Za podobnou cenovku se dá pořídit i Nokia 2 Single SIM verze. Pulty obchodů nabízí měděnou, bílou nebo černou barvu. Záleží tedy na vás, jaké barevné variaci dáte přednost. My jsme dostali k vyzkoušení černé provedení.

Obsah balení

Papírová krabička obsahuje mobilní telefon Nokia 2 Dual SIM, nabíječku o výkonu 2A, datový kabel s koncovkou microUSB, plastová sluchátka a příručku v českém jazyce. Ta vás seznámí ze základními technikami chytrého přístroje. Slušný základ, který nikoho neurazí.

Nokia 2 Dual SIM - Obsah balení

Design a zpracování – 6,5/10

Recenzovaný kousek měří 143,5 × 71,3 × 9,3 mm, přičemž váhově se vešel do hmotnosti 161 gramů. Telefon je kompaktní a příjemně se ovládá i v jedné ruce, kdy palcem dosáhnete téměř do všech zákoutích. Všechny hrany jsou navíc příjemně zaobleny, což je pro zhýčkané dlaně moc pohodlné. Po designové stránce ale telefon ničím nezaujme. Působí tak trošku „uťápnutě” a nezajímavě.

Nokia 2 Dual SIM - čelní pohled

Konstrukci ale nic neubralo z velké tuhosti a pevnosti. Přístroj je skutečně bytelný a nemusíte mít obavu z nějakého vrzání nebo skřípotu. Všechny části sedí pevně na svém místě, což nás docela mile překvapilo. Jednoduše jsme s takovou stabilitou nepočítali, neboť zadní krytí lze sejmout. Záklopky ale fungují dobře a nikdy se nám nestalo, že by záda třeba vycvakla.

Sejmutí zadního krytí pro majitele Nokia 2 ovšem neznamená možnost uživatelské výměny baterie. Baterie se sice odhalí, ovšem její pohyblivost jistí několik šroubků. Záda nicméně ukrývají prostor pro umístění jedné nanoSIM karty a jedné microSIM karty. Potěšeni budou i vyznavači filmů a hudby, protože přístroj skousne i paměťovou kartu. To je pro takto levný telefon slušná uživatelská podpora, za kterou se stydět opravdu nemusí.

Zatímco je zadní část telefonu plastová, přední část je potažena ochranným sklem Gorilla Glass 3. Takže i když není přístroj vybaven zvýšenou odolností (kapky vody mu ale nevadí), nějaký ten škrábanec a lehce hulvátské zacházení ustojí.

Čelní strana se jinak nese v tradičním duchu levných zařízení. V horní části spatříte sluchátko, snímač vzdálenosti a přední fotoaparát. V rohu samozřejmě nechybí logo výrobce, přičemž hned pod ním se již roztahuje 5″ displej.

Obrazovka pokrývá 67,5 procent přední strany, což je velká škoda. Na spodní straně totiž viditelně zůstalo dost nevyužitého místa. Navigační tlačítka totiž vývojáři usadili rovnou na displej.

Horní strana dále vlastní zdířku pro 3,5 mm jack a mikrofon, přičemž na spodní části vysedává druhý mikrofon a microUSB konektor pro nabíjení. Levý bok je zcela holý, kdežto pravý byl poznamenán tlačítkem pro zapínání obrazovky a kolébkovým regulátorem hlasitosti reproduktoru.

Uvedená tlačítka jsou do konstrukci pěkně a pevně usazena, ovšem jejich hlasitost je skutečně značná. Každý stisk je velmi slyšet i na několik metrů (vyzkoušeno). Zbývá ještě popsat zadní část, kde mimo dalšího loga uvidíte ústí hlavního objektivu a blesk.

Úplně dole je pak otvor pro reproduktor. Nemilým zjištěním ovšem byla výrazná upatlanost, a to jak zadní, tak čelní strany. Všímavý čtenář si jistě povšiml absence notifikační diody a čtečky otisků prstů.

Podívejte se, co vydrží čelní strana telefonu Nokia 2 Dual SIM

Displej – 7/10

Zobrazovací plocha je veliká 5 palců, přičemž výrobce v tomto případě sáhl po HD rozlišení 720 × 1 280 pixelů. Nutno říci, že kdybychom nečetli technické parametry, rozlišení bychom klidně tipli o něco vyšší. Displej je hezky čitelný a jednotlivé barvičky se ukazují v pěkné podobě. Jemnost činí 320 PPI.

Nokia 2 Dual SIM - displej

Podobně chválíme i dobré pozorovací úhly a softwarový servis v podání automatické regulace jasu. Leč se jedná o telefon z levnějších hájů, tato pomůcka fungovala za každých okolností bezvadně. Součástí nastavení je také zapnutí slunečního módu, který vylepší čitelnost na slunci. Těžko říci, zdali tato funkce zastává spíše roli dekoru nebo skutečně funguje.

Mimo zmíněného máte možnost nastavovat ještě režim spánku, spořič obrazovky, velikost písma nebo případně zobrazovanou velikost. Snadnými posunky si text zvětšíte na takovou hranici, která se vám bude líbit a bude vaším očím příjemná. To ocení třeba starší lidé nebo uživatelé s horším zrakem.

Hardware a výkon – 3,5/10

Od Nokia 2 jsme toho po stránce výkonnosti příliš neočekávali a naše tušení se bohužel potvrdilo. Výrobce totiž sáhl po skutečně velmi slabém hardwaru, který se projevil jako nedostatečný. Řeč je o čtyřjárdovém procesoru Qualcomm Snapdragon 212, jemuž vypomáhá 1 GB operační paměti.

Nokia 2 Dual SIM - celkový pohled

Ve výsledku tohle málo nestačilo ani na pohodlný chod systému a potažmo celého telefonu. Delší načítání, zdlouhavé instalace a mazání se stalo dennodenním chlebem. Ostatně vytíženost operačních pamětí se ve výsledku (v nečinnosti, bez hraní her) pohybovala na nějakých 70 procentech, což o něčem svědčí. Zároveň ale ubezpečujeme, že pro nenáročné uživatele výkon telefonu stačí. Chce to jenom trošku více trpělivosti a nedočkavost hodit za hlavu.

Poněkud nelichotivé je i interní uložiště. Původních 8 GB se jaksi smrsklo na necelé 4 GB, což v dnešní době fotografií, videí a her prostě nestačí. Útěchou nechť je možnost přikoupení dodatečné paměťové karty, která datový sklad navýší až o 128 GB. I když je výkon téhle mašinky slabý, méně náročnější arkády si klidně zahrajete. Musíte si ale zvyknout na poklesy snímkování a občasnou neplynulost. Výsledky AnTuTu testu vám bohužel neprozradíme, protože se nám program nepodařilo opakovaně spustit. Zahraniční zdroje ale píši o nějakých 15 tisících.

Netradičně umístěný reproduktor (na zádech telefonu) hraje hodně hlasitě. Kvalita není také špatná, ovšem hudební orgie prostě nečekejte. Pány inženýry ještě pochvalme za mírný detail v podobě drobného výstupku u průduchu reproduktoru. Jeho umístěním chtěli zabránit utlumení hlasitosti v případě, kdy telefon položíte zády na stůl.

Výdrž baterie a délka nabíjení – 7,5/10

Silnou stránkou Nokia 2 Dual SIM je bezesporu baterie. Kapacita 4 100 mAh je nejen číselně, ale také reálně dostatečná. Dva nebo tři dny výdrže není žádný problém. A pokud jezdíte na chalupu nebo delší služební cesty, v případě minimálního využití vám telefon zůstane v pohotovosti ještě déle. AnTuTu test baterie ukázal 13 741 bodů.

Dual SIM - AnTuTu baterie

Správce baterie nabízí haprovat s aktivitami na pozadí a úsporným režimem, který se dokáže automaticky zapnout v pravý čas. Nespokojeně jsme se ale tvářili u nabíjení. Celý proces trvá z úplného vybití na samé maximum klidně i tři hodiny. Nějaké rychlé nabíjení během spěšné snídaně a holení tak není snad ani myslitelné.

Fotoaparát a kamera – 3/10

Hlavní fotografickou zbraní je 8 Mpx objektiv, přičemž pro selfie obrázky zase slouží menších 5 Mpx. Začněme fotografických prostředím, ve kterém máte základní výbavu hned po ruce. Hovoříme o HDR nebo časovači. Hlubší nitro nastavení dále nabízí kompas, vodítko a nastavení ovládání spouště. Jasnou samozřejmostí je pak změna rozměru a rozlišení snímků.

Více fotografií v originálním rozlišení najdete tady.

Zatímco s prostředím jsme tak nějak spokojení, výsledné obrázky za moc nestojí. Fotografování s touhle Nokií není na žádné velké výletování a už vůbec ne pro náročné uživatele. Kvalita se táhne v horším duchu: fotografiím chybí detaily, ostrost a celkově za moc prostě nestojí. Objektiv nedokáže pěkně zachytit jak vzdálené, tak na několik metrů stojící objekty. Pochválit můžeme jedině makro snímky, které byly povětšinou zdařilé.

Naopak videa, jejichž kvalita představuje maximálně HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu, byla také jedním velkým zklamáním. O kvalitě nemůže být ani řeč a stabilizace jednoznačně chyběla. Nikoho nepotěší ani všudypřítomné sekání. Videa jsou tedy nehezká, nestabilizovaná a ještě trhaná. Ostatně posuďte sami z přiložených pořízenců.

Systém a konektivita – 6/10

Nokia 2 Dual SIM v současné době běží na operačním systému Android 7.1.1, přičemž výrobce přislíbil brzkou aktualizace na nejnovější Oreo. To je skvělé, ovšem nejsme si jisti, jakým způsobem se bude nové prostředí v telefonu vyjímat. Hardwarová slabost totiž přístroj provází doslova na každém kroku. Systém je tedy pomalý a na většinu reakcí odpovídá se znatelným zpožděním. Možná se ale budeme divit a novější verze Androidu jenom prospěje.

Obraťme ale list. Nokia si dala opět záležet a po prvním spuštění na vás čeká čisté prostředí bez zbytečností a jiných nechtěností. Na užitečné základy ale zapomenuto nebylo. Chválíme přítomnost kalkulačky, kalendáře, budíku, FM rádia a pohledných tapet. Google pak přicmrndává prohlížečem Chrome, aplikací Fotky, Disk či Duo.

Případní zájemci ocení přítomnost Wi-Fi 802.11b, 802.11g, 802.11n, Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS a podporu LTE Cat4 150/50 Mbs. S radostí jsme mohli využívat rychlý internet, který mnoha levným přístrojům prostě chybí. Jmenovitě třeba zmiňme nedávno recenzovaný přístroj Doogee X20. Technologická výbava Nokie 2 ale nezahrnuje například NFC nebo infraport.

Co nás ale nemile vytočilo bylo spárování s počítačem. Pomocí přiloženého datového kabelu se nám data přetáhnout nepodařilo, a tak jsme alespoň mohli řádně odzkoušet Bluetooth. Věřme, že se výrobce na tenhle nešvar brzy zaměří, protože nám nepomohla ani fóra a všemožné rady technických vzdělanců. Nebyli jsme zkrátka sami, kdo se s podobnou technickou nesouhrou setkali.

Alternativy k Nokia 2 Dual SIM

Počátkem letošního roku jsme otestovali chytrý přístroj Xiaomi Redmi 5A 2GB/16GB Global, v jehož případě si čínský výrobce nechal záležet na skvělé energetické výdrži, spolehlivém systému a užitečných gestech . Tomuto modelu dokonce nechybí ani notifikační dioda. Více se dozvíte v naší recenzi.

Za pěknou cenovku můžeme jedině doporučit telefon Honor 6A Dual SIM, jejíž výše zaznamenala výrazné ponížení. Pokud si tento přístroj koupíte, můžeme vám garantovat pevnou a kompaktní konstrukci, hezký displej, solidní výdrž baterie a funkční pohybová gesta. Ostatně listopadový test dopadl pro Honor 6A velmi dobře.

A pokud jste si ani z jedné alternativy nevybrali, můžeme vás ještě nasměrovat na článek Nejlepší mobilní telefony do 3 000 Kč, kde máte několik povedených modelů na příjemné cenové hranici.

Závěrečné hodnocení

5.6

Dobrý

Nokia 2 Dual SIM je dobrý telefon pro nenáročné telefonisty, kterým nevadí zejména slabý výkon, titěrný úložný prostor a nepěkné fotografie. Pokud tyto aspekty oželí, mohou se kochat pevným zpracováním, pohlednou obrazovkou a parádní energetickou výdrží.

Design a zpracování
6.5
Displej
7
Hardware a výkon
3.5
Výdrž baterie
7.5
Fotoaparát a kamera
3
Systém a konektivita
6
Klady
  • Bytelné zpracování
  • Pěkný HD displej
  • Skvělá výdrž baterie
  • Čistý Android 7
  • Dual SIM
Zápory
  • Obyčejný design
  • Slabý hardware
  • Chabé interní uložiště
  • Nehezké fotografie a videa
  • Delší nabíjení

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář