Nokia patřila před mnoha lety mezi doslova magické slovo. Bylo to někdy v době, kdy jsme na našich plnoštíhlých Tesla televizorech s rozbitým dálkovým ovládáním sledovali pořad ESO, Rande a Kolotoč. Mladí pamětníci si na tuto dobu jistě vzpomínají a nebojím se říci, že název Nokia neznamenal pouze název zahraniční firmy, ale znamenal něco jako synonymum pro skvělý telefon.
Zatímco dříve patřila Nokia mezi přední a nebojím se říci nejlepší výrobce mobilních telefonů, dnes nemá situaci vůbec lehkou. Na delší dobu se dokonce zcela odmlčela a nebylo po ní vidu ani slechu. Nějaký pátek se ale o ní pravidelně dočítáme a nyní jsme měli tu možnost vyzkoušet nový chytrý telefon.
Jmenuje se Nokia 3 a nové zájemce určitě zaujme svojí nízkou pořizovací cenou, která se pohybuje kolem 4 000 Kč (08/2017). Na trhu je k dostání ve dvou variantách – Single Sim pro jednu SIM kartu a Dual SIM pro dvě nanoSIM karty. Naše Single verze je barvy černé, přičemž pořídit si můžete i modrou nebo bílou verzi. Na telefon podobné cenové třídy je tedy variant víc než dost.
Pojďme novou Nokii rozbalit a zjistit, jakým způsobem se finský výrobce vyšvihl. Stojí totiž před tuze nelehkým úkolem. Potřebuje prorazit na trh plném výtečné konkurence, přičemž získat si přízeň rozmlsaných zákazníků nebude také procházka růžovým sadem.
Obsah balení
Po otevření krabice ze standardního tvrdého papíru na nás vykoukne mobilní telefon Nokia 3, návod, klasická nabíječka, propojovací kabel s microUSB konektorem, kovová sponka a špuntová sluchátka z plastu.
Design a zpracování – 8/10
Nejprve dejme přednost rozměrům. Naše Nokia 3 se roztahuje na číslech 143,4 x 71,4 x 8,5 mm, přičemž celý telefon váží 140 gramů. Po praktické stránce se jedná o kompaktní mobilní telefon, který hezky padne do ruky a pohodlně se drží. Klasickým ovládáním pomocí palce zvládnete většinu standardních operací. Nedosáhnete sice na nejhornější část obrazovky, ale i tak nemusíte během chůze do zaměstnání a škol otravovat druhou ruku.
To je moc dobře, protože se mezi zákazníky nachází stále dost takových, kteří dávají přednost snadnému ovládání nežli obřímu displeji. Nokia 3 ovšem nemá žádného zobrazovacího drobka, ale poctivou pěti palcovou velikost. Hlavní konstrukční materiál tvoří plastová záda. Ta nejsou vyrobena pečlivě a po menším zmáčknutí se mírně prohýbají a vržou. O to by ani tak nešlo, protože co mi vadí více, je jejich povrch. Působí dosti lacině a při doteku vydává nepříjemný šustivý zvuk.
Zatímco záda jsou odfláknutá, obvodová konstrukce sedí jako ulitá. Aby ne, vždyť je vyrobena z lehké kovové slitiny, která ani nepípne. Telefon působí docela bytelně a sebejistě. Pevnost je věc jedna, ovšem v tomto případě se dohaduje s kluzkostí, která je nadmíru velká. Při manipulaci si tedy dávejte dobrý pozor a telefon pevně držte. Abychom konstrukční odladěnost popsali na maximum, ještě dodejme, že přední část obrazovky je potažena ochranou Corning Gorilla Glass. Obrazovka je tedy pevná, o čemž vypovídá níže umístěné testovací video.
Podívejte se, co všechno displej vydrží…
Pakliže půjdeme soudit designovou stránku Nokie, nejde o žádnou hitparádu. Není to vyloženě škaredý přístroj, ovšem postrádá nějaký ten šmrnc a šmak. Hlavně přední objektiv fotoaparátu se tváří jako vyoraná myš, která civí a neví, která bije. Zaoblené rohy jsou fajn, na druhou stranu nikdo nechce držet v rukou ovladač od televizoru. Nokia 3 zkrátka sází na funkčnost a jednoduchost. A víte co? Proč ne… Za telefon kolem čtyř tisíc snad nikdo neočekává designovou pecku módních přehlídek.
Následně se pojďme podívat na technické prvky, které na této chytré mašince najdeme. Abychom se stále dokola neopakovali a pozorné čtenáře nenudili, popišme si nejprve stranu zadní. Na zádech najdeme 8 Mpx fotoaparát a hned pod ním blesk. Obě technikálie jsou vsazeny do menšího, mírně vystouplého okruží. Drobný výstupek ale paseku nenadělal a telefon se po položení na stůl nenaklání. Uprostřed zad telefonu je ještě téměř neviditelné logo výrobce včetně číselných specifikací.
Horní strana čela je zase ozdobena 8 Mpx fotoaparátem, světelným senzorem, reproduktorem a logem Nokia. Indikační dioda chybí. Hned pod nimi se pak táhne dotyková obrazovka, pod níž sedí trojice navigačních tlačítek. Ta jsou vyvedena v klasickém provedení a hnízdí na konstrukci telefonu. Jejich zásadním nedostatek je absence podsvícení. Nemohu soudit, jak se tato tlačítka ovládají na jiných barevných provedeních, ovšem v našem případě jsem s nimi problémy měl. A ne jeden… Pravidelně jsem mačkal a mačkal, než jsem požadované tlačítko vlastně našel. Hlavní tlačítko zpět, které je úplně vlevo, se mi těžko hledalo. Během nočního usínání jsem s ním dokonce i bojoval. Mínus to sice je, není-liž pravda, ovšem zvyknout se na to dá. Čtrnáct dní ale zjevně nestačí…
Dolní stranu zdobí microUSB konektor pro nabíjení a propojení telefonu s dalšími přístroji, přičemž hned vlevo sedí hlavní reproduktor. Na spodní straně je i miniaturní otvor mikrofonu, který najdeme i na protější horní části. Tam se křehoní otvor 3,5 mm jacku, do něhož zastrčíte konektor sluchátek. Levá strana je pak otrokem pro dvojici vysunovacích šuplíků. Do prvního lze vložit jednu nanoSIM kartu a do druhého zase microSD kartu.
Protější pravá strana se nese v tradiční duchu kolébkového regulátoru hlasitosti a osiřelého tlačítka pro zapnutí a vypnutí displeje. Tato tlačítka sedí na svém místě nehybně a pevně, přičemž vychválit musím i mírný designový prvek. Tlačítka jsou po své obvodě obtažena líbivou stříbrnou barvou, což je na pohled precizní a decentní.
Chválit ovšem nemohu jejich umístění. Zatímco tlačítko obrazovky je v pořádku, ovládání hlasitosti je až moc vysoko. Co to znamená? Pokud si budete přát zesílit zvuk a budete držet telefon v jedné ruce, budete donuceni přehmátnout, protože jinak na regulátor prostě nedosáhnete. Jistě, najdou se i tací, kteří na tato tlačítka dosáhnou bez problémů – musíme ale vycházet z toho, že medvědí ruce všichni nemají.
Neopomeňme ani na čtečku otisků prstů, kterou na tomto kousku budete hledat marně. Je zkrátka jasné, že někde výrobce ubrat musel – tohle je zrovna ten případ.
Displej – 7/10
Recenzovaná Nokia 3 vlastní 5“ IPS LCD displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů. Po dobu užívání se tedy budete dívat do obrazovky v HD rozlišení, jejíž jemnost se pohybuje kolem 294 PPI. Nejde tak o žádnou pastvu pro oči, ale o funkční a osvědčený displej.
Nemůžete očekávat divy. Písmenka nejsou kdovíjak teplá a během přehrávání si filmoví vyznavači mohou o kvalitní kinematografické podívané nechat jenom zdát. I tak jde ale o slušného dělníka, který se slušně pozoruje ze všech úhlů. Dokonce i při slunečním svitu je vcelku čitelný. Pro nás je nicméně nejdůležitější, že displej reaguje přesně a podle našich přání. Upatlaný ale je…
Mezi softwarovou nabídkou najdeme adaptivní jas, režim spánku (až do 30 minut), spořič obrazovky a různá nastavení velikostí. Tedy jakýsi solidní a plně dostačující základ. Adaptivní jas je ovšem problémový a příliš jsme spolu nekamarádili. Je nezbedný a povětšinou vykazuje jasovou nedostatečnost. Častokrát jsem tak musel jas manuálně navýšit. Nakonec jsem se bez automatiky obešel úplně – a dobře jsem udělal.
Hardware a výkon – 5,5/10
Výkonností stránka není pro model Nokia 3 silný šálek kávy. Je to spíše takový podruhé a možná i potřetí vyluhovaný čajový sáček. Telefon se během standardního používání potí a zakopává. Některá má přání delší dobu načítal a někdy dokonce odmítl poslušnost. Přístroj se sice nikdy nadobro neodmlčel, ovšem pravidelně jsem byl nucen zapnout a vypnout displej, aby se telefon usadil a začal se mnou komunikovat.
Není to zkrátka herní mašinka pro hráče, kteří holdují nejnovějším peckám. Náročné hry typu Asphalt 8 sice rozjede, ovšem klesající snímkování je všudypřítomné. Náročnější hry ovšem nejsou zase úplně nehratelné. Tato Nokia se ale hodí spíše na hraní průměrných hříček, s nimiž se dobře vypořádá. Ať už ale hrajete jakoukoliv hru, při držení pocítíte zahřívání. Nejde však o nic zásadního, mnoho jiných telefonů topí několikanásobně víc.
Stažené aplikace a soubory se ukládají na sotva 10 GB interní uložiště. Základní informace sice vypráví o 16 GB, zhruba 6 GB ale zabere operační systém a jeho softwaroví pomocníčci. Přikoupením paměťové karty se dá prostor rozšířit až o 128 GB.
Vnitřní vybavení recenzovaného kousku není žádná sláva, a kde jeden technický všeználek by snad i poplakal. No považte sami, Nokia 3 ukrývá čtyřjádrový procesor MediaTek 6737 s maximální frekvencí 1,3 GHz. Pravou, nebo spíš levou rukou mu jsou pak 2 GB operační paměti. To je prostě málo. AnTuTu test vykázal mrzutých 26 756 bodů. Třeba model Lenovo Moto G5 měl výsledek jednou tak větší, Oukitel K6000 Plus stejně tak.
Nějaký multitasking tak nepřipadá vůbec v úvahu. A pokud si i přesto nedáte říct, telefon se začne potit a lapat po dechu. Pakliže zklidníte a dáte přístroji čas, brzy si na jeho pomalejší kroky zvyknete. Skutečně… Přesedlání z Honoru 8 Pro (recenzi čtěte tady) bylo sice mírně bolestné, ale s přihlédnutím na cenu Nokie se to dalo brzy překousnout.
Neradostně hodnotím i reproduktor. Jeho výsledky jsou chatrné a absolutně nedostačující. Zvukový výstup je nekvalitní a abnormálně tichý. Velmi rád poslouchám rozhovory před spaním: zapnuté YouTube, ticho jako v hrobě a člověk se nechává unášet řečnickými otázkami a výmluvnými odpověďmi. V případě naší Nokie tomu ale tak nebylo, protože bez přiloženého telefonu cca 15 cm od ucha by člověk snad ani nic neslyšel. Chybějící čtečka otisků budiž, ale reproduktor mohl být alespoň průměrný.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 6,5/10
Životadárnou energii naší recenzované Nokii dodává baterie o kapacitě 2 650 mAh. Během testování se akumulátor ukázal jako průměrný fešák, který dokáže být vzhůru asi den a několik hodin k tomu. Pokud telefon ránu opustí nabíjecí zdířku plný energie, během dne se o její čerstvou dodávku nemusíte vůbec starat. Baterie prostě vydrží bez problémů.
Druhý den ráno ale budete muset nabíjecí proces stůj co stůj podstoupit. Na to jsme se nikdy příliš netěšili. Ani ne tak proto, že bychom si přáli ušetřit nějakou tu korunu na inkasu, ale z důvodu dlouhého nabíjení. Z úplného vybití se na maximální kapacitu baterie dostanete za zhruba 3 hodiny a 20 minut. A to není výsledek vůbec lichotivý…
Nabíjení je tedy ideální přes noc. Co se týče hraní her a sledování filmů, zaznamenali jsme průměrné výsledky. Na akční podívanou se můžete dívat klidně 8 hodin, přičemž hraní her o nějakou tu hodinku méně. Záleží totiž, co a jakým způsobem hrajete. AnTuTu battery test Nokii obdaroval slušnými 9 721 body.
Fotoaparát a kamera – 4,5/10
Vypůjčená Nokia 3 vlastní dva kusy 8 Mpx kamer, jednu přední a druhá se nachází na zádech hned u blesku. Obě zvládnout vyfotografovat snímek v maximálním rozlišení 3264 x 2448 pixelů. Na selfie kvalita fotografií stačí s klidem, hlavní fotoaparát ale příliš dobře nepracuje.
Objektiv po většinu času neustále přeskakuje a přeostřuje, kdy člověk musí trpělivě vyčkávat, než bude moci vůbec začít fotografovat. Špatné ale je, že přeostřování jde slyšet, a co hůř, tento nelibý zvuk zachycuje kamera při natáčení. Každý video záběr tak máte protkaný přeostřovacími zvuky objektivu. To je prostě špatně.
Více fotografií v originálním rozlišení najdete na této stránce.
Ani výsledná kvalita videí není nic moc. Záběry jsou zrnité a nehezké, alespoň že nejsou videa trhaná. Jejich maximální rozlišení vykazuje 1280 x 720 pixelů. Vrátíme-li se k fotografování, není to vlastně o moc lepší. Snímky jsou dokonce i při ideálních podmínkách hrozně přesvětlené, přičemž někdy zase příliš tmavé.
Ani softwarové nastavení není uspokojivé. Sice lze volit mezi automatickým a manuálním režimem, ovšem to je spíše taková ozdůbka. Potěší ale přítomnost načasování a možnost si obrazovku mřížkami rozdělit na třetiny. Fotoaparát lze dokonce nastartovat dvojím zmáčknutím tlačítka pro zapínání displeje.
Kde ale fotoaparáty bodují je makro režim, v jehož případě dokáží servírovat perfektní výsledky. Ono vůbec všechny fotografie do menší, několikametrové vzdálenosti nevypadají špatně. Objektiv fotografovaný předmět krásně zvýrazní a pozadí příjemně rozmázne. Fotografované cíle se ale nesmí hýbat, jinak je výsledek rozmazaný a nepěkný.
Systém a konektivita – 7/10
Recenzovaný model Nokia 3 má po prvním spuštění nainstalován operační systém Android verze 7. Nejnovější Google systém nepostrádá praktickou výsuvnou lištu servírující rychlý přísun ke svítilně, režimu letadlo, aktuální poloze a dalším užitečným aplikacím. A docela jsme se divili, protože dalších skvělých vychytávek má telefon víc.
Nechybí totiž NFC, Bluetooth a samozřejmě Wi-Fi. Výborná je možnost zapnutí dvojice užitečných gest. Řeč je o možnosti odmítnutí hovoru otočením telefonu a ztlumením zvuků zvednutím přístroje. Nejsou to vůbec špatné funkce, jen škoda, že jich není o několik víc. Říše aplikací vás po prvním spuštění telefonu zavede mezi Chrome, Gmail, Mapy, Fotky a podobně užitečné programy. Nic otravného na mě necivělo, což je jedině dobře. Jako drobný nadstandard je kompas a ukazatel nadmořské výšky.
Konektivita je tedy nadstandardní. FM rádio a infraport sice chybí, ale po telefonu za tuto cenu to nikdo chtít ani nemůže. Čeho bychom se ale rádi dočkali je plynulý systém. Nokia 3 ovšem předvádí pravý opak. Načítání aplikací trvá delší dobu, ukončení také a po stisknutí některého z navigačních tlačítek se čas od času člověk načeká marně. Není to způsobeno mechanickou závadou, nýbrž slabým technickým výkonem.
Telefon se zkrátka zadrhává a práce s ním je občas velmi pomalá. Po kliku na aplikaci se chvíli nic neděje a po delším načítání se teprve začne program načítat. Snad nejvíce utrpení jsem zažil při pořizování screenshotů vybraných her. Po screenování obrazovky se každá hra chvíli zasekla, zvuk se ztišil a až po několika sekundách se mi ukázal pořízený výtvor. Odpověď je jednoduchá: systém zkrátka nestíhá a nestíhá. Je to škoda, protože nabízí mnohé možnosti, které postrádají i některé dražší konkurenční telefony. Holt starší procesor a chabé RAM nemohou dělat zázraky.
Alternativy k Nokia 3
Zdařilou alternativou za recenzovaný přístroj je bezesporu Lenovo K6, o kterém jsme si v letošním březnu povídali v naší recenzi. Má sice také nepodsvícené klávesy a řekněme strohý design, ovšem na druhou stranu disponuje kvalitním Full HD displejem, dlouhou výdrží baterie, slušnými fotoaparáty a výkonnou reprodukcí. Je to vlastně taková lepší varianta Nokie 3, která její negativa přebíjí.
O několik stovek dražší variantou je vynikající mobilní telefon Xiaomi Redmi Note 4 Global, jehož cena se v současné době pohybuje kolem 4 300 Kč (08/2017). I tento kousek jsme recenzovali, a tak o jeho vlastnostech víme téměř vše. Oproti předešlým čínským kouskům konečně podporuje české LTE, přičemž stejně tak nabízí vynikající výdrž, dobrý výkon a slušné zobrazení pomocí Full HD obrazovky. Oproti Nokii ale postrádá NFC.
Závěrečné hodnocení
Dobrý
Chytrý telefon Nokia 3 má slušné zpracování, ochranu obrazovky a nejnovější operační systém Android. Za nízkou cenu si tak můžete koupit dobrého pomocníka s vynikající konektivitou. Nesmíte po něm ale příliš chtít, protože má slabší výkon a méně plynulý systém.
- Příznivá cena
- Slušné zpracování
- Ochrana Gorilla Glass
- Čistý Android 7
- Podpora NFC
- Slabý hardware
- Chybí čtečka otisků a not. dioda
- Dlouhá doba nabíjení
- Horší fotoaparáty
- Trhaný systém
Diskuze a zkušenosti