Je tomu již nějaký ten pátek, kdy se Nokia opět navrátila na pole výrobců mobilních telefonů. Jedním z nejnovějších přírůstku do její stáje je Nokia 5.1, zástupce střední třídy, který má převzít štafetu po původní Nokii 5.
Telefon si můžete pořídit ve třech barevných provedeních. Námi testovaná tmavě modrá (Tempered Blue) se nám zdá být nejelegantnější. Konzervativní uživatelé mohou sáhnout po černé (Black) a ti, kdo se nebojí experimentovat můžou vyzkoušet měděnou barvu (Copper). Cena zařízení se pohybuje kolem hranice 5 000 korun (9/2018).
Obsah balení
Po otevření krabičky na nás kromě samotné Nokie vykoukl také datový kabel microUSB, nabíječka, sponka na vyjmutí SIM karty, uživatelský manuál a jako příjemný bonus špuntová sluchátka. Kvalita jejich zvuku je ryze průměrná, a tak je využijete spíše jen ve chvílích největší nouze, ale je to – jak se říká – lepší než drátem do oka.
Design a zpracování – 8/10
Nokia 5.1 je finský elegán. Konstrukčně vychází ze svého staršího sourozence Nokie 5. Tenké tělo v kombinaci s velkým displejem, zaoblenými hranami a hliníkovou konstrukcí vypadá dobře. Na výšku má zařízení 15 centimetrů, na šířku pak centimetrů 7.
Přestože mobil nepatří zrovna k drobečkům, dobře padne do ruky a určitě oceníte to, že záda telefonu jsou z matného materiálu, takže vám nebude tolik klouzat. Pokud si ovšem potrpíte na bezvadný vzhled, nejspíš vás budou dohánět k šílenství otisky prstů, k nimž je matné tělo velmi náchylné. Jestliže tedy Nokii nechcete každou chvíli otírat hadříkem, bude lepší pořídit si na ni kryt – nějaká ochrana telefonu se ostatně vždycky hodí, ačkoli Nokia 5.1 nevypadá křehce a pravděpodobně by pár pádů na zem ustála v celku.
Čelní stranu telefonu si pro sebe usurpoval IPS panel, nad ním naleznete kameru předního fotoaparátu a dole se ukrývá reproduktor. Na zadní straně se nachází čočka fotoaparátu s přisvětlovací diodou a pod touto dvojicí je čtečka otisků prstů, která je mimochodem velmi spolehlivá a může se chlubit také rychlou reakcí.
Asi vás nepřekvapí, že na pravém boku telefonu najdete tlačítka na regulaci hlasitosti a také vypínání telefonu, zatímco levou stranu obývá přihrádka na dvě nanoSIM karty a další, samostatný, slot pro paměťovou kartu microSD. Nokia 5.1. je tedy plnohodnotným DUAL SIM zařízením.
Nokia 5.1 je trochu zpátečnická co se konektivity týče. Proti standardnímu 3,5 jack konektoru pro sluchátka nelze nic říct, nicméně bychom očekávali, že zařízení bude mít USB-C konektor. Bohužel se ale dočkáte pouze zastaralého micro-USB. Rovněž je třeba zmínit, že telefon kromě Corning Gorilla Glass nedisponuje žádnou zvýšenou odolností.
Displej – 9/10
Pokud bychom měli vyzdvihnout jednu věc, proč si novou Nokii pořídit, byl by to displej. Některé z vás možná zarazí úhlopříčka, jejíž rozměr se zastavil na čísle 5,5 palců, ovšem když vám prozradíme, že její rozlišení je 2160 × 1080 pixelů a jemnost 439 PPI, počáteční zklamání se jistě odebere do věčných lovišť.
Pozorovací úhly tohoto IPS panelu jsou vcelku dobré a potěší také to, že není problém číst displej na slunci. Surfování na internetu a čtení článků je tak vyloženě radost. Trochu nás zarazilo, že při snížení hodnoty jasu na minimum nám mobil na náš vkus až příliš zářil, ale to je spíše detail.
Displej je roztažen přes téměř celou čelní stranu telefonu, jeho spodní část potom zabírají navigační tlačítka. Zamrzela nás absence notifikační LED diody, kterou částečně supluje funkce s názvem ambientní displej.
Hardware a výkon – 4/10
Jestliže jsme displej označili za největší lákadlo, hardwarové vybavení telefonu je naopak velkým zklamáním. V útrobách hliníkového těla se ukrývá osmijádrový procesor od MediaTeku s označením Helio P18 o taktu 2,0 GHz a 2 GB RAM operační paměti. U telefonu této cenové relace bychom si představovali trochu jiné „železo“ – zejména malá kapacita operační paměti je občas znát.
Rozhodně není dobrý nápad mít zároveň spuštěných hned několik aplikací, tu a tam se připravte na záseky při brouzdání na internetu, či spouštění aplikací. Po chvilce hraní náročnějších her se telefon navíc dost přehřívá. Pomalost přístroje potvrzují i výsledky Antutu testu, pohybující se kolem 62 000.
Další velký vykřičník si finský výrobce odnese za pouhých 16 GB paměti. Z tohoto už tak dost malého prostoru si ještě notnou část ukrojí samotný systém (viz příslušná kapitola). Potom se vám může snadno stát, že ještě než si nainstalujete všechny své oblíbené aplikace a stáhnete oblíbenou hudbu, telefon vám zahlásí, že jeho paměť už je plná.
Proto byste měli vážně uvažovat o pořízení microSD karty. Jako velká výhoda se tady ukazuje fakt, že se nejedná o hybridní zařízení, a tak můžete s klidem používat jak obě SIM karty, tak také microSD.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 5/10
Elegantní tělo Nokie v sobě ukrývá integrovanou baterii s kapacitou 2 970 mAh. Při běžném používání se nám telefon vybil po jednom až jednom a půl dne používání, při intenzivním zátěžovém testu se odporoučel za osm hodin.
Pokud se tedy neobejdete bez hraní her, poslouchání hudby na YouTube a neustálé kontroly toho, co se děje na internetu, počítejte s každodenním nabíjecím rituálem. Tím více bychom ocenili, kdyby měl nejmladší potomek Nokie LED diodu, jež by ukazovala, že baterie je slabá. Je sice fakt, že vrchní a spodní lišta mobilu se při kapacitě 20 % a méně zbarví do červena, ale kontrola pomocí diody by byla praktičtější.
Dobrý dojem nezlepšuje ani rychlost nabíjení, neboť se přístroj z nuly na sto procent nabije za poměrně dlouhé dvě a půl hodiny.
Fotoaparát a kamera – 6,5/10
Nokia 5.1 je vybavena dvojicí objektivů, jedním vepředu a druhým vzadu. Ten zadní se může chlubit rozlišením 16 Mpx, jeho čelní sourozenec pak fotí čočkou o rozlišení 8 Mpx. Uživatelské rozhraní bohužel nenabízí mnoho možností, můžete fotit v manuálním režimu, nebo zkusit panorama. Své výsledné výtvory si následně můžete upravit nejrůznějšími filtry.
Snímky ze zadního fotoaparátu jsou obstojné, ať už co se týká ostrosti, nebo barevné hloubky. Co však nepotěší je fakt, že si na výslednou fotografii hezkých pár vteřin počkáte, protože ostření fotoaparátu rozhodně nikam nespěchá. Na první pohled se vám to může zdát jako prkotina, ovšem vzhledem k tomu, že fotoaparát nemá optickou stabilizaci, si řadu fotek rozmažete vinou třesoucích se rukou.
Více fotografií v plném rozlišení najdete zde.
Video zvládá natáčet rychlostí 30 snímků za sekundu ve FullHD, což není nic oslnivého, navíc se ukládá ve formátu 3GP. Ukázku jejich kvality posuďte sami níže:
Systém a konektivita – 7/10
Jednou z věcí, kterými se Nokia 5.1 chlubí, je fakt, že přístroj běží na operačním systému Android 8.1 Oreo a nadto se hlásí k programu Android One. Díky tomu získáte ten nejčistší možný Android, který se navíc bude sám aktualizovat okamžitě po vydání nové verze. Co už ovšem nepotěší je to, že systém zabírá 8 GB paměti, tedy polovinu (!) z celkové paměťové kapacity telefonu.
Spolehnout se můžete na obvyklé pomocníky typu kalendář, budík, kalkulačka a dočkáte se také FM rádia. V mobilu je kromě obligatorních googlovských aplikací nainstalováno také YouTube. Jestliže jste náruživými cestovateli, jistě oceníte, že kromě GPS nabízí tento kousek ze země tisíce jezer také systémy GLONASS a BeiDou.
Co se datových funkcí týče, kromě Wi-Fi 802.11a/b/g/n Nokia nabízí také LTE, VoLTE, Bluetooth 4.2, NFC a HSPA. Chybí zde už jen infraport.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Vzhledem k tomu, že telefon je na trhu poměrně krátce, získal na serveru Heuréka pouze jednu uživatelskou recenzi, která jej ovšem hodnotí velmi kladně. Zákazník udělil hodnocení 100 % a vyzdvihuje především jednoduché ovládání, skvělý foťák a kvalitní displej.
Našim zahraničním kolegům ze serveru Expertreviews.co.uk se líbilo zpracování a kvalita fotek. Zároveň si však rovněž stěžují na slabší výdrž baterie a mizerný výkon.
Alternativy k Nokia 5.1
Jako alternativu vám můžeme doporučit třeba Honor 9 Lite (recenze). Ten za stejnou cenu nabízí o 1 GB operační paměti víc, uživatelskou paměť 32 GB a osmijádrový procesor Kirin 659. Honor zaujme také svými fotografickými možnosti – zadní i přední fotoaparát totiž používají dvojici 13Mpx a 2MPx senzorů.
Pokud byste trvali na zařízení od Nokie a zároveň si mohli dovolit zaplatit o něco vyšší cenu, mohla by vás zaujmout Nokia 6.1. Toto zařízení nabízí 4 GB RAM, osmijádrový Snapdragon 630 a interní úložiště o kapacitě 32 GB. Stejně jako u Nokie 5.1 můžete počítat se skvělou konektivitou zahrnující NFC, LTE, GPS a v tomto případě také moderní USB-C. To vše za cenu kolem 6 500 Kč.
Jestliže byste naopak rádi ušetřili, sáhnout můžete po Xiaomi Mi A1 (recenze). Přestože zařízení čínského výrobce vyjelo z výrobních linek už v loňském roce, může Nokii 5.1 směle konkurovat. Za cenu lehce přesahující 4 000 korun dostanete mobil s čistým Androidem, 4 GB RAM a osmijádrovým Snapdragonem 625. Potěší také 5,5palcový Full HD displej.
Závěrečné hodnocení
Autorkou recenze: Kristýna Nováková
Diskuze a zkušenosti