Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Recenze Nokia 8110 4G Dual SIM

Stará klasika Nokie je zpátky. Tlačítkový vysouvací telefon Nokia 8110 Dual SIM zaujme především nostalgickým vzhledem, ovládáním i poměrně bohatým operačním systémem. Smartphone navíc obsahuje uspokojivou vnitřní paměť 4 GB, se kterou se jeho cena zastavila na pouhých 1 900 Kč (10/18). Případně můžete zvolit variantu Single SIM, která je lehce dražší.

Toužíte se znovu pohybovat v prostředí tlačítkového telefonu a zahrát si například starého známého hada? Na Nokii 8110 si zahrajete nejenom obstarožní herní klasiky, ale také se připojíte na internet přes Wi-Fi. Pokud neudržíte zvědavost na uzdě, čtěte dál a zjistěte, co tento mobil „do kapsy“ skrývá pod kapotou.

Náš tip

Nokia 8110 není jediný tlačítkový telefon, který si v současnosti můžete koupit.

Obsah balení

Uvnitř atypických dvou vzájemně spojených úzkých krabiček nalezneme kromě samotného telefonu nabíječku s microUSB konektorem, uživatelskou příručku a sluchátka s mikrofonem, avšak bez ovládání hlasitosti. Co sluchátka také postrádají jsou kvalitní basy a pro někoho lepší zpracování v podobě špuntů, které lépe drží v uších.

Nokia 8110 4G Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

První pohled na tohoto nostalgického společníka rozhodně potěší. Výrobce Nokie 8110 se držel standardního vzhledu starší verze, ale novotinu roku 2018 vybavili rozhodně lépe.

Kromě retro designu zaujme kompaktními rozměry 133 × 49 × 14,9 mm. Ručička váhy se také zastavila poměrně nízko, a to na 117 gramech. Oproti průměrné hmotnosti dotykových telefonů je zmíněná hodnota v dlani lehká jako pírko.

Přístroj navíc snadno schováte do dlaně a nemusíte se ani bát o bezpečí jeho obrazovky. Celkově je bytelný a vše sedí, jak má. Přístroj je výrazně prohnutý a je obalen do plastového krytu s matným povrchem, který je pro bezpečný úchop skvělý. Díky prohnutému designu a zářivě žluté variantě se Nokii 8110 od momentu představení přezdívalo „banán“, černé variantě pak „černý banán“.

Na přední straně modelu se nachází bezdotyková obrazovka s mikrofonem a s nápisem značky Nokia. Pod 2,45” displejem najdeme tlačítkovou klávesnici skrytou pod výsuvným krytem. Vysouvání krytu zároveň probouzí telefon.

Tlačítek je u Nokie 8110 mnoho, nejdůležitější jsou však první čtyři odshora a ovládací tlačítko, které slouží jako jakési ovládací šipky, díky nimž se pohybujete po nedotykové obrazovce. Po obou stranách tohoto ovládacího tlačítka se nabízí další dvojice tlačítek – vrchní dvě na výběr aplikace a spodní na ovládání hovorů. Pod nimi ještě dohledáme klasickou numerickou klávesnici, pro zadávání čísel a symbolů. Tlačítka jsou však poměrně malá, takže je potřeba určitého cviku a hbitosti prstů.

Bedra zařízení jsou matná a nachází se zde nenápadný fotoaparát s LED bleskem. Můžeme si také povšimnout klasického loga Nokia, které je vtisknuté do plastového krytu, ale při omaku svojí přítomností neruší. Na pravém boku přístroje se nachází osamocené tlačítko, které slouží pro zapnutí a probuzení zařízení.

Nokia 8110 4G Dual SIM

Levý bok je čistě hladký, k popisu tak již zbývá jen vrchní a spodní strana zařízení. Na vrcholku přístroje se nachází microUSB slot na zapojení nabíječky a zdířka na 3,5 mm sluchátka. Spodní strana je hladká a je zde skrytý mikrofon pro telefonní hovory a malá dírka, kterou se pohodlně vyjímá kryt ze zadní části přístroje.

Po sejmutí krytu se dostáváme dovnitř zařízení. To obsahuje vyjímatelnou baterii a dva sloty, kam se pohodlně zasunou dvě SIM karty, a do jedné zdířky se navíc vejde paměťová karta microSD.

Displej – 7/10

Nokia 8110 má netradiční 2,45” displej s technologií TFT LCD, který je nedotykový. Malá obrazovka disponuje 240 × 320 pixely s jemností 163 ppi.

Nokia 8110 4G Dual SIM

Pod drobnohledem nám to nedá než ohodnotit pozorovací úhly jako dostačující v domácích podmínkách, ale při plném letním slunci se v obrazovce špatně orientuje a je třeba s přístrojem najít stinnější místo.

Při používání mobilu potěší podsvícení všech tlačítek, jinak ale nemá Nokia 8110 z funkcí co nabídnout. Podle nás je to škoda, jelikož například nastavení světelnosti jasu je běžnou funkcí u všech zařízení. Sice se jedná o nostalgický remake, ale myslíme si, že by systém KaiOS takovouto vymoženost také zvládl.

Hardware a výkon – 8/10

Představený model Nokia 8110 využívá dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 205 a 512 MB operační paměti, díky níž se procesy v telefonu odehrávají rychle a plynule.

Dá se říci, že 1,1 GHz dvoujádro rozhodně stačí na správné fungování aplikací a her. Telefon se během používání ani jednou nezasekl. Jediné mínus je pomalejší náběh systému, zvláště potom, co se zařízení vybije a musí se znovu uvést do provozu.

Vnitřní úložiště 4 GB na běžné aplikace postačí, jelikož se od této retro Nokie ani neočekává nějaký zázračný výkon. Každopádně je možné úložiště rozšířit kartou microSD až o dalších 32 GB.

Co musíme na smartphonu vypíchnout, je rozhodně kvalitní ozvučení repráčku. Předchystaná melodie Nokie nás při zapnutí zařízení vždy vylekala svou hlasitostí a další předchystané zvuky a tóny hrály na plné obrátky. Použít se dají rovněž i sluchátka, ale z hlediska ozvučení je repráček rozhodně lepší. Naštěstí se dají zvuky ztišit nebo naopak pořádně „osolit“.

Výsledky Antutu Benchmarku zde však nenajdete, jelikož nepodporuje operační systém KaiOS. 

 

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10

Pod prohnutým povrchem přístroje se nachází vyjímatelná baterie s kapacitou „pouhých“ 1 500 mAh. Ačkoli je kapacita baterie nízká, neznamená to, že by byla nedostačující. Malý nedotykový displej nepotřebuje tak vysokou kapacitu baterie, o čemž jsme se ostatně plně měrou přesvědčili.

Nokia 8110 4G Dual SIM

Při běžném používání nám recenzovaný model vydržel minimálně pět dní s tím, že bylo lepší jej po větší aktivitě nabít. Nokia 8110 totiž nemá žádné upozornění, které by vám neustále připomínalo nízký stav baterie. Telefon se ze sekundy na sekundu vypne a nevíte proč, dokud jej nezapojíte znovu do sítě.

Co se týče rychlosti nabíjení, z úplného vybití se baterie na maximální hodnotu vyšplhá po necelých čtyřech hodinách. Zde opět cítíme určitou nostalgii, i když v mírně negativním smyslu.

Fotoaparát a kamera – 4/10

Nokia 8110 má k dispozici 2Mpx fotoaparát, který je opatřen LED bleskem. Zmíněné číslo fotoaparátu je poměrně nízké v porovnání s nejlevnějšími zástupci dotykových mobilů, ale pro zachycení momentu fotoaparát přesto postačí. Byť je to zvláštní, neměli jsme při výsledných snímcích pocit, že by se nějak výrazně rozmazávaly.

Originální fotografie si prohlédněte tady.

Jediné, co kazí dojem z focení, je nekvalitní náhled fotky před samotným vyfocením. Snímek totiž vypadá v náhledu mnohem hůře, než když se na fotku poté podíváte na počítači. Uživatelé mohou mít pocit, že je fotoaparát nekvalitní. Ve skutečnosti ale výsledné snímky jsou vcelku použitelné a v telefonu se dají i přiblížit za pomocí příslušných tlačítek a vlastní šikovnosti.

Jiné je to ale u nočních snímků, jelikož digitální šum přehluší obraz a je jen těžko rozeznatelné, co mělo být na snímku zachyceno. Mobil má možnost nahrávat i videa, která ale nejsou moc kvalitní. U všech videí je vidět obrovský digitální šum, který často kazí celkovou scenerii.

Systém a konektivita – 7/10

Nokia 8110 využívá operační systém KaiOS 2.5, který zvládá svou funkci obstojně. Nejedná se sice o nejnovější software a systému Android dotykových smartphonů se rozhodně nevyrovná, ale pro tuto nostalgickou krasavici je to dobrý krok. Systém funguje svižně, nezasekává se, jen se při spouštění pomaleji načítá. To je ale jen drobná chybka na kráse, kterou jsme museli zmínit.

Aplikací je na výběr několik. Kromě klasik v podobě fotoaparátu, zpráv, hodin, kalkulačky a kalendáře zde najdeme také poznámkový blok či dokonce převodník jednotek. Také nás překvapil záznamník, FM rádio a aplikaci E-mail.

Smartphone také obsahuje aplikace, jako je Store pro stažení dalších aplikací, YouTube a internetový prohlížeč. Zajímavou aplikaci také představuje Google Assistant, což je jakási nápověda, kterou ovládáte hlasem přes záznamník. Možnosti konektivity jsou na dobré úrovni, jelikož má zařízení Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.1, ale i GPS lokalizaci.

Na závěr nesmíme opomenout fyzickou konektivitu, kterou v tomto případě zastupuje 3,5 mm jack a vstup microUSB Type-B.  Systém i konektivitu hodnotíme celkově pozitivně.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Z hlediska hodnocení Heureky se procenta zastavila na 58 %, přičemž Nokii 8110 hodnotilo 30 zákazníků. Ti většinou z pozitivní stránky poukazovali na dobrou výdrž baterie, pěkný displej a přítomnost Wi-Fi.

Kromě českých recenzí si můžete počíst i ty zahraniční. Konkrétně web TechRadar.com vidí nostalgického pomocníka pozitivně hlavně po stránce výdrže baterie, pěkného designu a nízké ceny.

Alternativy k Nokia 8110

Nokii 8110 se žádný ze současných mobilů nepodobá. Jako srovnání nám může posloužit loňský model Nokia 3110 (recenze), jehož remake byl vydán během loňského roku. Tato retro verze poskytuje uživateli nedotykový přístroj s podsvícenou klávesnicí, u kterého je však možné se připojit na internet a hrát staré hry, stejně jako na recenzované Nokii 8110. Působivý je také krásný design a skvělá výdrž.

Trochu dražší variantu představuje model Evolveo StrongPhone X3, který dokáže kromě připojení k internetu a focení scenerií přežít pád z výšky, jelikož se jedná o odolné zařízení. Výletníkům navíc poslouží výkonná svítilna, přičemž outdoorový design také přidává zařízení do vínku.

Další skvělé tipy najdete v článku s nejlepšími tlačítkovými telefony letošního roku.

Závěrečné hodnocení 

6.9

Dobrý

Nokia 8110 působí velmi nostalgickým dojmem, který nás přenesl do dob dávno minulých. A je to především výklopná konstrukce, slušný displej a příznivá cena, která nás příjemně zaujala.

Design a zpracování
8.5
Displej
7
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
7
Fotoaparát a kamera
4
Systém a konektivita
7
Klady
  • Kompaktní výklopná konstrukce
  • Slušný displej
  • Aplikace a hry jako za starých časů
  • Použitelné fotografie
  • Připojení k internetu
  • Dobrá výdrž baterie
Zápory
  • Nízké rozlišení displeje
  • Nic pro velké prsty
  • Špatná videa

Nejprodávanější mobilní telefony dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Lenka Kroutilová
Lenka Kroutilová

Mám ráda dobré knihy, umění a moderní technologie. Ve volném čase se také věnuji počítačové grafice, hrou na housle a pěstování květin. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář