Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Nubia N1 Lite

26. 4. 2017 aktualizováno

Do rukou se nám dostal zástupce stále populárnější čínské značky Nubia. Přesněji se jedná o Nubii N1 Lite, které spadá do kategorie mobilů pod 5 000 Kč a chlubí se velkým 5,5″ displejemHD rozlišením. Konkurence je ve střední třídě opravdu krutá a právě velký a kvalitní displej je největším lákadlem této nové Nubie.

Cena telefonu je 4300 Kč (4/2017) a na papíře nabízí poměrně zajímavou specifikaci. Nyní se pojďmě podívat, jak si telefon vedl v našem testu.

Obsah balení

Nubia N1 Lite - obsah balení

Krabička vypadá vzhledem k ceně telefonu velmi luxusně a uvnitř se ukrývá telefon spolu s micro USB kabelem a nabíječkou. Nechybí ani jednoduchý návod na používání telefonu, ale v našem testovaném kuse chyběl překlad do češtiny. Sluchátka ani nic dalšího v balení nenajdete, přeci jenom se jedná o telefon z nižších pater střední třídy.

Design a kvalita zpracování – 6/10

Telefon patří k těm levnějším a svědčí o tom i jeho plastové zpracování, nicméně samotné zpracování je na vysoké úrovni. N1 Lite působí v ruce velmi pevně a všechny části do sebe krásně zapadají. Ani při silnějším mačkání telefon nikde nevrže a i s malým promáčknutím budete mít velké potíže. Tady musím čínské inženýry pochválit.

Vzhledově na tom telefon také není špatně, tím jsou už telefony od Nubie proslulé. Trochu kontroverzní je rámeček okolo telefonu, který imituje kov. Někomu to připadne laciné, ale mně se rámeček líbil, alespoň tu je nějaká odlišnost od konkurentů. Nejvíce bych ocenil podobu zadního krytu, kde krásně vyniká logo značky a čočka fotoaparátu s čtečkou otisků prstů. Vypadá to opravdu dobře.

Pro vložení SIM karty je nutné odstranit zadní kryt, který je odjímatelný, nicméně baterie je v telefonu napevno. Tato Nubie disponuje slotem pro dvě microSIM karty a samostatným slotem pro paměťovou kartu. To je určitě plus, protože se nemusíte rozhodovat mezi druhou SIM kartou a rozšířením vnitřního úložiště. Na zadním krytu najdeme i výstup reproduktoru.

Přední straně dominuje velký 5,5″ displej a nepříjemně mě překvapily velké rámečky okolo displeje. Ty jsou z mého pohledu zbytečně široké po stranách i nahoře, ale nejvíce mi vadí nevyužité místo pod displejem, hlavně když ovládací tlačítka jsou jen softwarová a zasahují do displeje. Kladně naopak hodnotím přítomnost notifikační diody. Ještě dodám, že telefon váží velmi příjemných 127 gramů a rozměry jsou 155,5 x 76,5 x 8,1 mm.

Dále je podoba tohoto chytrého telefonu celkem standardní a ničím nepřekvapí. Nahoře je umístěný otvor pro 3,5 mm jack a dole vstup pro microUSB konektor. Na pravém boku je umístěna kolébka pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro vypínaní a zapínání telefonu. A musím říct, že tady to moc “Čínani” nevychytali. Tlačítka jsou mála a velmi špatně se nahmatají, možná to je způsobeno i tím, že zmiňovaný rámeček je užší než zbytek telefonu. Opravdu to bylo hodně otravné a za celou dobu testu jsem si na to nezvykl.

Čtečka otisků prstů

Prvně bych chtěl ocenit, že Nubia čtečku otisků prstu do telefonu vůbec zabudovala. Rozhodně to není standardem v této cenové kategorii. Bohužel k funkčnosti mam pár výtek. Zaprvé mi trochu vadilo umístění, které je na zadní straně telefonu poměrně vysoko, hlavně lidé s menší rukou budou mít trochu problémy na čtečku dosáhnout.

Druhou výtku mám ke spolehlivosti čtečky, protože prst musíte přiložit velmi přesně a i v takovém případě nebude přesnost úplně stoprocentní. Ve spojení s malým tlačítkem pro zapnutí telefonu to byl docela slušný trénink trpělivosti.

Displej – 9/10

Z mého pohledu největší přednost tohoto smartphonu, protože se chlubí velkým 5,5″ IPS displejem s HD rozlišením (1280 x 720). Osobně mam rád trochu živější barvy, ale velmi rychle jsem si zvykl a vzhledem k cenové třídě telefonu se jedná určitě o nadprůměr.

Nubia N1 Lite - pravý bok

Adaptivní jas fungoval spolehlivě a neměl jsem problém ani s rozsahem jasu. Čitelnost na slunci byla slušná a pochválit můžu i pozorovací úhly. V nastavení jsou i zajímavé funkce jako převrácení barev (hodí se pro čtení v noci) a režim korekce barev, pro který jsem osobně využití nenašel.

Výkon a hardware – 6/10

Nubia N1 Lite je vybavena 4jádrovým procesorem Mediatek MT6737 a grafikou Mali-T720. K dispozici jsou 2 GB operační paměti pro plynulý chod telefonu. V Antutu testu Nubia N1 Lite získala 28 617 bodů, osobně jsem čekal o něco lepší výsledek. Například levnější Xiaomi 4A získal přes 35 000 bodů. Ale výsledky testů nejsou to nejdůležitější.

Nubia N1 Lite - Antutu test

Bohužel musím konstatovat, že telefon nepatří k nejrychlejším, ale neměl jsem žádné problémy se zamrzáním nebo sekáním. Prostě při porovnání s lépe vybavenými smartphony bylo poznat, že aplikace se spouští pomaleji a obecně celé prostředí je trochu “línější”. Zkusil jsem si zahrát i pár her a tady musím N1 Lite pochválit. Začal jsem s poměrně nenáročnou oddechovkou Swamp Attack a vyzkoušel třeba i o poznaní náročnější řežbu Dead Trigger 2 a v obou případech telefon obstál.

Interní paměť má kapacitu 16 GB a po zapnutí telefonu je volných přibližně 11 GB. Vnitřní úložiště můžete rozšířit pomocí microSD karty až o dalších 128 GB.

Zastavit se musím i u reproduktoru, který se nachází na zadní straně telefonu. Upřímně jsem nečekal vzhledem k ceně telefonu žádné zázraky, ale zklamala mě maximální hlasitost, která mi připadla nedostatečná.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 6/10

Kapacita baterie je 3 000 mAh a pro 5,5″ telefon se jedná o poměrně standardní hodnotu. Osobně mi telefon vydržel cca 1,5 dne, při intenzivnějším používání jsem nabíjel každý den, ale při uskromnění jsem se dostal bez větších obtíží na 2 dny. V testu přehrávání videí N1 Lite vydržela 7 hodin, přičemž průměr je cca 8 hodin. V AnTuTu Benchmarku baterie získal telefon průměrných 7 579 bodů.

N1 Lite - Antutu battery test

V případě tohoto telefonu nečekejte žádné rychlonabíjení. Za půl hodiny se telefon nabije přibližně na 26 %, za hodinu na 50 % a za 2 hodiny byla baterie nabita na 89 %.

Upřímně jsem čekal trochu více, ale asi se na výdrži negativně podepsal velký displej.

Fotoaparát a kamera – 5/10

Už cena telefonu napovídá, že od fotoaparátu bychom neměli čekat žádné zázraky a realita tomu odpovídá. Zadní fotoaparát má rozlišení 8 Mpix a slušnou světelnost f2.0, k dispozici je i duální LED blesk. Přední kamerka má rozlišení 5 Mpix a světelnost f2.8 a i tato kamerka má k dispozici vlastní blesk.

Fotky mě nijak nenadchly a obecně čím byla delší vzdálenost objektu od telefonu, tím horší byly i výsledné fotky. V dálce se totiž slévají detaily a foťák hodně přepaluje. Některé fotky hlavně na blízko jsou použitelné, ale jak už jsem psal, tak na focení krajiny to moc není. Na výsledné fotografie se můžete podívat níže, v plném rozlišení je najdete zde.

Vyzkoušel jsem i režim HDR, zapnut je u druhé fotky.

Nechybí ani test selfie kamerky, která svoji práci zvládla docela slušně. Na druhé fotce je použit režim krásy, který je hodně agresivní.

Video mě zklamalo asi nejvíce, výsledek je hodně “přepálený” a to nemluvím o ostření a slévání detailů. Opravdu nic na chlubení.

Systém a konektivita – 7/10

Telefon běží na Androidu 6.0 Marchmallow s nadstavbou NubiaUI ve verzi 3.0. Telefon se začal prodávat nedávno a už bych čekal Android ve verzi 7.0 Nougat, osobně v budoucí upgrade u tohoto levného smartphonu nevěřím. Hodně jsem se bál, že v telefonu bude hodně nepotřebných čínských aplikací, ale byl jsem příjemně překvapen. Bloatwaru v telefonu mnoho není a předinstalované aplikace jsem většinou shledal jako užitečné.

Prostředí mě hodně připomínalo čistý Android, ale bylo tu i pár “vychytávek”, které mě většinou nenadchly. Zvykl jsem si třeba využívat funkci převrácení barev pro čtení v noci, ale jiné zajímavé funkce jsem postrádal. V tomto ohledu jsou konkurenti jako Huawei či Xiaomi o trochu dále. Nicméně systém je dobře optimalizovaný a neměl jsem problém s žádným sekáním či zamrzáním.

V konektivitě nechybí nic zásadní a velmi kladně hodnotím podporu všech důležitých frekvencí rychlého LTE internetu. Kromě 4G internetu telefon disponuje i Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth ve verzi 4.1, GPS (funkce A-GPS), kompasem a již zmiňovanou čtečkou otisků prstů.

Alternativy k Nubii N1 Lite

Osobně si myslím, že to bude mít tato Nubie hodně složité. Největší předností je pravděpodobně velký a povedený displej, nicméně v dalších oblastech Nubie N1 Lite příliš nevybočuje a v některým na své konkurenty i výrazně ztrácí.

Přímým konkurentem je Xiaomi 4A, který má sice menší 5″ displej a pouze hybridní Dual SIM, ale ve všech ostatních oblastech se Nubii vyrovná a v některých ji i výrazně předčí. A jaká je cena? V současnosti (4/2017) je Xiaomi 4A 2GB/16GB v globální verzi dokonce o cca 600 Kč levnější.

Dalším zajímavým telefonem je Honor 7 Lite, který je naopak o cca 600 Kč dražší (4/2017), ale příplatek se vyplatí. Nubii se vyrovná kvalitou displeje, podstatně lépe fotí, má lepší výdrž baterie, spolehlivou čtečku otisků prstů a lepší je i výkon.

Zajímavé tipy také najdete v našich pravidelně aktualizovaných článcích o nejlepších mobilních telefonech. Doporučuji se podívat na telefony do 4000 Kč a zajímavé tipy budou i v nejlepších mobilech do 5000 Kč.

Závěrečné hodnocení

6.5

Dobrý

Nubia N1 Lite má povedený 5,5″ displej a jedná se o pěkný a velmi dobře zpracovaný telefon. Bohužel v ostatních směrech za konkurencí zaostává a třeba přímý konkurent Xiaomi 4A toho nabídne více a za méně peněz. Nubie u této odlehčené verze modelu N1 udělala až příliš mnoho kompromisů.

Design a zpracování
6
Displej
9
Výkon a hardware
6
Výdrž baterie
6
Fotoaparát a kamera
5
Systém a konektivita
7
Klady
 • Velký a povedený displej
 • Kvalita zpracování
 • Pěkný design
 • LTE internet
 • Notifikační dioda
 • Plnohodnotný Dual SIM
Zápory
 • Kvalita fotoaparátu
 • Průměrná výdrž baterie
 • Nespolehlivá čtečka otisků prstů
 • Hlasitost reproduktoru
 • Malé tlačítko zapínání
 • Výkon mohl být vyšší
 • Natáčení videa

Nejprodávanější mobilní telefony podle Heureka.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Šedivý
Petr Šedivý

Profesně se věnuji online marketingu a vždy mě zajímaly nové technologie. Pravidelně radím lidem ve svém okolí s výběrem všemožné elektroniky a doufám, že mé rady někomu pomůžou i tady.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Milda (30. 5. 2017 12:05)

Mam dotaz ohladne Nubie n1 RAM 3GB, 64GB, 5000mAh baterie a cena 200 euro,neni lepsi ako lite?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (31. 5. 2017 07:05)

Dobrý den, ano, máte pravdu, Nubia N1 je skutečně vybavenější než její odlehčená verze Lite. Kromě 3 GB RAM (oproti 2 GB RAM) a 5000 mAh baterii (oproti 2000 mAh baterii) má navíc vyšší rozlišení 1920 x 1070 pixelů (oproti 1280 x 720 pixelů), osmijádrový procesor (oproti čtyřem jádrům) a například také vyšší Mpx u fotoaparátů – 13 přední a 13 zadní, kdežto Nubia 1 Lite má 5 a 8 Mpx. Tomu odpovídá také cena – Nubia 1 je oproti Lite o několik tisícikorun dražší.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář