Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Kompakty

Recenze Panasonic Lumix DMC-TZ80

25. 4. 2019 aktualizováno

Otestovali jsme velmi elegantní kompakt Panasonic Lumix DMC-TZ80, který zaujme nejen kvalitními fotografiemi, ale i 4K videem. Velice zdařilý stabilizátor a jednoduché ovládání dokreslují přednosti tohoto přístroje, který pořídíte pod 8 000 Kč.

Obsah balení

V opravdu úsporné krabičce Lumix DMC-TZ80 najdete spolu s fotoaparátem kompaktní USB adaptér do klasické zásuvky, microUSB kabel a dobíjecí akumulátor. Fotoaparát lze samozřejmě dobíjet přes USB port. Potěší i poutko na zápěstí a samozřejmostí je záruční list a uživatelská příručka v češtině.

Recenze Panasonic Lumix DMC-TZ80 - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Panasonic Lumix DMC-TZ80 pochází z řady velice oblíbených kompaktů, které se prosadily mimo jiné i kvůli líbivému designu. Na pohled je skutečně elegantní. Tělo je kombinací plastu a kovu. Zvláště zdařilé je zpracování objektivu, ale také jednotlivých ovládacích prvků. Každý spoj perfektně sedí. Nikde se nic nepřekrývá a nikde nic nevrže.

V přední části je umístěn ještě grip a integrovaný blesk. Horní část obsadil volič režimů, spoušť, ovládání zoomu a speciální tlačítko pro nahrávání videí. Zadní straně potom jasně vévodí velký 3“ displej. Dále je zde klasicky rozvržená sestava tlačítek včetně jednoho přidaného – určeného pro 4K snímky.

Recenze Panasonic Lumix DMC-TZ80

Velkou výhodou je fakt, že se na konstrukci vešel také zadní roller a dokonce i hledáček. Paměťová karta SD se vkládá zespoda spolu s baterií o kapacitě 1 025 mAh. Porty má foťák na boční straně dva – miniHDMI a microUSB.

Ovládání fotoaparátu – 8,5/10

Recenzovaný fotoaparát se drží velice pohodlně díky zmíněnému gripu. Ten má protiskluzovou úpravu, stejně jako protilehlá ploška pro palec. S hmotností 282 gramů se řadí mezi nejlehčí kompakty. V pouzdru nebo v batohu se určit nepronese.

Vyzdvihnout bych chtěl veliký roller kolem objektivu. Ten funguje dle nastavení jako ovladač zoomu nebo manuálního ostření. Ne každý malý kompakt je jím obdařen a přitom je to velice šikovná vychytávka.

Stejně tak musím pochválit zadní roller, který mám také hodně v oblibě. Najdete ho kolem klasického křížového ovládání a jeho plus je jasné – výborně urychluje pohyb v menu nebo nastavování hodnot v manuálních režimech.

Zapomenout určitě nesmím na dotykovou technologii displeje. Během testování reagoval TZ80 vždy okamžitě a přesně. Škoda jen faktu, že displej není výklopný. Ulehčilo by to fotografování z těžších úhlů.

Recenze Panasonic Lumix DMC-TZ80

Na závěr hodnocení ovládání, respektive fotografování s tímto šikovným strojem, je potřeba pochválit hledáček. Je to další výhoda oproti spoustě malých kompaktů. Jeho přítomnost pomůže na plném slunci, kdy toho na displeji moc neuvidíte. A navíc šetří baterii.

Technické parametry a hardware – 7,5/10

Uvnitř Panasonicu Lumix DMC-TZ80 je 1,2/3“ MOS snímač s efektivním rozlišením 18,1 Mpx. Kombinace pro rodinné snímky naprosto ideální. Největším argumentem pro koupi tohoto přístroje je ale objektiv. Nese zvučné jméno Leica a zpracování odpovídá jeho kvalitě. Ač jeho světelnost nesahá na vítězné příčky (f/3,3-6,4), umí pořídit velmi pěkné fotky.

Dále je zajímavé širokoúhlé ohnisko začínající na 24 mm a končící na hodnotě superzoomu 720 mm. Foťák má tedy 30násobný optický zoom. Uváděn je také až 60násobný inteligentní zoom, ale pokud nám záleží na kvalitě fotografií, budeme inteligentnější a nebudeme ho raději používat.

Stabilitu obrazu a ostrost fotek podporuje 5osý hybridní stabilizátor. Hodnoty pro uzávěrku a ISO jsou na úrovni spíše základní. Opět vhodné pro nenáročné rodinné snímky. Uzávěrka umí nejrychlejší čas 1/2 000 s a ISO lze nastavit do 3 200. Testovaný fotoaparát je vybaven akumulátorem, který na jedno dobití pořídí přibližně 300 snímků.

Funkce fotoaparátu – 8,5/10

Mezi nejlákavější funkce digitálního kompaktu Panasonic Lumix DMC-TZ80 patří především 4K videa. Stačí mít rychlejší typ SD karty (UHS speed class 3) a můžete se směle pustit do natáčení záběrů v rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů. Byť tedy při rychlosti pouze 25 FPS. U Full HD zvládá i 50 FPS.

Další zajímavá funkce se pojí s tímto vysokým rozlišením – 4K Photo. Stiskněte tlačítko 4K a vyfoťte si 30 fotek za sekundu. Recenzovaný TZ80 dokáže všechny zaznamenat ve vysokém rozlišení a později si stačí vybrat tu nejpovedenější. Stejně tak funkce Post Focus. Ta zase umožňuje tak trochu čarovat. Dovoluje totiž vyfotit a pak až zaostřovat. Hodně dobrá věcička, která se hodí třeba pro záchranu fotografie, která je zaostřená jinde, než jste původně chtěli. Navíc se následné zaostřování provádí jednoduše dotykem na konkrétní místo na displeji.

Panasonic Lumix DMC-TZ80 je ale především kompakt stvořený pro rychlé kreativní snímky. Na hlavním voliči za tím účelem najdete hned dva kreativní režimy s efektními filtry. Využít je možné i scénický režim, v němž se ukrývá hned 24 přednastavených nastavení. Je toho hodně, takže si vybere určitě každý. Zkrátka ovšem nepřijdou ani příznivci manuálního nastavení. Na hlavním voliči najdete i režimy P, A, S a M.

Další položka v hlavním kruhu je věnovaná automatickému panoramatu a jako třešničku na dortu bych označil speciální režim pro videa s řadou manuálních možností nastavení. Fotoaparát má k dispozici také přenosovou technologii Wi-Fi.

Kvalita fotografií – 7/10

Dobrou zprávou je, že denní fotky jsou nadmíru kvalitní a kompakt od Panasonicu opravdu fotit umí. Snímky nepostrádají krásné barvy, hluboký kontrast ani výbornou ostrost. Překvapivě velmi dobře funguje stabilizace i na nejdelší ohnisko. Řekněme na rovinu, že 30násobný zoom udržet v ruce je často problém. TZ80 to ale zvládl. Prakticky všechny snímky zvířat v galerii jsou vyfoceny na nejdelší ohnisko, takže se můžete přesvědčit sami.

Originální fotografie najdete v naší galerii.

Špatnou zprávou je, že při nočním focení testovaný digitální kompakt propadl. Stmívající se panorama pro něj bylo nepřekonatelným problémem a nebyl schopen zaostřit. Stejně tak propadl i speciální režim „noční foto z ruky.“ Poslední dvě noční fotky jsou snímané právě tímto režimem, takže můžete opět posoudit sami. Celkově vzato je tedy Panasonic Lumix DMC-TZ80 výborný přístroj na dovolenkové focení plné slunce a troufám si říct, že nepoužitelný do komplikovaných světelných podmínek.

Kvalita videa – 7/10

V podstatě jako přes kopírák by se daly zhodnotit i schopnosti nahrávání videa. Denním záběrů není co vytýkat. Barvy jsou reálné, kontrast perfektní a nahrávky jsou jednoduše velmi pěkné. Navíc při rozlišení 4K budou koukatelné třeba i na rozměrné LCD, což při sledování záběrů z výletů a dovolených určitě leckdo ocení. Znovu chci vyzdvihnout stabilizační systém. Udržet plný 30násobný zoom je u videa ještě složitější než u fotek, ale TZ80 tady opět obstál.

Noční videa by bohužel – stejně jako fotky – určitě neprošla. Panasonic měl znovu obrovské potíže se zaostřením, o zoomu nemluvě. Neostré video přerušované pulzováním ostřícího systému, snažícího se alespoň něco kloudného vydolovat, prostě koukatelné není.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Panasonic Lumix DMC-TZ80 si na české Heurece vysloužil 17 ohlasů s celkovým výsledným hodnocením 88 %. Lidé si u něj pochvalují zejména kvalitu fotek i videí. Do popředí se dostala i přehledná ovladatelnost.

Na webu Techradar získal 4,5 hvězdiček z 5. Dopadl tedy také velice dobře a vyzdvihnuty byly jeho kvality ve 4K režimu i 30násobný ultrazoom.

Alternativy k Panasonic Lumix DMC-TZ80

Obdobně kompaktní přístroj Canon PowerShot SX730 HS (recenze) nabídne hned 40násobný zoom. Má velmi přívětivé ovládání, avšak oželet je třeba 4K a hledáček.

Sony Cyber-Shot DSC-HX90V (recenze) je slušný kompakt s vysokým přiblížením, což z něj dělá také výborný stroj v této kategorii. Sice neumí nabídnout 4K, ale někdo naopak ocení integrovaný GPS modul.

O něco robustnějším, avšak stále velice kvalitním kompaktním ultrazoomem je Nikon Coolpix A900, jehož recenzi si můžete pročíst také na portálu Testado.cz.

Závěrečné hodnocení

7.8

Velmi dobrý

Panasonic Lumix DMC-TZ80 je povedený rodinný kompakt, který zaujme vzhledem a nezklame ani obrazovou kvalitou. Spolu s jednoduchým ovládáním a širokými možnostmi snímání je to sázka na jistotu.

Design a zpracování
8
Ovládání fotoaparátu
8.5
Technické parametry a hardware
7.5
Funkce fotoaparátu
8.5
Kvalita fotografií
7
Kvalita videa
7
Klady
  • Dlouhý zoom v malém těle
  • Perfektní stabilizátor
  • Hledáček a rollery
  • 4K videa a fotky
  • Spousta režimů a filtrů
Zápory
  • Nemá výklopný displej
  • 4K jen 25 FPS
  • Špatné noční fotky a videa

Nejprodávanější fotoaparáty dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář