Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Realme 7i

8. 1. 2021 aktualizováno

Realme 7i test

Ačkoliv jsme ještě před nedávnem o značce Realme ani neslyšeli, aktuálně pilný čínský výrobce zdařile proniká na český trh. Po kvalitním Realme 7 jsem měsíc testoval levnější Realme 7i. Ten například zaujme skvělou výdrží baterir a nízkou cenou. Jeho cena se nyní pohybuje kolem 4 200 Kč. V recenzi si povíme, co všechno telefon umí a jak v našem testu obstál.

Obsah balení

Součástí balení je nový Realme 7i ve stříbrné barvě (koupit se dá i v modré), masivní 18W nabíječka, asi metrový napájecí USB-C kabel, kovová sponka a brožurky. Pokud jste zvyklí používat ochranný obal, ten si budete muset dokoupit zvlášť, protože v balení chybí. Už z výroby je však displej potažen ochrannou fólií, která povrch chrání před poškrábáním.

recenze Realme 7i obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

Zpracování Realme 7i asi nikoho ze židle nevytrhne, v mých očích ale vypadá atraktivně. Už podle rozměrů 164,5 × 75,9 × 9,8 mm je jasné, že se jedná o větší telefon, čemuž ještě přitakává vyšší hmotnost 208 gramů. Pokud však přihlédneme k 6,5“ displeji, uvedené parametry se drží obvyklých mezí.

Zařízení se pohodlně drží, čemuž přispívá formát obrazovky 20:9. Konstrukce je tedy protáhlá a úzká. S ohledem k nižší ceně není překvapivá plastová konstrukce. Plastový je i obvodový rámeček, jehož levá a pravá strana má tvar sedlové střechy. Pravici dále zdobí regulace hlasitosti a tlačítko pro zapínání. Protější levobok ukrývá šuplík pro 2 nanoSIM karty a jednu microSD kartu. Realme 7i má tedy plnohodnotný duální slot.

Mile mne potěšila přítomnost moderního USB-C konektoru na spodní straně, kde také najdeme klasický 3,5mm sluchátkový jack. Hned vedle je průduch mono reproduktoru. Čelní strana, kromě dotykové obrazovky, ukrývá kapkovitý výřez s 8Mpx selfie kamerkou. Systém můžete odemknout pomocí 2D skenu obličeje. Odemykání je svižné, někdy dokonce funguje i s nasazenou rouškou. Tato skutečnost svědčí o tom, že se nejedná o nejvyšší formu zabezpečení. V případě potřeby můžete sáhnout po fyzické čtečce otisků prstů na zadní straně přístroje.

Bedrům nového Realme dominuje trojitá sestava fotoaparátů, která byla vtěsnána do čtvercového modulu. Objektivům dělá společnost blesk. Modul z konstrukce vystupuje pouze o vlásek, proto se mobil téměř nekymácí. Stříbrnou zadní stranu Realme 7i zdobí jemný vzor ve tvaru písmene „V“ a název výrobce. Jednoduché a pěkné designové řešení…

recenze a test Realme 7i

Podle mého názoru vypadá Realme 7i velmi dobře. Za takové peníze určitě patří mezi hezčí telefony, jaké si dnes můžeme pořídit. Asi nikoho nepřekvapí chybějící zvýšená odolnost proti vodě a prachu. Někoho ale zamrzí absentující notifikační dioda. Naopak tlačítka jsou pevná a žádná část telefonu neskřípe. Nebojím se tvrdit, že je 7i bytelný a může vydržet i hrubší zacházení.

Displej – 7,5/10

Realme 7i vlastní 6,5palcový IPS LCD displej, který celému zařízení zcela viditelně dominuje. Až na menší bradu ve spodní části a výřez při vrchním okraji působí dotykový panel čistě. Zabírá necelých 82 % čelní strany.

recenze a test Realme 7i

Rozlišení 1600 × 720 pixelů nepatří mezi nejvyšší, při používání telefonu jsem si ale žádné nekvality nevšimnul. Klasické HD+ rozlišení zařízení sluší, to stejné platí o formátu obrazovky 20:9. Displej je příjemně protáhlý, tudíž se s ním pohodlně manipuluje, pročítají články, sledují videa na YouTube a hrají hry.

Jako plně dostačující se předvedl jas. Hodnota 450 nitů bohatě stačí, funkce automatického jasu pracuje spolehlivě. Během dne je i na sluníčku text dobře čitelný. Při používání v nočních hodinách se hodí přítomnost filtru modrého světla a tmavý režim, za kterým stojí Android 10.

Dotykový panel Realme 7i vám dovolí změnu teplot (studenější, výchozí, teplejší), velikosti písma a celkového zobrazení. Plochu si samozřejmě můžete upravit podle vlastních představ. Uspořádat lze ikony na ploše, měnit tapety, styl a další prvky.

Hardware a výkon – 8,5/10

Testovaný chytrý mobil Realme 7i běží na osmijádrovém procesoru MediaTek Helio G85 vyrobeném 12nm technologií. Konkrétně se dostalo na 2 × 2.0 GHz Cortex-A75 a 6 × 1.8 GHz Cortex-A55. Grafickou podporu potom zajišťuje čipset Mali-G52 MC2.

Znalý uživatel jistě vycítí, že Realme není žádné herní dělo. S tvrzením souhlasím, ovšem praxe ukázala, že si s hrami dobře poradí. Pařil jsem několik her: několik kol v PUBG Mobile, pár utkání v Call of Duty: Mobile a závodů v Asphalt 9. Nejen v těchto hrách jsem si užil slušnou porci zábavy. Rozlišení bylo sice potřeba snížit někam na střed, občas se obrazovka sekla, ale hratelnost jako celek netrpěla. Zatímco se u PUBG záda téměř nezahřála, u Asphaltu topila docela výrazně.

Realme 7i proto doporučím i jako herní stroj pro méně náročné uživatele – třeba pro děti nebo občasné hráče. Náročným doporučuji spíše herní mobil. Hry, fotky a soubory se ukládají na 64GB interní uložiště: k dispozici máte přesně 48,2 GB. V případě nedostatku lze kapacitu rozšířit pomocí microSD karty až o dalších 256 GB. A jak jsme si řekli výše, Realme 7i je Dual SIM.

O zvukovou reprodukci se stará mono reproduktor umístěný poblíž USB-C zdířky. Hlasitost je slušná, kvalita dobrá. Při hraní se mi však opakovaně stávalo, že jsem si průduch zakrýval prsty a kroky nepřátel byly špatně slyšet. To je ale neduh většiny telefonů, které postrádají stereo.

  • Výkon AnTuTu: 140 tisíc bodů
  • Výkon GeekBench: cca 1174 bodů

Výdrž baterie – 9/10

Zatímco herní výkon někoho zajímat nemusí, jak si vede výdrž baterie zajímá určitě všechny. Nový Realme 7i vlastní obří baterii s kapacitou 6 000 mAh. Ta se opravdu pochlapila a telefon při běžném používání vydrží s přehledem 3 dny. Nároční uživatelé baterii za celý den „nemají šanci“ vybít.

recenze Realme 7i – nabíjení

Když jsem byl s Realme na hodinové procházce, během níž jsem nafotil kolem 80 fotek a natočil dvě minutová videa, po návratu kapacita baterie hlásila 85 %. Skvěle si vede také při standby režimu, kdy se skoro nevybíjí. Takže pokud nebudete mobil v daný den využívat, druhý den bude kapacita baterky „stejná“. Pro ještě lepší výdrž systém nabízí různé režimy úspory energie. Jednoduše se můžete podívat na využití baterie konkrétními aplikacemi a v případě potřeby „nejžravější“ appku vypnout.

Co se týče nabíjení, ačkoliv jsem používal přibalenou masivní 18W nabíječku, doba se vlekla. Za 1 hodinu se kapacita z úplného vybití navýšila na 46 %. Pravda, takový výsledek není špatný. Další časovka už ale byla horší. Za 2 hodiny se baterie dostala na 80 %, do 100 % trvalo nabíjení další půlhodinu. Baterie se tedy z nulové kapacity nabila na maximum za cca 2 hodiny a 30 minut.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Pakliže se vám nechce číst, hned na úvod mohu slíbit, že Realme 7i je schopen tvořit fotky v dobré kvalitě. Tato kvalita odpovídá ceně telefonu, v lepším případě ji někdy i předčí. Zejména za dobrých světelných podmínek je fotografická sestava ochotna tvořit ostré obrázky. Dost mne překvapily i výstupy při zhoršených podmínkách, kde si mobil vedl překvapivě dobře.

K fotografování slouží hlavní 48Mpx objektiv (f/1,8), širokoúhlá čočka o velikosti 8 Mpx (f/2,3) a 2Mpx senzor (f/2,4) pro rozmazávání pozadí (bokeh efekt). Pro selfie slouží 8 megapixelů se světelností f/2,0. Při focení vypomáhá umělá inteligence, která rozpozná focenou scénu a podle toho nastavení automaticky poupraví. Potěší také přítomnost HDR.

Při focení můžete využívat několik režimů, mezi nimiž najdete portrét či noční scénu. Noční režim funguje viditelně dobře, jeho služby mohu doporučit. Zvýrazní co je třeba a fotografie nepůsobí uměle nebo přepáleně. Náročnější mohou vyzkoušet režim panorama, časosběr, zpomalený záběr nebo funkci Google Lens.

Při focení lze využívat také digitální zoom – konkrétně 1×, 2× a 5×. Přiblížením však fotky ztrácí na své ostrosti, dostaví se výrazný šum a výsledek je takový „nic moc“. Makro ovšem vypadá dobře, potěšila také videa. Leč lze natáčet pouze ve Full HD při 60 FPS, záběry nevypadají vůbec zle. Čočka nemá nutkání neustále přeostřovat (i když občas ostří) a pohyblivé záběry jsou plynulé. Chybějící stabilizaci ale přehlédnout nelze.

Hodně chválím video během stmívání, kdy přirozené okolní světlo citelně chybělo, protože bylo zataženo a trošku pršelo. Realme se nedal a video vypadá opravdu hezky. A jak můžete slyšet, také nahrávání okolních zvuků zvládá dobře.

Systém a konektivita – 9/10

Testovaný smartphone Realme 7i běží na operačním systému Android 10, jehož podobu poznamenala grafická nadstavba Realme UI V1.0. Její podoba se mi líbí. Je přehledná a uživatelsky přívětivá. Názvy jsou srozumitelně přeloženy, menu je přehledné a systém plynulý. Přetažením prstu dolů zahájíte vyhledávání, ikonky si lze měnit do libovolných podob. Mezi nástroji najdete kompas, kalkulačku, rekordér zvuku a známé aplikace od Googlu. Naopak zbytečný balast mne netrápil.

Konektivita zahrnuje LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 5.0, GPS, A-GPS, GLONASS a USB On-The-Go. K dokonalosti snad jen chybí technologie NFC, s jejíž pomocí bychom mohli mobilem platit bezkontaktně. Jako částečnou kompenzaci vnímám přítomnost USB-C.

Alternativy k Realme 7i

Pokud vám tato značka sedí, jako dražší alternativu bych doporučil Realme 7, který nabízí třeba 90Hz displej, herní výkon a dlouhou výdrž včetně rychlého nabíjení. Skvělou variantou je také Xiaomi Redmi Note 9, jehož nákup doporučuji doslova na každém kroku. Jako cenově podobná varianta mi nejlépe vychází Xiaomi POCO M3.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělý

Realme 7i patří mezi pěkně zpracované chytré telefony, který si své zákazníky určitě najde. Ohromí svojí výdrží, velkým displejem, slušným výkonem a hezkými fotkami. Potěší přítomností praktického USB-C konektoru a sluchátkového jacku.

Design a zpracování
8.5
Displej
7.5
Hardware a výkon
8.5
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
9
Rozměry a hmotnost:64,5 × 75,9 × 9,8 mm, 208 g
Displej a rozlišení:6,5", 1600 × 720 px
Procesor a RAM:MediaTek Helio G85, 4 GB
Baterie:6 000 mAh
Fotoaparáty:48 + 8 + 2 Mpx, 8 Mpx selfie
Operační systém:Android 10
Klady
  • Nízká cena
  • Hezké zpracování
  • Skvělá výdrž baterie
  • Zvládne PUBG, Call of Duty a další hry
  • Pěkné fotky
  • USB-C, 3,5mm jack, Dual SIM
Zápory
  • Bez notifikační diody
  • Chybí NFC
  • Vyšší hmotnost
  • FHD videu chybí stabilizace

Nejlepší mobily

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář