Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Robotické sekačky

Recenze robotické sekačky Robomow RC 308 U

27. 7. 2018 aktualizováno

Robotické sekačky zažívají neuvěřitelný zahradní boom. Také my jsme neodolali a na zkoušku jsme si vybrali oblíbený automatický sekací model Robomow RC 308 U, jehož služby si můžete pořídit za 32 000 Kč. Není to sice málo, ovšem následující řádky dokládají, že se podobný nákup všem lenochům prostě vyplatí.

Obsah balení

Uvnitř velké krabice najdete robotickou sekačku Robomow RC 308 U, dobíjecí základnu, 200 metrů obvodového drátu, několik balení plastových kolíků pro zajištění drátu, napájecí zdroj pro nabíjení sekačky, náhradní konektory obvodového drátu, kovové kolíky pro pevné uchycení základny, ruční nástroj na bezpečné vyjímání nožů, nastavovač výšky sečení, pásku k měření vzdálenosti obvodu od okraje trávníku a uživatelskou příručku v českém jazyce.

Příručku považujeme za naprosto precizně vytvořený návod, který nového uživatele velice přesně vyspraví o instalaci a funkcích zakoupené robotické sekačky. Zatímco jsme při testování některých elektronických přístrojů mnohdy nuceni navštívit internet, v tomto případě jsme si vystačili pouze s návodem.

Mimo srozumitelného textu chválíme i obrázky, které jsou přehledné a snáze pochopitelné. Pokud tedy s robotickou sekačkou začínáte a nemáte s ní žádné zkušenosti, nemějte obavy – vše si nastudujete v manuálu. Ten si před jakoukoliv činností doporučujeme nejprve celý pročíst a teprve poté začít něco dělat.

Plánování a instalace

Před prvním spuštěním sekačky je nejprve nutné dobře si promyslet kudy povede obvodový drát. Většina uživatelů vlastní jednu velkou zatravněnou plochu, kterou potřebuje posekat. Pakliže vlastníte velkou zahradu a 200 metrů obvodového drátu vám nevystačí, máte možnost další drát dokoupit.

Tahle sekačka ovšem zvládne pracovat také na zcela oddělených a nepřístupných zónách. O tom se ale více dočtete v návodu, neboť naše recenze vychází pouze z vlastních zkušeností. Jen připomínáme, že taková možnost tady je a dle výrobce a zákazníků funguje.

V prvé řadě si zvolte vhodné místo pro základu, kam se bude sekačka automaticky vracet dobíjet. U základny postrádáme nějaké krytí proti dešti a povětrnostním vlivům. Výběr místa je tak o to důležitější, neboť silný déšť a permanentní sluneční svit přístroji určitě nic dobrého nepřidají. Domeček pro robotickou sekačku lze pořídit samostatně. Cena se však pohybuje kolem 4 600 Kč, což je „za kus plastu“ značný výdaj navíc.

Po zvolení ideálního místa pro usazení základny je na řadě instalace obvodového drátu, tedy přesně a neměně vytyčit plochu, na níž bude robot pracovat. Drát je velmi houževnatý a jeho instalace je skutečně snadná. Nutné je akorát správně dodržovat odstup od zdí, keřů a záhonů, čehož dosáhnete pomocí přibalené pásky.

Drát se k zemi přidělává pomocí dodávaných kolíků, které kladívkem zatlučete do země společně s drátem (ten by měl zůstat pod linií trávy). A například kolem ostrůvků drát jednoduše obtočíte tak, aby vytvářel pokud možno rovnoměrný útvar.

Níže se podívejte, jak probíhá první kontrola obvodového drátu:

Pro efektivní sečení by neměla doporučená plocha trávníku přesáhnout 800 m2 – Robomow RC 308 U nicméně dokáže efektivně posekat i plochu téměř dvojnásobnou. V takovém případě je ale žádoucí perfektně rovný trávník s minimem překážek, svahů a jiným terénním nepohodlím.

Nastavení sekačky

Před prvním spuštěním je žádoucí si nastavit výšku střihu (15-60 mm). Sekačku jednoduše otočíte vzhůru nohama a pomocí ručního nastavovače si parametr upravíte podle svého přání. Není to žádná věda, prostě otáčíte doleva nebo doprava, během čehož můžete výšku sečení sledovat na boční straně stroje.

Po nastavení časového pásma, data a času vyberete přibližnou velikost sekací zóny (plochu trávníku). Po prvním spuštění se sekačka projede po nainstalovaném drátě, který tímto způsobem také zkontroluje (viz. video výše).

Sekačka má na své vrchní straně ovládací panel s displejem a tlačítkem STOP. Displej budete v prvopočátku dosti využívat, neboť vám například ukáže, z jakého důvodu sekačka přestala jet.

Nám se několikrát stalo, že se obvodový drát odpojil, o čemž nás panel ihned vyspravil. To však nebyla chyba přístroje, ale jedině naše (špatná instalace). Je každopádně skvělé, že nemusíte nikde dohledávat důvod závady, ale vše vyčtete z digitálního ukazatele a papírového manuálu.

Na displeji si dále nastavíte třeba čas sečení nebo frekvenci sečení (nízká, střední, vysoká), dny a hodiny bez sečení a další funkce. Dle našeho mínění si každý uživatel nastaví sečení přesně tak, jak potřebuje. Sekačka svojí funkčností rozhodně nikoho nelimituje – ba naopak, umí toho hodně.

Na zadní straně má sekací robot umístěno držadlo pro ruční přenášení. Zadní kola jsou dostatečně velká natolik, aby překonala drobné překážky. Vedoucí kolo je sice o poznání menší, ale jízdu na trávě zvládá přesto slušně. Je nicméně žádoucí, abyste z trávníku odstranili předměty jako jsou spadlé haluze stromů nebo jablka.

Většinu měkkých předmětů nůž rozemele, ale několikrát se nám stalo, že již nahodile spadlé jablko menších rozměrů sekačku zcela znehybnilo. Stroj na jablko prostě najel a nebyl schopen se z jeho sevření vymanit. Po nastavení se pak můžete pustit do sečení, ovšem s tou výjimkou, že skutečně nemusíte hnout ani prstem.

Kvalita sečení a zkušenosti

Robotická sekačka Robomow RC 308 U seká výborně. Nechali jsme ji samostatně pracovat a skutečně posekala všechna místa, která jsme požadovali. Velkou zásluhu na takovém výsledku nepochybně má šířka záběru 28 centimetrů.

Co se nám také líbí je „inteligence“ sekačky. Pokud narazí třeba do stromu, automaticky vypne sečení, couvne, znovu zapne sečení a pokračuje jiným směrem dál. Za sekačkou také nikdy nezůstávaly žádné chuchvalce trávy, což svědčí o dobré kvalitě a ostrosti nožů.

Také spolupráce s obvodovým drátem je výborná. Pakliže robot najel do úzkého pruhu, nikdy se nijak zdlouhavě nemotal, nýbrž si brzy našel cestu zpět. Ovšem s tím rozdílem, že za sebou nechal posekanou plochu.

Doba sečení tak nějak vždy odpovídala údajům výrobce, tedy 60-70 minut, stejně tak nabíjení trvalo zhruba 70-90 minut. Je ovšem zásadní, jak často bude sekačka narážet a točit se, jak je hustý trávník a podobně. Po vybití se robot vždy sám vrátil do nabíjecí základny, přičemž po nabití se zase automaticky vrátil do práce (záleží, jak vše nastavíte)

Za nesmírně důležité považujeme zmínit (ne)hlučnost. Model RC 308 U seká překvapivě tiše a nehlučně (64 dB). Skutečně jsme se až divili, jak je něco takového vůbec možné: dobře seká a ještě ani netropí hluk. To je vynikající vlastnost, která by mohla upoutat pozornost nejednoho uživatele. V praxi to znamená, že můžete na zahradě pracovat, odpočívat nebo si hrát s dětmi a nejste žádným strojem rušeni.

Robomow RC 308 U

Sekačka je na první pohled hezká a z hlediska estetického není co vytknout. Také velikostně 64 × 46 × 21 cm není nijak prostorově výraznější. Na druhou stranu je ale pravda, že hmotnost 11,4 kilogramů je skutečně znát.

Například starší lidé mohou mít s přenášením sekačky problém, neboť se v jedné ruce hodně pronese. I přesto se sekačka díky hladkému povrchu dostane pod keře a stromky, kde zatravněnou plochu ideálně zastřihne.

Užitečné funkce navíc

Kromě manuálního režimu sečení můžete na sekačce nastavit dětský zámek proti náhodnému stisknutí provozních tlačítek, není problém zapnout zabezpečení proti krádeži, jež spustí alarm v případě neúmyslného přesunutí sekačky z jejího vyhrazeného prostoru, nebo nastavit parametry senzoru deště.

Samotnou kapitolou je pak ovládání sekačky pomocí chytrého telefonu přes aplikaci Robomow App, která je zdarma ke stažení na Google Play. Po vybrání země a českého jazyka naskenujete specifický kód a můžete se pustit do práce. Aplikace je jednoduše stylizovaná a přehledná, tudíž je orientace mezi řádky jednoduchá. Veškeré funkce máte jako na dlani, přičemž nabídka zahrnuje nastavení času sečení, přidávání zón, sekání okrajů či ladění dešťového senzoru.

Ve svém telefonu máte také přehled nad stavem baterie a jaký cyklus sečení (nebo nabíjení) právě probíhá. Sekačku lze tímto způsobem také ovládat. Smartphonový pojezd je velice jednoduchý a není potřeba žádné zručnosti.

Takový druh sečení využijete například při přepravě (z jedné zóny do druhé) nebo při posečení nějakého zanedbaného místa. A ruku na srdce: hračičky jsme i v dospělosti, takže je taková projížďka i zábavná. Dosah je však logicky limitován technologií Bluetooth a množstvím statických překážek mezi sekačkou a telefonem.

Základní informace  
Doporučená plocha trávníku 800 m2 (max. 1500 m2)
Šířka sečení 28 cm
Výška sečení 15-60 cm
Motor 1× 200 W
Svahová dostupnost 36 % (20 stupňů)
Typ trávy pro všechny druhy
Hmotnost 11,4 kg
Kapacita baterie 3,0 Ah
Průměrná pracovní doba 60-70 min.
Doba nabíjení 70-90 min.
Spotřeba energie 14 kWh/měsíc
Dálkové ovládání v aplikaci ano

Alternativy k Robomow RC 308 U

Jako levnější variantu pro menší plochy doporučíme robotický model Bosch Indego 350 Connect, který se dá koupit za nějakých 18 tisíc. Tenhle pomocník váží pouhých 7,5 kilogramů a obslouží plochu o velikosti 350 m2. Na jedno nabití dokáže sekat až 30 minut a díky slušným funkcím plánování je to šikovná automatická sekačka pro nenáročné.

Dražší a vysoce účinnou sekací alternativu představuje Husqvarna Automower 310, která splní očekávání těch nejnáročnějších zahradníků. Hodí se až na plochu 1 000 m2, kde patřičně využije šířku záběru 22 centimetrů. I přes vysoký výkon a účinnost nezůstala pozadu výdrž, která se na jedno nabití pohybuje kolem 70 minut.

Jako skvělý rádce pak poslouží článek Nejlepší robotické zahradní sekačky, kde najdete samé kvalitní kusy včetně tipů a rad, jak si takovou robotickou sekačku správně vybrat.

Závěrečné hodnocení

Perfektní

Testovat robotickou sekačku Robomow RC 308 U byla velká zábava. Tahle mašinka totiž vypadá hezky na pohled, dobře seče, něco umí a lze ji ovládat pomocí smartphonu. Instalace je díky perfektní příručce v českém jazyce nesmírně jednoduchá, a tak můžeme tohoto zahradního pomocníka doporučit i úplným začátečníkům. Drobnou vadou na kráse je asi cena, ovšem každá kvalita zkrátka něco stojí.

Klady
  • Pěkné a kompaktní zpracování
  • Snadná instalace
  • Slušná kvalita sečení a mulčování
  • Dobrá výdrž
  • Téměř nehlučné sečení
  • Užitečné a srozumitelné funkce
  • Možnost ovládat smartphonem
  • Precizní návod v českém jazyce

Zápory
  • Háklivá na spadené předměty
  • Drahý domeček pro základnu

Nejprodávanější sekačky na Heurece

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář