Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Robotické vysavače

Recenze robotického vysavače Mi Robot Vacuum

30. 10. 2018 aktualizováno

Robotické vysavače se pomalu stávají nedílnou součástí našich moderních domácností. Jsou takřka bezobslužní, výkonní a pracovití. Jednoho takového jsme měli možnost po celý měsíc vyzkoušet. Jmenuje se Mi Robot Vacuum a pořídíte ho od 8 000 Kč (10/2018). Pojďte se společně s námi podívat, jak taková hračka vypadá, jak funguje a zdali vůbec za takovou útratu stojí.

Obsah balení

Po zakoupení k vám doputuje větší krabice, ve které najdete kromě samotného robota také několik papírových návodů, dokovací stanici a plastový hřebínek k očištění (v našem balení chyběl).

Mi Robot Vacuum - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Pro využívání robotického vysavače Mi Robot Vacuum je nutná dokovací/dobíjecí stanice, na kterou se vysavač jezdí dobíjet. Samotné zpracování této nabíječky je moc pěkné, přičemž výrobce doporučuje, aby měla kolem sebe minimálně 0,5 metrů volného prostoru (mimo zadní části). Ovšem jak naše praxe ukázala, i když stanici umístíte do mnohem užšího prostoru, vysavač nijak nezlobí a do stanice najede zcela normálně.

Její napájecí plocha je kovová a odpružená, tudíž se vysavač nemusí přibližovat úplně přesně. Navíc je spodní strana nabíječky opatřena pogumováním, takže nijak necestuje a sedí přesně na svém místě i po opakovaném nabíjení. Chválíme také velký detail v podobě místa pro uschování elektrického kabelu. Nikde nic nečouhá a s trochou nadsázky můžeme i nabíječku považovat za pěkný prvek uklízené místnosti.

Zevní podoba vysavače vypadá také velmi dobře. Bílé provedení stroji sluší a působí elegantním a zároveň nenápadným dojmem. Robot jsme testovali v pracovně, obývacím a dětském pokoji, přičemž ani na jednom místě nepůsobil nijak rušivě. Takže i když si potrpíte na „vyladěnou“ domácnost a nad koupí každé drobnosti dostatečně dlouho přemýšlíte, tenhle pomocník vaše nároky hravě uspokojí.

Nyní k samotnému přístroji. Na svrchní straně se nabízí dvojice mechanických tlačítek, která je podsvícená příjemným bílým světlem. Jedno tlačítko slouží k zapínání a druhé pro navrácení do nabíječky nebo ke startu a lokalizaci místnosti. Svrchní stranu lze jednoduše odklopit, čímž spatříte diodu signalizující připojení k Wi-Fi a tlačítko pro restart.

Horní stranu zdobí také věžička opatřená laserem, o kterém si povíme až za chvíli. Nedílnou součásti vysavače je plastová přihrádka pro shromažďování prachu a nečistot. Tu lze snadno vyjmout a případně ji vyprázdnit a vyčistit. Není potřeba žádné zkušenosti nebo návodu – tenhle proces zvládne úplně každý.

Boční strana robota je osazena pružnými nárazníky, které tlumí náraz do okolních objektů při vysávání. Takové řešení se ukázalo jako naprosto dokonalé, neboť nevzniká hluk a stroj se alespoň mechanicky neopotřebovává. Na obvodovém okruží dohledáte také ultrasonický senzor, průduchy a reproduktor včetně kovového prvku pro nabíjení.

Mi Robot Vacuum

Po otočení robotického vysavače spatříte dvojici pružících pogumovaných kol. Díky vhodnému materiálu nedochází k poškozování podlahy, a hlavně se stroj dokáže dostat na požadovaná místa (překoná menší překážky). Hlavní rotační kartáč je umístěn zhruba uprostřed, přičemž kousek opodál je pak ještě stranový kartáč.

Kolem obvodu byly umístěny senzory a v popředí vysavače otočné kolečko. Jeho přítomnost vysavači zajišťuje, aby mohl zatáčet a otáčet se na místě. Mi Robot Vacuum váží kolem 3,8 kilogramů, které se vešly do rozměrů 345 × 345 × 96 mm. A jak se sami brzy dozvíte, tyto míry nejsou pro efektivní vysávání nijak limitující…

Hardwarová výbava a výdrž – 8,5/10

Testovaný robotický vysavač ke své práci využívá japonský motor NIDEC se slušným výkonem 55 Wattů. Motor je schopen vyvinout sací tlak až 1 800 Pa, přičemž nechybí HEPA filtr a 12 senzorů pro dobrou orientaci. Perfektní výkon se však naplno projevil na hlučnosti.

Pokud necháte robota vysávat na maximální možný výkon, sledování televize při úklidu je zhola nemožné. V rámci aplikace, o níž si povídáme v následující kapitole, ale máte možnost hluk utišit snížením výkonu. Můžeme tedy konstatovat, že je asi nejideálnější nechat robota pracovat v době vaší nepřítomnosti.

Tenhle výrobek od Xiaomi je skutečně vysoce inteligentní. Laserový senzor dokáže skenovat okolí celých 360 stupňů rychlostí 1800krát za jedinou sekundu. O rychlost se stará trojice procesorů, která sleduje pohyb vysavače v reálném čase a současně vypočítává co možná nejefektivnější způsob vysávání.

Mi Robot Vacuum - dokovací stanice

Mimo avizovaného ultrasonického radarového senzoru má uklízecí hračka ve své nabídce detektor schodů (funguje skvěle), detektor zdidetektor plné nádobky na smetí, detektor kolize, elektronický kompas, gyroskop, akcelerometr, měřič vzdálenosti, měřič rychlosti ventilátoru a detektor zdvihnutí (pokud někdo zvedne vysavač z podlahy, robot automaticky svoji činnost zastaví). Práci vysavače můžete dokonce předem naplánovat, takže po příchodu z práce máte doma dokonale vyluxováno. Docela slušná porce vědomostí, co říkáte?

Baterie nabízí kapacitu 5 200 mAh, přičemž podle výrobce vydrží vysavač pohánět až 2,5 hodiny. Praxe ale ukázala spíše rozporuplné výsledky. Někdy stroj běžel hodinu a půl, jindy zase 40 minut. Logicky totiž záleží na tom, v jakém prostředí se robot pohybuje a na jaký výkon pracuje (tiše, vyváženě, turbo, maximální rychlost). Méně překážek a menší výkon znamená vyšší výdrž a naopak. Výdrž tedy nepatří mezi silnou stránku této mašinky, byť pro běžný úklid zcela dostačuje.

Návštěvu dokovací stanice si stroj plánuje zcela sám. Jakmile se blíží vybití, vysavač se sám zajede dobít a poté pokračuje v úklidové činnosti bez vaší výpomoci. Nabíjení trvá zhruba 2-3 hodiny.

Dle výrobce dokáže vysavač uklidit až 250 m2 na jedno nabití. Taková hodnota se však velmi těžko objektivně ověřuje. Pokud bychom ale přihlédli k našim nabytým zkušenostem, daná plocha by musela být téměř bez překážek a s minimem problematických míst (například velký obývací pokoj).

Manipulace a ovládání – 10/10

S robotickým vysavačem se manipuluje velmi snadno. Díky relativně nízké hmotnosti jej bez potíží přenesou i starší lidé nebo děti. Podobně skvěle je na tom také ovládání, které nabízí celkem dvě varianty. Ta jednodušší probíhá skrze dvojici tlačítek přímo na vysavači. Stroj prostě zapnete zmáčknutím tlačítka a on již začne pracovat úplně sám a vy se o nic nemusíte starat.

Mi Robot Vacuum

Druhou variantu představuje ovládání skrze aplikaci Mi Home, která je zdarma ke stažení pro operační systém Android a iOS. V rámci přehledné aplikace máte nad vysavače absolutní kontrolu. K vidění je aktuální činnost, stav baterie, čas uklízení a rozloha uklizené plochy. Na displeji můžete jasně vidět, jakým způsobem vysavač vlastně pracuje a jakou trasu vysávání zvolil.

Člověk až žasne, co současná technika vlastně dokáže. Vysavač můžete dokonce poslat na přesné místo, které si prstem vyberete na nasnímané místnosti. Dokonce lze vybrat přesný úsek vysávání a počet vysátí. Robot také není problém ovládat přímo přes telefon. Tohle je prostě pecka. Takže ano, také uklízení domácnosti můžete být zábavné. Během práce na nás dokonce robot mluvil (lze vypnout), což působí skutečně famózně a futuristicky.

Kvalita vysávání a údržba – 9/10

Podstatným parametrem uklízecího stroje Mi Robot Vacuum je samozřejmě kvalita úklidu. Vysavač si poradí s jemnými drobky (cukr, káva), zbytky jídla, vlasy a zvířecími chlupy. Přítomné senzory se prokázaly v plné síle a nutno říci, že žádné místečko nikdy nezůstalo bez úklidu. Hlavní kartáč dobře čistí jak plovoucí podlahu, tak běžné koberce, z nichž vysoký sací výkon vytáhne i zapadlé drobečky a jiné nečistoty. Vysoký a huňatý koberec ale vysavač nezvládne. Boční rotační štětinky se zase postarají o vymetení okrajů a míst u zdiva.

Nádobka na prach má objem 0,42 litrů. Taková hodnota není sama o sobě žádný zázrak, její vyprázdnění je však snadné a rychlé, takže vlastně ani nejde o nijak zásadní nedostatek. V případě zaplnění nádoby jste o dané skutečnosti vysavačem informováni. Náš vypůjčený robot měl již zjevně něco najeto, o čemž svědčí vzhled štětinek a samotné nádoby. Při vysávání jsme také ve vzduchu cítili onen typický „prachový zápach“, který moc příjemný vskutku nebyl. Vysavač je tedy třeba pravidelně udržovat v čistotě. Údržba hlavního kartáče je rovněž velmi snadná.

Během vysávání se naplno projevily inteligentní vlastnosti přístroje. Jeho technologie nejprve naskenují okolí dané místnosti a teprve potom začnou vysávací práce. Každou místnost si robot vždy rozdělí na několik částí, které následně postupně vysaje. Nejprve jednu a pak teprve druhou. Vysávání přitom neprobíhá nahodile, nýbrž v přesných liniích. Žádné místečko tak nezůstane bez úklidu.

Mi Robot se dostane téměř všude. Bez problémů objede židle, jídelní stůl, podjede pod televizním stolkem a ani menší květináče nepřeklopí. Jeho výška činí 10 centimetrů, tudíž si můžete lehce ověřit, zdali vaši domácnost vyluxuje i na hůře dostupných místech. Pozor si však musíte dávat na kabeláž od elektronických přístrojů, do které se má vysavač tendenci zamotávat. Ostatně sám výrobce na tuto skutečnost upozorňuje.

Problém mohou rovněž znamenat nápoje a lehčí předměty položené na podlaze, do nichž robot narazí a je schopen je převrhnout. Také zrcadlo umístěné těsně nad podlahou vysavač nepřekoná (zrcadlo mate senzory). Obecně je však robot velmi citlivý a nepůsobí jako nějaký neohrabanec. Z poškození zdiva či nábytku mít tedy obavy nemusíte.

Testovaný vysavač si rovněž neporadil s prahem u dveří (výška lehce nad 2 cm). Ačkoliv může taková vlastnost v někom vzbudit pohoršení, náš názor je zcela opačný. Pokud totiž zapomenete zavřít dveře, robot vám nikam neujede a bude pracovat přesně tam, kde jste si původně přáli.

Na druhou stranu je pravda, že kvůli prahům není robot schopen vyluxovat celý dům (s prahy) bez lidské asistence – je nutné zařízení ručně přenášet. Dle výrobce ovšem práh do 2 centimetrů robot sám překoná. (I přesto mnohá konkurence zdolá i překážku 3 centimetry vysokou.) Mi Robot Vacuum rovněž dokáže pracovat i v naprosté tmě, neboť je vybaven infračerveným laserem.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na domácí Heurece se potkalo celkem 63 uživatelských recenzí, které se shodly na výsledném hodnocení 97 %. Ve valné většině si zákazníci pochvalují skvělý výkon, hezký úklid a chytrost přístroje.

Pozitivní ohlasy vysavač sklidil také na zahraničním serveru Productreview.com.au, přičemž můžeme doporučit povedenou recenzi stránky Moderncastle.com, kde tamní pisálci vysávací schopnosti robota vyzkoušeli na velké spoustě povrchů.

Alternativy k Mi Robot Vacuum

Jako levnější variantu můžeme doporučit neméně kvalitní robotický vysavač TESLA RoboStar T30, který koupíte pod hranici 5 000 korun. I tenhle drobek je vybaven mnoha užitečnými senzory, bezsáčkovým provedením a sacím výkonem 20 Wattů.

Náročnější zákazníky pak přesměrujeme k dražšímu vysavači iRobot Roomba 866, který dokáže perfektně uklidnit jakoukoliv domácnost. Především je kromě chytrosti vybaven velkokapacitním sběrným košem o objemu 0,6 litrů, HEPA filtrem, akustickou a optickou detekcí nečistot včetně vysoké výdrže pohybující se kolem 3 hodin.

Závěrečné hodnocení

9.1

Perfektní

Robotický vysavač Mi Robot Vacuum se předvedl jako vynikající domácí pomocník s pořádným kusem inteligence a čistících schopností. Působivá je také jednoduchá obsluha a spousta pokročilých funkcí.

Design a zpracování
9
Hardwarová výbava a výdrž
8.5
Manipulace a ovládání
10
Kvalita vysávání a údržba
9
Klady
  • Elegantní design
  • Bytelné zpracování
  • Snadné používání
  • Spousta funkcí skrze aplikaci Mi Home
  • Slušná kvalita vysávání
  • Plně autonomní uklízeč
Zápory
  • Maximální výkon = vysoká hlučnost
  • Průměrná výdrž
  • Menší objem prachové nádobky
  • Nepřejede práh u dveří (nad 2 cm)

Za zapůjčení vysavače Mi Robot Vacuum děkujeme společnosti Xiaomi-Czech.cz

 

Nejprodávanější vysavače dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Svobodovi (9. 11. 2018 16:11)

Tenhle vysavač máme a jsme s ním moc spokojení. Xiaomi je prostě Xiaomi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář