Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Samsung Galaxy A5 2017

20. 2. 2017 aktualizováno

Rok 2017 nám přinese spoustu zajímavých mobilních novinek. Mezi ty očekávanější bezesporu patří letošní model již třetí generace Samsungu Galaxy A5, který právě přistál na našich redakčních stolech. Recenzovaný model je určen zejména náročnějším zákazníkům, kteří jsou zvyklí na standardní kvalitu bez nutnosti dvacetitisícové investice v podobě vlajkových lodí jihokorejského výrobce. Pořídit si jej můžete v černém, modrém, zlatém nebo růžovém odstínu za částku pohybující se kolem 11 000 korun (02/2017).

Nový model se může pyšnit krásným zpracováním, kvalitním displejem, výborným fotoaparátem a dokonce garantovanou odolností proti vodě a prachu. Obstojí nový Samsung v nikdy nekončícím konkurenčním boji?

Obsah balení

Papírové balení mimo recenzovaného telefonu obsahuje průvodce rychlým spuštěním v češtině, rychlonabíječku s odnímatelným USB kabelem, pecková sluchátka značky Samsung a kovový špendlík na vytahování postranního šuplíku. Standardní balení, které neurazí.

Design a zpracování – 9/10

Samsung se ve zpracování nového modelu Galaxy A5 zjevně inspiroval vyšším modelem Galaxy S7, jehož duch je v tomto případě všudypřítomný. Hned při prvním uchopení mne telefon nadchnul příjemným designem, který se skvěle drží a pohodlně ovládá. Čelní stranu smartphonu zdobí 5,2“ displej, který je – stejně jako zadní strana – zapuštěn do pevného skla Gorilla Glass 4. Konstrukce je nakonec po celém obvodu zpevněna kovovým rámem, jenž při každém uchopení telefonu o sobě dává vědět příjemným zastuděním.

Díky certifikaci IP68 je zařízení odolné vůči vodě a prachu. Mobil lze ponořit do hloubky až 1,5 metrů po dobu 30 minut, a není se třeba ani vyhýbat dešti nebo prašnému prostředí. Váha 169 gramů se rozkládá na 146,1 x 71,4 x 7,9 mm.

Kromě zmíněného displeje na čelní straně najdete hlučnější hlavní domovské tlačítko, které v sobě obsahuje i čtečku otisků prstů. Odemykání je tak vždy jednoduché a hlavně rychlé, čtečka ale čas od času zazlobí v případě zpocených nebo zaprášených rukou. Čtečku jsem ale i přesto pravidelně využíval, zejména když jsem měl telefon položený na stole, kdy jsem pro odemknutí nemusel telefon brát do ruky. Na pravé a levé straně od hlavního tlačítka jsou pak k mání „neviditelná“ osvětlená navigační tlačítka, jejichž potisk nekazí celkovou vizáž smartphonu.

Vrchní strana telefonu je tradičně zdobena sluchátkem a senzorem, včetně 16 Mpx přední kamery. Na horní hraně je umístěna přihrádka pro paměťovou kartu, jejíž šuplíček je – stejně jako šuplík od boční levé přihrádky pro SIM kartu – pogumován (pro voděodolnost). Na levé hraně mimo uvedeného najdete dvojici samostatných tlačítek pro regulaci zvuku, jejichž vhodné umístění se mi při manipulaci osvědčilo. Na protější straně pak leží tlačítko pro zapínání displeje, přičemž hned nad ním je umístěn jediný reproduktor. Dolní strana již tradičně nabízí zdířku pro nabíjení a spárování s počítačem včetně otvoru pro 3,5 mm jack.

Zadní strana je určena pro hlavní 16 Mpx kameru a přisvětlovací LED. Nechybí ani logo hrdého výrobce a detailní označení modelu včetně IMEI. Plného počtu bodů náš přístroj nedostane z důvodu absence notifikační diody, na kterou jsme si všichni během let tolik zvykli. Zpracování telefonu bych ale rozhodně řadil mezi špičkové a nadstandardní, vysoká kvalita je v tomto případě znát.

Že je telefon skutečně voděodolný si můžete ověřit v následujícím videu:

Displej – 9,5/10

Obrazovka se rozprostírá na 71,5 % telefonu, což sice není žádný zázrak, ale pro nás je stěžejní samotná velikost, která činí 5,2“. Konkrétně se jedná o Super AMOLED displej s rozlišením 1920 x 1080 pixelů, které nabízí jemnost 424 PPI. Displej má krásné syté barvy, na které je radost pohledět. Příjemné je i čtení nebo sledování videí, kterému ani dobré pozorovací úhly nebrání. Problém není ani při venkovních podmínkách, kde se již jaro hlásí o slovo. Sluneční paprsky nepředstavují pro čitelnost žádný problém, jelikož si není problém obrazovku dostatečně rozjasnit. Samozřejmostí je i funkce automatického jasu, kterou jsem hned při první příležitosti zapnul a o nic jsem se dál nestaral. Pro čtenáře se hodí i filtr modrého světla, který očím jistě uleví. Ani s reakcemi neměl displej problém, moje gesta zvládal vždy na jedničku s hvězdičkou.

Jak jsem již výše uvedl, telefonu chybí notifikační dioda. Tu Samsung nahradil funkcí Always On, která na obrazovce vždy zobrazuje aktuální datum, čas, stav baterie a události. Svými vlastnostmi notifikační diodu částečně nahrazuje. Ačkoli jednotlivé položky zobrazuje displej zvlášť, během noci musíte počítat s cca 15 procentním úbytkem baterie, což není nezanedbatelné. Nutno podotknout, že jsem si na Always On neskutečně rychle zvykl. Určitě všichni znáte situaci, kdy se během noci probudíte a nemáte absolutně ponětí kolik je hodin. Vaši zvídavost tak musíte přemáhavě ukojit zdlouhavým zapnutím displeje na vašem telefonu, jehož oslňující zář není nikterak příjemná. V případě Samsungu Galaxy A5 jsem ale něco podobného nikdy nezažil, protože funkce Always On vždy stála při mém boku.

Výkon a hardware – 8/10

Srdcem smartphonu je osmijádrový procesor Exynos 7880 octa-core, jehož maximální takt dosahuje hranice 1,9 GHz. Pomocnou silou je pak grafický čipset Mali-T830MP3, který spolupracuje s 3 GB operační pamětí. Hardware se při běžném provozu projevil jako dostačující. Klasické ani náročnější hry překvapivě nepředstavují pro náš model žádný problém, tudíž si mimo klasických, méně náročných hopsaček, budete moci užívat zápolení v otevřených virtuálních světech typu Ire, The World 3 či Juggernaut Wars. Ovšem třeba v případě The Ark of Craft je rapidní pokles snímků skutečně znát. Přes velmi slušný herní výkon mne tak nízké výsledné bodování v AnTuTu Benchmarku překvapilo; 36 079 bodů není příliš.

Interní úložný prostor 32 GB v praxi představuje kolem 22 GB uživatelského místa, které ovšem lze pomocí microSD karty rozšířit až na 256 GB. Co se týče reproduktoru, záporně bych hodnotil jeho umístění, které mi vadilo při hraní her, mínus bych také udělil za horší plechovou kvalitu. Při běžném užívání a poslechu ale umístění reproduktoru nijak nevadí.

Výdrž a baterie – 8/10

Samsung Galaxy A5 hlásí standard v podobě baterie o kapacitě 3 000 mAh. Jako vždy jsem udělal při recenzování test, kdy jsem se před prvním používáním na hodnotu baterie nedíval a až po jejím vybití jsem její skutečnou hodnotu nejprve tipoval. Nutno říci, že jsem určitě očekával větší kapacitu než je ta skutečná. Baterie mi vystačila na dva a půl dne pravidelného používání, během nichž jsem si pohrával s nastavením, fotoaparátem, četl nejdůležitější denní zprávy a při kancelářské práci poslouchal mírně hlasitou hudbu. I zde tedy platí, že číslovka oproti skutečnosti mnohdy neznamená vůbec nic. V potaz také berme různá úsporná opatření, s jejich pomocí lze dosáhnout zase o něco lepších hodnot.

Vychválit musím i rychlé nabíjení, které baterie – díky funkci bleskového nabití – zvládá z nuly na plný stav zhruba za hodinu a tři čtvrtě. Někdy se ale baterie nabila za hodinu a půl. Videa není problém na jedno nabití sledovat déle jak 9 hodin, přičemž dokonce i hraní her je na tom obdobně – válčit můžete v průměru kolem 7 hodin. Jen škoda, že nelze nabíjet bezdrátově. AnTuTu Benchmark baterie hlásí hodnotu 11 150 bodů.

Fotoaparát a videa – 8/10

Hlavní 16 Mpx kamera šlape jako hodinky. Reakce fotoaparátu jsou rychlé a přesné, přičemž i výsledné fotografie jsou skvělé. Kamera dokáže hezky zachytit okolní prostředí při dobrém světle, byť v případě horší viditelnosti trošku pokulhává. Asi největším nedostatkem je zachycení tmavé barvy na pozadí objektů a krajiny, které na fotografiích nepůsobí příliš líbivě. Snímky budete moci pořizovat v maximálním rozlišení 4608 x 3456 pixelů.

Na originální fotografie v plné velikosti se můžete podívat tady.

Stejné parametry a hodnoty má i přední selfie kamera, která je pro zachycení radostných chvil oproti jiným zařízením nadstandardní. Příjemně i překvapila spolupráce kamery a přisvětlovací LED, díky níž jsou na fotografiích k vidění i malé detaily v podobě prachu a drobných nečistot. Výborné je i uživatelské prostředí fotoaparátu, ve kterém jediným tahem navolíte panoráma, HDR, nebo případně efekty typu javor, smetana, les a mnohé jiné. Pořízení záběry se rychle ukládají, tudíž si své umění můžete ihned prohlížet.

Ani kamera není k zahození. Natáčet budete moci ve FHD rozlišení 1920 x 1080 pixelů a pořízená videa se většinou netrhají. Slušná je nejen kvalita obrazu, ale i zvuková stopa. Chybí mi ale stabilizace obrazu, která by kvalitu nahrávek posunula o nějakou laťku víš.

Níže si můžete prohlédnout ukázková videa.

Systém a konektivita – 8,5/10

Celý systém běží na, dnes ji starší, verzi operačního systému Android 6.0 Marshmallow, který nabízí širokou škálu známých nastavení a možností. Nechybí vysouvací lišta s možností vlastních úprav, kde najdete úsporný režim, baterku, NFC a mimo jiné i zabezpečenou složku, u které bych se na chvíli zastavil. Většina z nás má ve svém zařízení data nebo fotografie, které bychom nechtěli nikde a nikomu ukazovat. Právě na tyto případy pamatuje zabezpečená složka, kterou si dle své libosti zašifrujete a nemusíte mít strach ze zneužití citlivých dat.

Po prvním spuštění se uvnitř systému nachází slušné množství předinstalovaného softwaru. Kromě Google klasik typu Chrom, Gmail a YouTube, kartu telefonu okupuje několik Microsoft aplikací jako je Word či Excel, které však nelze nijak odstranit. Osobně si ale myslím, že podobné programy nejsou k zahození. K dispozici je například i údržba zařízení, která se stará o baterii, úložiště, RAM a celkovou systémovou bezpečnost. Není tedy třeba stahovat tunu aplikací plných otravných reklam.

Mimo toho budete moci využívat plnou podporu LTE, 3G, GSM, Wi-Fi 802.11, Bluetooth 4.1, GPS a rádia. Duální SIM ovšem chybí. S konektivitou jsem neměl absolutně žádný problém, mohu tak tvrdit, že je spolehlivá a bezproblémová. Vychválit musím i spárování s počítačem, které je vždy rychlé a spolehlivé, bez nutnosti instalace dodatečného softwaru.

Alternativy k Samsungu Galaxy A5 2017

Slušnou alternativou je bezesporu starší Samsung Galaxy S6 Edge 32GB, který si můžete pořídit za částku kolem 11 000 korun (02/17). Nabízí zakřivený 5,1″ AMOLED displej v rozlišení 2560 x 1440 pixelů, Android ve verzi 5,1 Lollipop, osmijádrový procesor o frekvenci 2,1 GHz, 3 GB operační paměti a slušných 32 GB interní úložné paměti. Skvělá je i hlavní 16 Mpx kamera, s níž lze natáčet videa v rozlišení 4K. Horší je ale přední 5 Mpx kamera a slabší baterie o kapacitě 2600mAh.

V případě odolné alternativy lze doporučit model Sony Xperia Z5 Compact za částku kolem 12 000 korun (02/17), jejíž konstrukce si s přehledem poradí s vodou a prachem. Xperia je osazena 4,6″ displejem v rozlišení 1280 x 720 pixelů, na kterém si budete moci užívat operační systém Android 6.0 Marshmallow. Hodit se bude i osmijádrový procesor o frekvenci 2 GHz, 32 GB interního místa a hlavní 24 Mpx kamera. Počítat ovšem musíte se slabší 2700m Ah baterií a 2 GB RAM, které nemusí vždy stačit.

Závěrečné hodnocení

8.5

Skvělý

Samsung Galaxy A5 (2017) je chytré zařízení, které dokáže zaujmout hezkým a pevným zpracováním, výbornou odolností, kvalitou obrazovky a povedenými fotografiemi. Má však několik drobných nedostatků, mezi nimiž nejvíce zamrzí absence notifikační LED a poměrně vysoká cena. Pokud ale hledáte levnější alternativy vlajkových lodí společnosti Samsung, daný model se o tuto roli může směle ucházet.

Design a zpracování
9
Displej
9.5
Výkon a hardware
8
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Kvalitní a hezký design
  • Výborný displej
  • Dobrá výdrž baterie
  • Slušný fotoaparát
  • Odolnost vůči vodě a prachu
  • Funkce Always On
Zápory
  • Starší verze Androidu
  • Chybí notifikační LED
  • Bez podpory Dual-SIM
  • U natáčení chybí stabilizace obrazu
  • Vysoká cena

Nejprodávanější mobilní telefony podle Heureka.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 3.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář
Uživatel
Simona (komentář starší než rok)

Dobrý den, pročetla jsem doporučené články. Moc děkuji! Samsung J5 (můžu díky akci O2 pořídit za necelé 3.000Kč), toto zjištění mne dost ovlivnilo. Takže bych se ještě chtěla zeptat, zda nafotím při dobrých světelných podmínkách pěkné makro s tímto mobilem? Jinak se mi hodně líbila i recenze na Honor 8 (případně i Honor 6X), ale pokud bych měla cca stejnou kvalitu fotek z J5, vybrala bych si tento mobil. Je optická stabilizace obrazu podstatný parametr u focení nebo se projeví spíše až u natáčení videí? Moc děkuji za Vaši odpověď a recenze co zveřejňujete.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den Samsung J5 fotí moc hezky, tam mít problémy nebudete. Optická stabilizace má vliv jak na videa, tak na fotografie. Její přítomnost je určitě dobrá.

Odpovědět
Uživatel
Simona (komentář starší než rok)

Dobrý den, vybírám nový mobil a potřebuji kvalitní fotky (převážně makro) a videa (na web stránky), počítám s cenou cca 6000Kč. Jsem běžná uživatelka, hry nehraji. Jinou značku než Samsung jsem zatím neměla, ale nebráním se poznat něco nového. Hledala jsem parametry, které by měl mít kvalitní fotomobil a narazila jsem na optickou stabilizaci obrazu (nevím zda se její absence výrazně projeví na kvalitě fotek a videí) a nevím podle čeho kromě MPx, světelnosti objektivu a velikosti pixelu posuzovat fotomobily (jaká hodnota je ještě přijatelná?). Zvažuji Samsung Galxy A5 (2017) s ohledem na akci Cashback a design, Samsung Galaxy J7-f/1.7 (případně J5) (2017) (u Samsungů by mi nevadila ani starší verze 2016, pokud by měla něco výhodného oproti 2017) a podle recenzí jsem vybrala Honor 8, případně Honor 6X. Nevím pro který mobil se rozhodnout, případně pokud Vás pro mé potřeby napadá nějaký jiný, budu ráda za Váš názor. Předem děkuji.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, Vaše požadavky jsou hodně rozsáhlé, doporučuji si prostudovat níže uvedené články, kde byste si mohla něco vybrat: Nejlepší fotomobily – Listopad 2017 Nejlepší mobilní telefony do 6 000 Kč – Leden 2018

Odpovědět
Uživatel
Tomas (komentář starší než rok)

Dobry den. Chybi Mi u Vasich recenci docela jedna zasadni věc a to jestli je baterie vyměnitelná.. Tento telefon A5 se Mi zamlouva protoze potrebuju telefon do vlhkosti a prachu a mam rad i hry pri volnych chvilkach ale cena je pomerne vysoka... Tak se chci zeptat jestli je dobra volba tohle a nebo Xcover 4... Vlastnim xcover3 a nebýt toho ze baterie menim kazdych 5-7mesicu tak naprosto dobry telefon

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, ve Vašem případě bych raději volil Xcover 4, protože má mimo ochrany IP68 také certifikaci MIL-STD-810G – zařízení úspěšně odolá vyšším teplotám a zimě, vibracím a jiným extrémům.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář