Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Samsung Galaxy A50

28. 5. 2019 aktualizováno

Samsung Galaxy A50 patří svojí výbavou a cenou do oblíbené střední třídy chytrých telefonů. Kromě mnoha šikovných vlastností si od svých prémiových kolegů vypůjčil například čtečku otisků prstů v displeji. Nejen tím nás nový kousek zaujal.

Obsah balení

K testování jsme krabičku nedostali, každé základní balení nicméně obsahuje mimo A50 také 15W nabíječku, datový USB-C kabel, kovovou sponku, pecková sluchátka z plastu a papírové instrukce.

Design a zpracování – 8,5/10

Testovaný Samsung Galaxy A50 je na první i druhý pohled velký mobil. Jeho míry se roztahují do velikosti 158,5 × 74,7 × 7,7 milimetrů a hmotnost se zastavila na 166 gramech. I přesto se mi telefon moc dobře používal. Na plnohodnotné ovládání jednou rukou to sice není, většinu věcí ale vyřídíte.

  • Kromě naší modré si můžete koupit třeba bílou nebo černou barvu. 

Čelní straně vévodí 6,4palcový displej, který se roztahuje na téměř 85 %. Vývojáři do jeho horního středu umístili kapkovitý výřez. Není rušivý a naopak zastává hezký estetický prvek. Graficky totiž reaguje na různé úlohy, jako je zapnutí fotoaparátu nebo zapnutí displeje, což nevypadá vůbec špatně.

Spodní část displeje budete využívat nejen pro swajpování. Nový A50 má totiž zabudovanou čtečku otisků prstů přímo v dotykové obrazovce. A i když nejde o ultrazvukovou variantu, ta optická fungovala spolehlivě. Kromě jiného můžete k odemykání systému používat sken obličeje. Tato funkce působila spíše rozporuplně a ne vždy se na ni dalo spolehnout. Někdy se telefon tímto způsobem odemkl uprostřed noci bez potíží, jindy jsem byl nucen nahmatávat dotykovou čtečku.

Na zadní straně budete využívat trojici fotoaparátů a blesk. Modul je pár milimetrů vystouplý, tudíž se přístroj po položení na stůl mírně viklá. Slovo „mírně” je důležité, protože textovou zprávu normálně napíšete. Výrobce nám dále připravil specialitku v podobě 3D Glasstic, což je označení pro směs skla a plastu, ze které byla vyrobena bedra. Tento materiál má údajně něco vydržet. Je pravda, že jsem na přístroji nenašel ani jediný škrábanec. Zvýšenou odolnost ale Galaxy A50 nemá.

Náš tip

Samsung Galaxy A50 můžete zakoupit například v obchodě Mobil Pohotovost, kde v současnosti (05/2019) stojí 8 990 Kč a zdarma k nim dostanete sluchátka Niceboy Hive E2.

Pro pořádek ještě připišme zbylé vymoženosti přístroje. Na pravé straně nahmatáte ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapínání displeje. Protější levobok ve svém nitru skrývá šuplík pro 2 nanoSIM karty (LTE funguje na obou kartách zároveň) a jednu paměťovou kartu.

Dále potěší přítomnost USB-C konektoru, 3,5mm audio jacku a hlasitého reproduktoru s podporou Dolby Atmos. Bohužel není ve stereu.

Recenze Samsung Galaxy A50

Zpracování Samsungu Galaxy A50 na mne v konečném důsledku udělalo pěkný dojem. Nějaké mouchy sice má, i přesto si odnáším spíše pozitivní názor. Myslím, že se bude většině uživatelů také líbit.

Displej – 9/10

Rozměrná AMOLED obrazovka o 6,4″ svému pozorovateli nabízí Full HD+ rozlišení (2 340 × 1 080 px) a jemnost 403 ppi. Její svršek byl obdařen ochranou Gorilla Glass 3 a avizovaným výřezem. Pokud se vám znelíbí, lze jej softwarově zakrýt. Krom toho se hodí přítomnost funkce Always-on, která alespoň částečně nahrazuje chybějící notifikační diodu.

Recenze Samsung Galaxy A50

Displej je v obecném měřítku moc hezký. Barvy jsou plné a text ostrý. Spolehnutí je na automatickou regulaci jasu, filtr modrého světla (lze časově naplánovat), noční režim včetně rozšířeného nastavení barev. Změnit můžete navigační panel nebo telefon ovládat pomocí gest, což pracovní plochu zase o něco rozšíří.

Méně častý formát 19,5:9 se mi v praxi osvědčil. Obrazovka je protáhlá a zároveň je ideálně široká. Činnosti jako hraní her, sledování videí a čtení byly jedna radost. Také fotografování na šířku nebyl problém i s jednou rukou. Telefon se dobře držel a neměl jsem obavy z vyklouznutí a pádu.

Hardware a výkon – 8/10

Výkon jistí osmijádrový procesor Exynos 9610 a 4 GB RAM. Ačkoliv AnTuTu test hardwaru nevypotil nijak závratně vysoké číslo (142 914), nový Galaxy A50 zvládne všechny nové hry. Na maximální detaily a efekty to sice většinou není, přesto si v pohodě zahrajete cokoliv si budete jen přát.

Recenze Samsung Galaxy A50 - AnTuTu test hardwaru

Testovaná verze nabízí k ukládání souborů 128 GB, které se smrsknou na stále slušných 110 GB. Pokud by vám takový prostor snad nestačil, sáhněte po microSD kartě.

Co se týče výstupu reproduktoru, hraje hlasitě a poměrně kvalitně. Absence sterea mne ale mrzí, protože by zvuk určitě výrazně oživila.

Výdrž baterie – 8,5/10

Samsung Galaxy A50 potřebuje pro obživu velkého displeje velkou baterii. Tu dostal v podobě 4 000 mAh. A volba to byla dobrá. Telefon vydrží zhruba dva dny používání, při vyšším zatížení počítejte s jedním dnem a kouskem dalšího. Baterie se ani nemá tendenci pozvolna vybíjet při nepoužívání (v pohotovostním režimu), což je jedině dobře.

Nabíjení trvá kolem 90-100 minut. Za 40 minut se baterie zaplní energií na přibližně 50 %. Záda bohužel nedovolují bezdrátové nabíjení. Redaktoři GSMArena umístili akumulátor Galaxy A50 do první pětiny.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Fotografickou výbavu zahrnuje celkem čtvero objektivů. Na předku je k použití 25 Mpx se světelností f/2,0 a podporou HDR. Na zadní straně spolupracuje hlavní 25Mpx čočka (f/1,7), dále širokoúhlý sekundant s rozlišením 8 Mpx (f/2,2) a do třetice 5 Mpx (f/2,2) obstarávající hloubku. Jak je vidno – megapixely tady Samsung nešetřil.

Kvalita snímků je na hodně slušné úrovni. Nejlepším fotomobilům se ale samozřejmě rovnat nemůže. Nejvíce se mi líbily fotografie přírody, rostlin a zvířat. Prostě všude tam, kde jsou barvy a kus života. Objektivy si rovněž dobře poradí se saturací barev – viz. fotografie stromů a oblohy.

Působivé jsou i makro snímky, které věrně zachytí barvy a sebemenší detail. A selfie obrázky také chválím. Pokud budete chtít, pomocí režimu živé zaostření si rozmažete pozadí přesně tak, jak potřebujete. Úplně dokonalá ale nejsou videa. Natáčet lze maximální kvalitou Full HD při 30 snímcích za sekundu, což nejsou na dnešní poměry nijak valná čísla.

Záběry jsou sice plynulé, nicméně si nelze nepovšimnout pomalejšího přeostřování. To se neustále projevuje při přechodu z blízkého na vzdálený objekt. Objektivům trvá zhruba 3 sekundy, než přeostří – a to je doba předlouhá. Možná by stačil softwarový update, aby fotoaparáty zpracovávaly obraz rychleji.

Systém a konektivita – 9,5/10

Android 9 Pie s nadstavbou One UI spolupracují skvěle. Prostředí je intuitivní a rychlé. Nechybí výsuvná lišta a pohodlné vyhledávání funkcí a nastavení. Oblíbil jsem si spoustu pohybových gest, jako je probuzení zvednutím nebo poklepáním, snadné ztlumení nebo režim jednou rukou.

Konektivita zahrnuje LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth 5,0, GPS s A-GPS, GLONASS, GALILEO a BDS. Systém si rozumí také s NFC a FM rádiem. K jeho používání jsou ideální sluchátka v balení.

Uživatelské prostředí nezahrnuje žádné zbytečnosti, naopak jsou k mání užitečné aplikace od Googlu, kalendář, budík a Office Mobile. Služba Bixby je zde přítomna, ovšem (naštěstí) nikoliv v hardwarové podobě speciálního tlačítka.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Samsung Galaxy A50 patří na domácí Heurece mezi nejprodávanější mobilní telefony. Nyní se pyšní pěkným 88% uživatelským hodnocením.

Špatně si nevede ani v recenzích. Na stránce Techradar vychvalují například displej a uživatelské prostředí. Redaktorům z Androidcentral se zase líbí design a výdrž baterie.

Alternativy k Samsung Galaxy A50

Jasnou levnější variantu spatřuji v Xiaomi Redmi Note 7 4GB/64GB, který patří mezi bezkonkurenční mobily v poměru cena/výkon. Pokud si přejete poradit dražší náhradu, možná stojí za to sáhnout po Samsungu Galaxy S9 (recenze) nebo Xiaomi Mi 9 6GB/128GB.

Závěrečné hodnocení

8.6

Skvělý

Samsung Galaxy A50 zaujme hlavně kvalitním displejem, čtečkou v displeji a pěknými fotkami. Určitě potěší také slušná výdrž. Konkurence je ale hodně silná…

Design a zpracování
8.5
Displej
9
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
8.5
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
9.5
Rozměry a hmotnost:158,5 × 74,7 × 7,7 mm, 166 g
Displej a rozlišení:6,4", Full HD+
Procesor a RAM:Exynos 9610, 4 GB RAM
Baterie:4 000 mAh
Fotoaparáty:25 + 8 + 5 Mpx, selfie 25 Mpx
Operační systém:Android 9 Pie
Klady
  • Čtečka otisků v displeji
  • Velký Super AMOLED displej
  • 128GB interní uložiště
  • Solidní výdrž
  • Pěkné fotografie
  • Optimalizovaný systém
Zápory
  • Bez zvýšené odolnosti
  • Absence notifikační diody
  • Pouze Full HD video
  • Při natáčení čočky přeostřují
  • Rozporuplný sken obličeje

mobil pohotovost

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy A50 děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 3.4 (9 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Jarda (21. 6. 2019 10:06)

Mám doma A50 a nemá dobré fotky.. Video už vůbec, otisk někdy nefunguje, nebo je pomalý, fotka buď vyfotí a je pěkná, nebo má problém.. Když si fotku nebo video dáte na TV 140 cm.. Uvidíte mnoho nedostatku. Jelikož mám do. A 4 různé mobili, honor 9 má lepsi video.. Fotka má i větší kompresi, nelze fotak nastavit v rozlišení, zajímavé, že to nevíte, display má stejně kvalitní jako i honor, není nijak výjimečný.. Dnes lituji, že jsem ho koupil, huawei nová 3 na lepší fotky i video..

Odpovědět
Uživatel
Radek (27. 6. 2019 12:06)

Máš pravdu. Já navíc přidám, že ani displej jsem neměl pěkný z většího úhlu. dále příšerně se patlající záda, čtečka průser největší, absence led diody AOD nenahradí (nekonfigurovatelné)... Po pár týdnech šel do světa...

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář