Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Samsung Galaxy A6+ Dual SIM

4. 10. 2018 aktualizováno

Samsungy patří dlouhodobě k nejpopulárnějším a nejprodávanějším telefonům. Jen za první kvartál roku 2018 patří této značce pětina trhu s mobilními telefony. Model Galaxy A6+ je zajímavou variantou pro zájemce toužící po kvalitních fotkách. S cenovkou do 8 000 Kč (10/2018) je v dostání v černé, zlaté či fialové barvě.

Obsah balení

V kompaktní krabičce najdete základní vybavení nutné k přežití. Kromě telefonu nabízí nabíjecí adaptér, USB/microUSB kabel a nechybí ani uživatelská příručka. Jak bývá u Samsungů zvykem, jsou součástí balíčku také pecková sluchátka, která bych však doporučil automaticky nahradit nějakou kvalitnější alternativou.

Design a zpracování – 8/10

Šestipalcový Samsung s displejem v moderním rozlišením 2220 × 1080 pixelů rozhodně nepatří mezi kompaktní telefony do kapsy. Zdatně mu sekunduje i vysoká hmotnost 191 gramy. Nejde tedy o žádného střízlíka. Displej zabírá drtivou většinu čelní plochy s výjimkou úzkých pruhů po stranách telefonu a zhruba půl centimetrových okrajů nad a pod displejem.

Jako první padnou do oka líbivé zaoblené rohy, čímž se klasická A6 nemohla chlubit. Další věc, která mě na telefonu zaujala, je kovová zadní část. Ta se sice negativně podepisuje na celkové hmotnosti telefonu, ale na druhé straně působí elegantně a odolně. Kromě toho se zadní část nepodaří hned ušmudlat, což přijde velice vhod. Kromě dvou kamer (hlavní nabízí 16 Mpix) a blesku je totiž vzadu umístěná i čtečka otisků prstů. Naneštěstí je umístěná hned pod hlavní kamerou v lehounce vystouplém panelu. Hrozí tak, že si člověk při ledabylém používání čtečky ušmudlá kameru a přijde tak o naprosto úžasné fotky, které A6+ dokáže fotit.

Při přesunu na přední část telefonu je zcela logicky dominantou displej. V horní části je pak umístěn reproduktor a další usazený v pravém boku. Pro mě nepochopitelná volba, kvůli níž jsem zoufale často překryl reproduktor prstem při snaze udržet veliký telefon. Zvuk ovšem nabízí velice slušný a zvládá si poradit i opravdu hlasitou hudbou.

Podpůrný reproduktor v horní části displeje pak doprovází ještě selfie kamera (opět nadprůměrná kvalita fotek) a podpůrný blesk. Na pravém boku pak vedle reproduktoru sídlí tlačítko na odemykání obrazovky. Zvuková tlačítka najdeme vlevo spolu se slotem na paměťovou kartu a dvě SIM karty. Všechna tlačítka působí mechanicky, nikoliv jen jako ohybatelný kus plastu, nicméně bych se bál o jejich životnost při častém používání.

Ve spodní části pak potěšil klasický sluchátkový 3,5 mm jack a stále ještě využívaný microUSB port. Ten bývá nově nahrazován modernějším USB-C portem a je trošku zarážející, že u telefonu v této cenové kategorii se musíme spokojit se starší variantou konektivity.

Velkou nevýhodou je v případě Galaxy A6+ absence certifikace IP, tedy ochrany proti vniknutí cizích částic. Je potřeba se tedy s telefonem vyhýbat nejen prašným místům, ale také ho držet dostatečně daleko od vody.

Displej – 9/10

Šestipalcový AMOLED displej s poměrem stran 18,5:9 zvládající šestnáct milionů barev zaujme už na první pohled krásně provedenými barvami. Rozlišení 2220 × 1080 px a jemnost 411 PPI patří k tomu nejlepšímu, po čem může náročný uživatel sáhnout.

Telefon příjemně překvapil funkčním automatickým jasem i v relativně nepříznivých světelnostních podmínkách nebo při častém střídání prudkého slunečního světla a tmy (jízda vlakem a časté tunely jsou výborný test).

Samsung Galaxy A6 Plus

Potěší také možnost nastavení filtru modrého světla, který pomáhá unaveným očím při dlouhém koukání do telefonu. Tomu se vyhýbáme opravdu těžko a z podobné nabídky v nastavení by se měl stát dobrý standard.

Velkým zlepšením je rovněž přítomnost funkce Always On. Díky ní má uživatel neustálý přehled o fungování telefonu, aniž by ho musel reálně odemknout.

Hardware a výkon – 6/10

Kde má podle mého soudu Galaxy A6+ největší slabinu, je v hardwarové výbavě. Zatímco se uživatelé můžou těšit na velmi kvalitní displej a ostré fotky, budou v případě touhy po náročném hraní velice zklamání.

Jako hlavního pohaněče si Samsung vybral osmijádrový Qualcomm Snapdragon 450 s frekvencí 1,8 GHz. To je pro řadu činností dostačující, na druhé straně jde o značně podprůměrný procesor u podobného typu telefonu, jak dokazují výkonnostní testy. Například v Antutu získal slabých 57 000.

V případě operační paměti je na tom telefon o něco lépe. O plynulý chod se stará 3 GB RAM, což opět pro klasické využití bohatě stačí. Při zátěžovém testu, pro který jsem zvolil Playerunknown’s Battleground, se telefon však začal sekat a bylo milosrdnější aplikaci ukončit. Pro hraní je tak třeba zvolit méně náročné hry, i s ohledem na výdrž baterie. Multitasking jako takový nicméně Galaxy A6+ za mě zvládá velice obstojně.

Rovněž 32 GB interní paměti je v této kategorii dnes již poměrně málo. Naštěstí není problém dokoupit microSDXC kartu a navýšit místo, které budou zabírat třeba jen fotky.

Ke kladům naopak patří reproduktor, který při poslechu různých žánrů odvádí velmi dobrou práci.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10

Li-Ion baterie se může pochlubit kapacitou 3500 mAh, což se v praxi projevuje standardní provozní dobou kolem dvou až tří dnů. Podle GSMArena.com je běžná provozní doba přes 100 hodin, což je nadprůměrný výsledek.

Z mé zkušenosti bych označil za největšího žrouta výdrže především připojení přes Wi-Fi, jemuž zdatně sekunduje hraní her. I taková relativně nenáročná hra jako Plants vs. Zombies dokázala stáhnout baterii během dvacetiminutového hraní o téměř dvacet procent. Pro běžné používání je ale víc než dostačující.

Pokud nebudete telefon příliš mučit podobnými výkyvy, vyhnete se i dlouhému nabíjení. V případě, že chce telefon využívat aktivně od rána do večera, měli byste mít s sebou po ruce nabíječku a volnou chvíli.

V případě nabíjení je pak potřeba počítat s delším časem. Z nuly je možné telefon rozběhnout na provozuschopných deset procent během dvaceti minut. Nicméně pro plné nabití je potřeba počítat s časem přes dvě hodiny.

Fotoaparát a kamera – 8/10

A teď přichází to nejlepší. Samsung Galaxy A6+ je vybavený velice kvalitním 16 Mpix foťákem (hlavní) pořizující barevné fotky v rozlišení až 4 640 × 3 480 pixelů a videa v FullHD rozlišení (1 920 × 1 080 pixelů). Za to je mu trošku vytýkáno, že navzdory kvalitnímu foťáku nedokáže pořizovat 4K videa, ale ruku na srdce. Kolik z nás na to má dostatečně kvalitní obrazovky a další vybavení, abychom mohli oceňovat 4K rozlišení? Zvlášť, když je ke zmíněných 16 Mpix doplněno o dalších 5 Mpix prostřednictvím modulu na focení hloubky.

Kvalita fotek je samozřejmě určená osvětlením a celkovými podmínkami, v nichž se fotí. Za optimálního osvětlení si nicméně telefon dokáže poradit na výbornou. Výsledné fotky jsou živé, plné barev a díky nejrůznějším nastavením je možné vytáhnout z fotek opravdu hodně. Sám jsem si hrál především s vytažením foceného objektu a upozaděním všeho ostatního, z čeho vycházely velice zdařilé snímky.

Telefon nabízí také HDR mód, který je nicméně nastavený automaticky. Pokud je tedy aplikací vyhodnoceno, že se vyplatí přidat na kvalitě, můžete se těšit na o něco sytější barvy. Samozřejmě není třeba toto nastavení využívat a často ani nepoznáte, že je funkce aktivní. Vyplatí se proto zapínat si před každým cíleným a pořádným focením funkci ručně.

Co mě také příjemně překvapilo je kvalita selfie kamery. Opět je možné si díky nastavení pohrát s tím, co uživatel od svého nejnovějšího selfie očekává, ale za mě vede především HDR funkce stejně jako u zadní kamery a také ono zmiňované upozadění všeho kolem foceného jedince. Portréty tak vycházejí z foťáku s překvapivou kvalitou a dokonce i nefotogeničtí jedinci vypadají nezvykle k světu. Největší podíl na tom má 25 Mpix foťák, který tak hravě překonává už tak kvalitní výbavu na zadní straně telefonu. Pokud například využíváte hojně Instagram nebo podobné sociální sítě, mohl by se z Galaxy A6+ stát váš nový nejlepší kamarád.

Snímky v originální kvalitě najdete zde.

V případě natáčení videí se musíte spokojit s pouhými třicet snímky za minutu. Doprovodná zvuková stopa se pak nabízí v nevábné kvalitě 256Kbps. Obecně jde o stále velice kvalitní FullHD obraz, ale na cílené natáčení videí určitě najdete lepší zařízení, která jsou vybavena například i stabilizátorem obrazu, což v případě Galaxy A6+ chybí.

Systém a konektivita – 8,5/10

Galaxy A6+ běží na Android 8.0 Oreo a logicky tam můžete čekat plný balíček nejrůznějších aktualizací při téměř každém připojení k síti (nebo na pozadí, pokud máte data neustále zapnutá). Obecně se jedná o klasický Android, který ničím zvláštním nepřekvapí. Uživatelsky je přívětivý a díky některým moderním vychytávkám také nezvykle praktický.

K připojení poslouží kromě vašeho datového tarifu také bezpočet bezdrátových služeb od WiFi přes Bluetooth a nechybí ani populární NFC, tedy schopnost komunikovat v dostatečné blízkosti s dalšími chytrými zařízeními v okolí. Samozřejmostí u podobného telefonu je pak schopnost využívat nejmodernější síť typu LTE (4G).

Galaxy A6+ je vybaven i standardním 3,5mm jackem, díky němuž je stále ještě možné nahradit nepraktické pecky pořádnými sluchátky pro poslech hudby. Posledním konektorem, kterým je telefon vybaven, je stále ještě využívaný microUSB. Body telefon sbírá především díky plynulému chodu a výborné funkci AppPair.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Od uživatelů na Heurece si Samsung Galaxy A6+ odnáší líbivé hodnocení 88% a dobré zpětné vazbě se dlouhodobě těší i v nejrůznějších zahraničních magazínech. Obecně se uživatelé shodují především na nadstandardně vybaveném foťáku, který telefon nabízí. Ruku v ruce jde pozitivní hodnocení barevnosti displeje nebo odolná kovová konstrukce. Naopak mezi nejčastějšími zápory se řadí především váha, pomalejší hardware a zastaralý microUSB konektor.

Renomovaný web GSMArena vyzdvihuje především životnost baterie, s uživateli se shoduje na kvalitě displeje a téměř do nebes vynáší pořízené fotky a to především ze selfie kamery. Naopak PhoneArena dává za pravdu uživatelům s jejich stížnostmi na horší hardware, absenci bezdrátového nabíjení a zmiňuje také absenci 4K videa.

Můžeme tak říct, že jsou vyzdvihovány i kritizovány více méně stejné prvky jako v naší recenzi a uživatelské hodnocení zdatně sekunduje profesionálním recenzentům.

Alternativy k Samsung Galaxy A6+

Jako první telefon doporučím Nokia 6.1. Ta se může chlubit silnějším hardwarem (to platilo i v době, kdy Nokie běžely na Windows Phone), 4K kamerou, moderním USB-C portem a v neposlední řadě potěší i spoustu uživatelů možností rychlého nabíjení.

Mezi oblíbené (a často nabízené) alternativy pak patří ještě Huawei P20 Lite (recenze), který má kromě USB-C také větší paměť nebo datové uložiště. Naopak budete postrádat výjimečně kvalitní foťák, který v této cenové relaci nabízí recenzovaný Samsung Galaxy A6+. Pokud tedy preferujete spíše reálný výkon (jako autor tohoto textu), je rozhodně lepší sáhnout po silnějším stroji na úkor kvality fotek.

Závěrečné hodnocení

7.9

Velmi dobrý

Samsung Galaxy A6+ je jako dělaný pro všechny, kteří rádi fotí a pořizují videa a potrpí si na zářivě čistý obraz a moderní design. Odradit od koupě vás ale může slabší hardware, než jaký by měl telefon v této cenové kategorii nabídnout.

Design a zpracování
8
Displej
9
Hardware a výkon
6
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Skvělý displej
  • Dobrá výdrž baterie
  • Kvalitní fotky
  • Always On displej
  • Dobrý reproduktor
Zápory
  • Slabý herní výkon
  • Absence odolnostní certifikace
  • Umístění bočního reproduktoru
  • Starší microUSB
  • Hmotnost

Nejprodávanější mobilní telefony dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář
Uživatel
aleš (komentář starší než rok)

DOBRY DEN, OSOBNE TEDA SAMSUNG MOC NEMUSIM, ALE TED JASEM UDELAL PO DLOUHE DOBE VYJIMKU, A KOUPIL SI SAM.J6. NO, NENI TO TEDA VYLOZENE SPATNY TEL, ALE CHYBI MI ALWAYS ON DISPLAY, NEVO NOTIF.DIODA, A TAKY AUTOMATICKA REGULACE JASU. O SAMSUNGU A6+ POUVAZUJU, ALE ZA TY PRACHY SE MI TO ZDA SLABOTA, I KDYZ URCITE RADSI VIDIM PROCESOR OD QUALCOMMU, I KDYZ JIZ TARSI. ALE PORAD LEPSI, NEZ KFYBY TAM DALI MEDIATEK. TAKE JESTE UVAZUJI, O NOVEM XIAOMI MI 8LITE, MASLIM SI, ZE ZA LEPSI PENIZE NABIDNE VETSI ULOZISTE, VETSI RYCHLOST PROCESORU, ATAK. VELICE SE TESIM, AZ U VAS NA TESTADO BUDETE PRAVE NA XIAOMI MI8LITE DELAT RECENZI. ALEŠ

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář