Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Samsung Galaxy A8 2018 Dual SIM

25. 3. 2018 aktualizováno

Naše stolky obtěžkal pohledný mobilní telefon z dílny společnosti Samsung, model Galaxy A8 2018 A530F Dual SIM, jehož služby si máte možnost objednat za nějakých 10 000 Kč v neoficiální distribuci. V oficiální CZ pak za 13 000 Kč (03/18). K dostání je v černé, šedé nebo zlaté barvě. Na trhu je za podobné peníze k dostání ještě verze Single SIM.

Obsah balení

Výklopná krabička z tvrdého papíru ve svém nitru ukrývá mobilní telefon Samsung Galaxy A8 2018 A530F Dual SIM, nabíjecí adaptér, datový kabel s koncovkou USB-C, kovovou sponku, český manuál a sluchátka.

S ohlédnutím na cenovku bychom přece jenom očekávali nějaký ten bonus například v podobě obalu. Trošku škoda.

Samsung Galaxy A8 2018 A530F Dual SIM

Design a zpracování – 9/10

Po vybalení na nás vykoukl chytrý telefon o rozměrech 149,2 × 70,6 × 8,4 mm, které se vsoukaly do hmotnosti 172 gramů. Po prvním úchopu nám bylo jasné, že máme co do činění se solidně opracovaným zařízením. A skutečně, telefon působí festovně a ona pevnost z konstrukce přímo vyzařuje. Aby ne, vždyť inženýři sáhli po ochranné certifikaci IP68, která se nebojí prachu, vody a jiného nepohodlí.

Samsung Galaxy A8 2018 A530F Dual SIM

Galaxy A8 je tedy skutečně pevný. Manipulace je rovněž na slušné úrovni, čemuž výrazně dopomáhá příjemná krajní zaoblení. Pravda ale je, že obvodová konstrukce mohla být opracována trošku lépe. Přejetí prstem není příjemné a na kancelářské ručky nepůsobí příliš dobře. Zbylé části jsou ale jinak zcela bez výtek. Třeba ochranné zasklení beder Corning Gorilla Glass dokáže navodit pocit luxusu, čemuž ještě přitakává krásná zlatá barva.

Zasklení se ale tradičně podílí na vyšší kluzkosti, zejména na stolcích a jiném podloží. Při manipulaci je tedy vhodná opatrnost. Záda chytrého telefonu dále nabízí technický servis v podobě fotoaparátu a blesku. Obě jednotky jsou do konstrukce zapuštěny a žádná část nikde nevykukuje. V podobném duchu se nese i nedaleká čtečka otisků prstů, jejíž služby hodnotíme na jedničku.

Nikdy nás nenechala ve štychu a funguje precizně. O jejím umístění ale můžeme jenom polemizovat. Každý nechť si udělá názor vlastní. Na čtecí plochu ale pohodlně dosáhnou i menší prsty.

Levá strana přístroje ukrývá šuplík pro jednu nanoSIM kartu a kolébkovou regulaci hlasitosti. Na protější straně je k vidění tlačítko pro zapínání a vypínání obrazovky, přičemž kousek nad ním si spokojeně hoví hlavní reproduktor. Na spodní části přístroje tak zbylo místo pro jiné věci. Konkrétně máte možnost využívat konektor USB-C a standardní 3,5 mm jack pro běžná sluchátka. Mezi nimi ještě sídlí miniaturní zdířka mikrofonu.

Horní strana dále ukrývá druhý šuplík, do něhož máte šanci vložit další nanoSIM kartu a případně i paměťovou kartu. Samsung Galaxy A8 tedy rozchodí dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu najednou. To je dobré vědět v případě, že využíváte dva operátory, respektive dvě SIM karty. Nyní pár slov k přední straně.

Čelu jasně dominuje 5,6“ displej, který se táhne příjemně k okrajům. Zjevně se však nedrží aktuálního trendu a v dolní a horní části zbývá stále dostatek místa. Obrazovka tedy mohla být klidně o nějaký ten milimetr větší. Navigační tlačítka vyřešili v Samsungu softwarově, tudíž hlavní stranu telefonu nehyzdí žádné mechanické tlačítko. Nad displejem je pak k vidění notifikační dioda, telefonní reproduktor a duální selfie fotoaparáty.

Kolik toho Samsung vydrží uvidíte na videu níže

Displej – 9/10

Obrazovka byla vyřešena netradičním poměrem stran 18,5:9. Komentování čísel můžeme nechat klidně stranou: displej je zkrátka protáhlejší vzhůru, kdežto šířka zůstala příjemně úzká. Nejen z tohoto důvodu se zařízení pohodlně ovládá i jednou rukou. A pokud byste snad chtěli ještě větší uživatelské pohodlí, máte možnost sáhnout po softwarovém zmenšení obrazovky.

Samsung Galaxy A8 2018 A530F Dual SIM

Displej nepatří mezi nevýrazné staromládence, nýbrž se může pyšnit technologií Super AMOLED. Těšit se tak můžete z rozlišení 2 220 × 1 080 pixelů a 441 PPI. Zobrazení je vskutku detailní a písmenka jsou hezky čtivá. Ani při hraní her nebo sledování filmů nebudete o kvalitu ošizeni, neboť barvičky a stínování nemá chybu.

Za vynikající dále považujeme funkci Always-ON, která uživatele informuje o aktuálním čase, datu a případně okolním dění v podobě notifikací. Je ale pravda, že informativní zobrazení svítí až přespříliš. Hlavně při usínání bylo v našem případě zcela nemyslitelné ponechat telefon obrazovkou vzhůru. Světelná zář byla zkrátka až moc silná.

Pokračujme ale pozitivně, neboť kladně hodnotíme i maximální jas a pozorovací úhly. Jenom k dobru jsou pak pokročilé funkce automatického jasu nebo filtru modrého světla. Obě automatiky fungují parádně a po jejich zapnutí není nikdy třeba ručního ladění. Puntičkáři mají ještě možnost volby teplých nebo studených barev včetně ladění červené, zelené či modré.

Výborný je i „Snadný režim“, s jehož pomocí systém automaticky zvětší veškeré ikony a písmena, čímž se stanou čitelnější. Jednoduché a efektivní řešení například pro starší uživatele. Líbivá je i možnost manipulace s navigačním panelem. Není problém si nastavit barevné podsvícení navigačních tlačítek, která lze navíc jiným způsobem rozložit.

Hardware a výkon – 7,5/10

Samsung Galaxy A8 vlastní osmijádrový procesor Exynos 7885, kterému vypomáhají 4 GB operační paměti. Není to sice žádný technický výstřelek poslední doby, ovšem svoji práci odvádí stále slušně. Telefon se neseká, otevírání složek není časově zdlouhavé a ukládání dat patří mezi bleskurychlé. Ani instalace aplikací a herních hříček netropí hardwaru problémy.

Samsung Galaxy A8 2018 Dual SIM

Galaxy A8 zvládá i náročnější hry, jako například Asphalt 8, Racing Fever: Moto a mnohé další. Vyšší operační paměti se ukázaly v dobrém světle třeba u titulu Farmer Sim 2018 nebo ukládání fotografií, které je nadmíru rychlé a bezproblémové.

Někdy se ale poklesu snímkování nevyhnete, nejde však o nic stěžejního. AnTuTu test hardwaru vykázal 116 242 bodů. To je výsledek například oproti cenově podobnému telefonu Honor 9 4GB/64GB Dual SIM o nějakých 55 tisíc slabší.

Umístění reproduktoru je vskutku netradiční, čehož si skutečně ceníme. Pravda sice je, že jsme si malé průduchy občas překrývali prsty (při hraní her), ale po krátkém návyku jsme umístění naopak uvítali.

Samsung Galaxy A8 2018 A530F Dual SIM

Špatně na tom není ani kvalita zvukové reprodukce. Hlasitost je nadstandardní a kvalita basů výborná. A dokonce i při vyšší úrovni zesílení si reproduktor drží své tváře skvělého hudebního dříče. Hudební šílenci zbystřete – tady chybu neuděláte.

Spokojeni jsme ale nebyli s interním uložištěm, které se z původních 32 GB smrsklo na dostupných 24 GB. Pořízení dodatečné paměťové karty se tak stane pro většinu z vás nutností.

Výdrž baterie a délka nabíjení – 7/10

Za největší kámen úrazu považujeme baterii. Kapacita 3 000 mAh není pro tak velkou obrazovku žádný zázrak, a tak jsme neočekávali překvapující výdrž. A skutečně, denní nabíjení se stalo běžnou rutinou. Na sklonku dne se procenta pohybovala v procentuálním rozmezí 20-25 procent.

Opomenutí návštěvy nabíječky tak bylo trestáno nežádoucím stresem, protože s pár procenty telefon celý den prostě nevydrží. Baterie tedy vydrží přístroj pohánět jediný den, ale dál bychom se raději nepouštěli.

Samsung Galaxy A8 2018 Dual SIM

Nabíjecí proces naštěstí nepatří mezi ty otravné. Baterii nabijete z úplného vybití na maximum za zhruba 80-85 minut. Zkoušeli jsme i jiné varianty. Tak třeba z 32% se na 55% baterie dostane za 15 minut, přičemž na 100% za rovnou hodinu. Spěšné nabíjení během ranní hygieny a přípravy svačiny se tedy vyplatí. V AnTuTu testu baterie si přístroj vybojoval 12 924 bodů.

Fotoaparát a kamera – 7/10

Fotografické vybavení zahrnuje hlavní 16megapixelový fotoaparát, který těží ze světelnosti f/1.7 a elektronické stabilizace. S tímto náčiním můžete pořizovat fotografie v maximálním rozlišení 4 608 × 3 456 pixelů. Pokud je okolní prostředí dostatečně prosvětlené, Samsung Galaxy A8 dokáže vyplodit velmi pěkné fotografie. Nechybí jim detail, ostrost a pěkná sytost.

Více fotografií v originální kvalitě si můžete prohlédnout tady.

Ubývající světlo ale výsledek občas hodně zkazí, přičemž v podobně nepěkném duchu se nesou fotografie se vzdálenými objekty. Například okolní lesy, domy či vozidla zůstávají jakoby v ústraní a nepěkná.  Na druhou stranu není problém zachytit pohybující se objekt, jako například neposedné dítko.

Přední selfie kamery zase vlastní duální objektivy o výkonu 16 a 8 Mpx. Obě techniky patří mezi kvalitní a milovníci autoportrétů mohou jedině plesat. Zatímco fotografie převážně chválíme, zcela jinou technickou pohádku představují videa. Maximální možná kvalita se zastavila na pouhopouhém Full HD při 30 snímcích za sekundu, a co hůř, výsledky daným hodnotám tak nějak neodpovídají. Videa jsou nekvalitní, chybí ostrost a objektiv neustále přeostřuje. Možná daný nešvar spraví nějaká aktualizace, ale takhle nás natáčení příliš nebavilo.

Fotografické prostředí se drží zažitých tradic. Na hořejšku máte k mání funkce blesku, režim celé obrazovky a třeba i nastavení. Pohrávat si můžete s kvalitou obrázků (16-6 Mpx), velikostí videa (FHD-VGA), časovačem, HDR, stabilizací, dělící čárou a dalšími serepetičkami.

Nutno říci, že je prostředí vzdušné a uživatelsky příjemné. Ve fotografování vám nebude nic překážet a můžete vždy nerušeně fotografovat. Parádní je i manuální režim s nabídkou regulace ISO a dalšího. S ohledem na kluzkost telefonu ale budete mít velké problémy fotit pomocí jedné ruky. Je to zkrátka příliš nebezpečné.

Systém a konektivita – 7,5/10

Chytrý telefon Samsung Galaxy A8 2018 A530F Dual SIM běží na operačním systému Android 7.1.1, který plně překrývá nadstavba Samsung Experience 8.5. Systém je plynulý, rychlý a nikdy nás nenechal na holičkách. Práce s ním je bezvadná a ani začínající uživatelé chytré techniky se neztratí.

K mání je pohotová výsuvná lišta, kde je k užitku baterka, režim letadlo, mobilní hotspot, filtr modrého světla a jiné. Přístroj pracuje s Wi-Fi, Bluetooth 5, NFC, LTE a GPS. Infraport ovšem chybí. Co ale nechybí, jsou hodiny, FM rádio, kalendář, kalkulačka, záznamník a třeba Samsung Notes. Od Samsungu toho nabízí systém víc, ovšem nikdo vám nebrání si nechtěné programy jednoduše odinstalovat.

Po prvním zapnutí máte dále k výběru aplikace od Googlu, tedy Chrome, Gmail, Disk či YouTube. Dále kancelářské aplikace od Microsoftu: Word, Excel, PowerPoint či OneDrive. Užitečná je také zabezpečená složka, s jejíž pomocí svá data ochráníte před nechtěnými zraky manželek a milenek.

Pokud jde o bezpečnost, telefon máte možnost otevírat snímačem otisků, gesty, PINem nebo funkcí rozpoznávání obličeje. Poslední variantu jsme s chutí opakovaně vyzkoušeli, ale o svých kvalitách nás nijak nepřesvědčila (potřebuje dostatek světla). Pravidelně se nám telefon neodemknul, a tak jsme museli sáhnout po jiné možnosti. Výborné nicméně je, že všechny varianty lze mít zapnuté. Záleží tedy na vás, čemu dáte v daný moment přednost.

Vnitřní nastavení umožňuje nastavení aplikací, pozadí a motivů, cloudů a účtů či provádět údržbu zařízení. Jediným stisknutím se systém postará o správu baterie, uložiště, pamětí a zabezpečení zařízení. Není tak potřeba stahovat další zbytečné aplikace.

V rozšířených funkcích si dále můžete zapnout inteligentní zachycení obrazovky, snadné ztlumení, odesílání SOS zpráv, režim jedné ruky nebo třeba inteligentní pohotovostní režim. Tahle funkce nechá displej v pohotovosti do doby, po kterou se budete na obrazovku dívat.

Alternativy k Samsung Galaxy A8 2018

Za podobné peníze si můžete pořídit skvělý přístroj LG G6 H870 32GB Single SIM, který má svojí výbavou co nabídnout. Přístroj jsme počátkem letošního roku testovali a nejvíce nás zaujal elegantní vzhled, odolná konstrukce, kvalitní obrazovka, perfektní výkon a fotografie včetně videí. Také v tomto případě se ale energetická výdrž prokázala jako průměrná a interní uložiště rovněž nepatřilo mezi ta větší.

O něco dražší variantu můžeme doporučit mobilní přístroj Huawei P10 Dual SIM. Telefon nás překvapil svým zpracováním, výkonem a nadprůměrnou kvalitou duálních fotoaparátů. Vývojáři ale opomněli na odolnost. Více se dozvíte v informativní recenzi.

Příhodných alternativ je ale mnohem víc. Zajímavé modely si můžete nastudovat v našem článku Nejlepší mobilní telefony do 10 000 Kč, kde si vybere snad každý. A pokud snad ne, zastavte se na diskusi hned pod článkem.

Závěrečné hodnocení

7.8

Velmi dobrý

Máte před sebou elegantně zpracovaný chytrý telefon vyšší střední třídy, který se pyšní kvalitním displejem a slušnou zvukovou reprodukcí. Galaxy A8 (2018) rovněž potěší hezkými fotkami a podporou dvou SIM karet. Malé interní uložiště a zejména nekvalitní videa ale celkovému dojmu značně ubírají.

Design a zpracování
9
Displej
9
Hardware a výkon
7.5
Výdrž baterie
7
Fotoaparát a kamera
7
Systém a konektivita
7.5
Klady
 • Pěkný vzhled
 • Bytelná konstrukce
 • Skvělý displej
 • Poctivá zvuková reprodukce
 • Většinou hezké fotografie
 • Plynulý systém
 • Plnohodnutný Dual SIM
Zápory
 • Malé interní uložiště
 • Slabší výdrž
 • Horší videa
 • (Zatím) pouze Android 7.0

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář