Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Samsung Galaxy J3 (2017)

21. 11. 2017 aktualizováno

Jihokorejský výrobce Samsung nechrlí pouze drahé telefonní přístroje, ale i ty levnější. Zářným příkladem je Samsung Galaxy J3 (2017), který si můžete koupit za částku kolem 4200 Kč (11/2017).

Vybírat můžete z černé, zlaté nebo modré varianty, kterou jsme dostali ve verzi Dual SIM k recenzování. A jak už to tak bývá běžným zvykem, menší finanční výdaj se podepsal na několika technických ústupcích. Pojďte zjistit, které to vlastně jsou.

Obsah balení 

Pod pokličkou papírové krabice na vás vykoukne mobilní telefon, nabíjecí adaptér, datový kabel, kovová sponka a stručný návod.

Samsung Galaxy J3 2017 - obsah balení

Design a zpracování – 7/10

Testovaný kousek se parametrově vešel do rozměrů 143 × 70 × 8,2 mm, které společně váží asi 142 gramů. Model J3 oplývá 5 palcovou obrazovkou, která na slušné kompaktnosti nic neubírá. Na nejvrchnější část displeje sice menší prsty nedosáhnout, nicméně i tak se telefon příjemně ovládá a práce s ním je bezproblémová. Hledáte-li menší zařízení s rozměrově poctivou obrazovkou, daný přístroj vaše přání splňuje.

Konstrukce letošního Samsungu J3 byla vtěsnána do celokovového pouzdra. Všechny části sedí jako přišpendlené a nelibé zvuky žádná část nikdy nevydává. Pevně sedí i veškeré ovládací prvky, jako jsou postranní tlačítka a domovské tlačítko na čelní straně zařízení. Zatímco čelní stranu potahuje příjemně hladké tvrzené zasklení s 2,5D efektem (nikoliv Gorilla Glass), zadní strana je oplátována lehkou kovovou slitinou. Všechny hrany jsou příjemně zaobleny a žádná část není na dotyk ani omak nepříjemná. Štítek ochranné certifikace ale nikde nenajdeme.

Samsung Galaxy J3 2017

Na čelní straně se mimo obrazovky nachází ještě reproduktor pro telefonování, senzor, blesk a objektiv fotoaparátu. Ve spodní části je k vidění mimo zmíněného domácího tlačítka další osvědčená dvojička: tlačítko zpět a nedávno spuštěné aplikace. Zatímco je prostřední tlačítko řešeno mechanicky, zbylá jsou dotyková. Žádné tlačítko ovšem není podsvícené, přičemž čelní straně ještě chybí notifikační LED dioda.

Spodní část slouží k nabíjení prostřednictvím microUSB portu, přičemž hned vedle sedí otvor 3,5 mm jacku a malá zdířka mikrofonu. Horní strana je celá holá, což se ale nedá říct o nedaleké levé hraně. Právě tam najdete tlačítka pro ovládání hlasitosti, která jsou řešena samostatně (dvě tlačítka) a dvojici zasunovacích šuplíků. První schroustne pouze jednu nanoSIM kartu, přičemž druhý si poradí s paměťovou kartou a druhou nanoSIM kartou. Tento přístroj tedy dokáže pracovat s paměťovou kartou a dvěma nanoSIM kartami současně.

Protější pravá hrana je pak určena pro jediný průduch reproduktoru a tlačítko pro zapínání a vypínání obrazovky. Na zádech Samsungu J3 hnízdí hlavní fotografická objektiv a blesk. Obě techniky jsou do těla zapuštěny, tudíž je zadní část přístroje zcela hladká. Záda jsou ještě potištěna stříbrným logem výrobce. Pozorný čtenář jistě postřehl, že konstrukce telefonu postrádá čtečku otisků prstů.

Jak je vidno, ústupků zaznamenala konstrukce docela hodně. Některé se odpustit dají, ovšem absenci notifikačního světélka překousáváme jen těžko.

Displej – 7/10

Veškerou práci budete vykonávat na 5 palcové obrazovce o rozlišení 1280 × 720 pixelů, jejíž jemnost se zastavila na čísle 294 ppi. Použitý HD displej je plně dostačující a žádné lapálie netropí. Barvy zobrazuje hezky, je čitelný ze všech úhlů a maximální i minimální jas plně dostačuje. Obrazovka tedy patří mezi jasná pluska testovaného kousku, byť nese označení HD.

Samsung Galaxy J3 2017

Hůře je na tom ale softwarová podpora, která je skutečně prachbídná. Kromě možnosti nastavení spořiče obrazovky, změny velikosti písma a jedné funkce, jež na čtvrthodinku zesílí jas na maximum, obrazovka nic podstatného neumí. Žádný automatický jas, filtr modrého světla nebo vychytávky typu Always ON už vůbec ne. Některé absentéry s přihlédnutím na cenovku chápeme, ovšem automatický jas již bereme jako nutnou samozřejmost.

Hardware a výkon – 6/10

Tlukot neživého plechového srdce zajišťuje čtyřjádrový procesor Exynos 7570 o maximální frekvenci 1,4 GHz. Někde kolem mu ještě přisluhují 2 GB operační paměti. Souhra nesouhra, výkonností stránka Samsungu J3 není žádný zázrak. Veškeré pracovní dění trvá o nějakou tu sekundu déle, přičemž stejně tak načítání není bleskurychlé.

Otevírání souborů trvá a ukládání a přesouvání si žádá trošku lidské trpělivosti. Na nějaký multitasking si můžete nechat zajít chuť, neboť je třeba každou aplikaci vždy a zavčas patřičně ukončit. Pakliže tak neučiníte, se zlou se potážete. Telefon se začne kousat a projeví se jeho hardwarová nedostatečnost.

Samsung Galaxy J3 2017 - AnTuTu HW

Hmatatelným dokladem našich slov je výsledné bodování AnTuTu Benchmarku, kde si letošní „Jé trojka“ vydupala 35 464 bodů. To je výsledek o 10 000 slabší než u cenově stejného modelu Lenovo K6 Dual SIM nebo Oukitel K6000 Plus. Musíme ale uznat, že se zařízení nepřehřívá a povětšinou vykazuje teplotní stabilitu.

Rozložitost interního uložiště je 16 GB. Ve skutečnosti ale počítejte s něco málo přes 11 GB. Datové uložiště tedy patří mezi ty menší a pro fanoušky chytrých aplikací, filmů a fotografií doporučujeme si s telefonem rovnou zakoupit i paměťovou kartu. Přístroj podporuje karty s kapacitou až 256 GB.

Hry jednoduché na grafické zpracování a snadné procesní úkony přístroj zvládá bez problémů. Náročnější tituly jsou ale plné trhanců a hratelnost není příjemná. Příliš dobře se nevybarvil ani reproduktor. Jeho zvukový výstup není dostatečně hlasitý a ani moc kvalitní. Takový řekněme slabší průměr.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7,5/10

Baterie vlastní nevalnou kapacitu o hodnotě 2400 mAh. Číselně sice nepatří mezi obry, ovšem praktické zkoušky ukázaly, že něco vydrží. Při plném nabití telefon bez problémů pracuje dva dny, tedy pokud nebudete baterii účelově vybíjet. Hraní her a sledování filmů totiž energii vybíjí znamenitě. Méně náročné tituly zvládne baterie pohánět přibližně 6 hodin. AnTuTu test baterie naservíroval 8 685 bodů.

Samsung Galaxy J3 2017 - AnTuTu baterie

Nabíjecí proces radostný příliš není. Z úplného vybití se baterie dobije na 42 procent za hodinu, na 85 procent za dvě hodiny, přičemž sta procent dosáhne za zhruba dvě hodiny a půl.

Abyste častému nabíjení předešli, máte možnost sáhnout po některém z úsporných režimů. V sekci baterie si také můžete odškrtnout aplikace náročné na energetickou spotřebu tak, aby se automaticky vypnuly v případě, kdy je zrovna nepoužíváte. Mimo baterie ulehčíte hardwaru a systému.

Fotoaparát a kamera – 7/10

Hlavní fotografickou zbraní je zadní fotoaparát o 13 megapixelové kadenci a světelnosti f/1.9. Maximální rozlišení pořízené fotografie může být 4128 × 3096 pixelů. Přední fotoaparát poznamenal objektiv o hodnotě 5 Mpx a světelnosti f/2.2. A i když je celkově systém pomalejší, jednotlivé fotografie se ukládají rychle a bez sekání.

Na více fotografií v originálním rozlišení se můžete podívat tady.

Fotografické výsledky letošního Samsungu Galaxy J3 jsou velmi slušné. Za příhodných světelných podmínek a statické polohy budete obdařeni povedenými obrázky, na které je radost pohledět. Líbí se nám práce se světly a stíny, kdy fotoaparát precizně a detailně zachytí fotografovaný objekt, přičemž předměty za ním zůstanou mírně rozmazané.

Také detailnost makro snímků někdy bere doslova dech, kdy objektiv zachytí i ty nejmenší prachové částečky a nečistoty. Ani v šeru nejsou fotografie k zahození, s ubývajícím světlem se ale jejich kvalita rapidně zhoršuje. Opomenout nesmíme přední selfie kameru, jejíž služby nejsou k zahození. Ba naopak – milovníky facebooků, instragramů a dalších sítí potěší přítomný blesk.

Ve fotografickém režimu na vás čeká několik možností nastavení. Předně zmiňme kvalitu, časovač, mřížky a ještě rychlé spuštění. Fotoaparát lze totiž spustit dvojnásobným zmáčknutím tlačítka domů. K výběru jsou ještě pomocníčci typu Pro, Panorama, HDR, Noc a Sport. Pro úplné detailisty jsou pak k mání barevné tóny: podzim, les, javor a několik dalších.

Stejně jako při fotografování, tak při natáčení videí objektiv neustále přeostřuje. Neví si zkrátka rady, co kameraman přesně natáčí a jaký je cíl jeho zájmu. Častokrát se nám stalo, že z minutového videa je použitelná zhruba polovina. Zbylá část je totiž rozmazaná, neboť si objektiv prostřednictvím ostření hledá ideální podmínky.

Videa můžete pořizovat v maximální kvalitě 1920 × 1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Na ukázkových videích se jasně projevu stabilizační nedostatečnost, protože i když se člověk snaží sebevíc, trhanců je k vidění stále dost.

Systém a konektivita – 8/10

Letošní Samsung J3 běží na operačním systému Android verze 7.0, který se opírá o prostředí Samsung Experience 8.1. Po prvním spuštění můžete očekávat několik předinstalovaných aplikací. Mezi užitečné řadíme kalkulačku, kalendář, hodiny a softwarovou výbavu od Microsoftu, jako je Word, Excel a další. K dobru je pak přítomnost rádia a aplikace od Googlu – Gmail, Chrome a jiné. Nadbytečné programy jsme nenašli.

Systém netropí žádné nepřístojnosti, ovšem zcela plynulý není. Většina aplikací se načítá krapet déle a celkově je práce taková časově zdlouhavá. Hlavním viníkem je samozřejmě slabounký hardware, který jsme negovali výše.

V možnostech nastavení se nám nejvíce zalíbily rozšířené funkce, kde lze zapnout režim jedné ruky (zmenší obrazovku), inteligentní upozornění, snadné ztlumení nebo odeslání SOS zprávy. Nechybí ani jednoduchá správa pamětí a uložiště, funkce usnadnění a správa zamykání obrazovky.

K využití se nabízí také výsuvná lišta, na které se dají jediným dotykem aktivovat známé úkony: svítilna, režim letadlo, vibrace a jiné drobnosti. Kromě toho Samsung J3  podporuje technologii Wi-Fi, Bluetooth a LTE. NFC a infraport ovšem chybí. Tak či onak, veškeré nezbytné důležitosti systém vlastní.

Alternativy k Samsung Galaxy J3 (2017)

Recenzovaný telefon to nebude mít mezi konkurencí vůbec jednoduché. V cenovém výběru do 5 000 Kč se totiž nachází velká spousta slušných telefonů – na ty nejlepší se můžete podívat tady.

Jedním z nich je Xiaomi Redmi Note 4 3GB/32GB Global, o kterém se více dočtete v této recenzi. Za stejné peníze vás Xiaomi obdaruje nadprůměrnou výdrží, dobrým výkonem, skvělým displejem a designem. Na druhou stranu musíte oželet delší dobu nabíjení a průměrné fotografické výsledky.

O pár stovek dražším, ale přesto výborným telefonem je model Honor 7 lite, o němž jsme psali recenzi v loňském prosinci. Tento chytrý přístroj je kvalitně zpracován, vlastní čtečku otisků prstů, skvělý displej a jeho energetická výdrž je nadprůměrná. Spokojit se ale budete muset s hybridním slotem a průměrným zvukovým výstupem.

Poctivou alternativou je také Lenovo Moto G4. Tento drobeček oplývá krásným Full HD displejem, slušnou výdrží, rychlým nabíjením a plynulým systémovým chodem. Trošku nás ale zklamalo dílenské zpracování, které krásou zrovna neoplývá. Pokud vás přístroj zaujal, zkuste se podívat na recenzní článek.

Závěrečné hodnocení

7.1

Velmi dobrý

Letošní Samsung J3 zastává pozici levného telefonu se slušnou konstrukcí, poctivou obrazovkou a obstojnou baterií. Chybí mu ale několik technických základů, a stejně tak nás trápilo slabší hardwarové vybavení.

Design a zpracování
7
Displej
7
Výkon a hardware
6
Výdrž baterie
7.5
Fotoaparát a kamera
7
Systém a konektivita
8
Klady
  • Pevná a kompaktní konstrukce
  • Slušný HD displej
  • Obstojné fotografie
  • Solidní výdrž baterie
  • Plnohodnotný systém
Zápory
  • Chybí notifikační LED dioda
  • Chybí čtečka otisků prstů
  • Bez automatického jasu
  • Slabý výkon
  • Delší načítání

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář