Samsung Galaxy M51 nás dostal především svojí baterií. Monstrózní kapacita 7 000 mAh se jen tak nevidí, výdrž 3–5 dní už vůbec ne. Proto také dříve patřil mezi mobilní telefony s nejdelší výdrží baterie. Zároveň si nás hýčkal svým krásným Super AMOLED displejem a obecně solidní výbavou. A základní balení zahrnuje špuntová sluchátka.
Hodnocení Samsung Galaxy M51
Skvělý Samsung Galaxy M51 se v naší recenzi pochlapil. Svojí výdrží dnes nemá konkurenci! K tomu přidává velký a kvalitní AMOLED displej s Always On, herní výkon a bohatou konektivitu včetně NFC. O haldu zájemců se strachovat určitě nemusí.
Design a zpracování – 8/10
Samsung Galaxy M51 patří mezi obří smartphony. Svědčí o tom hmotnost 213 gramů a hlavně rozměry 163,9 × 76,3 × 9,5 mm. Zejména si povšimněte šířky 9,5 mm, která je opravdu citelná. Podle recenzí to ale není nic tragického. Telefon se příjemně drží a ovládá.
Konstrukce je jinak plastová a nemá zvýšenou odolnost. Lesklý plast vypadá na pohled dobře, na omak je příjemný. Čtečka otisků prstů je vždy připravena na pravém boku: ovládá se pomocí palce. Potěší přítomností USB-C konektoru, sluchátkového jacku a plnohodnotného šuplíku pro 2 nanoSIM a paměťovou kartu.
Samsung Galaxy M51 není konstrukčně vůbec špatný, na druhou stranu nemluvíme ani o žádném velkém zázraku. Pomyslný trumf si očividně vybral u dotykového panelu, kterému se budu následně věnovat…
Displej – 8,5/10
Výsadou Samsungu Galaxy M51 je rozhodně displej. Přesněji se jedná o 6,7“ AMOLED displej s rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů. Obrazovka má nádherné barvy a vynikající jas, který využijete na ostrém slunci. Naopak v šeru nebo nočních hodinách oceníte automatickou regulaci jasu.
Ačkoliv zařízení chybí notifikační LED dioda, 6,7palcový displej vlastní funkci Always On. Obnovovací frekvence sice zůstává na stále tradiční hodnotě 60 Hz, na výraznější limity jsem nicméně nepřišel. Naopak, k výběru jsou dva režimy zobrazení: Živý a Přirozený.
Hardware a výkon – 9/10
Recenzovaný Galaxy M51 vlastní osmijádrový CPU Snapdragon 730G s 6 GB operačních pamětí. Přítomný hardware si dobře poradí s aktuálními mobilními hrami včetně PUBG na HD High kvalitu. Hráčům tak mohu tento Samsung doporučit. Ve spojitosti s velkým AMOLEDem je nezklame. Pozadu nezůstává ani reprodukce. Mluvím sice o jediném mono repráčku, jeho hlasitost a kvalita však odpovídá ceně zařízení. Byť mohly být basy o něco dunivější.
Interní uložiště dosahuje 128 GB, po prvním spuštění můžete počítat s cca 100 GB uživatelského prostoru. Na hry, fotky a aplikace naprosto dostatečná kapacita. Pomocí paměťovky si lze uložiště ještě rozšířit o další místo navíc. Na výsledky benchmarků se podívejte níže.
- AnTuTu přes 276 tisíc bodů.
- GeekBench 5 přes 1 780 bodů.
Výdrž baterie – 10/10
Za herní výkon palec nahoru. A jak je na tom baterie? Dost prozradí její obří kapacita 7 000 mAh (!), která se v říší chytrých mobilů (zatím) absolutně nevidí. Samsung Galaxy M51 nemá problém vydržet kolem 4–5 dní běžného používání. Ani náročnější jej za celý den prostě nevybijí! Podle zkušeností ostatních vydrží displej svítit v jednom kuse více než 15 hodin. Kolegové z webu Notebookcheck.net mluví o M51 jako o „battery monster“…
Nabíjení má na starosti 25W nabíječka. Z vybití na maximální kapacitu se kapacita vyšvihne za přibližně 2 hodiny nabíjení. Zajímavostí je, že přítomný napájecí kabel má oboustranný USB-C konektor. Zatímco pro majitele nových notebooků to může být potěšení, uživatelé starších strojů mohou narazit. Rychlým řešením je redukce.
- Samsung Galaxy M51 patří mezi telefony s nejdelší výdrží baterie.
Fotoaparát a kamera – 8/10
K fotografování je připravena sestava několika objektivů. Dostalo se na 64Mpx hlavní snímač, 12Mpx širokoúhlý objektiv a 5megapixelové čočky: jedna pro rozmazání hloubky a druhá pro detailní makro snímky.
- 64 Mpx, f/1.8
- 12 Mpx, f/2.2
- 5 Mpx, f/2.4
- 5 Mpx, f/2.4
- 32 Mpx, f/2.0 – selfie
Fotografický režim nabízí možnost rychlého přepínání mezi objektivy. Nechybí přítomnost umělé inteligence pro zkrášlení fotky a noční režim. Náročnější mohou vyzkoušet režim Pro, který poskytuje mnohem podrobnější možnosti uživatelského nastavení (ISO, vyvážení bílé atd.).
Kvalita fotek je na velmi slušné úrovni. Musím však přiznat, že některé cenově podobné telefony fotí o něco lépe. Obecně vzato ale Samsung Galaxy M51 fotí pěkně. Zamrzí ale video. Rozlišení 4K při 30 FPS je fajn, ovšem chybějící stabilizace kvalitu citelně sráží. Nižší FHD video digitální podporu využívá. Horší rozlišení ale logicky znamená horší detaily (než 4K).
Systém a konektivita – 9/10
Během používání budete hledět do systému Android 10 (verze 11 je plánována na duben 2021) a grafickou nadstavbu One UI Core. Prostředí je přehledné a intuitivní. Nechybí zástupci aplikací od Googlu, FM rádio, záznamník zvuku, Zóna AR a další vychytávky. Není problém si také zmenšit obrazovku pro ovládání jednou rukou (pro leváky i praváky).
Konektivita zahrnuje očekávané klasiky typu LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS a NFC. Napájení probíhá pomocí USB-C konektoru, M51 podporuje také USB OTG, což je specifikace, díky níž umí mobil komunikovat jako hostitelské zařízení pro USB periferie.
Technické parametry
Rozměry: | 163,9 × 76,3 × 9,5 mm |
Hmotnost: | 213 g |
Displej: | 6,7″; 2 400 × 1 080 px |
Fotoaparát: | 64 + 12 + 5 + 5 Mpx, selfie 32 Mpx |
Baterie: | 7 000 mAh |
Čipset a RAM: | Snapdragon 730G, 6 GB |
Vhodný na hry: | ✔ |
Systém: | Android 10 |
Diskuze a zkušenosti