Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Samsung Galaxy Note8

15. 12. 2017 aktualizováno

Do role jednoho z největších tahounů letošního roku patří smartphone Samsung Galaxy Note8. Proslulý jihokorejský výrobce nenechal nic náhodě a do svého chytrého dítka vtěsnal, co se jen dalo. Pohodlně se usaďte, protože máte před sebou jeden z nejlepších telefonů letošního roku.

Služby tohoto chytrého krasavce si můžete pořídit za nemalý finanční obnos kolem 27 000 Kč (12/2017). K dostání je ve zlaté nebo černé barvě, kterou jsme dostali k testování ve verzi Single SIM. Koupit si můžete i verzi Dual SIM.

Obsah balení

Uvnitř krabičky z tvrdého papíru najdete mobilní telefon Note8, nabíjecí adaptér a datový kapel typu USB-C, značková sluchátka AKG, kovovou sponku a dvě redukce. Jedna převádí USB-C na microUSB a druhá na klasické USB typu A.

Ke sluchátkům byly přibaleny dva páry náhradních gumiček a několik náhradních tuh k peru, o kterém vyprávíme v recenzi. Co nám ale určitě chybí je nějaký obal, který například konkurenční Huawei ke svým lodím přibaluje.

Samsung Galaxy Note8 SM-N950F 64GB Single SIM - obsah balení

Design a zpracování – 9,5/10

Recenzovaný kousek rozhodně nepatří mezi nevýrazné drobky. Své proporce rozkládá na nemalých milimetrových hodnotách 162,5 × 74,8 × 8,6. Ani 195 gramová hmotnost nepatří mezi nízké váhy. Konstrukce telefonu je totiž celokovová a navíc potažena ochranou skleněnou vrstvou Gorilla Glass 5. Telefon nabízí odolnostní certifikaci IP68, a tak úspěšně odolá prachu a vlhkosti. Po dobu 30 minut zvládne dokonce vzdorovat vodě do maximální hloubky 1,5 metrů.

Před koupí této krásky si dobře promyslete, k čemu a v jakých podmínkách budete přístroj využívat. K jeho uschování je totiž žádoucí hluboká kapsa, jinak vám budete telefon vyčuhovat ven. Ostatně nošení v kapsách běžných kraťasů určitě nedoporučujeme. V opačném případě hrozí několikadesetitisícový pád.

Zpracování hodnotíme jako nesmírně povedené. Přístroj je na všech stranách příjemně hladký a všechny hrany a strany jsou přirozeně zaobleny. Vizáž působí elegantně a naše černá podoba neurazí ani vrcholové manažery a šéfy. Přístroj je celkově nadmíru pevný a všechny části sedí na určeném místě. Obrazovka se roztahuje po téměř celé čelní straně (přes 83 procent), přičemž její zakončení je krásně svedeno pomocí zaoblení. Vadou na kráse je ovšem obrovská kluzkost.

Při každém úchopu jsme na koncích prstů pocítili možná až stresující pocity. Skleněný potah je zkrátka nadmíru hladký a obavy z pádu nás nikdy nepřestaly pronásledovat. Aby ne, vždyť jedním pádem bychom přišli o celou pozemskou výplatu. Je to zkrátka daň za mazlivé a vytříbené vzezření. Podobně musíme zahubovat nad upatlaností. Takřka každičký dotyk je na přístroji hned vidět. Nejvíce trpí záda, která jsou umatlaná jako od ulepeného batolete.

A na bedrech můžete rovnou zůstat. Zadní strana vlastní dvojici duálních fotoaparátů, blesk, snímač srdečního tepu a čtečku otisků prstů. Ačkoliv funguje přesně a rychle, její služby jsme prakticky nevyužívali. Kamenem úrazu je totiž její nešťastné umístění: čtečka je posazena vysoko a příliš u kraje. Nahmatání je tak nepřirozené a hlavně nepohodlné. Pod vyjmenovanými technikami ještě najdete logo výrobce a úplně dole pak titěrně napsané specifikace.

Samsung Galaxy Note8 SM-N950F 64GB Single SIM

Na levé hraně přístroje designéři umístili kolébkové tlačítko pro obsluhu hlasitosti, přičemž hned pod ní je k vidění tlačítko pro zapínání služby Bixby. Protější pravá strana pak hostí jediné tlačítko k zapínání a vypínání obrazovky. Všechna mechanická tlačidla jsou usazena pevně a žádné se nikde neviklá. Umístění regulátoru hlasitosti bychom ale možná uvítali trošku níž.

Svrchní strana je opatřena šuplíkem pro jednu nanoSIM kartu a paměťovou kartu. Kousek vedle je dále umístěna miniaturní zdířka mikrofonu. Spodek je již na první pohled vybavenější. Kromě 3,5mm jacku a napájecí zdířky typu USB-C tam najdete otvůrek mikrofonu, reproduktor a specialitku v podobě pera.

Samsung Galaxy Note8 SM-N950F 64GB Single SIM

Této vychytávce, která se do vnitřku přístroje jednoduchým způsobem zasouvá ze spodní strany, výrobce přezdívá S Pen. Pro její vytažení stačí zmáčknout příslušné tlačítko a pero z konstrukce snáze vyjede. Také její používání je velmi snadné a záleží na vás, zda budete tuhle zajímavost využívat či nikoliv. Nikdo vás k tomu nutit nebude.

Popravdě řečeno, během testování jsme si občas něco načmárali, nicméně i nadále jsme dali přednost klasickému psaní na dotykové klávesnici. Přece jenom považujeme psací písmo za přežitek. Někoho ale může kreslení bavit, takže proč ne.

Samsung Galaxy Note8 SM-N950F 64GB Single SIM

Opomenout nesmíme ani čelní stranu. Té jasně dominuje obří 6,3 palců veliký displej, k němuž se dostaneme v rámci následující sekce. Horní strana je opásána selfie kamerkou a několika senzory. Mezi nimi dohledáte senzor přiblížení, snímač okolního jasu a skener očních duhovek.

Nijak nepřekvapující je přítomnost reproduktoru pro telefonování a notifikační LED dioda. Jelikož jsou navigační tlačítka vyřešena softwarovou podobou, na přední straně nenajdete žádný rušivý prvek.

Displej – 9,5/10

Zobrazovací plocha se nese v 6,3 palcovém duchu a rozlišení 2 960 × 1 440 pixelů (Quad HD+). Jedná se o nejmodernější Super AMOLED displej, který se pyšní poměry stran 18,5:9. Obrazovka se tedy vytahuje vzhůru, kdežto boky zůstaly stále příjemně štíhlé. Displej zabírá valnou většinu čelní strany, což v kombinaci se zahnutými stranami působí dokonale.

Samsung Galaxy Note8 SM-N950F 64GB Single SIM

Obrazovka je po všech stránkách skutečně skvělá a ostudu vám nikdy a nikde neudělá. Barvy jsou nadmíru povedené a sledování filmů je naprostá lambáda. Čtení textů je na oči příjemné, neboť jsou všechna písmenka vykreslena v plném a ostrém podání. Čitelnost je špičková jak v domácích, tak venkovních podmínkách, na čemž se výraznou měrou podepsala nadstandardní jasnost. Také veškeré reakce fungují rychle a netřeba na nic čekat.

K využití máte širokou škálu nejrůznějších vychytávek. Začněme automatickým jasem, který jsme měli neustále zapnutý. Většinu dne fungoval bezvadně, nicméně kotrmelce hází během noci, kdy obrazovku až příliš rozjasňuje. Čtení zpráv ve tři hodiny ranní tak nebylo moc příjemné a častokrát jsme museli jas manuálně umírnit. Automatice dále podléhá filtr modrého světla, který uvítají zapálení čtenáři nebo jedinci s citlivým zrakem. Jeho služby můžete zapnout buď ručně, nebo dát přednost plánovanému spuštění.

Displej dále servíruje několik variant zobrazení včetně studených a teplých barev. Spořič a zvětšení písmen je jasné, stejně jako operace s velikostí ikon. K výběru se nabízí několik rozlišení: HD+ (1480 × 720 pixelů) nebo maximum WQHD+ o hodnotách 2960 × 1440 pixelů. Uprostřed je pak ještě FHD+ s nižším rozlišením 2220 × 1080 pixelů.

Abychom řekli pravdu, mezi nejvyšším (WQHD+) a středím (FHD+) rozlišením jsme nijak výraznou změnu nepocítili. Neříkáme to náhodou, protože výběr používaných pixelů přímo ovlivňuje výdrž baterie. Uživatelům tedy doporučujeme jednotlivá rozlišení vyzkoušet a teprve potom zvážit výhody a nevýhody. Obrazovka ale jinak po všech stránkách funguje perfektně a mimo nezbedného automatického jasu nemáme co vytýkat.

Rovněž chválíme i užitečnou funkci Always On, která na obrazovka zobrazuje uživatelem vybraná přání. Může to být například fotografie, poznámky nebo čas, datum a řada notifikací. Skvělá je i možnost nastavení zapnutí a vypnutí této funkce, čímž ušetříte baterii. Mezi notifikačními informacemi si dokonce můžete umístit vlastní slova – tedy například telefonní číslo nebo adresu, což se hodí v případě ztráty.

Hardware a výkon – 9/10

Ve zbrusu novém vlajkovém telefonu bychom logicky očekávali nějaké inovované technologické pozlátko. Vánoční pohádky jsou ovšem stále v nedohlednu, tudíž se musíme smířit s trošku jinou písničkou. Samsung Galaxy Note8 totiž staví na stejném procesoru jako letošní Galaxy S8.

Samsung Galaxy Note8 SM-N950F 64GB Single SIM

Řečí čísel se jedná o osmijádrový procesor Exynos 8895, kterému podává pravou ruku 6 GB operační paměti. Grafickou pohodu zase obstarává čip Mali-G71. Nutno uvést, že se jedná o výkonnou, stabilní a plynulou kombinaci. Těšili jsme se z nejnáročnějších her a aplikací. Vše bez problémů, trhanců a sekání. Zkrátka a dobře poctivá strojovna jak pro hraní, tak náročný multitasking.

Naše slova dokládáme bodováním AnTuTu testu, kde si tento držák vydobyl 174 823 bodů. To je totožný výsledek jako v případě modelu S8 a o několik tisíců lepší než S8 Plus. Recenzovanou soustavu ale o několik tisíc udolal konkurenční Huawei Mate 10 Pro, který jsme testovali v letošním prosinci.

Zatímco nás výkon uspokojil, musíme připomínkovat teplotní výkyvy. Přístroj se totiž nadmíru zahřívá a při větší zátěži se nepochybně také přehřívá. Důležité nicméně je, že je telefon za každých okolností stabilní.

Samsung Galaxy Note8 N950F 64GB Single SIM - AnTuTu hardware

Velikost interního uložiště výrobce zvolil 64 GB. K praktickému využití budete mí k dispozici 53 GB. Na jednu stranu stále slušný prostor, ovšem některá konkurence je na tom o něco lépe. Datovou úschovnu si ale není problém rozšířit pomocí paměťové karty až o dalších 256 GB.

Pro úplnost se ještě pojďme podívat na kvalitu reproduktoru. Zvuk je vskutku silný a čistý. Proti poslouchatelnosti hlasů, zpěvů a výrazných hudebních nástrojích nic nemáme. Trošku víc nás ale mrzí mono. Přece jenom bychom uvítali reproduktory dva.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7,5/10

Ačkoliv je přístroj skutečně rozměrný, kapacita nevyjímatelné baterie se zastavila na 3300 mAh. Na menší hodnotě se nepochybně projevil přítomný S Pen, který baterii trochu prostoru odkrojil. Mnohem důležitější nicméně je, že telefon při plném nabití bez problémů vydrží celý den. Večernímu nabíjení se ale nevyhnete, neboť kapacita bude vždy v rozmezí 15 – 30 procent.

Samsung Galaxy Note8 N950F 64GB Single SIM - AnTuTu baterie

To ale vůbec neznamená, že druhý den baterie nevydrží. Naopak – uplatníte-li jeden z přítomných úsporných režimů, telefon i druhý den vydrží. Není to sice na hodinové sledování filmů nebo hraní her, ovšem pro vyřízení krátkých emailů a několika stručných telefonátů ano. Nabíjecí proces trvá z úplného vybití na plný stav kolem 100 minut. Za 20 minut se baterie nabije na zhruba 25 procent.

Mimo klasické nabíječky jsme dostali k testování také bezdrátovou nabíjecí soustavu Samsung. S její pomocí je nabíjení pohodlnější a praktičtější. Vyšší komfort ale znamená nižší rychlost nabíjení. Stanice zvládne baterii dobýt na 50 procent za přibližně 60 minut. Slušné příslušenství, které ozdobí každou kancelář nebo pokojík. A cena 1500 Kč (12/2017) také není špatná.

Výdrž baterie je celkově dostatečná. Razíme ale toho názoru, že si telefon takového kalibru zasloužil něco kvalitnějšího. Úsporné režimy a snížení jasu včetně horšího rozlišení sice zabírají, ovšem komu se v dnešní době chce šachovat s tolika údaji a funkcemi?

Fotoaparát a kamera – 9/10

Hlavními zbraněmi Samsungu Galaxy Note8 je dvojice duálních fotoaparátů. Obě kamerky byly obdařeny 12 Mpx, přičemž zatímco jeden vlastní vynikající světelnost f/1.7, druhý má hodnotu f/2.4. Výstupní kvalita obou fotoaparátů je prvotřídní a povětšinou nádherná. Snímky jsou ostré a plné sytých barev.

Také okolní prostředí kolem zaměřeného objektu je detailní a většina snímků se tak hodí k dalšímu uchování. Obě kamerky pro svou práci využívají 2× optický zoom a optickou stabilizaci. Drobné problémy nastávají v noci, kdy si objektivy neporadí se zářícími lampami nebo svíčkami.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Pestré jsou také fotky z přírody, kterým nechybí šmrnc a stíny. Obzvláště se nám líbí podání modré a bílé, jejichž vybarvení je naprosto precizní. A je jedno, zdali je den nebo noc, protože i s ubývajícím světlem jsou fotografie přímo nádherné. Ani makro snímky na své působivé kvalitě nic neztrácejí a můžete jít rovnou na věc. Žádné manuální řešení ani volit nemusíte, protože se přítomné automatiky o vše postarají za vás.

Fotoaparáty ale trošku zaspaly při zaznamenávání pohybujících se předmětů. Špatné výsledky vykoukly hlavně při fotografování zvířat a lidí v domácím prostředí, kde byl výsledek zrnitý a pohybující se končetiny rozmazané. Celkově jsou ale fotoaparáty skvělé, stejně jako přední selfie pomocník s 8 Mpx a světelností f/1.7.

Ve známém „samsungáckém“ fotografickém prostředí najdete pestrou paletku použitelných nastavení. K výběru je několik rozlišení: největší UHD s 3840 × 2160 pixely, nebo nejnižší ve VGA kvalitě s rozlišením 640 × 480 pixelů. Variabilní možnosti nabízí i velikosti obrázků: 4:3, 19:9, 1:1 a ještě několik dalších.

Počítat můžete dále s možností fotografování do RAW, přičemž opomenuty nebyly ani funkce jako je časovač, HDR, dělící čáry, ovládání hlasem, rychlé spuštění a další vychytávky. Vyzkoušeli jsme také automatické focení, Pro, panoráma, pomalý čas a jiné.

Nadmíru se nám líbilo i natáčení videí. Kvalitní byla většina nahrávek, přičemž mimo detailních záběrů jsme byli potěšeni také z ozvučení. Rekordér dokáže dobře zachytit několik různorodých zdrojů, což je působivé a hlavně poslouchatelné.

Kamerky umožňují natáčet v různých kvalitách. Maximálně ale můžete kamerovat v rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu, výjimkou není ani známá kombinace Full HD při 60 FPS. Obraz je povětšinou plynulý a přítomná stabilizace pracuje znamenitě. Také dvojnásobný optický zoom je skvělý. Ostatně posuďte sami, na jakou dálku obstojně a detailně funguje.

Systém a konektivita – 9/10

O verzi operačního systému jsme ani nepochybovali – osmý Android jsme brali jako samozřejmost. Opak je ale pravdou a Galaxy Note8 byl vyzbrojen verzí 7.1.1. Je nepochybné, že k aktualizaci na Oreo dříve nebo později dojde. Zatím se ale stále nic neděje, byť půl gigabitový upgrade již dorazil. Kromě Google systému uživatelské prostředí oplývá nadstavbou Samsung Experience 8.5.

Systém je celkově odladění a vydařený. Načítání a ukládání je otázkou mžiku. Přístroj podporuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, Bluetooth v5.0 (LE až do 2 Mbps), NFC platbu, mobilní hotspot a samozřejmě nejrychlejší české LTE. V nastavení můžete šachovat s pozadím a motivy, přičemž obecné správa nabízí známá nastavení jazyka, data a času. Příhodná je také jednoduchá údržba, která se stará o stále plynulý chod baterie, pamětí, uložiště a výkonu.

Mezi rozšířené funkce připadlo gesto jedné ruky, díky níž si velikost obrazovky zmenšíte na pohodlnou velikost. Skvělá je i možnost spustit fotoaparát dvojím rychlým stisknutím vypínače, zachycení obrazovky přejetím hrany ruky nebo snadné ztlumení otočením displeje či zakrytí rukou.

Pozadu nezůstala ani bezpečnost. Přístroj se dá zamykat mnoha způsoby. Mimo známých gest, PINů a čtečky otisků prstů je k mání rozpoznání obličeje a skener oční duhovky. Obě možnost jsme zkoušeli a fungují bezvadně. Ke správné práci ale nutně potřebují dostatek světla. Pokud zkusíte přístroj odemknout uprostřed hluboké noci, můžete se culit sebe lépe, ale systém vás dále nepustí. Na řadu pak přijde zadání pinu, gesta atp.

Paranoidnější uživatelé dále ocení zabezpečené složky, které citlivější informace a fotografie uchovají mimo zraky zvídavých osob. Určitě se hodí doplnit, že veškeré funkce jsou dopodrobna a jednoduše vysvětleny. Pokud tedy nevíte, co funkce dokáží, stačí si tyto informace nastudovat. Vše srozumitelně a v českém jazyce.

Po prvním spuštění na vás vybafnou známé programy. Zmiňme aplikace od Microsoftu: Word, Excel, PowerPoint a OneDrive. Google se podepsal prohlížečem Chrome, aplikací Gmail, Disk, Filmy Play a Fotky. Pro kancelářské a všední potřeby je k dispozici přesná kalkulačka, kalendář, hodiny či Samsung notes. Na těle přístroje ale nenajdete infraport.

Náš tip

Samsung Galaxy Note8 podporuje tyto senzory: Akcelerometr, barometr, snímač otisků prstů, Gyro sensor, geomagnetický sensor, Hallův sensor, snímač srdečního tepu, Iris Senzor, RGB světelný sensor, senzor tlaku a sensor přiblížení.

Alternativy k Samsungu Galaxy Note8

Máte-li v oblibě přístroje Samsung, můžete se podívat na slušně vybavenou alternativu Samsung Galaxy S8 Plus (více o něm v recenzi). Tenhle kousek nabízí luxusní zpracování, povedený design, výborný displej, skvělý výkon a stabilitu včetně povedených fotoaparátů a bohaté softwarové podpory. Smířit se ale musíte se slabší baterií a upatlaností.

Přímým vyzyvatelem recenzovaného přístroje je telefon Huawei Mate 10 Pro, o kterém píšeme tady. Ani tenhle držák nezklamal a budoucí uživatele uspokojí kvalitním zpracováním, elegantní podobou, nadstandardním výkonem, velkým uložištěm a dokonce perfektní energetickou výdrží včetně vynikajících duálních fotoaparátů. Výrobce ale opomněl na bezdrátové nabíjení a paměťovou kartu.

Do alternativ jsme zařadili také Apple iPhone 8 Plus 64GB, jehož cena se v tuto chvíli pohybuje kolem snesitelných 24 000 Kč (12/2017). Za tuhle částku se dočkáte elegantně zpracovaného chytrého přístroje, který oplývá vytříbeným vkusem a prvotřídním systémem. Čeká na vás 5,5palcová Retina obrazovka a úchvatné duální fotoaparáty. Také výkon a celková optimalizace patří mezi naprostou špičku.

Závěrečné hodnocení

8.9

Perfektní

Samsung Galaxy Note8 považujeme za klenot letošních chytrých telefonů. Práce s ním byla poctou, kdy žehnáme zejména vkusnému zpracování, parádní obrazovce, slušnému výkonu a skvělým fotoaparátům. Hlavy ale neskloníme před nevhodně umístěnou čtečkou a spíše průměrnou energetickou výdrží.

Design a zpracování
9.5
Displej
9.5
Výkon a hardware
9
Výdrž baterie
7.5
Fotoaparát a kamera
9
Systém a konektivita
9
Klady
  • Elegantní design
  • Špičkové zpracování
  • Prvotřídní displej
  • Vysoký výkon a stabilita
  • Bezdrátové nabíjení
  • Vynikající duální fotoaparáty
  • Precizní optický zoom
  • Optimalizovaný systém
  • Spousta užitečných funkcí
Zápory
  • Vysoká kluzkost
  • Stále upatlaný
  • Nevhodné umístění čtečky
  • Mono reproduktor
  • Průměrná výdrž baterie

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář