Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Samsung Galaxy Note9

15. 2. 2019 aktualizováno

Během února jsme měli možnost otestovat jednu z nejvybavenějších jihokorejských lodí Samsung Galaxy Note9 v duální verzi se 128 GB interního uložiště. A jak následující řádky prozrazují, zkušenost jsme si odnesli vskutku příjemnou.

Obsah balení

Uvnitř krabičky najdete vše a ještě něco navíc. Mimo telefonu nahmatáte datový USB-C kabel, redukci z USB-C na microUSB, druhou redukci z USB-C na standardní USB-A konektor, dále nabíječku a kvalitní sluchátka značky AKG včetně náhradních špuntů. Něco navíc představuje funkční pero S Pen, náhradní hroty a sponka pro výměnu hrotů a paměťové karty.

IMG_9351Test a recenze Samsung Galaxy Note9 - obsah balení

Design a zpracování – 9,5/10

Zevní podoba modelu Samsung Galaxy Note9 nepůsobí na první pohled nijak extravagantně. Po položení na stůl vypadá jako obyčejný telefon s velkým displejem. Na tomto subjektivním názoru má pravděpodobně podíl testovaná černá varianta, protože modrá verze působí podstatně svěžeji. Velkou pozornost naopak budí rozměrové parametry. Velikost 161,9 × 76,4 × 8,8 milimetrů již představuje pořádný kus rozložitého hardwaru, čemuž výrazně přispívá hmotnost 201 gramů. Note9 není zkrátka nic pro malé ruce.

  • Kromě testované verze se 128 GB se prodává Single Sim varianta nebo model s 512 GB.

Větší rozměry působí problémy také po zastrčení do kapsy, kde vás telefon o své přítomnosti neustále informuje. Úschova v běžných kraťasech je zhola nemyslitelná. Přístroj naštěstí vlastní odolnost IP68, takže si poradí s lehce hrubším zacházením, vodou a prachem. Ostatně ani po 14 dnech jsem nikde nenašel škrábanec, o což se zasloužilo skleněné krytí Gorilla Glass 5. Zatímco se velikost negativně odráží na skladovatelnosti, práce na Galaxy Note9 je naopak moc příjemná. Vděk si zaslouží hlavně obří 6,4palcový displej se zaoblením po stranách. Ostatně ani další funkční výbava není nijak strohá.

Na čele se krom obrazovky dočkáte velké notifikační LED diody, 8Mpx selfie kamerky, sekundárního reproduktoru a skenu rozpoznávající obličej a oční duhovky. Takovou formu zabezpečení jsem využíval na maximum a musím uznat, že funguje naprosto precizně. Dokonce i během noci, kdy není vidět na krok. Horní strana telefonu ukrývá hybridní šuplík, do něhož uschováte klidně i 2 nanoSIM karty. Dolní strana přichystala hlavní reproduktor, napájení ve formě USB-C, 3,5 mm audio jack a schránku pro S Pen. Pero v konstrukci skvěle drží a zároveň se i snadno vyndává. Stačí zatlačit a samo vyjede ven. Nemusíte mít určitě obavy, že by vám v používání telefonu nějak překáželo nebo bylo na obtíž. Chcete používat Note9 bez S Penu? Klidně můžete…

Na levé hraně zařízení najdete kolébkovou regulaci hlasitosti a samostatné tlačítko pro virtuálního asistenta Bixby. Ten na hlasový podnět reagoval vždycky okamžitě, takže jej můžete klidně zařadit do svého života. Je nicméně škoda, že tlačítko nelze naprogramovat na jinou funkci. Samsung si svoji službu holt chrání, to ale společnosti nemůžeme mít za zlé. Pravý protějšek pak slouží k zapínání a vypínání displeje. Možná je to pouze můj problém, ale při hraní her se mi často stávalo, že jsem obrazovku omylem vypnul/uzamkl. Nakonec nezbývá než si popsat záda.

Náš tip

Testovali jsme i minulý model Samsung Galaxy Note8.

Na bedrech Samsungu Galaxy Note9 budete využívat čtečku otisků prstů. Ta funguje rychle a pohotově, rovněž chválím její vhodné umístění. Kousek nad čtečkou se kasá duální dvojice objektivů o 12 megapixelech, blesk a senzory. Čočky jsou chráněny obdélníkem s milimetrovým výstupkem, který svoji roli plní svědomitě (nehrozí nahodilé poškrábání). Fotoaparáty zůstávají hezky skryty a telefon se po položení na pevný podklad neviklá. Ani zbylým součástkám nejde nic vytknout. Každá technika sedí pevně na svém místě, nikde se nic netřepotá a zaoblení okrajů působí na zranitelné redaktorské dlaně příjemně.

Test a recenze Samsung Galaxy Note9

Celkově vzato na mne udělal Note9 solidní dojem. Jeho velikost je skutečně mimořádná, což se mi v jeho případě prostě líbí. Jsem také přesvědčen, že s touhle mašinou svoji produktivitu skutečně posílíte. Napsání e-mailu nebo pohyb v tabulkách je snadné a hlavně rychlé. Venkovní tvář ale bohužel trpí na otisky prstů. Čelo se umazává podstatně méně, ovšem záda jsou ušmudlaná skutečně festovně.

S Pen – kreslí a fotí

Výčtem veškerého umění tohoto kreslíře bychom strávili asi půl dne. Obecně se S Pen používá k malování a psaní, ovšem zvládne i jiné věci. Po vytažení z těla přístroje se objeví nabídka, která zpřístupňuje vytvoření poznámky, inteligentní výběr, psaní na displeji, okamžitou zprávu nebo překlad. Okamžitou poznámku využijete například při klábosení s kamarády po Facebooku, kam můžete okamžitě odeslat vámi napsaný vzkaz nebo malůvku. Pomocí překladu zase stačí namířit perem na dané slovíčku, které si můžete jedním kliknutím okamžitě přenést do Google Translatoru nebo si je nechat hlasově přetlumočit.

Test a recenze Samsung Galaxy Note9

Mezi zřejmě nejpoužívanější a nejoblíbenější funkce patří možnost využívání S Penu pro fotografování. To proto, že funguje naprosto skvěle a jednoduše. Podržíte tlačítko a tím se spustí fotoaparát. Jedním stisknutím pak vytvoříte fotku. Tato možnost je naprosto úžasná hlavně pro fotografování selfií, kdy nepotřebujete mít druhou ruku nataženou pro mačkání spouště. Nebo například při focení většího počtu lidí. Meze se ale nekladou a pomocí S Penu lze ovládat YouTube, prezentace nebo fotografie. Perfektní je i možnost napsat rychle poznámku na displej aniž byste museli systém odemykat.

„Konečně dává S Pen pořádný smysl!”

Bezdrátové pero S Pen funguje na technologii Bluetooth. Nikdy se mi nestalo, že by došlo k problémům se signálem nebo telefon na vytažení nereagoval. Hrot o 0,7 milimetrech dokáže rozpoznat až 4 096 úrovní přítlaku. O výdrž se starat prakticky nemusíte, protože již po 40 sekundách uvnitř telefonu bude opět připraveno na 30 minut práce. Nutno říci, že jsem si s touto hračičkou docela vyhrál a působila na mne velmi dobře. Konečně dává S Pen pořádný smysl!

Displej – 10/10

Není nutné zbytečně dlouho chodit kolem horké telefonní kaše. Displej Note9 patří mezi jeden z nejlepších, na které jsem měl za několik roků možnost pohlédnout. Moje oči se kochaly z vysokého rozlišení 2 960 × 1 440 pixelů se špičkovou jemností 516 ppi. Použitý Super AMOLED zabírá hodně poctivých 6,4“ na 83,4 % čelní strany. Formát byl vtěsnán do poměru 18,5:9. Taková míra je skvělé pro naprostou většinu všedních činností.

Test a recenze Samsung Galaxy Note9

Můžu vám přislíbit naprosto výtečné podání barev a špičkový kontrast, který si poradí i se slunečními paprsky. Obrazovka disponuje automatickým jasem, filtrem modrého světla, nočním režimem, automatickou optimalizací rozsahu sytosti a ostrosti barev včetně možnosti nastavení rozlišení. Veškeré vyjmenované funkce pracují zcela samostatně a nikdy nebyla nutná manuální korekce. Maximální rozlišení se zastavilo na parametru WQHD+ (2 960 × 1 440 px), nejnižší pak na hodnotě HD+ (1 480 × 720 px). Snížením rozlišením docílíte delší výdrž.

Ladit můžete také dotykovou citlivost (ideální pro rukavice nebo obal), spořič obrazovky, ochranu proti náhodnému dotyku, navigační panel či snadný režim pro jednodušší rozložení domovské obrazovky. Nechybí ani funkce Always On, kterou si můžete spravovat dle libosti. Za zmínku jednoznačně stojí absence výřezu, bez něhož se neobešla téměř žádná vlajková loď loňského roku. Uvidíme, jakým směrem bude tento trend pokračovat dál.

Hardware a výkon – 10/10

Jako naprosto vynikající se osvědčila i technická výbava. Osmijádrový procesor Exynos 9810 se v kombinaci s 6 GB operačních pamětí postaral o naprosto plynulý chod, rychlé ukládání, multitasking a hraní her na maximální grafiku. Ať jsem hrál jakkoliv náročnou akční pecku nebo závody, přístroj nikdy ani neklopýtl. U většiny her se dokonce ani nezahříval, což jasně svědčí o precizní optimalizaci. Test a recenze Samsung Galaxy Note9 - AnTuTu test

Ostatně hry se mi na Samsungu Galaxy Note9 hrály skutečně fajnově. Telefon se perfektně drží a přítomné stereo reproduktory dodávají virtuální veselici nevídanou šťávu. Navíc hrají hlasitě a za basový projev se stydět také nemusí. AnTuTu test hardwaru ukázal 251 569 bodů, což je o něco méně, než co předvedl konkurenční Huawei Mate 20 Pro 6GB/128GB.

Recenzovaný model vám nebude bránit ani ve stahování filmů nebo ukládání většího množství dat. Interní uložiště totiž vlastní 128 GB, které si můžete pomocí microSD karty rozšířit až o dalších 512 GB. Vězte však, že ani původní datové skladiště jen tak nezaplníte. Po aktualizacích máte k mání celých 111 GB.

Po krátkém uvažování si maximální hodnocení tato kategorie jasně zaslouží. Ačkoliv není číselný výsledek AnTuTu hardwaru nejlepší ze všech, technická výbava je zjevně vyladěná, interní uložiště obrovské a přítomné stereo reproduktory hrají přesně tak, jak bych očekával. Není co řešit a jdeme na další kategorii.

Náš tip

Nevíte co pařit? Mimo provařeného PUPB Mobile doporučujeme skvělou online střílečku Tacticool nebo odpočinkovou hříčku Bomber Friends.

Výdrž baterie – 9,5/10

Ani kapacita baterie vás nebude obtěžovat. Akumulátor se chlubí slušnou hodnotou 4 000 mAh, která se postará o bezproblémový dvoudenní chod. Pokud budete přístroj hodně zatěžovat hraním her a ustavičným prohlížením cizích profilů na Facebooku, i přesto se dočkáte z celodenní výdrže. Baterie podporuje také nabíjení bezdrátovou formou. A jak dlouho trvá dobití dodávanou nabíječkou?

„Výdrž skvělá, ale dobíjení trošku trvá…”

Baterie Note9 se dobije z úplného minima na 100 % za něco málo pod 2 hodiny čistého času. To samo o sobě není žádný rychlý výsledek. Čísla samozřejmě nejde nesrovnat s Mate 20 Pro. Právě tato konkurenční vlajka se dá dobít už za cca 70-80 minut, což je velký rozdíl. I proto v tomto případě baterie nesklidila plné hodnocení. I přesto nabízí výborné parametry, za které se stydět nemusí. Berme stále v potaz našlapaný hardware a obrovský zobrazovací panel. Ostatně na zahraniční stránce GSMArena.com se výsledek výdrže Note9 umístil mezi ty nejlepší.

Fotoaparát a kamera – 9,5/10

Hlavní výbavu zastávají duální objektivy o 12 Mpx. První 26mm čočka nabízí exkluzivní clonu f/1,5-2,4, druhá 52mm čočka pracuje se světelností f/2,4. Řádit můžete s 2× optickým a 10× digitálním zoomem. Moc se mi líbí práce umělé inteligence, která se stará o kvalitní obrázky a zároveň fotografa upozorňuje na vzniklé problémy. Když jsem například vyfotil několik osob a některá z nich mrkla, na displeji se mi zobrazilo upozornění. Podobně mne inteligence vyspravila o rozmazané fotce nebo špinavém objektivu. Celkově AI rozpozná až 20 rozličných scén.

Originální fotky najdete v naší galerii.

Samsung Galaxy Note9 určitě patří mezi nejlépe fotografující smartphony dneška. Kvalita obrázků je skutečně výborná, a to především během dne. V noci je sice šum zřetelně znát, ale s tím se pasuje většina prémiových modelů. Přítomný blesk ovšem zastává dobrou oporu. Spokojeni budou i rodiče dospívajících ratolestí, které dokáží duální objektivy zachytit bez rozmazání a v super kvalitě. Za 3 týdny jsem toho nafotil opravdu hodně a rozmazaných fotek jsem spatřil jen několik. Foťáku nevadí ani větší množství stínů nebo umělé osvětlení v domácnosti, což je moc příjemné zjištění.

Prvotřídní jsou i makro snímky nebo fotky po maximálním přiblížení. Dost dobré jsou i selfie obrázky, které zhotovuje 8Mpx čočka se světelností f/1,7. Co se týče videí, máte šanci natáčet až ve 4K při 60 snímcích za sekundu. Maximální počet FPS je tedy vyšší než u Mate 20 Pro (ten má ve 4K max. 30 FPS). Na tuto kvalitu nám však absentuje stabilizace, takže je nejvýhodnější točit s 30 FPS. Jak můžete vidět níže, pohyblivé filmečky vypadají velmi dobře.

V obdobně příznivém duchu se táhne uživatelské prostředí. K výběru je známá sorta nastavení, jež zahrnuje změnu kvality obrázků a videí, poměry stran, živé zaostření, panorama a libůstku v podobě super zpomaleného záběru. Ten si můžete natočit až při 960 FPS za sekundu, viz. pelášející slepice níže, kterou jsme museli kvůli vám prohnat 🙂

Samsung Galaxy Note9 vs. Huawei Mate 20 Pro

Abych byl upřímný, zásadní rozdíly mezi fotografickými výsledky prostě nevidím. Z tohoto důvodu jsem hodnotil oba telefony po stránce fotoaparátů na chlup stejně. Ano, Samsung sice točí až při 60 FPS, ovšem bez stabilizace.

Systém a konektivita – 9,5/10

Jak šel čas, Note9 se ze základního Orea dočkal softwarového potěšení v podobě Androidu 9 Pie. Aktualizované uživatelské pískoviště v obklopení zbrusu nové záplaty Samsung Experience vypadalo svěže a velmi příjemně se mi v jeho řádcích pohybovalo. Hlavně přehledné záložky v nastavení byly rozděleny účelně a zároveň jednoduše. Lupa pro vyhledávání pak usnadní čas maximálně. Není třeba mezi položkami rolovat, mnohem efektivnější je právě zrychlené hledání (přesně jako Google).

Dále je výborná záložka usnadnění, kde najdete třeba hlasového asistenta, který poskytuje hlasovou zpětnou vazbu, čímž pomáhá nevidomým a osobám se zhoršeným zrakem. Vylepšit lze i viditelnost písmen, klávesnice, tvary tlačítek a jiné drobnůstky. Jediným kliknutím se dostanete na uživatelskou příručku v českém jazyce, kde najdete naprosto všechny informace. Není ani od věci zavítat do oznámení či pozadí a motivů, čímž si přístroj zkrášlíte přesně tak, abyste byli spokojeni.

Součástí systému je samozřejmě i výsuvná lišta, aplikace od Googlu, hodiny, kalendář či Mapy. Po stránce konektivity uvítáte Bluetooth 5, nejrychlejší Wi-Fi a LTE včetně přítomnosti NFC. Výrobní dílna ale pozapomněla na infraport a FM rádio. Ne třeba snad ani sáhodlouze sepisovat, že systém Note9 běžel vždy jako po másle, maximálně plynule a naprosto bez zádrhelů. Testovat tenhle kus bylo zkrátka moc příjemné…

Samsung DeX

Jestliže patříte mezi fanoušky Samsungu, nadstavba Samsung DeX vám není jistě cizí. Samsung Galaxy Note9 jde s touto technologií ještě dál a DeX vám umožní využívat i bez stanice. K plnohodnotnému provozu postačí akorát datový kabel, který zvládne spojit USB-C (telefon) s HDMI (televize, monitor). Pokud to zkusíte, můžete si pustit až 5 aplikací najednou.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Note9 se na trhu nějakou chvíli již prodává. Na Heurece si mezi zákazníky vybojoval 95% hodnocení. Všichni se shodují na pěkném zpracování, výdrži, hezkých fotkách a celkově telefon chválí. Negativní ohlasy se ale snáší na vyšší cenu.

Že tenhle Samsung nechválíme pouze my dokazují i zahraniční recenze. Tak třeba tomsguide.com řadí mezi klady displej, S Pen nebo velké uložiště. Redaktorům webu techradar.com se líbily špičkové fotografie s podporou umělé inteligence a dlouhá výdrž. Ani na stránce androidcentral.com chválou nešetřili a přístroji pisálci udělili 4,5/5 bodů.

Alternativy k Samsung Galaxy Note9

První doporučená alternativa asi nikoho nepřekvapí. Je jí samozřejmě chytrý telefon Huawei Mate 20 Pro 6GB/128GB (recenze), který bodoval snad na všech telefonních směrech. Levnější ideál pak spatřuji v přístroji Samsung Galaxy S9+ (recenze), který má podobné vlastnosti jako testovaný model. Nyní ovšem stojí výrazně méně peněz. Fanoušky jablečného potěšení pak odkáži na zdařilou krasavici Apple iPhone XR 64GB.

Další výpomoc najdete v článku s nejlepšími prémiovými telefony roku 2019 a dobrým rádcem je i výběr nejlepších fotomobilů.

Závěrečné hodnocení

9.7

Perfektní

Samsung Galaxy Note9 se prokázal jako nenápadný parádník v mohutném těle, který se pyšní jedním z nejlepších displejů na trhu. Současně svému nositeli nabízí našlapaný výkon se super optimalizací, prémiovými fotkami a dlouhou výdrží. Kreslířské S Pen je příjemný bonus navíc. Vytaste měsíční výplatu, vážení.

Design a zpracování
9.5
Displej
10
Hardware a výkon
10
Výdrž baterie
9.5
Fotoaparát a kamera
9.5
Systém a konektivita
9.5
Klady
  • Špičkový displej obřích rozměrů
  • Výborný kontrast
  • Brutální výkon a stereo reproduktory
  • Prémiové fotografie a 4K video
  • Dvoudenní výdrž baterie
  • Optimalizovaný Android 9 Pie
  • IP68 a Gorilla Glass 5
Zápory
  • Záda jsou magnetem na otisky
  • Spíše konzervativní design
  • Bixby nejde přeprogramovat

Nejprodávanější mobilní telefony podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Renata (4. 9. 2019 14:09)

Dobrý den pane Smejkale, mohla bych poprosit o radu? Vybírám si nový mobil. Jelikož potřebuji ke svému povolání i fotoaparát, který mi právě také odešel, rozhodla jsem se pořídit si mobil s výborným fotoaparátem. Jde mi o fotoaparát, který bude mít lepší zoom (oddálí i přiblíží objekt focení), focení v horším světle, skvělé barvy na snímku a ostrost. Přemýšlela jsem o Samsung Galaxy A70. Doporučil byste mi tento model? Nebo úplně jiný telefon cca do 12.000,- Kč? Moc Vám děkuji za radu, již se v těch všech informacích strácím. Renata

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (4. 9. 2019 14:09)

Dobrý den, mám podobné nároky jako vy (mimo zoomu). Minulý měsíc jsem si koupil GOOGLE Pixel 3a 4GB/64GB a jsem maximálně spokojen. Fotí výborně, dobře se drží, vydrží dva dny a prostě celkově maximální spokojenost. Ale jak říkám, nezoomuje. Výbornou volbou je také Xiaomi Mi 9, který fotí opravdu nádherně a celkově je to vynikající telefon: https://www.testado.cz/recenze-xiaomi-mi-9/ Nebo mrkněte na fotomobily: https://www.testado.cz/nejlepsi-fotomobily/ Co se týče vámi uváděného Samsung Galaxy A70 - není to špatný telefon, ale k focení jsou mnohem lepší kusy. Čili být vámi, tento bych si nekupoval. Pokud jde o kvalitní zoom, mrkněte na loňský Samsung Galaxy S9, který zoomuje a fotí nádherně: https://www.testado.cz/recenze-samsung-galaxy-s9-plus/ Víte, najít ideální telefon prostě nelze. I já jsem nakonec udělal se svým Pixelem 3a kompromis. Nemá zoom, ani odolné tělo... ale fotí hezky a má spoustu jiných kvalit. Tak to je. Pokud byste ale chtěla opravdu extra zoom, tak nejlepší volba je Huawei P30 Pro - ale ta cena je také vyšší. Mrkněte na recenzi a video se zoomem :) https://www.testado.cz/recenze-huawei-p30-pro/

Odpovědět
Uživatel
Martin (9. 6. 2019 09:06)

supr telefon..taky ho mám..doporučuju si ale pořídit ochranu, ideálně tvrzené sklo..pokud pak chcete telefon zachovat co nejdéle pěkný a bez poškození, zkombinujte ho s flipovým pozdrem..moc nechápu lidi, co si svého telefonu neváží a nosí ho tak nějak naholo..když už koupím kvalitní model, tak si ho chci chránit

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář