Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Samsung Galaxy Tab A 10.1 (SM-T580)

10. 1. 2017 aktualizováno

Do rukou se nám dostal rozměrný tablet od společnosti Samsung, Galaxy Tab A 10.1, který se pyšní velkým displejem a baterií se solidní výdrží. Vývojáři si v tomto případě nechali všechny výstřelky moderních technologií v uzlíčku a vyrobili tablet vhodný zejména pro běžného uživatele, který je dostupný ve 2 variantách: s Wi-Fi (SM-T580) nebo s LTE (SM-T585). My jsme se podívali na první ze dvou modelů.

Obsah balení

Uvnitř krabice najdete Samsung Galaxy Tab A 10.1 modelové řady SM-T580, nabíječku s USB konektorem a stručnou příručku, která nám ale u našeho modelu chyběla. Cena recenzovaného modelu se pohybuje kolem 7 tisíc korun (01/2017), přičemž na výběr máte mezi bílou nebo naší černou variantou.

Design a zpracování – 7/10

Recenzovaný tablet od Samsungu je prostorově výrazné zařízení, kterému jasně dominuje velký 10,1″ TFT displej. Ačkoli se náš model Galaxy Tab A svým hardwarovým vybavením řadí do střední třídy tabletů, displej nabízí 1920 x 1020 pixelové rozlišení, které by čekal jen málokdo. Při užívaní budete v rukou držet přístroj vysoký 254,2 mm a široký 153,3 mm, který váží 525 gramů. I když se jedná o váhu na tablet podobného ražení zcela průměrnou, při jeho používání jsem se nemohl zbavit dojmu, že v rukou držím něco těžkého. Je nicméně možné, že je to pouze můj subjektivní pocit a ostatní na podobnou nepříjemnost nenarazí.

Čelní strana na své spodní části nabízí trojici nepodsvícených navigačních tlačítek, konkrétně zleva tlačítko pro nabídku nedávno spuštěných úloh, dále uprostřed hlavní tlačítko vracející na hlavní stranu (domů) a klasické tlačítko zpět. Nad displejem se nachází logo výrobce a po jeho pravici mu sekunduje světelné čidlo včetně 2 Mpx fotoaparátu (přední). Na vrchní hraně se pak nachází otvor pro 3,5 mm jack, otvor pro microUSB konektor, s jehož pomocí budete zařízení nabíjet a párovat s dalšími zařízeními, a dále mikrofon. Spodní hrana tabletu je pak věnována dvěma podlouhlým stereo reproduktorům.

Na vršku zadní strany tabletu najdete 8 Mpx fotoaparát, kterému dělá společnost přisvětlovací LED dioda. Jednou z nevýhod fotoaparátu, co se konstrukce týče, je usazení čočky, která z těla tabletu o několik milimetrů vystupuje. Tímto výstupkem nebudete limitování do chvíle, než si tablet položíte na stůl a začnete na tabletu psát a vyťukávat jednotlivá písmenka. Po stlačení určitých tlačítek, zejména v levém dolním a levém horním rohu, se vám bude celé zařízení vyvracet a pohybovat, což není vůbec příjemné. Zatímco levá strana přístroje je zcela prázdná, na pravém boku budete moci využívat tlačítko pro zapínání a vypínání, kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti a zdířku pro microSD kartu, která je chráněna záklopkou.

Tělo tabletu je vyhotoveno z plastu, který je příjemný na dotek a v rukách nijak neklouže. Během manipulace jsem se nesetkal s žádným skřípáním ani pohybujícími se částmi, vyjímaje postranních tlačítek, které se menší vůli přece jenom nevyhnuly. Co se týče zpracování, závěrem bych rád upozornil na to, že se zařízením lze manipulovat jedině s oběma rukama. Tablet je zkrátka rozměrný a jednou rukou neuděláte zhola nic.

Displej – 8,5/10

Na začátku jsem již prozradil, že námi recenzovaný Samsung Galaxy Tab A je osazen TFT WUXGA displejem o velikosti 10,1″, který nabízí rozlišení 1920 x 1020 pixelů. Displej má velmi excelentní výstup, jehož zobrazovací kvalita mi vždy plně dostačovala a na jeho účet nemohu říci ani slovo. Svojí detailností mne uspokojil při všech činnostech včetně četby internetových magazínů a knih, neboť zobrazená písmenka byla příjemně měkká.

Vyzdvihnout musím také citlivost, rychlé reakce a skvělou čitelnost na slunci, kterou na tabletech skutečně oceňuji. Také maximální jas je plně dostačující a jeho maximální hodnoty jsem nebyl nikdy nucen využít. Ani s pozorovacími úhly jsem problém nikdy neměl, displej byl vždy čitelný.

Naopak se mi příliš neosvědčila automatická regulace jasu, kterou jsem raději nepoužíval, neboť byl displej příliš tmavý. Na obrazovce nenajdete žádné ochranné sklo, přičemž na jejím povrchu se neustále nacházely viditelné čmouhy.

Výkon a hardware – 6,5/10

Srdce Samsungu pohání 1,6 GHz Octa Core procesor, který je namísto extrémního výkonu konstruován pro výkon optimální a energetickou úsporu. Pravou rukou procesoru je pak 2 GB operační paměť, která se v průběhu používání projevila jako nedostačující.

Hardwarovou výbavu jsem podrobil testu v programu AnTuTu Benchmark, kde získala 45 445 bodů, což je ve srovnání například s modelem Huawei MediaPad T2 10.0 Pro (29 823 bodů), který se pohybuje ve stejné cenové kategorii, podstatně lepší výsledek. Síly jsem dále porovnal s modelem Asus ZenPad S 8.0 Z580CA (46 105 bodů), kde je výsledek prakticky stejný.

Ačkoli bodový test dopadl více než dobře, s náročnějšími hrami má tablet problémy. Nenáročné hry zvládá obstojně, nicméně pokud máte v úmyslu zápolit ve světech RPG nebo MMORPG, některé kousky jsou doslova nehratelné. Mluvím třeba o MMO Villagers and Heroes, nad kterým ani nepřemýšlejte. Také při toulkách Dungeon Legends jsem byl svědkem neustálého sekání a náhlého propadání FPS, které bylo u většího počtu nepřátel nebo efektních výbuchů všudypřítomné. Sečteno podtrženo, Samsung si s běžnými hrami poradí dobře, nicméně na paření nejnáročnějších her vhodný není. Slabší procesor a menší RAM jsou zkrátka znát.

Dále bych se pozastavil nad dvojicí stereo reproduktorů, jejichž hlasitý výstup je sice dostatečný, ovšem neustále mi zněly tak nějak plechovitě a basy se výrobcům rovněž ztratily někde po cestě. Velké mínus bych dále udělil za jejich umístění (na spodní straně tabletu), které je naprosto nepraktické a nevhodné při jakémkoliv použití. Pokud tablet držíte vertikálně a opřete si jej o své tělo nebo třeba o peřiny, reproduktory jednoduše překryjete, čímž výrazně uberete na jejich hlasitosti a kvalitě. Stejně tak při horizontálním úchopu budete minimálně jeden výstup zakrývat dlaní. Ne že byste nic neslyšeli, ale určitě z vlastní zkušenosti dobře víte, jak nekvalitní a nesrozumitelný zvuk vychází z vaše telefonu nebo tabletu v případě, kdy reproduktor čímkoliv přikryjete.

S tímto případem se setkáváme poměrně často a lze tudíž předpokládat, že mají někteří výrobci s umístěním reproduktorů stále problém. Na druhou stranu když se chce, tak to jde jako například u tabletu Asus ZenPad 10 Z300M, kde jsou reproduktory umístěny na čelní straně tabletu. Jednoduché a efektivní řešení. Třeba se vývojáři do budoucna poučí.

Ani s vnitřním úložištěm jsem nebyl spokojen, neboť nabízí pouhých 16 GB místa. Některým z vás se možná zdá jako dostačující, ovšem mějte na paměti fakt, kolik prostoru zabírají současné hry a aplikace. Nenechte se mýlit, ve většině případů se nejedná o MB, ale o GB, tudíž musíte počítat s tím, že budete hry přemazávat a tak tvořit prostor pro hru další. Při koupi Samsung Galaxy Tab A tedy doporučuji současně si pořídit i microSD kartu, s jejíž pomocí lze úložný prostor navýšit až na 200 GB.

Baterie – 7,5/10

Náš tablet ve svém nitru ukrývá baterii o kapacitě 7300 mAh, jejíž hodnota se osvědčila a projevila jako plně dostačující. Baterie v AnTuTu testování vybojovala slušných 8 770 bodů, přičemž spokojen jsem byl také se samotnou výdrží. Při hraní akčních RPG, během nichž jsem se oběma rukama neustále dotýkal obrazovky, jsem vypozoroval plynulou spotřebu baterie v průměru 10 % za hodinu. Při plném nabití tak budete moci hrát až 10 hodin, což je výborný výsledek. U sledování YouTubu byla spotřeba při nastavení středního jasu a hlasitosti v průměru 6 % za hodinu. Při maximálním nabití tedy budete moci filmy sledovat více jak 16 hodin!

Body naopak ubírám za dobu nabíjení, která je ostudná: z nuly si na maximální dobití počkáte více jak 4 hodiny.

Fotoaparát a kamera – 6/10

Hlavním fotoaparátem recenzovaného tabletu Samsung Galaxy Tab A je 8 Mpx kamera, s níž budete moci pořizovat snímky v rozlišení 3264 x 2448 pixelů. Fotografie bych hodnotil jako průměrné: svojí kvalitou dokáží nenáročného uživatele uspokojit, nicméně podotýkám, že výstavní fotografie s tímto přístrojem nepořídíte. Čočka se nedokáže dostatečně vypořádat s okolním světlem, a tak chrlí tmavší obrázky, než bych si zrovna přál. Na druhou stranu kamera svižně reaguje na změny prostředí, obraz se netrhá a focení je příjemně rychlé. Soubory se ukládají plynule a při fotografování jsem tak nebyl ničím rušen.

Mile mne překvapil makro režim, jehož výsledky jsou excelentní, neboť tvoří velice detailní a koukatelné snímky, přičemž před jejich pořizováním jsem nebyl díky funkčnímu automatickému režimu focení ničím zdržován. Kamera se vždy plynule přepnula do makra režimu a mohl jsem tak vesele fotit.

Na čelní straně je umístěn 2 Mpx kamera, která dokáže vytvářet snímky v HD rozlišení 1280 x 720 pixelů, které jsou určeny primárně na selfie. Kvalita snímků je tak logicky horší, což můžete posoudit z níže uvedené trojice fotografií.

Video lze pořídit v rozlišení 1920 x 1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Se záběry jsem byl vcelku spokojen, zejména oceňuji slušné zachycení zvuku a plynulost natáčení, která je oproti výrazně dražším zařízení o mnoho lepší. S ohledem na velikost tabletu ale není jednoduché pořídit záznam bez viditelného třasu, ale s tím se prostě musí počítat.

Základní předinstalovaná aplikace fotoaparátu je dostačující a její funkce jsem hojně využíval. Jediným tlačítkem si lze nastavit kvalitu snímků, automatický blesk nebo třeba časovač. V terénu jsem tak nemusel hledat jednotlivé položky hluboko v nastavení, což je výborné zejména pro zachycení nenadálých událostí.

Systém a konektivita – 9/10

Model tabletu SM-T580 využívá ověřený a vyladěný operační systém Android 6.0.1 Marshmallow. Systém pracuje plynule a během užívání jsem nebyl nucen řešit jakýkoliv problém. Ačkoli tento tablet neprokázal nijak překvapující výkonnost u náročnějších her, systém běží kupodivu výborně. Během testování se mi třeba stalo, že jsem měl na pozadí spuštěnou hru a ještě jsem surfoval na internetu, aniž by se tato “nedbalost” jakkoli projevila na systémové plynulosti. Zmínit musím i pohodlné propojení s počítačem, kdy stačí zařízení pomocí kabelu jednoduše spárovat. Není tedy třeba instalovat nadbytečný program.

Uživatelé ocení přítomnost výsuvné lišty s rychlým nastavením, díky níž lze jediným dotekem zapnout WiFinu, ztlumit zvuk, zapnout baterku, synchronizaci a mnohé další funkce. Jednoznačným mínusem u našeho Samsungu je nepřítomnost jakéhokoliv internetového připojení mimo WiFi. Zařízení se tak hodí spíše pro domácí použití nebo případně posezení v kavárně, které většinou svým zákazníkům poskytují WiFI připojení zdarma.

Co se týče předinstalovaného softwaru, v zařízení je nainstalováno pouze několik aplikací jako jsou hodiny, kalkulačka a Galaxy Apps, které bych hodnotil spíše jako užitečné nežli obtěžující. Jednoznačně bych zmíněné programy neoznačil názvem bloatware, který je v současné době mnoha redaktory hojně využíván (většinou neprávem).

Alternativy k Samsung Galaxy Tab A 10.1 SM-T580

Jako vhodná alternativa se nejblíže tváří sesterský model Samsung Galaxy Tab A 10.1 SM-T585, který oproti recenzovanému modelu vlastní nejrychlejší LTE technologii včetně 3G. Zařízení je rovněž poháněno osmijádrovým procesorem běžícím na frekvenci 1,6 GHz, který spolupracuje s 2 GB operační pamětí. Displej o velikosti 10.1″ pracuje v rozlišení 1920 x 1020 pixelů, přičemž k mání je 8 Mpx zadní kamera a 2 Mpx přední určená pro selfie snímky. Počítat ale musíte s cenou pohybující se v průměru kolem 8 400,- Kč (01/2017).

Levnější alternativou je pak model Asus ZenPad Z300M-6A042A, který si můžete pořídit v černé nebo bílé verzi. Stejně jako uvedená zařízení od společnosti Samsung, tak i výrobci z Asusu vsadili na operační systém Android ve verzi 6.0.1 a velký 10.1″ IPS displej, který ale nabízí výstupní obraz v horším rozlišení 1280 x 800 pixelů. V nitru tabletu najdete čtyřjádrový procesor taktovaný na frekvenci 1300 MHz a 2 GB RAM. K využití se nabízí 32 GB interního uložiště, které lze pomocí microSD karty rozšířit až na 128 GB. Snímky lze pořídit pomocí 5 Mpx hlavní kamery, kterou doplňuje 2 Mpx kamera na selfie. Asus ZenPad Z300M-6A042A stojí kolem 4 500,- Kč (01/2017).

Další variantou je pak model Lenovo Yoga Tab 3 10″ Wi-Fi 16GB, u něhož využijete válcovitý podstavec. Model od Lenova pracuje na operačním systému Android 5.1 Lollipop, který si vychutnáte na 10,1″ displeji v rozlišení 1280 x 800 pixelů. Uvnitř chrastí čtyřjádrový procesor typu Qualcomm Snapdragon 212 a 2 GB RAM. Příjemné je také 16 GB úložiště s možností dalšího rozšíření až na 128 GB pomocí microSD karty, kam budete moci ukládat pořízené fotografie vytvořené 8 Mpx otočným fotoaparátem. Výhodou je také baterie o kapacitě 8 400 mAh, u které výrobce garantuje až 18 hodin provozu. Hlavním negativem je však nemožnost vložení SIM karty a tudíž i absence internetového připojení mimo domov.

Závěrečné hodnocení

7.4

Velmi dobrý

Samsung Galaxy Tab A 10.1 (SM-T580) doporučujeme uživatelům, kteří rádi brouzdají po internetu, sledují filmy a občas si zahrají nenáročnou hru. Velký displej a solidní výdrž baterie přijde vhod, pozor si ovšem dejte na absenci internetového připojení (zde třeba volit model SM-T585), menší kapacity interního úložiště a průměrný fotoaparát.

Design a zpracování
7
Displej
8.5
Výkon a hardware
6.5
Výdrž baterie
7.5
Fotoaparát a kamera
6
Systém a konektivita
9
Klady
  • Jednoduché a pevné zpracování
  • Velký a kvalitní displej
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Optimalizovaný systém
Zápory
  • Nevhodné umístění reproduktorů
  • Průměrný fotoaparát
  • Absence 3G a LTE (pouze WiFi) - u modelu SM-T580

Nejprodávanější tablety podle Heureka.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Jiří (7. 5. 2019 09:05)

Tablet je velmi těžký a rozčilují mě nepodsvícené tlačítka-pro práci ve tmě je nepoužitelný.... Na druhou stranu má krásný displej a upgrade na 8.1, ale s největší pravděpodobností ho budu vracet, v ruce se strašně prováží....

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář