Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Sony Alpha A5100

4. 12. 2017 aktualizováno

Sony Alpha A5100 je mladší a modernější, avšak také o trochu méně vybavenou sestrou Alphy A6000 z kategorie kompaktů s výměnnými objektivy. Není sice tak rychlá a chybí jí pár více či méně podstatných detailů, ovšem stále si nese několik skvělých prvků.

Řeč je především o „velkém zrcadlovkovém“ čipu s vysokým rozlišením, možnosti pořízení kvalitních videí a za jistých okolností i vysoké skladovatelnosti. Pokud si na tento přístroj děláte zálusk, vaše peněženka bude odlehčena o zhruba 10 až 11 000 Kč (12/2017) bez objektivu, přičemž sada se základním objektivem strojí asi 14 000 Kč (12/2017).

Obsah balení

Záleží samozřejmě na verzi, jakou zakoupíte. K mání je verze bez objektivu (pouze tělo), set se základním objektivem anebo multi-set třeba se dvěma objektivy. V každém balení ale najdete baterii, datový USB kabel fungující zároveň i jako nabíjecí, 230V adaptér s USB výstupem, napájecí kabel nabíječky a dokumentaci.

Sony Alpha A5100 - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Celkový design foťáku je hodně povedený a už první pohled napovídá, že nejde o žádnou hračku. Tělo je vyrobeno z odolnější hořčíkové slitiny, nikoliv z plastu, jak je tomu u levných kompaktů zvykem. Ergonomie je výborná, přístroj se drží dobře v obou rukách i v jedné ruce díky protiskluzovému gripu. Jelikož se jedná o jeden z nejmenších fotoaparátů s výměnným objektivem na světě, po nasazení libovolného skla vyjde najevo velikostní nepoměr těla a objektivu.

Objektiv je totiž vyšší, což je minimálně zvláštní. Společnost Sony se ale v případě Alphy A5100 pustila do velkého ořezávání na všech frontách. Dostupná je hned ve třech elegantních barvách – černé, bílé a hnědé. Nutno podotknout, že u tohoto kousku se i přes poměrně odvážné zmenšování povedlo vytvořit kvalitní fotoaparát, který navíc vypadá vskutku elegantně.

Ovládání fotoaparátu – 7/10

Jedna věc mě po zapnutí A5100 hodně překvapila. Chtěl jsem si navolit manuální režim tak, jak jsem na to zvyklý u ostatních foťáků – jenže to nešlo. Na vrchu úplně chybí klasický otočný volič režimů. A tak mi chvilku trvalo, než jsem se k němu dopracoval v menu, kde je schovaný. Změna zajímavá, do začátku nejspíš asi trochu otravná. Zvyknout se dá ale na všechno.

Je to daň či bonus (každému dle chuti) za skutečně kompaktní tělo fotoaparátu. Ovládání zoomu zůstává zachováno kolem spouště, ačkoliv výměnné objektivy mají ještě vlastní „power zoomového“ jezdce přímo na sobě. Hodně potěší zadní rolovací kolečko s křížovým ovládáním. To značně urychluje pohyb v menu či nastavování hodnot v manuálním režimu. Zrychlená je nakonec i volba změny fotografického režimu.

Technické parametry a hardware – 8/10

Pokud bych měl vybrat jeden hlavní důvod, proč si model A5100 koupit, vypíchnul bych „zrcadlovkový“ čip APS-C. Je to jedna z jasných výhod foťáku, která slibuje perfektní fotky. Navíc je osazený 24 Mpx, což je takový rozumný strop, aby nedocházelo ke zbytečnému digitálnímu šumu.

Vše pak řídí pokročilý obrazový procesor BionzX, díky kterému foťák šlape rychle a spolehlivě. Dál je fotoaparát vybaven velkým 3“ displejem s velmi pěkným rozlišením téměř 1 mil. bodů. Ovšem i přesto má na plném slunci jisté rezervy.

Sony Alpha A5100

Tady člověk zapláče nad zcela chybějícím hledáčkem. Displej je výklopný o 180 stupňů ve vertikální rovině a lze s ním fotit od pasu anebo autoportréty. Na baterii zbylo díky prostornému gripu, ve kterém je umístěna, dost místa a dle výrobce vystačí až na 400 snímků.

Za pochvalu stojí i blesk. Jak je u moderních kompaktů Sony zvykem, i A5100 má sympaticky kompaktní blesk s vystřelovacím mechanismem. Navíc je jeho účinnost velice dobrá a reálně lze pracovat s dosahem až 4 metry.

Funkce fotoaparátu – 8/10

Fotoaparát Sony Alpha 5100 je určen hlavně pokročilejším uživatelům. Dost možná i z toho vyplývá přesunutí hlavního voliče do menu. Ovšem po zobrazení už najdeme grafické rozložení vypadající shodně tak, jak ho známe od ostatních fotoaparátů Sony.

Nabízí hned dva inteligentní automatické režimy, režim videa s nastavením, trojici polomanuálních režimů a zcela manuální. Dál potěší režim inteligentního panorama nebo dalších devět scénických režimů.

Kvalita fotografií – 8/10

Kvalitu fotek lze jen pochválit. Oba automatické režimy fungují skvěle, a vhodně volí nastavení i během zhoršujících se podmínek, jakým je třeba soumrak. Nastavování hodnot v manuálním režimu jde velice rychle, což je zásadní, a tak je radost zkoušet všechny možnosti foťáku.

Na více fotografií v originálním rozlišení se můžete podívat tady.

Výměnné objektivy navíc disponují možností jemného ručního doostřování (po nastavení manuálního ostření), což byla třešnička na dortu, se kterou jsem si pořádně vyhrál. Je to věc perfektně využitelná pro doostření makrofotografií i vzdáleného horizontu. Ostrost fotek je potom přímo parádní.

Kvalita videa – 7/10

Možná je trochu škoda, že fotoaparát neumí natáčet 4K videa, která už jsou poměrně rozšířená. Na druhou stranu „jen“ Full HD rozlišení je pro 99 % natáčených scén naprosto dostačující a obraz je čistý a plný barev. Ani u tohoto modelu společnost Sony nezklamala a uživatel se může těšit z velmi propracovaného a rychlého ostření.

Právě to se mi na videu líbí ze všeho nejvíc, protože je to věc naprosto zásadní. Mrzí mě jen chybějící HFR režim pro nahrávání efektních zpomalených záběrů, kterými disponují pokročilejší modely Sony. Ovšem to je opět do jisté míry značně specifická funkce, která v zásadě neosloví každého.

Doporučené objektivy k Sony Alpha A5100

Přístroj Sony SEL-16mm f/2,8 patří mezi velice kompaktní širokoúhlé objektivy s pevným 16mm ohniskem a optimální světelností f/2,8, které jsou vhodné zejména pro krajinářskou fotografii nebo street photo.

Sony 30mm f/3,5 Macro je lehký a kompaktní objektiv s pevným 30mm ohniskem, jenž zaujme hlavně příznivce ostrých makro fotek, pro jejichž detailní záběry byl zkonstruován.

Také Sony SEL-18200LE je zástupcem objektivů s proměnným ohniskem v nejpoužívanějším rozsahu 18–200 mm, který spolehlivě uspokojí potřeby naprosté většiny fotografů.

Alternativy k Sony Alpha A5100

První alternativou a jasným konkurentem je vlastní sestra – konkrétně Sony Alpha A6000 (recenze). Alpha A5100 z ní vlastně částečně vychází, jen se stala díky osekání rozměrů kompaktnější. Nutno ale dodat, že ono „osekávání“ se týká i parametrů. Alpha A6000 se tak může pochlubit 2× rychlejší snímkovací frekvencí, hledáčkem, více ovládacími prvky nebo variabilnějším výklopným displejem.

Další stylový kousek s možností výměny objektivů je model Panasonic Lumix DMC-GX800. Vlastní sice menší čip, 16Mpx rozlišení ovšem není zbytečně přestřelené a určitě nabídne pěkné fotky. Může být hodně zajímavou volbou pro nadšence do natáčení videí, jelikož umí nahrávat ve 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu.

Alternativa PEN E-PL7 mezi kompakty s výměnnými objektivy od značky Olympus je oblíbená hlavně kvůli svému designu a rozměrům. Zaujme větším počtem ovládacích prvků a pěknou ergonomií. Naopak i tady musíte oželet „zrcadlovkový“ čip. Jinak disponuje všemi výhodami, jakými jsou rychlé ostření, podpora RAW, Wi-Fi či plně manuální režim.

Náš tip

Více alternativ najdete v článku o nejlepších bezzrcadlovkách.

Závěrečné hodnocení

7.8

Velmi dobrý

I přes trochu neohrabané přepínání mezi hlavními fotografickými režimy je Sony Alphy A5100 až neodolatelně kompaktní kráska s kvalitním APS-C čipem, která nechá ostatní foťáky stejné velikosti daleko za sebou. Tenhle foťák je perfektní volbou pro rodinné focení a poslouží i jako společník na cesty.

Design a zpracování
9
Ovládání a displej
7
Parametry a hardware
8
Funkce fotoaparátu
8
Kvalita fotografií
8
Kvalita videa
7
Klady
  • Kompaktní velikost a zpracování
  • Velký „zrcadlovkový“ APS-C čip
  • Možnost výměny objektivů
  • Skvělý noční režim
Zápory
  • Chybějící volič hlavních režimů
  • Nemá dotykový displej
  • Displeji chybí výklopnost směrem dolů

Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.0 (1 hlas)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Veronika (29. 10. 2018 19:10)

Dobrý den, dá se k sony a5100 připojit zoom h5? Děkuji

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (30. 10. 2018 15:10)

Dobrý den, takovou možnost fotoaparát nemá: A5100 nevlastní sáňky na přichycení ani mikrofonní vstup.

Odpovědět
Uživatel
Vita (23. 3. 2018 02:03)

Dobrý den, sony A5100 má dotykový displej, bohužel funguje jen na ostření/focení dotykem. Nelze se pohybovat v menu. Jinak A6000 nemá výklopný ani dotykový displej.

Odpovědět
Uživatel
Michal (14. 3. 2018 23:03)

Dobrý den, všude čtu, že model a5100 MÁ dotykový displej, tak jak to s ním je, zkoušeli jste to?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (15. 3. 2018 13:03)

Dobrý den, tento model dotykový displej nemá - viz recenze a závěrečné hodnocení/bodování.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář