Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Sony Alpha A6300

25. 4. 2018 aktualizováno

Vylepšit vynikající foťák. Tak by se klidně dal shrnout úkol vzít model Sony Alpha A6000 a udělat z něj Sony Alpha A6300. Ačkoli základní hardware zůstal prakticky stejný, Sony přichází s moderním 4K videem a vyšším počtem ostřících bodů. Veškeré technické novinky byly ještě zabaleny do odolnějšího těla, které můžete mít doma již od 25 000 Kč (04/18).

Náš tip

Četli jste již náš výběr nejlepších bezzrcadlovek?

Obsah balení

K dostání je buď samotné tělo Sony Alpha A6300 nebo si můžete vybrat z několika variant setů, u nichž jsou nabízeny i další objektivy. V každém balení najdete datový USB kabel, 230V adaptér s USB výstupem, napájecí kabel nabíječky a dokumentaci včetně českého návodu.

Baterie se také může pochlubit vítaným vylepšením, a to konkrétně zvýšenou výdrží čítající až 400 snímků (za předpokladu omezení blesku a live view).

Sony Alpha A6300 - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Zpracování a design je prakticky totožný jako u fotoaparátu Sony Alpha A6000. Je však přeci jen o nějaký ten krůček zase dál. Kvalitní hořčíková slitina a robustní pogumovaný grip dodávají A6300 na bytelném vzezření. Ergonomie je opět výborná a s foťákem se pohodlně fotí i z jedné ruky. Navíc jsou všechny kritické body v konstrukci (spoje, tlačítka apod.) vybaveny dvojitým těsněním, což zaručuje vyšší odolnost vůči vlhkosti a prachu.

Sony Alpha A6300

Foťák trochu ztěžkl, ale i zhruba 60 gramů navíc vám pořád umožňuje jeho pohodlné schování v batohu či větší kapse. Za pochvalu určitě stojí povedený hledáček s výborným kontrastem, věrným náhledem a rozlišením bezmála 2 360 000 bodů. Výklopný displej se širokoúhlou úhlopříčkou zase přímo vybízí k točení videí. Má pěkný náhled a rozlišení necelého 1 000 000 bodů.

Někoho ale jistě zamrzí, že přístroji při výrobě nebyla věnována dotyková technologie. Samozřejmě nesmím zapomenout na bajonet Sony E, díky němuž můžete měnit objektivy a popustit uzdu svým fotografickým fantaziím. Dle mého názoru jediná nepovedená věc, kterou foťák přejal od A6000, je úplně stejně nešikovně umístěný slot pro paměťovou kartu. Je natěsnaný těsně vedle odklápěcí krytky slotu a k manipulaci s kartou je potřeba takřka pinzeta anebo alespoň hodně štíhlé prsty.

Ovládání fotoaparátu – 8/10

Ovládání fotoaparátu je opět stejné jako u jeho předchůdce. Tudíž jedním slovem – skvělé. Na vrchu je vedle hlavního voliče režimů umístěno široké kolečko pro korekci expozice. Hned vedle je schovaný blesk s vystřelovací konstrukcí a vedle ještě „sáňky“ pro externí příslušenství. Do růžku bylo přidáno praktické funkční tlačítko C1 a samozřejmě nechybí spoušť, kolem níž je umístěno otočné zapínání.

Chybí však ovladač zoomu, což může být pro někoho nezvyk. Pokud je použitý objektiv proměnným ohniskem vybaven, zoomuje se přímo na něm. Stále se budeme muset obejít bez dotykového displeje, a to nejen v ovládání, ale dokonce i v dotykovém ostření. Displej je nicméně výklopný nahoru a dolů, což usnadní focení z krkolomných úhlů.

Vedle displeje je dále umístěno hlavní křížové ovládání s perfektním korekčním kroužkem. Ten často chybí i levným zrcadlovkám a přitom velice zrychluje pohyb v nastavování hodnot nebo pohyb v menu. Najdete tu ještě další dvojici funkčních tlačítek a v horní části kvalitně zpracovaný přepínač mezi automatickým a manuálním ostřením.

Sony Alpha A6300

V pravém horním rohu těla je schované červené tlačítko pro nahrávání videa. Je poněkud malé, ale pro palec výborně umístěné a takřka se vám nestane, že byste ho stiskli omylem. Co se týče ovládání zoomu a ostření na objektivu, jedná se o velice snadný a komfortní proces. Tato skutečnost platí hlavně díky ergonomii těla, díky čemuž foťák hravě udržíte za grip jednou rukou a druhá se může plně věnovat objektivu.

Technické parametry a hardware – 8/10

Možná by někdo řekl: „Škoda, že ani hardware nedoznal výrazného pokroku.“ Není tomu ale tak. Není totiž potřeba se za každou cenu hnát kupředu, když už základ z modelu A6000 je výborný. Opět je jednou z hlavních předností větší „zrcadlovkový“ senzor APS-C s rozlišením 24 Mpx, který umí vyhotovit fotografie ve vynikající obrazové kvalitě.

Srdcem Sony Alpha A6300 je výkonný procesor Bionz X, který dovoluje foťáku snímat rychlostí 11 sn./s přes hledáček anebo 8 sn./s v režimu živého náhledu. Tento procesor má na svědomí skutečně bleskové zaostření. Foťák je v automatickém režimu schopen zaostřit za 0,05 sekundy. Sony se u tohoto modelu chlubí také nejvyšším počtem ostřících bodů v AF režimu na světě – je jich hned 425 a podporují fázovou detekci, což oceníte při focení extra rychlých scén (závody rallye nebo sprintující pes).

Funkce fotoaparátu – 9/10

Alpha 6300 je kompakt určený hlavně pokročilým uživatelům. Začátečník tento přístroj samozřejmě může mít také, ale jak využít plný potenciál se bude muset teprve naučit. Do začátku fotoaparát nabízí inteligentní automatický režim, dále běžné scénické režimy, trojici polomanuálních a samozřejmě plně manuální M. Využijete i speciálního režimu na videa s nastavením nebo inteligentním panorama.

S Aplhou A6300 stojí za to pustit se do focení sportovních aktivit, zvířat, hrajících si dětí nebo jakýchkoliv dalších scén, kde se fotografované objekty rychle pohybují. Foťák totiž zvládne pořídit fotky v neuvěřitelné frekvenci 11 sn./s. Když vezmete v úvahu ještě jeho stabilizační systém a 425 bodů fázového ostření, máte v ruce nadupaný stroj schopný doslova zmrazit čas. To ale není všechno.

Sony Alpha A6300 je vybavena technologií Wi-Fi a NFC, takže přímé spojení s chytrými zařízeními je hračka. Na to navazuje i služba PlayMemories online, která vám umožňuje zálohovat fotky do cloudu, kde k nim budete mít přístup z jakéhokoliv zařízení. Dále pak PlayMemories Camera Apps – funkce, která umožňuje přímo do fotoaparátu přidávat nové aplikace.

Sony Alpha A6300

A6300 dokáže natáčet působivá videa ve 4K rozlišení rychlostí 30 snímků za sekundu. Pokud vám postačí rozlišení Full HD, pak se můžete těšit dokonce na rychlost 100 snímků za sekundu. Díky této rychlosti a perfektnímu ostření můžete pořídit také efektní 5× zpomalená videa. Pro určitý druh focení jistě oceníte třeba i režim neslyšné uzávěrky nebo funkci S-Gamut/S-log, která přináší flexibilitu při natáčení filmů v podobě gradace barev během postprodukce. Minimalizuje tak přeexponování či zatmění určitých scén obrazu.

Kvalita fotografií – 8/10

Velký snímač a vysoké rozlišení jasně slibují vynikající fotky, důležitější ale je, že jich skutečně s touto výbavou docílíte. Pokud se trochu vyznáte v manuálním nastavování, můžete se směle pokusit o konkurování amatérským zrcadlovkám. Obrazová kvalita je výborná, barvy věrné a kontrast dynamický. Fotoaparát Sony Alpha A6300 si skvěle vedl na přímém slunci i v temnější místnosti. Hodně mě zaujal jeho cit pro detail při makro focení a noční fotky dopadly také skvěle.

Více fotografií v originálním rozlišení najdete tady

Je určitě lepší foťák alespoň podložit nebo rovnou umístit na stativ, čímž docílíte vždy krásných fotografií. Jako u svého předchůdce se A6300 znovu blýskla také výborně využitelným bleskem. Nejvíc si kvalit fotoaparátu vychutnáte při rychlém sériovém snímání, a to právě kvůli zmiňované rychlosti snímání a ostření – ideální foťák na sportovní akce.

Kvalita videa – 7/10

Je to opět rychlost recenzovaného přístroje, která hraje hlavní roli. Spolu s perfektním rozlišením 4K nebo Full HD se můžete těšit na opravdu efektní filmy. Chce to samozřejmě hodně rychlou kartu, která takovou porci nasnímaných dat zvládne. Přeostřování během natáčení je během nahrávání úplnou špičkou a pro mě osobně je důležitější než 4K.

Technologie 4D Focus je pak schopná dobře ostřit na konkrétní bod pohybujícího se objektu. Je to skvěle využitelné i při natáčení scén, kde se v záběru pohybuje více objektů různou rychlostí a v odlišných vzdálenostech od objektivu. Ty v popředí pak vyniknou ještě o něco více. Naproti tomu noční video mě o své kvalitě vůbec nepřesvědčilo, a také bych se rozhodně nepouštěl do jeho točení bez použití stativu.

Doporučené objektivy

Sony 30mm f/3,5 Macro patří mezi lehké a kompaktní objektivy s pevným 30 mm ohniskem, což zaujme hlavně příznivce ostrých makro fotek, pro jejichž detailní záběry byl zkonstruován.

Sony SEL-16mm f/2,8 je velice kompaktní širokoúhlý objektiv s pevným 16 mm ohniskem a optimální světelností f/2,8,  který je vhodný zejména pro krajinářskou fotografii nebo street photo.

Sony SEL-18200LE zastává pozici zástupce objektivu s proměnným ohniskem v nejpoužívanějším rozsahu 18–200 mm, který spolehlivě uspokojí potřeby naprosté většiny fotografů.

Alternativy k Sony Alpha A6300

První alternativou a jasným konkurentem je vlastní sestra – konkrétně Sony Alpha A5100 (recenze). Vzešla vlastně z modelu A6000 a doposud nemá nástupce. Přebrala si hlavní výhody a zabalila je do menšího těla. Nabízí stejně výkonný čip i procesor a jedná se o jeden z nejmenších kompaktů s výměnnými objektivy na světě. Naopak budete muset oželet třeba hledáček, některé ovládací prvky anebo snímkovací rychlost, která padla na polovinu.

Panasonic Lumix DMC-GX800 je další stylový kousek s možností výměny objektivů. Je sice vybaven menším čipem, ovšem 16 Mpx rozlišení není zbytečně přestřelené a určitě nabídne pěkné fotky. Může být hodně zajímavou volbou pro nadšence do natáčení videí, jelikož umí nahrávat ve 4K rozlišení při 30 snímcích za sekundu.

Olympus E-M10 II je parádní alternativa mezi kompakty s výměnnými objektivy od značky Olympus, která je oblíbená hlavně pro svou výkonnou pěti-osou stabilizaci a kovové tělo. Disponuje také menším čipem s nižším rozlišením, ale umí nabídnout až minutovou uzávěrku, režim BULB, podporu RAW a vyniká i precizním ovládáním a elegantním designem.

Závěrečné hodnocení

8

Skvělý

Pokud netoužíte po velkém zrcadlu a chcete kvalitu spolu s rychlostí, je Sony Alpha A6300 ideální přístroj pro vás. Stejně dobře ale může posloužit i profesionálnímu fotografovi, který jeho služby jistě ocení jako kompaktní záložní foťák. Obrazová kvalita a rychlost jsou dvě největší zbraně tohoto bytelného kompaktu.

Design a zpracování
8
Ovládání fotoaparátu
8
Technické parametry a hardware
8
Funkce fotoaparátu
9
Kvalita fotografií
8
Kvalita videa
7
Klady
 • Velký „zrcadlovkový“ APS-C čip
 • Extra rychlé sériové snímání
 • Dokonalá ergonomie a velikost
 • Pohodlné ovládání
 • Perfektní hledáček
 • 4K videa při 30 FPS
 • Vysoký počet ostřících bodů
 • Extra rychlé ostření
Zápory
 • Nešikovně umístěný slot na SD kartu
 • Chybějící ovládání zoomu na těle foťáku
 • Nemá dotykový displej

Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář