Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Sony Alpha A77 II

13. 3. 2018 aktualizováno

Zrcadlovky Sony se netěší té nejvyšší popularitě a Sony Alpha A77 II je příkladem toho, že je tohle nepsané mínění úplně vedle. Jedná se sice o robustnější model, ale je opravdu bytelný a odolný. Hlavní předností je extra rychlé snímání, perfektní ostřící systém, integrovaný stabilizátor nebo dokonalý hledáček.

Atypická konstrukce výklopného displeje a příjemné ovládání jsou další z řady bonusů tohoto stroje, který můžete mít doma za cca 28 tisíc korun (03/18) za samotné tělo nebo za cca 38 tisíc (03/18) s perfektním objektivem 16–50 mm (03/18).

Obsah balení

Pokud zvolíte set těla a objektivu 16–50 mm, najdete v balení ještě krytku objektivu, ramenní popruh, nabíječku s napájecím kabelem, potřebnou dokumentaci, microUSB kabel a baterii. Ta má podle Sony vystačit na 480 snímků. Při focení bez blesku a pouze skrze hledáček jich ale zvládne víc.

Sony Alpha A77 II - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Je to jedna z robustnějších zrcadlovek. Samotné tělo i s baterií váží bez mála ¾ kilogramu, takže to není žádný drobek. K tomu připočtěte objektiv a máte v ruce foťák, který zaujme milovníky bytelných strojů a dost možná odradí příznivce rychlého a snadného přesouvání. A77 II vidím jako ideální foťák na jedno místo, třeba do ateliéru, ale na cesty rozhodně ne.

Může se pochlubit vyšší odolností, než je tomu u základních zrcadlovek. Tělo je zpracováno v kvalitní hořčíkové slitině a lépe odolává dešti či prachu. A to hlavně díky těsnění hlavních tlačítek a ovladačů. Otvory jsou vybaveny dvojitou ochrannou vrstvou a jednotlivé části foťáku pevně propojeny.

Vzhledem k jejím rozměrům a hmotnosti by jí určitě prospěl výraznější grip. I některé menší zrcadlovky totiž mají vzhledem k poměru velikosti grip větší. Není to ale zase nijak zásadní a zvláště pro velké ruce je model Sony Alpha A77 II skvělý. Jelikož se jedná o pokročilé zrcadlo, nechybí ani horní informační displej. Ten nejen trochu šetří baterku, ale hlavně jsou na něm hned vidět všechny hlavní nastavené hodnoty.

Sony Alpha A77 II

Bohaté možnosti máme i v množství slotů. Nechybí samozřejmě porty USB a HDMI, ale najdeme i konektor pro externí napájení, blesk, kabelovou spoušť a mikrofon. Za odolnost a zpracování si tedy určitě body zaslouží. Jen jeden dolů za hmotnost a menší grip.

Ovládání fotoaparátu – 9/10

Ovládací prvky jsou rozvrženy perfektně, a to zejména díky tomu, že pro ně velké tělo přichystalo dostatek místa. Nikde se nic netísní a nejčastěji používaná tlačítka jsou dostatečně velká. Dvojice korekčních koleček pro změny hodnot clony a závěrky je sympaticky vystouplá. Změnou oproti klasickému křížovému ovládání je křížový joystick. Ten už je na posouzení každého, co člověku vyhovuje lépe (zvykne se na něj rychle).

Hlavní otočný volič je umístěn vlevo od blesku a i ten je výrazně vystouplý a opatřený protiskluzovou úpravou. Dokonce i samostatný měnič ostření na boku foťáku je dostatečně velký včetně protiskluzové struktury. Foťák dokáže snímat rychlostí 12 sn/s a na prostorném voliči je k tomu dokonce umístěna speciální poloha. Vše tedy nasvědčuje tomu, že A77 II je stvořena pro velké ruce.

Možnosti focení s displejem jsou potom kapitolou samu pro sebe. Není sice dotykový, ale disponuje skutečně ojedinělou výklopnou konstrukcí. Připomíná tak trochu Rubikovu kostku, a displej díky tomu můžete vyklopit snad do všech možných i nemožných úhlů. Skvěle se to hodí při focení ve stísněných místech nebo na místech, kde potřebujete zabrat nějaký speciální úhel.

Za zmínku stojí určitě ještě hledáček. Ten není optický, jak je tomu běžné, ale digitální. Má díky tomu 100% pokrytí. Po zkušebním focení musím hledáček vychválit. Má perfektní náhled a změny všech hodnot jsou v něm skvěle viditelné. Obraz výrazně „světlá či tmavne“ při souběžných změnách závěrky, clony, ISO a dalších.

Pokud Alphu A77 II postavíte na stativ, rázem zmizí její těžké tělo a máte k práci připraven skutečně perfektně ovladatelný stroj. Ještě chci určitě pochválit příjemně tichý zvuk uzávěrky. Za ovládání by si zasloužila plný počet bodů. Ale budu „šťoura“ a jeden sundám za chybějící dotykovou technologii obrazovky. Jinak je celkové ovládání jednoduše perfektní, rychlé a spolehlivé.

Technické parametry a hardware – 10/10

Základ téhle zrcadlovky tvoří procesor Bionz X 24,3 Mpx snímač APS-C bez mezer na čipu (OCL). Oproti své předchůdkyni se Sony Alpha 77 II může chlubit nárůstem ostřících bodů až na počet 79 včetně 15 křížových. Nutno hned dodat, že foťák ostří opravdu skvěle a hlavně hodně rychle. Na výběr je samozřejmě z několika módů ostření, každý vhodný pro odlišné fotoscény.

A když jsme u rychlosti, nesmíme opomenout rychlost snímání. Už zmíněných 12 sn/s je opravdu velká paráda a v tomto ohledu si A77 II dokáže směle došlápnout i na profi zrcadlovky. Tahle rychlost je možná díky nahrazení běžného pohyblivého zrcátka nepohyblivým. Díky tomu se zkracuje čas mezi jednotlivými snímky a v plném rozlišení (tedy Fine a „L“) můžete touto rychlostí vyfotit až 60 snímků (RAW je samozřejmě pomalejší). Sony se snaží tuto schopnost natolik vypíchnout do popředí, že je jí věnován samostatný režim.

Ani videa si nevedou nijak špatně. S rozlišením Full HD, se snímkovací rychlostí 60 sn/s, stereofonním mikrofonem a rychlým přeostřováním, je Alpha A77 II i jako plnohodnotná náhrada kamery. Další velkou výhodou oproti levnějším zrcadlovkám je integrovaný stabilizátor obrazu. Ten je využitelný pro všechny kompatibilní objektivy a to v celém rozsahu jejich ohnisek. Navíc pomáhá stabilizovat i náhled v hledáčku při zaostření spouští.

Sony Alpha A77 II

Výborná je dále možnost selektivního potlačení šumu v určitých částech obrazu. Tato funkce se hodí zejména při focení na vysokou citlivost v místech snímku, které by jinak bylo k šumu náchylné. Hledáček je elektronický. Má přes dva miliony bodů a nabízí 100% náhled obrazu a 33° záběr. V praxi se ukázal jako jeden z nejlepších hledáčků, které jsem zatím zkoušel.

Displej s úhlopříčkou 3 palce má přes jeden milion bodů. Výhodou je možnost nastavení jasu v pěti krocích včetně režimu „slunečno.“ Není dotykový, a proto nelze použít dotykové ostření. Možná škoda, ale při možnostech dalších druhů ostření ne zase tak podstatná. Výklopnou konstrukci jsem už zmiňoval. Stojí opravdu za to. Je atypická a můžete díky ní fotit i z hodně krkolomných úhlů. Sony Alpha A77 II je hardwarově opravdu jednou z nejlepších ve své třídě.

Funkce fotoaparátu – 7/10

Fotoaparát Sony Alpha A77 II nabídne řadu řekněme „efektních filtrů”. Mezi ně patří třeba kreativní styly, které je možno i individuálně nastavovat. Dále pak obrazové efekty, nastavení úrovně zřetelnosti obrysů nebo dokonce v menu schovaným efektem „hladké pleti“ ve třech stupních.

Z těch zajímavějších a pokročilých funkcí nabídne samozřejmě režim BULB pro focení na dlouhou uzávěrku. Dále režim HDR, který složením tří fotek s různou expozicí vytvoří jeden snímek s daleko větším dynamickým rozsahem, a také funkce automatického panoramatu. Musím říct, že mě zklamala absence časosběrného snímání. Pokročilé zrcadlo za tuto cenu by tuto funkci rozhodně mít mělo.

Recenzovaný kousek se ale může dále pochlubit i zajímavou funkcí 4D Focus pro točení videa. Tato technologie umožní automaticky ostřit ve 2D výšce a šířce, 3D hloubce a přidává ještě 4D prediktivní sledování času. Výsledkem je, že si můžete troufnout i na natáčení velmi náročných scén, jako jsou třeba sportovní zápasy. Videa či filmy můžete točit v rozlišení Full HD, a to rovnou ve snímkovací frekvenci až 60 sn/s. V neposlední řadě je vybavena bezdrátovými technologiemi Wi-Fi a NFC. Díky nim můžete Alphu A77 II ovládat smartphonem nebo rychle přenášet snímky do počítače.

Zajímavý je také sofistikovaný software Capture One Express od společnosti Phase One na úpravu RAW souborů, který byl vyvinut speciálně pro Sony. Při zpracovávání RAW snímků určitě vítaná pomoc, kdy ve free Express verzi nemusíte utrácet vysoké částky za podobné programy.

Nechci tvrdit, že ve výčtu funkcí je na tom A77 II špatně, ale chybějící časosběr mě zklamal stejně jako dojem, že kreativním filtrům je dávána přednost před kvalitnějšími pokročilejšími funkcemi. Proto ty sražené body.

Kvalita fotografií – 10/10

Díky APS-C snímači a rozlišení 24 Mpx si můžete troufnout i na tisk velkoformátových snímků. Digitální podoba fotek je také hodně zdařilá. Velkou zásluhu na tom má i „seťácký“ objektiv, u kterého mě nejdřív zarazila cena, ale vzhledem k výsledku je opřená o výbornou kvalitu.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Snímky mají skvělou barevnost, prokreslené detaily (což jde i individuálně nastavit viz. výše) a precizní ostření. Tyto vlastnosti se spolu s výjimečnou snímací rychlostí dokáží bez problémů postarat o velmi efektní obrázky typu „zmrazíme čas.“ To se skvěle hodí hlavně při focení sportu, ale také dětí nebo domácích mazlíčků.

HDR technologie potom pomůže vylepšit i noční fotky, pokud se vám zrovna nechce vše ladit v RAWu. Mimo to výborně ostří i za slabšího osvětlení a ani za těchto podmínek tedy neztratíte skvěle fungující auto focus. Stručně řečeno, lepších fotek dosáhnete už jen s full frame (ne nutně „J” ). Právě proto plný počet bodů.

Kvalita videa – 9/10

Pravda, za svou pořizovací cenu by A77 II už mohla mít i 4K rozlišení. Jenže nemá – a tak Full HD disponuje alespoň snímkovací rychlostí 60 sn/s. Výsledek je i přesto slušný a zastoupí celou řadu kamer. V kombinaci s rychlým přeostřováním a technologií 4D Focus fotoaparát zvládne nahrát sekvence, které jsou plynulé, mají dynamickou hloubku a dokonce i noční video rychle projíždějící tramvaje si poradilo s ostřením pod lampami veřejného osvětlení.

Na to, že jsem točil bez stativu, rozhodně výborný výsledek. Takže jen bodík dolů za chybějící 4K a hmotnost, která se při točení bez stativu citelně pronese.

Doporučené objektivy k Sony Alpha A77 II

Cenově dostupným sklem je Sony SAL -50F18 50mm f/1,8, které představuje nejčastěji používané pevné ohnisko s vysokou kompaktností. Se světelností f/1,8 jde o vynikající portrétní objektiv, který umí skvěle pracovat s nízkou hloubkou ostrosti a tím tvořit i efektní rozmazané pozadí.

Jste-li příznivci univerzálních ohnisek, nepřehlédněte objektiv Sony 18–135mm f/3,5–5,6 SAM, který obsáhne všechna nejpoužívanější ohniska. 18–135 mm nabízí využití pro takřka každou fotografickou scénu. Ani cena není nijak vysoká, a pokud oželíme slabší světelnost, odvede tento kousek spoustu práce bez nutnosti měnění skla.

Doporučené alternativy 

Výbornou volbou mezi snímači APS-C je i model EOS 80D od Canonu. Stejně velký čip i rozlišení ho předurčuje k fakticky totožné obrazové kvalitě. Ostřících bodů nemá 79, ale jen 45 – zato ovšem všech 45 křížových. Naopak zaostává v rychlosti sériového snímání, ale vyrovná se v nejkratší uzávěrce.

Další povedenou zrcadlovkou s APS-C čipem a mnoha funkcemi je nepochybně model Nikon D7500. Nabídne sice „jen“ 21 Mpx, ale to na výsledku mnoho nemění. Je taktéž velmi dobře zpracován a umí dokonce vyhotovit videa ve 4K rozlišení. V rychlosti sériového snímání sice zaostává, ale v nejkratším čase závěrky se Alphě A77 II vyrovná a nabídne třeba dvojnásobný rozsah hodnot ISO.

Závěrečné hodnocení

9

Perfektní

Sony Alpha A77 II zaujme příznivce bytelných strojů, kteří chtějí velká tlačítka a prostě pocit, že v rukou mají pořádný kus techniky. Ze stejného důvodu naopak nenadchne ty, jež chtějí s foťákem často cestovat. Celkově je ale vybavena jedním z nejlepších systémů ostření, přičemž extra rychlým snímáním a perfektní hledáček spolu s příjemným ovládáním z ní dělají foťák hodný pozornosti.

Design a zpracování
9
Ovládání fotoaparátu
9
Technické parametry a hardware
10
Funkce fotoaparátu
7
Kvalita fotografií
10
Kvalita videa
9
Klady
  • Odolnější zpracování
  • Atypická výklopná konstrukce displeje
  • Perfektní hledáček
  • Informační displej
  • Rychlost 12 sn/s
Zápory
  • Vyšší hmotnost
  • Větší grip by potěšil
  • Chybí časosběr a 4K
  • Nemá dotykové ovládání

Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář