Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Sony Cyber-shot DSC-HX350

26. 3. 2018 aktualizováno

Kompaktní ultrazoom se špičkovým objektivem Carl Zeiss zaujme zejména výborně spolupracující stabilizací a přeostřováním. Jedná se především o automatický foťák s možností tu a tam si pohrát s manuálním nastavením, avšak s velmi ořezanými přidanými funkcemi.

V ceně za přibližně 9 000 Kč (3/18) odvede fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-HX350 v obrazové kvalitě velmi uspokojivou práci.

Náš tip

Tento model vás nezaujal? Zkuste náš výběr nejlepších digitálních kompaktů.

Obsah balení

Balení fotoaparátu nabídne standardní příslušenství v podobě ramenního popruhu, krytky objektivu a potřebné dokumentace včetně českého manuálu. Přiložená baterie má dle výrobce vystačit na 380 snímků při focení přes elektronický hledáček.

Velmi sympatická je možnost nabíjení foťáku přímo přes USB port bez nutnosti baterii vydělávat. V sadě je tedy pouze 230V adaptér na USB a datový/nabíjecí USB kabel.

Sony Cyber-shot DSC-HX350 - Obsah balení

Design a zpracování – 6/10

První dojem udělal Sony Cyber-shot DSC-HX350 uspokojivý. Je to velice kompaktní model s přihlédnutím k faktu, že disponuje 50násobným optickým zoomem. Objektiv sám je kompaktní a v zasunutém stavu není zbytečně dlouhý a nepřekáží. Kovový kroužek mu navíc sluší a zdůrazňuje kvalitu optiky Carl Zeiss.

Sony Cyber-shot DSC-HX350

Na samotném tělu je pak nepatrně znát příměs slitiny hořčíku, ale prakticky je to foťák celý plastový. Vzhledem ke své velikosti je nezvykle lehký (pouhých 625 gramů bez baterky a karty). Zároveň se jeho oblé tělo jeví jako oplácané a třeba oblast gripu působí doslova jako dutá.

Navíc v ruce trochu vrže. Také očnice je v poměru k vlastnímu hledáčku jednou taková a působilo by lépe, kdyby byl hledáček alespoň zapuštěn hlouběji kvůli lepší eliminaci denního světla.

Nicméně při přechodu z malého kompaktu tento pocit zřejmě mít nebudete. Celkově grip zaslouží velkou pochvalu. I přes pocit, že v ruce skoro nic nedržím, má perfektní velikost a foťák se díky němu výborně drží i v jedné ruce. Z konektorů má HX350 pouze microUSB a microHDMI porty. Samozřejmě nechybí sdílený slot pro baterii a paměťovou kartu typu SD nebo Memory Stick.

Ovládání fotoaparátu – 7/10

Díky skutečně perfektnímu gripu má HX350 výbornou pravorukou ergonomii a lze s ním jednoduše fotit i jednou rukou. Klasický hlavní volič je dostatečně velký a opatřený protiskluzovou hranou. Před ním najdete funkční „Fn“ tlačítko a programovatelné „Custom.“ Zadní korekční kolečko nepůsobí nijak kvalitně, ale i tak díky za něj. Při nastavování hodnot v manuálu je potřeba.

Na zadní straně je už dobře známé křížové ovládání a samostatné tlačítko pro nahrávání videa. Pro další nastavení a ovládání foťáku se už obraťte do menu. To se zobrazí na přehledném 3“ vyklápěcím displeji. Dotykové ovládání je ale nutno oželet. Pochvalu rozhodně zaslouží kroužek objektivu, kterým je možno ostřit manuálně anebo s ním zoomovat v módu automatického ostření.

Technické parametry a hardware – 7/10

V nitru Sony Cyber-shot DSC-HX350 bdí rychlý procesor Bionz X, který umožňuje pořizovat až 10 sn/s s maximálním počtem 10 souvislých snímků. Obecně vzato ale hardwarově nepřekvapí ničím výjimečným. Uzávěrka v rozsahu 30–1/4 000 je standardní hodnota stejně jako škála ISO 80–12 800.

Kompenzovat expozici dokáže HX350 v hodnotách +/- 2 EV. Optický stabilizátor, doplněný o redukci šumu, funguje dobře, což oceníte nejen při focení, ale i při nahrávání. Snímač CMOS o velikosti 1/2,3 je zbytečně malý a v obrazové kvalitě tak bohužel mohou HX350 konkurovat i malé kompakty.

Sony Cyber-shot DSC-HX350

Nejkvalitnější částí fotoaparátu je objektiv od zvučné značky Carl Zeiss. Letité zkušenosti už dlouho mění ve skutečně kvalitní výsledky a tento objektiv není výjimkou.

Na svět se dívá širokoúhlým pohledem s ohniskem začínajícím na 24 mm a končící na hodnotě 1 200 mm. Světelnost je přeci jen lepší, než bývá zvykem. Začíná už na hodnotě f/2,8 a končí na f/6,3.

Sony Cyber-shot DSC-HX350

S LCD TFT obrazovkou můžete díky výklopné konstrukci fotit nad hlavou i od pasu. Náhled s rozlišením cca 920 tisíc bodů je velmi pěkný, pokud se vyhnete přímému slunci. Pro takové případy je tu hledáček, jehož náhled ale není nikterak působivý a navíc foťáku chybí automatické přepínání mezi displejem a hledáčkem.

Funkce fotoaparátu – 5/10

Můžete si zvolit mezi dvojicí inteligentních automatů, označených zeleně a oranžově. Oba umí automaticky zvolit nejvhodnější scénu pro dané podmínky. Oranžový by měl navíc umět redukovat rozmazání a šum (alespoň tak je psáno v menu). V praxi jsem zřetelné rozdíly mezi nimi nepozoroval.

Pod volbou SCN se skrývá hned 14 nejběžnějších scén, ze kterých výše zmíněné automaty vybírají. Zde si můžete jednotlivé volit takříkajíc napevno.

Z dalších funkcí fotoaparát nabídne jen režim inteligentního panorama a auto HDR. Ty jsou určitě velmi efektní a je dobře, že tu jsou. Zcela ale chybí například stále běžnější režim BULB nebo podpora formátů RAW. Wi-Fi, GPS ani Bluetooth fotoaparát také nemá. K využití se tak alespoň nabízí polo-manuální režimy P, A a S a zcela manuální M.

Sony Cyber-shot DSC-HX350

Můžete přejít ještě do kreativních efektů. Ty ale obnášejí v podstatě jen pár barevných filtrů a fotografování se selekcí konkrétní barvy.

Nesmím samozřejmě zapomenout ani na nahrávání videa. To můžete pořídit ve velmi pěkném Full HD rozlišení. Ovšem jen při snímkovací frekvenci 24p, což papírově nevypadá zrovna lákavě.

Kvalita fotografií – 7/10

Výsledná kvalita snímků je velmi pěkná. Nejvíc mě zaujala kresba detailů při režimu makra a vykreslení barev s bohatou hloubkou. Ať už to byly sněhové vločky nebo věrné barvy zeleniny, pokaždé se Sony Cyber-shot DSC-HX350 vyznamenal.

Také bych vyzdvihl perfektně pracující stabilizaci a rychlé přeostřování. To můžete zhodnotit na fotce psa, který chvíli nepostál, a přece je snímek ostrý.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

I přes parametry, se kterými HX350 rozhodně neohromí, dokáže pořídit krásné fotky. Přičetl bych to k dobru velice kvalitnímu objektivu Carl Zeiss. Samozřejmě nečekejte zvláštní kvalitu pro velkoformátový tisk. Při zvětšení už je šum jasně viditelný. Nicméně na běžné rodinné a dovolenkové focení to postačuje.

Na nočních snímcích je jasně vidět, jak si automat není schopen poradit například se světly z pouličních lamp. Fotky jsou tak v těchto místech přepálené a zbytek pohlcuje digitální šum. Proto je dobré v noci sáhnout po stativu, přepnout na manuální režim, snížit clonu, ISO a protáhnout čas. To platí samozřejmě jen pro statické snímky. U pohyblivých scén bude foťák v noci zřejmě v koncích.

Kvalita videa – 7/10

U videa je vždy zásadní rychlost přeostřování. Ta pracuje u HX350 až na výjimky výborně. Onou výjimkou je točení na nejdelší ohnisko. Je to ale pochopitelné, protože pro foťák je toto zátěžový test. U testovacího videa se zazoomováním na vrcholky stromů se vzpamatoval HX350 vcelku rychle. Na jedničku funguje ostření na nejširší ohnisko, což můžete vidět na sekvenci se psem. S jeho během si poradil výborně.

Dojem maličko kazí slabá snímkovací rychlost 24 sn/s. Opět zde ale dojdeme k závěru, že na rodinné a dovolenkové potřeby je to dostačující. Noční videa zvládne HX350 na rozdíl od nočních fotek o poznání lépe. Pohyb i detaily jsou relativně uspokojivé. Jen je potřeba se vyvarovat rychlých přechodů mezi tmavou a silně osvícenou scénou.

Alternativy k Sony Cyber-shot DSC-HX350

Fotoaparátem ze stejné kategorie je Nikon Coolpix B700, který je vybaven stejným čipem i rozlišením. Optický zoom má o málo delší rozsah – konkrétně 60násobný. Je lépe využitelný pro pokročilé fotografy, už je díky režimu BULB a podpoře formátu RAW. Více prozradí naše recenze.

Výbornou volbou je také model Canon PowerShot SX60 HS, který je vybaven 65násobným zoomem a o málo širokoúhlejším záběrem, začínajícím na 21 mm. Má „jen“ 16 Mpx rozlišení, což ale na čipu stejné velikosti vůbec nevadí. Videa zvládne nahrát v rozlišení Full HD.

Mezi schopné ultrazoomy se řadí i Panasonic Lumix DMC-FZ300, který se chlubí zejména zvučnou a kvalitní optikou Leica. Je to sice už starší model se slabším rozlišením 12 Mpx a „jen“ 24násobným zoomem, ale právě kvalitní objektiv s výbornou světelností je jeho největší přednost.

Náš tip

Pro další inspiraci navštivte náš výběr nejlepších kompaktů.

Závěrečné hodnocení

6.5

Dobrý

HX350 je typický rodinný či dovolenkový fotoaparát, který bude nejlépe svědčit uživatelům fotografujícím nejčastěji na automat a zároveň těm, jež chtějí mít k dispozici extra dlouhý zoom. Jeho volbou získáváte jistotu velmi kvalitní optiky, stabilizace a ostření. Tyto tři věci dostatečně kompenzují vcelku nezajímavý hardware a maximálně ořezané přidané funkce.

Design a zpracování
6
Ovládání fotoaparátu
7
Technické parametry a hardware
7
Funkce fotoaparátu
5
Kvalita fotografií
7
Kvalita videa
7
Klady
  • Kvalitní optika Carl Zeiss
  • Manuální ostření
  • Velký grip
  • Výborná stabilizace a AF
Zápory
  • Konstrukčně i kvalitně špatný hledáček
  • Malý snímač
  • Ořezané funkce

Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář