Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Sony Cyber-shot DSC-HX60

25. 9. 2017 aktualizováno

Příchodem chytrých telefonů dostaly kompakty tvrdou ránu. Utratit své peníze má smysl jen za několik málo modelů. Jedním z nich může být právě model Cyber-shot DSC-HX60 od Sony. Ten se bezesporu řadí mezi pokročilé kompakty a navíc může být odpovědí na častou otázku: „Co koupit v dobrém poměru cena/výkon do 10 000 Kč?“ Spoustu lidí zaujme určitě objektivem s dlouhým zoomem.

Vedle zoomu stojí ale za zmínku i jeho širokoúhlý pohled na svět. Dále HX60 nabízí slušnou obrazovou kvalitu, řadu možností manuálního nastavení, opravdu pohodlné a pokročilé ovládání a výborná videa. Navíc se aktuální ceny pohybují na slušné hranici mezi 6 – 7 000 Kč (09/2017).

Obsah balení

Po zakoupení fotoaparátu Sony Cyber-shot DSC-HX60 získáte v úměrně kompaktní krabičce vlastní fotoaparát a jeho základní příslušenství. Hned po otevření naleznete příručku k online registraci foťáku, vícejazyčný návod k obsluze (včetně češtiny), záruční list a samostatný návod k práci s Wi-Fi, kterou HX60 disponuje. Pod dokumentací najdete hned vedle fotoaparátu USB napájecí a datový kabel, baterii, nabíječku a kabel pro 230V síť.

Nabíječka je sympaticky malá a navíc funguje jako redukce ze standardní sítě na USB port, takže nemusíte baterii z foťáku vyjímat a můžete nabíjet jen připojením kabelu. Jen 230V kabel je zbytečně krátký (dokonce i USB kabel je delší).

Sony Cyber-shot DSC-HX60 - obsah balení

Design a zpracování – 5/10

Ještě než se mi HX60 dostal do rukou, měl jsem možnost vyzkoušet několik jeho starších příbuzných z „Háčkové“ řady (pravda, větších a robustnějších), a tak jsem se na první celkový dojem těšil. Bohužel tady došlo hned k prvnímu zklamání. Fotoaparát je i s vloženou baterií v poměru k velikosti nezvykle lehký. Tuto skutečnost sice někdo může vnímat jako výhodu, já si ale myslím, že dobrý přístroj by měl být zároveň i bytelný a působit dojmem, že něco vydrží. U HX60 tenhle dojem rozhodně nemám.

Tělo je kompletně plastové a v subjektivním pohledu bych ho označil skoro až za chrastítko. Právě plast bytelnému dojmu nepomáhá a nízká hmotnost je v ruce zvláštní zejména při plně vysunutém objektivu. Naopak musím vyzdvihnout zvětšený protiskluzový grip a stejně tak upravenou podložku pro palec na zadní straně. Díky nim se fotoaparát velice snadno drží i jednou rukou. Nutno ještě podotknout, že i vzhledem k hmotnosti a rozměrům se pořád jedná o kompakt, který se (ačkoli na hraně) pořád ještě vejde do kapsy.

Nyní se pojďme podívat na tento kousek trošku blíže. Zadní straně jasně dominuje velký 3“ displej, který sice není dotykový, ale disponuje slušným rozlišením. Obrovskou výhodou je přítomnost rolovacího kolečka, díky kterému můžete snadno měnit hodnoty clony a uzávěrky. Zároveň kolečko funguje i jako klasický křížový ovladač pro pohyb v menu.

Na vrchní straně foťáku zase najdete ovládací prvky. Vedle běžného voliče režimů je tu i speciální kolečko pro manuální korekci expozice, což je věc, která se jinak u fotoaparátů vyskytuje velice zřídka. Výbornou možností rozšíření potenciálu foťáku jsou „sáňky“ pro externí příslušenství. Nechybí ani integrovaný blesk, který je na vrchní straně šikovně zabudován.

Na bočních stranách foťáku toho moc nenajdete. Mluvíme o USB portu pro nabíjení baterie či přenos fotografií do počítače a jinou datovou činnost. Nenajdete tu dokonce ani HDMI port, který je trochu překvapivě umístěn vespod vedle závitu pro stativ. Umístění je to trochu nezvyklé a asi i nepraktické, protože při přímém přehrávání obrázků či videí do televize musíte foťák stále držet nebo jej položit – tzn. na displej. Hned vedle se nachází slot na baterii a paměťovou kartu. Karty můžete použít dvojí – jak starší „Soňácké“ Memory stick, tak i běžné SD karty. Za to díky výrobcům, že začali fotoaparáty sjednocovat pro jeden typ karet.

Ovládání fotoaparátu – 9/10

Zatím vyzněla recenze asi spíše kriticky, to si ale určitě HX60 nezaslouží. Klady se projeví hned, jakmile přijde na řadu ovládání. Ovládání tento model posouvá mezi pokročilé a dražší fotoaparáty. Základní odlišností, kterou převyšuje běžné kompakty, je volič se třemi polomanuálními režimy a jedním plně manuálním.

Jak už jsem zmiňoval – na tělu tohoto výrobku najdete praktický korekční volič expozice, což je výtečná pomůcka, jaká leckdy chybí i levnějším zrcadlovkám. Další takovým prvkem, který posouvá HX60 mezi pokročilé přístroje, je korekční kolečko na zadní straně. To v kombinaci se spodním křížovým slouží k nastavení rychlosti závěrky a hodnot clony. Ovládá se pohodlně a snadno.

Sony Cyber-shot DSC-HX60

Pro rychlý přechod do nahrávání videa tak nemusíte hledat žádný volič. Stačí pouze stisknout tlačítko „movie“ a k ukončení nahrávání ho stisknout znovu. A to bez ohledu na to, v jakém fotografickém módu se zrovna nacházíte, což si také zaslouží plusový bod k ovládání. Fotoaparát je vybaven hned 30násobným optickým zoomem. To je znamení, že jeho ovládání je rozhodně důležité a musí být precizní.

K plynulému zoomování se výborně hodí otočný jezdec okolo spouště, který tuto nezbytnost umožňuje dokonale. Dokonce i pohyb v menu je snadný a rychlý. Lze k němu využít jak křížového ovládání, tak rolovacího kolečka. Velice chytře je řešeno vysouvání blesku. Hned nad displejem je celkem nepatrné tlačítko, které ovládá vystřelovací konstrukci blesku.

Technické parametry a hardware – 7/10

Srdcem fotoaparátu je výkonný, dobře pracující  a oproti předchůdcům vylepšený procesor Bionz X. U senzoru se vrátím trochu ke kritice mířené na výrobce a marketing. HX60 je vybaven senzorem velikosti 1/2,3“, což je relativně malý čip a Sony se na něj rozhodl natěsnat 20,4 milionu pixelů. Je to bohužel marketingový tah, který zvyšuje prodeje, ale snižuje kvalitu fotek. Díky takové stísněnosti pixelů zbytečně vzniká digitální šum, který se projevuje zrnitostí fotografií.

Sony Cyber-shot DSC-HX60

Tento nedostatek je patrný zejména při špatných světelných podmínkách, kdy jste nuceni zvednout hodnoty ISO nebo kdy si je fotoaparát v plně automatickém režimu zvedne sám. Není náhoda, že maximální možná hodnota ISO je jen 3 200. I toto číslo (běžně dosahují foťáky i vyšších) je už velice rizikové a spíše bych ho nepoužíval. Ruku v ruce s tím jde i slabší světelnost objektivu. Sečteno podtrženo, při fotografování potemnělých scén vám můžou nastat problémy docela rychle.

Hledáček recenzovaný fotoaparát nezná. To je škoda, protože při fotografování na plném slunci hrozí riziko špatné viditelnosti na displeji. Alespoň trochu to kompenzuje velikost 3 palců a rozlišení téměř jednoho milionu bodů, které dohromady nabízejí velmi pěkný plnokrevný náhled. Příznivci dotykového ovládání budou zklamání – touto technologií použitý LCD displej vybaven není.

Fotoaparát je vybaven Li-ion baterií NP-BX1 se slušnou kapacitou 1 240 mAh, který má podle výrobce vystačit na 380 snímků. Je to hodnota dosažitelná. Pamatujte jen na to, že nejvíce baterii vybíjí používání blesku a časté zoomování, kterého si při ohniskovém rozsahu HX60 užijete dosytosti.

Funkce fotoaparátu – 7/10

Přístroj HX60 je vybaven pestrou paletou manuálního nastavení. Nechybí samozřejmě polomanuální režimy P, A, S a plně manuální režim M. Díky mnoha otočným voličům a počtu kombinací funkčních tlačítek je práce v manuálních režimech snadná a hravá. Velice rychle si ji osvojí i začátečníci a pojmy jako rychlost závěrky, clonové číslo nebo hodnota ISO se díky tomu brzy stanou „starými známými.“ Co se týká využitelnosti HX60 jako kapesního kompaktu s možnostmi využívat široké škály manuálního nastavení, jedná se o opravdu zdařilý fotoaparát.

Pokud se zrovna nechcete starat o nastavování v manuálních režimech, můžete samozřejmě využít služby plně automatického režimu. Jsou tu hned dva – inteligentní automat, který sám rozpoznává fotografované scény a automaticky vybírá z přednastavených scénických režimů ten nejvhodnější. Druhým je tzv. super automat, který také umí automaticky vybrat nejvhodnější scénický režim, ale navíc omezuje rozmazání a šum snímku – popravdě jsem v praxi nepozoroval mezi těmito dvěma automaty znatelný rozdíl.

Sony Cyber-shot DSC-HX60

Samozřejmě můžete počítat i s volbou SCN na hlavním otočném voliči, pod kterým se skrývá celá řada scénických režimů – mezi nimi třeba portrét, makro, noční scéna, ohňostroj a další. Každou z nich můžete navíc pomocí tlačítka „?“ vpravo dole ještě individuálně editovat, což je určitě vítaným zpestřením.

K dispozici je také inteligentní panorama režim, s jehož pomocí je pořizování horizontálních i vertikálních panoramatických snímků velice snadné. Fotoaparát vás nejen provede celým režim, ale nakonec výslednou fotku i sám složí. Jedná se o pokročilý kompakt a tím spíš zamrzí absence podpory formátu RAW. Pro snadné přehrávání fotek do počítače je HX60 vybaven integrovanou Wi-Fi, která celý proces usnadňuje. Za zmínku stojí ještě blesk – ačkoliv nemá nijak slavný dosah, práce s ním je snadná a na blízko osvětlí scénu velice dobře.

Sony Cyber-shot DSC-HX60

Model HX60 nahrává videa v rozlišení Full HD (1920 × 1080p) s velice slušnou snímkovací frekvencí 50 sn/s. Díky displeji s vysokým rozlišením se vám dostane plno barevného náhledu a celé natáčení je tak velice příjemné. Fotoaparát má na hlavním otočném voliči samostatný režim pro nahrávání videa, kde můžete vybrat dokonce mezi několika režimy. Jinak se ale dá nahrávat ze kteréhokoli automatického i manuálního režimu. Spuštění i ukončení nahrávání se provádí prostým stiskem k tomu určeného červeného tlačítka na zadní straně.

V říši nahrávání mne asi nejvíce upoutalo perfektní přeostřování. Ostřící mechanismus nezaskočí ani rychle se pohybující natáčený objekt – ani rychlý pohyb s foťákem samotným. Víc než pěkně funguje také pomalé a plynulé zoomování během natáčení, které netrpí trhavými přechody a při oddalování vám dokonce nedovolí „odzoomovat“ scénu moc rychle. Stejně jako u fotek, tak i s horšími světelnými podmínkami začíná mít HX60 při nahrávání videa potíže. Ovšem docela se osvědčil speciální scénický režim pro nahrávání nočních videí, který situaci překvapivě umí v rámci možností zachránit. Pro demonstraci této funkce se podívejte na uvedené video z podvečera

Kvalita fotografií – 7/10

Rozlišení 20 Mpx bohatě postačí i na tisk velkoformátových fotografií. Foťák je více než vhodný na běžné rodinné focení se skvělou možností kdykoli využít široké manuální nastavení. Pokročilé fotografy samozřejmě nezaujme malý čip, který přispívá k tvorbě šumu. Za optimálních světelných podmínek fotí HX60 skvěle a není co vytknout.

Na více fotografií v originální kvalitě se můžete podívat tady.

Naopak při slabě osvětlených scénách jde kvalita rychle dolů. Na krátkou vzdálenost můžete tento nedostatek kompenzovat bleskem, na delší už je třeba sáhnout po manuálním nastavení a upravit hodnoty. Výbornou se ukázala stabilizace, která umožňuje pořídit relativně kvalitní fotku na nejdelší ohnisko i z ruky (opět za dobrého světla).

Kvalita videí – 9/10

HX60 točí jednoduše výborná videa. S Full HD rozlišením a hlavně při snímkovací frekvenci 50 sn/s jsou videa plynulá, plnobarevná a plná detailů. Zásadní je rychlé přeostřování, které foťák zvládá skvěle. Můžete si dovolit během nahrávání i zoomovat, aniž byste se museli bát rozostřování. Pozor jen u nejdelšího ohniska – tam už bude přeci jen lepší stativ. Za příznivých světelných podmínek dosáhnete prakticky pokaždé krásných videí. U světelně náročných scén (stmívání, šero, interiér…) je situace kvůli malému čipu přeci jen krapet horší.

Alternativní modely k Sony Cyber-shot DSC-HX60

Tento malý kompakt je naopak alternativou pro ty, kdo preferují skutečně malé rozměry. Canon Power-shot SX620 HS totiž snadno schováte v každé kapse. Disponuje 25násobným zoomem, Full HD videi, pokročilou stabilizací, velkým displejem, kvalitní optikou i technologií Wi-Fi. Samozřejmě cenou za kompaktnost je absence mnoha ovládacích prvků, které naopak Sony HX60 vlastní.

Pokud nedbáte na to, aby šel foťák schovat v kapse, výbornou alternativou je Panasonic Lumix DMC-FZ82. Řada FZ je už léta oblíbená a známá svojí nabízenou kvalitou. FZ82 nabízí 60násobný optický zoom, propracovanou stabilizaci, Full HD videa, velký displej, hledáček i podporu RAW. Navíc určitě potěší jeho schopnost zaostřování už od 1 cm, což se skvěle hodí pro makro snímky. Skvělý je také jeho širokoúhlý pohled na svět, který začíná už na 20 mm (po přepočtu na kinofilm).

Máte-li raději značku Nikon, nabízí se model Nikon Coolpix A900, který je ve všech ohledech přímým konkurentem recenzovaného přístroje Sony HX60. Už od prvního pohledu se dá vlastně těžko určit, který kterého zkopíroval. Podoba je vskutku nápadná – a to i v rozložení ovládacích prvků, jako je zadní korekční kolečko, horní speciální volič nebo umístění a konstrukce blesku. Nikon umí i 4K videa, má kovové tělo, ale chybí mu třeba „sáňky“ pro výkonnější blesk. Také jeho cena je o několik tisíců vyšší.

Další zajímavé alternativy najdete mezi nejlepšími digitáními kompakty roku.

Závěrečné hodnocení

7.3

Velmi dobrý

Sony Cyber-shot DSC-HX60 své uživatele dokáže zaujmout pestrými manuálními režimy, mnoha ovládacími prvky a výbornou kvalitou videí. Fotografické snímky jsou rovněž povedené, nicméně se jejich kvalita výrazně odvíjí od okolních podmínek. Je ale velká škoda, že je tělo tohoto přístroje plastové a jeho nitro ukrývá menší čip.

Design a zpracování
5
Ovládání fotoaparátu
9
Technické parametry a hardware
7
Funkce fotoaparátu
7
Kvalita fotografií
7
Kvalita videí
9
Klady
  • Pestrý manuální program
  • Mnoho ovládacích prvků
  • Povedené fotogragrafie
  • Skvělá kvalita videí
  • Poměr cena/výkon
Zápory
  • Plastové tělo
  • Menší čip

Nejprodávanější digitální foťáky dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.5 (4 hlasy)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Tibor (23. 8. 2019 15:08)

Dobry den! Mna by zaujimalo ci sa da vipnút pípnutie pri zaostrovaní, lebo mauál píse ze: "Když je snímek zaostřen, zazní pípnutí a rozsvítí se kontrolka". Sú aj iné zvuky pri pouzívaní fotoaparátu? Ak áno, dajú sa vypnút? Za odpoved dakujem! Tibor

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (28. 8. 2019 07:08)

Dobrý den, zkoušel jste v nastavení vypnout všechna zvuková upozornění? Případně se podívejte do návodu, kde by mělo být vše vysvětleno: https://www.sony.cz/electronics/support/res/manuals/4529/45299185M.pdf

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (25. 8. 2019 16:08)

Dobrý den, váš dotaz jsem poslal kolegovi, který sepsal recenzi. Prosím o strpení, brzy vám pošlu odpověď na vaši otázku.

Odpovědět
Uživatel
Jan (3. 11. 2017 21:11)

Dobrý den, vaše recenze mě zaujala. Zajímalo by mě, jestli má fotoaparát funkci ( na kterou jsem zvyklý z Casio Ex-ZR200), a to tu, kde během natáčení videa si mačkám spoušť a ukládají se fotografie v plném rozlišení. Takže neřeším zdali točit video, nebo fotografovat a dělám obojí. Dost tuto funkci využívám. Děkuji za vaši odpověď. Jan

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (21. 11. 2017 16:11)

Dobrý den, tuto funkci recenzovaný model neumí.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář