Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Sony Cyber-shot DSC-HX90V

14. 5. 2018 aktualizováno

Sony Cyber-shot DSC-HX90V přináší do značné míry revoluci mezi malé kompakty. Je překvapivě malý a zároveň mu nechybí třeba hledáček, velký displej, řada ovládacích prvků, ani prémiové funkce jako GPS, Wi-Fi, NFC nebo dlouhý zoom.

V ceně za přibližně 10 500 Kč (5/18) můžete mít tento prvotřídní kompaktní fotoaparát doma i vy.

Obsah balení

V balení naleznete potřebnou dokumentaci včetně českého návodu, dále kompaktní nabíječku s napájecím kabelem a USB kabel, jenž funguje jako nabíjecí i datový. Výhodou je, že foťák je možné nabíjet přes USB kabel třeba i z powerbanky. Nechybí ani baterie s deklarovanou výdrží až 360 snímků.

Sony Cyber-shot DSC-HX90V - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Sony DSC-HX90V byste díky jeho velikosti mezi ostatními fotoaparáty asi snadno přehlédli. Je to opravdu kompakt každým coulem, který strčíte do kapsy a s hmotností 245 gramů o něm nebudete skoro vědět. Sony se znovu vydařil perfektní a elegantní design zabalený do kovového těla. Provedení je prosté, minimalistické a díky kovu působí foťák mnohem bytelněji.

Ergonomii a spolehlivé držení (i v jedné ruce) zajišťuje vystouplý grip a protilehlá hrubší ploška pro palec. Precizním kouskem je zakomponování vystřelovací konstrukce blesku a elektronického hledáčku na horní části. U takto malého kompaktu to nemá téměř žádnou konkurenci. DSC-HX90V disponuje dvěma konektory – USB na boku a HDMI na spodní straně.

Sony Cyber-shot DSC-HX90V

Vedle HDMI pak nechybí závit na stativ a duální slot pro akumulátor a paměťové karty SD (HC, XC) či případně starší „soňácké“ Memory Stick. Výborně je opět proveden objektiv, který posouvá foťák mezi ultrazoomy a na svědomí ho má světoznámá značka Carl Zeiss.

Ovládání fotoaparátu – 7,5/10

Fotoaparát se díky gripu drží velmi snadno. Ovládání je rozvrženo chytře, a tak jej můžete pohodlně ovládat i jednou rukou. Pravda, místa na něm není mnoho a i tlačítka jsou malá, nicméně i ta jsou vyrobena s očividným důrazem na kvalitu a spolehlivé fungování. Velká výhoda je rozhodně otočné korekční kolečko kolem křížového ovládání, které značně zrychluje pohyb v menu či nastavování hodnot v manuálu.

Sony Cyber-shot DSC-HX90V

Snad jediné, co se Sony ještě z nějakého důvodu nenaučil do svých kompaktů instalovat, je dotyková obrazovka. Docela škoda, ale je to jen kosmetická vada. Díky velké 3“ úhlopříčce je ovládání Sony Cyber-shot DSC-HX90V i pomocí tlačítek velmi přehledné, rychlé a intuitivní. Jedná se o foťák určený zejména pro automatické snímání s možností zabroušení do tajů manuálního nastavení.

K tomu je určen i hlavní otočný volič, kde najdete hned dvojici inteligentních automatických režimů, přednastavené SCN režimy, panorama i manuální režimy. Zoomování je řešeno dobře známým kroužkem okolo spouště anebo v automatickém režimu velkým kroužkem přímo na objektivu. Ten samý ovládací prvek potom v manuálním režimu ovládá hodnotu clony, což je vynikající vychytávka zrychlující celé nastavování.

Technické parametry a hardware – 9/10

U takto malého kompaktu není menší 1/2,3“ čip na škodu a navíc Sony udržel počet megapixelů na uzdě. 18,2 Mpx je rozumnou volbou, protože efektivně snižuje riziko vzniku digitálního šumu. Snímač BSI-CMOS a procesor BIONZ X umožňují tomuto trpaslíkovi fotit rychlostí až 10 sn./s.

Zmíněný 3“ displej má velice pěkný náhled a pochlubí se rozlišením přes 900 000 bodů. K tomu je navíc výklopný a můžete jej převrátit do pozice vhodné pro pořízení autoportrétů.

Sony Cyber-shot DSC-HX90V

Elegantně řešená vystřelovací konstrukce blesku ukrývá blesk malých rozměrů, který je však překvapivě účinný. Jednou z největších předností, kterou oceníte hlavně za slunných dní, je výsuvný elektronický hledáček. Má rozlišení přes 600 000 bodů a dost možná s ním budete chtít fotit častěji než přes displej (jeho vysunutím a zasunutím lze foťák zapnout a vypnout bez použití tlačítka on/off).

To má výhodu i v úspoře energie akumulátoru, která má dle Sony vystačit na jedno nabití až na 360 snímků. Ostřílená značka Carl Zeiss pak stojí za objektivem, jak už je u Sony ostatně dobrým zvykem. Do takto malého objektivu se povedlo složit 30násobný optický zoom a ohnisková vzdálenost začíná už na širokoúhlých 24 mm, což jsou parametry výborné.

Jedním dechem je ale potřeba dodat, že to jde trochu na úkor světelnosti. Více toho už do takto malého kompaktu snad ani zabalit nešlo a celkově si můžete být jisti, že DSC-HX90V nabízí po hardwarové stránce jedno z nejlepších vybavení ve své kategorii.

Funkce fotoaparátu – 8/10

Na pořádnou porci možností se připravte i u funkcí. DSC-HX90V je foťákem, u kterého byl odstraněn dlouho trvající nešvar osekávání všech možných technologií. To skončilo a DSC-HX90V je vybaven technologiemi Wi-Fi a NFC.

Umí pořídit automaticky skládané panorama. Dokáže vyfotit HDR snímky. Poradí si s dlouhou 30 sekundovou uzávěrkou v manuálních režimech. Je schopen nahrávat Full HD videa se snímkovací frekvencí 60 FPS.

Dále nabídne pestrou paletu scénických režimů a je vybaven optickým stabilizátorem. Pravda, chybí mu režim BULB a podpora RAW, které by jistě potěšily také, ovšem na trh byl vypuštěn ještě bratříček tohoto modelu, kterému v názvu chybí ono koncové „V.“ To značí přítomnost či absenci GPS modulu, tudíž DSC-HX90V je vybaven právě i integrovaným GPS modulem.

Kvalita fotografií – 7/10

Fotky jsou díky nepřehnanému 18Mpx rozlišení na malém snímači pěkné a bez digitálního šumu, zvláště pak ty focené za ideálních světelných podmínek. S DSC-HX90V vyfotíte i pěkné makro snímky či automatické HDR.

Detaily jsou ostré a kvalita barev, stínů i podání kontrastu je věrné. Stabilizátor a rychlé ostření si výborně poradí i s pohyblivou scénou.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Kvalita nočních snímků už ovšem začíná pokulhávat. Fotit z ruky na běžný režim slabého osvětlení se vůbec neosvědčilo. O něco povedenější je režim nočního portrétu, i když i u něho by bylo lepší fotit ze stativu. Na delší závěrku, kterou si automaticky volí i další noční režimy, se už bez stativu určitě neobejdete. Nutno také podotknout, že objektiv není obdařen nijak obdivuhodnou světelností, což výsledek dále sráží.

Částečně situaci zachraňuje blesk, který i přes své malé rozměry funguje výborně a s jeho pomocí reálně vyfotíte ostré snímky zhruba do 4 metrů. Na běžné dovolenkové focení či sdílení na sociální sítě je kvalita nadmíru dobrá, nečekejte ale nic oslnivého třeba při velkoformátovém tisku.

Kvalita videa – 6,5/10

Videa v rozlišení Full HD jsou plně dostačující na jakékoliv běžné příležitosti. Na plném světle mají krásné barvy, kontrast i hloubku. Výborný je také stereo mikrofon, a přeostřování se stabilizátorem fungují obstojně, i pokud si budete chtít při natáčení trochu zazoomovat.

Noční video je pochopitelně slabší. Rozhodně nedoporučuji zoomovat, protože při slabě osvětlené scéně má už foťák problémy s přeostřováním a scény jsou potom nekvalitní. Rozhodně se vyplatí vzít na pomoc stativ anebo se omezit na natáčení scén pod velmi dobrým umělým osvětlením.

Alternativy k Sony Cyber-shot DSC-HX90V

Levnější a taktéž velice kompaktním foťákem je model Canon PowerShot 620HS. Moderně laděné tělo nabídne také technologie Wi-Fi, NFC a GPS. Oželet ale budeme muset hledáček i blesk a délka zoomu klesne na 25násobek.

Stálicí mezi kompaktními ultrazoomy je už dlouho i řada TZ od Panasonicu. Panasonic DMC-TZ90 nabídne obdobné funkce. Navíc umí 4K videa, ale chybí jí GPS modul.

O něco robustnější, avšak stále velice kvalitní kompaktní ultrazoom od Nikonu Nikon Coolpix A900, jehož recenzi si můžete pročíst tady.

Závěrečné hodnocení

7.7

Velmi dobrý

Sony Cyber-shot DSC-HX90V je model do něhož se podařilo vměstnat výkonný hardware a řadu funkcí do opravdu kompaktních rozměrů. To je bezesporu hlavní a dostačující argument pro jeho volbu.

Design a zpracování
8
Ovládání fotoaparátu
7.5
Technické parametry a hardware
9
Funkce fotoaparátu
8
Kvalita fotografií
7
Kvalita videa
6.5
Klady
  • Vynikající zpracování
  • Velký výklopný displej i výsuvný hledáček
  • Vynikající optika Carl Zeiss
  • GPS, Wi-Fi, NFC
Zápory
  • Displej není dotykový
  • Neumí BULB a RAW

Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář