Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Kompakty

Recenze Sony Cyber-shot DSC-RX100IV

14. 12. 2017 aktualizováno

S již čtvrtou generací modelu RX100 od společnosti Sony nebudete vědět, jestli máte více fotit anebo nahrávat. Tenhle pokročilý kompakt je totiž vyzbrojen 1“ čipem s 20Mpx rozlišením, což mu propůjčuje perfektní předpoklady pro krásné fotky. Zároveň je jako jeden z mála kompaktů schopen zaznamenat 4K videa ve frekvenci 30 snímků za sekundu.

K tomu ještě započítejte kovové tělo, minimální rozměry nebo vychytávky v podobě výklopného displeje, hledáčku, extra rychlého sériového snímání i jemného ručního doostřování, a v ceně kolem 22 000 Kč (12/2017) máte k dispozici jeden z nejlepších kompaktů vůbec.

Obsah balení

V balení najdete naprosto standardní vybavení. Řeč je o baterii včetně kabelu, USB datovém kabelu, 230V adaptéru s USB výstupem a dokumentaci v českém jazyce.

Sony Cyber-shot DSC-RX100IV - obsah balení

Design a zpracování – 7/10

Už jen první pohled na „čtyřkovou“ RX100 dává tušit, že nejde o žádné chrastítko. Naopak – robustní kovové tělo předznamenává kompakt, který má něco vydržet. Nikde nic zbytečně nevyčuhuje (velké plus hlavně u vršku foťáku), všechny části a hrany jsou dokonale zarovnány, a tak pohodlně zapluje do každé kapsy.

Recenzovaný kousek nevlastní žádný grip, nicméně tělo je dostatečně široké a objektiv je umístěn téměř ve střední části foťáku. To napomáhá sebejistému držení v obou rukách, respektive i v ruce jedné. Praktická je i dvojice mechanických tlačítek, která ovládá vystřelovací systémy blesku a hledáčku. To, že i takto malý fotoaparát oplývá užitečným hledáčkem, je víc než sympatické zjištění. Navíc je velice hezky skrytý.

Ovládání fotoaparátu – 8/10

Jak je u pokročilých kompaktů Sony zvykem, i tady najdeme na zadní straně otočné korekční kolečko, se kterým je radost rychle a přesně nastavovat hodnoty v manuálních režimech. Také orientace v menu je příjemně rychlá.  Hlavní otočný volič režimů lze ovládat jen zezadu, neboť je nahoře zarovnán s tělem foťáku. Nijak zvlášť to ale nevadí.

Zoomování funguje rychle a spolehlivě díky otočnému jezdci okolo spouště. Nejvíc se mi ovšem líbí objektiv vybavený korekčním kroužkem pro jemné manuální doostřování, což je výborná věc: ať už fotíte na blízko nebo na dálku. Natáčení videa pak urychluje samostatné tlačítko v pravém horním rohu.

Vynechat nesmím ani velký výklopný displej. Ten je výklopný nejen o standardních 45 stupňů dolů, ale také hned o 180 stupňů nahoru. Je tedy použitelný pro focení od pasu, nad hlavou i k pořizování autoportrétů.

Technické parametry a hardware – 9/10

Jak už bylo zmíněno, tato RX100 je vybavena 1“ čipem s rozlišením 20Mpx, což jsou smysluplné hodnoty na hraně kvalitních fotek bez zbytečného digitálního šumu. Za knipl bleskového snímání je tu posazen pokročilý procesor BIONZ X, díky němuž je foťák schopen snímat více než úctyhodnou rychlostí až 16 snímků za sekundu.

Sony Cyber-shot DSC-RX100IV

K perfektním fotkám napomáhá i skvělá světelnost objektivu. Ta má na nejkratším ohnisku hodnotu 1,8 a na nejdelším 2,8. To jsou hodnoty, které pomohou mimo jiné při focení v hůře osvětlených interiérech. Fotografovat můžete také přes displej s rozlišením více než 1 milion bodů.

A kdyby snad zklamal za slunečného počasí, pak můžete snadno využít služeb integrovaného hledáčku. Tato technika se oproti předchozí verzi dočkala vylepšení, tudíž je náhled opravdu výborný. Baterie foťáku je podle výrobce schopna vystačit na 280 snímků, což je dle mého názoru odpovídající výdrž.

Funkce fotoaparátu – 8/10

RX100 IV disponuje hned dvěma plně automatickými inteligentními režimy, tudíž by bylo využívání pouze jediného režimu velká škoda. S tímto kompaktem si můžete nadmíru vyhrát v polomanuálních režimech či plně manuálním.

Nastavování požadovaných hodnot je pomocí otočného korekčního kolečka rychlé a snadné, což je jeden ze zásadních aspektů výběru fotografického zařízení.

Příznivce natáčení videí určitě vedle špičkového 4K rozlišení potěší i speciální režim pro nahrávání efektních zpomalených filmečků. Ten je navíc rozdělen do čtyř „podrežimů“ se známými názvy P, A, S a M. Uživateli jsou tedy nabídnuty značné možnosti nastavení.

Kvalita fotografií – 8/10

Hned na úvod začněme trošku pochmurněji. Předně mne zamrzela absence podpory RAW formátu, díky kterému by fotky mohly být ještě lepší. Je to u pokročilého kompaktu škoda, ale co se dá dělat. I tak jsou snímky za přispění většího čipu a výborné světelnosti objektivu na vynikající úrovni.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Fotoaparát RX100IV skvěle fotil i v zakaboněné krajině, přičemž perfektní je i noční režim, který dodá fotkám rozměr nadstandardních kvalit. V manuálním režimu se fotí také skvěle. Ať už díky vysokému rozsahu ISO nebo možnosti jemného manuálního doostření detailů.

Ostřící kolečko na objektivu a zvětšený náhled jsou pak skvělými pomůckami pro focení makro snímků i doladění vzdáleného horizontu.

Kvalita videa – 9/10

S modelem Sony Cyber-shot DSC-RX100IV si vyhrají hlavně fajnšmekři holdující kvalitnímu videu. V hodně malém kompaktu najdete možnost nahrávat 4K videa i efektní zpomalené záběry v HFR módu. Jen pozor na to, že k obojímu potřebujete odpovídající rychlou paměťovou kartu.

Videa jsou perfektní a mohou se směle měřit i s oblíbenými speciálními outdoorovými kamerkami. Asi nejvíce se mi líbilo rychlé a spolehlivé přeostřování, kterým jsou moderní modely společnosti Sony tolik známé.

Alternativy k Sony Cyber-shot DSC-RX100IV

Příjemnou alternativou může být model Canon PowerShot G7 X Mark II, který rovněž disponuje perfektní optikou a stejně velkým 1“ čipem. Je levnější, ale postrádá třeba 4K rozlišení nebo hledáček. Fotky s ním budou ale i díky shodné světelnosti objektivu velice podobné.

Jasnou alternativou je také „pětková“ verze RX100, která je přímým nástupcem recenzovaného modelu. Model Sony Cyber-shot DSC-RX100 V je výrazně dražší, ovšem i přes pár drobných změn je v podstatě totožný se svým předchůdcem. Nejvýraznějším posunem, který stojí za zvážení, je ovšem jeho rychlost. Ta se totiž vyšplhala až na těžko uvěřitelných 24 snímků za vteřinu.

Závěrečné hodnocení

8.2

Skvělý

Čtyřková RX100 je perfektní kompakt na cesty nebo kdejakou příležitost, kde potřebujete rychle cvaknout náhlou momentku a pak foťák schovat do kapsy, kde se pohodlně ztratí. Robustní zpracování v kombinaci s manuálním nastavením potěší i fotografy „hračičky”.

Design a zpracování
7
Ovládání a displej
8
Technické parametry a hardware
9
Funkce fotoaparátu
8
Kvalita fotografií
8
Kvalita videa
9
Klady
  • Skvělá kompaktnost
  • Velký čip
  • Výborný hledáček
  • Vysoká světelnost objektivu
  • Bezvadné rozlišení
  • Perfektní 4K videa a HFR
Zápory
  • Malý grip by neuškodil
  • Chybějící podpora RAW
  • Nemá dotykový displej

Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Vladimír Pergl (28. 12. 2023 10:12)

Dobrý den, RAW formát zde je prosím...nevím jak je možné ,že jste ho přehlédli. Hezký den. Vladimír

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář