Říši chytrých telefonů navštívil vysoce kompaktní přístroj Sony Xperia XZ2 Compact, který v současné době patří mezi nejvýkonnější zařízení svého druhu. Během měsíčního testování jsme se této drobotině podívali na kobylku a v rámci aktuálního psaní přinášíme čerstvé prožitky.
Sony Xperia XZ2 Compact si můžete koupit buď v naší Duální verzi za 15 500 Kč (05/2018), nebo máte možnost sáhnout po Single SIM variantě za podobné peníze. K dostání je například stříbrná, zelená nebo černá barva, jejíž podobu si můžete nastudovat níže.
Obsah balení
Součástí balení je krom samotného přístroje také nabíjecí adaptér s výstupem 5V, datový kabel s koncovkou USB-C, podobně zakončená redukce pro stále populární 3,5 mm jack a papírový průvodce rychlým nastavením.
Design a zpracování – 8/10
Jestliže musíme něco vypíchnout hned na samém prvopočátku, ukažme na slušivé rozměry. Při prvním úchopu na nás vybaflo skutečně kompaktní řešení v podání rozměrů 135 × 65 × 12,1 mm. Pravda, telefon je trošku tlouštík, ale jinak je rozměrově kompaktní.
I tak se ale je na co dívat. Na čelní plochu totiž výrobce nasoukal 5“ obrazovku, která patří mezi stále slušně velké zobrazovací služebníky. Malý rozměr tedy nemusí nutně předznamenávat malý displej. Vyšší hmotnost 168 gramů nás ovšem v nedobrém překvapila, ale co se dá dělat.
V otázce konstrukční výrobce sáhl po polykarbonátovém řešení, které se projevilo jako vynikající. Veškeré součásti sedí nehnutě na svém místě a z nitra přístroje se nikdy neřinul nechtěný vřískot. Strany a hrany jsou s pečlivostí uhlazené slitinou kovů, tudíž jsou na omak moc příjemné. Čelní stranu chrání ochranné sklo Gorilla Glass 5 a zařízení jistí certifikace IP68, která dává okolnímu prachu a vodě pořádně pěstí.
Avšak i tady se našly nějaké drobnosti, na něž budoucí majitele rádi upozorníme. Především nám moc nesedla bedra telefonu, která působí na omak tak nějak lacině. Poklepání prstem evokuje pomyšlení na levnější plast a krytí se i mírně prohýbá směrem dovnitř.
Příliš nás ani neohromila čtečka otisků prstů. Proti její svižnosti a ukázněnosti námitek nemáme, ovšem umístění považujeme za nepraktické. Tenhle smartphone je prostě malý a čtečka měla být o něco výš. Vsadíme se, že tahle „nepohodlnost“ trkne i ostatní uživatele.
Kromě techničtější stránky krapet utrpěla i vizáž estetická. Vnitřní část sekundárního reproduktoru na čelní straně totiž trpí usazováním prachu. A leč se to některým může zdát jako drobnost, při každém pohledu je tato „barevná nesrovnalost“ jasně patrná.
Nyní k důležitější výbavě. Záda přístroje mimo čtečky dále hostí hlavní fotoaparát, NFC snímač a blesk. Spodní hrana představuje zázemí pro nabíjecí zdířku typu USB-C a mikrofon.
Protější plocha je mimo druhého mikrofonu zcela holá. Levá část zařízení naopak ukrývá výsuvný hybridní šuplík, který dokáže obsloužit buď dvě nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM kartu a jednu paměťovou kartu. Protější pravice pak obsluhuje kolébkovou regulaci zvuku, tlačítko pro zapínání a vypínání displeje včetně samostatné spouště fotoaparátu.
Veledůležitá čelní strana kromě obrazovky a zmíněného sekundárního reproduktoru pocítila přítomnost senzoru, notifikační LED diody, selfie kamerky a hlavního reproduktoru ve spodní části přístroje. Kolem reproduktoru ještě zabírá kousek místa logo výrobce, z čehož plyne softwarové řešení navigačních tlačítek. Otázka manipulace je poněkud překvapující.
Ačkoliv je recenzovaný model rozměrově malý, jeho těžiště se v rukou chová tak nějak neposedně. Palcem jedné ruky sice obsloužíte téměř všechny aplikace, menší problém ale tropí tlačítko zapínání. Inženýři tohoto nezbedníka umístili do prostřední části pravé strany, vlivem čehož je jeho dohledání (v případě držení jednou rukou) nepohodlné a nebezpečné. Tahle Xperia má totiž tendence z rukou klouzat. Manipulace tedy příliš pohodlná není.
Displej – 9/10
Sony Xperia XZ2 Compact využívá HDR 5“ Full HD+ obrazovku s rozlišením 2 160 × 1 080 pixelů. Jemnost displeje činí fantastických 483 PPI, což již značí o pokročilé kvalitě. A je tomu skutečně tak. Zobrazovací plocha je skvěle čitelná a čtení článků je příjemné a hlavně pohodlné.
Vychválit je třeba i maximální a minimální jas, který tvoří spolehlivou funkční dvojici. Interní nastavení obrazovky uživateli dovolí manipulaci s adaptivním jasem, režimem spánku, chytrým řízením podsvícení či korekci škály barev a kontrastu, vyvážení bílé a například i spořiče obrazovky.
Dostupný je spořič obrazovky, ambientní displej či úprava jasu dle zvoleného krytu. Užitečná je i funkce umožňující kontrolu času a nových oznámení formou zvednutí. Tahle Xperia sice funkci Always-ON nemá, nicméně tato funkce její absenci částečně nahrazuje. Není to sice tak pohodlné, ale lepší než nic.
Hardware a výkon – 9,5/10
Prezentovaná hračka k vašemu uspokojení využívá osmijádrový procesor Snapdragon 845 a 4 GB operačních pamětí. Výkon je skutečně nadstandardní. Znovu se potvrzuje, že je výrobce schopen i do malého rozměru vtěsnat vysoce výkonnou techniku. Ostatně AnTuTu test vykázal skvělých 267 285 bodů, což dává na frak i takovým pánům jako je Samsung Galaxy S9+.
V případě interního uložiště se můžete spolehnout na 47 GB uživatelsky dostupného prostoru. Původních 64 GB se tedy trošku smrsklo, máte však šanci datové skladiště navýšit pomocí paměťové karty až o dalších 400 GB. Pro běžné uživatele a hráče je však tento prostor plně dostačující a netřeba panikařit.
Výrobce sáhl po dvou reproduktorech, které společně plodí vysoce kvalitní a hlasitý výstup. Jejich skvělé umístění ještě více přidává na celkovém prožitku během hraní her a sledování filmové podívané. Navíc si průduchy nikdy nepřekryjete prsty či dlaní. Tohle je panečku stereo, jak má být!
Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10
Recenzovaný model využívá baterii o kapacitě 2 870 mAh. Ani tady bychom neočekávali výsledky, kterých jsme se dočkali. Telefon totiž bez problémů vydrží na plné nabití celé dva dny. Pakliže si dáte záležet, můžete se vyšplhat na ještě vyšší laťku. AnTuTu test baterie ukázal 9 522 bodů.
Přístroj podporuje rychlonabíjení, ale na bezdrátovou možnost si musíte nechat zajít chuť. Minimálně paradoxní přitom je, že dodávaná nabíječka rychlé nabíjení nezvládá. Z úplného vybití se na maximálních sto procent dostanete za něco málo přes 2 hodiny. To je velká škoda, která přístroji zbytečně ubližuje.
Pro ještě lepší výdrž doporučujeme úsporné režimy STAMINA, které se o vše postarají za vás. Připišme ještě přítomnost funkce ochrany baterie, jež prodlouží životnost baterie zkrácením doby nabíjení o více než 90 %, tedy v dlouhodobějším měřítku. Tato funkce je schopna řídit rychlost nabíjení dle vašich nabíjecích návyků. Nabíjíte pravidelně? Tahle funkce je pro vás jako stvořená…
Fotoaparát a kamera – 8/10
Valná většina zákazníků bude s pořízenými snímky nejspíše spokojena. Kvalita je slušná a detaily povětšinou pěkné. Ubývající světlo se však na obrázcích viditelně negativně podepisuje, což stejně tak platí v případě nočního fotografování.
Výslednou práci má na starosti hlavní 19 megapixelový objektiv se světelností f/2,0 a přední selfie výpomoc v podobě 5 Mpx s f/2,2. Stěžejní kamerka si rozumí s automatickým ostřením a osminásobným digitálním zoomem. Jen tak mimochodem – to zoomování je nic moc.
Více fotografií v originálním rozlišení najdete tady.
Videa máte šanci natáčet až v 4K rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Velkým překvapením je možnost natáčet velmi zpomalený pohyb ve Full HD až rychlostí 960 snímků za sekundu. Natáčení je uživatelsky nenáročné a intuitivní rádce vám v naší mateřštině vše jednoduše vysvětlí. Kvalitu videí řadíme mezi lepší průměr, ale na žádné zázraky se těšit prostě nemůžete.
Kromě zpomalených záběrů je k výběru kreativní režim, panorama, rozostření či efekt AR. Nejen tady se skvěle hodí hardwarové tlačítko na horní straně telefonu, které je uživatelsky pohodlné a jeho servis si rychle osvojíte. Ti více zkušení mohou také sáhnout po manuálním režimu, kde si vyhrají s hodnotami ISO, EV, WB a mnohými jinými.
Systém a konektivita – 9/10
Přístroj staví na aktuálním operačním systému Android 8.0 Oreo, který se ocitl ve svižném a stabilním zázemí. Prostředí nabízí veškeré důležitosti nezbytné pro moderního telefonisty. Kromě výsuvné lišty podporuje technologie Wi-Fi, Bluetooth 5.0, LTE a NFC.
Rádiové posluchače možná trošku rozladí nepřítomnost FM rádia a některé techničtější kusy zase absence infraportu. Zatímco je pro někoho tahle informace bezpředmětná, u jiných se dost možná podepíše na samotné koupi telefonu. Holt ne každému je možno vyjít vstříc.
Na jiné aplikace se už ale nezapomnělo. Dostupná je kalkulačka, kalendář, Gmail, Mapy, YouTube, Disk, Fotky a další kancelářské drobnosti. Jako užitečný se nám prokázal program 3D Creator, s nímž jsme si slušně vyhráli. Pomocí fotoaparátu dokáže vytvářet 3D obrazce, což na nějaký čas zabaví.
Uvnitř systému je dostupná tradiční nabídka úprav vzhledu, přizpůsobení obrazovky, zvuku, zámku obrazovky a zabezpečení, uživatelských účtů a systému. Sony ani tady neopomnělo přidat užitečnou nabídku Xperia Assist, kde najdete možnost nastavení pokročilejších funkcí.
Systém Sony Xperia XZ2 Compact je v globálu svižný a pohotový. Ukládání souborů je otázkou sekundy a nikdy jsme nemuseli řešit žádné přešlapy či otravnosti. Prostředí nebylo zohyzděno ničím zbytečným, takže mluvíme o čistém a rychlém prostředí.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Neboť jde o čerstovu novinku, mnoho uživatelských ohlasů ještě nění k dispozici. Těch několik spokojených zákazníků si na Heurece chválí výkonný hardware v kompaktním těle, kvalitní displej, velkou interní paměť a RAM.
Negativní ohlasy se týkají především vyšší hmotnosti a hybridního slotu.
Alternativy k Sony Xperia XZ2 Compact
Tahle kompaktní pecka není konkurencí prakticky ohrožena. Ale jestliže jste v této Xperii našli alespoň trošku zalíbení, můžete se poohlédnout po levnějším řešení v podobě loňského modelu Sony Xperia XZ1 Compact. Přístroj jsme vyzkoušeli a mimo kompaktního řešení se nám zamlouvala kvalitní reprodukce, vysoký výkon, vynikající fotoaparáty a třeba 4K videa.
Pro vyznavače operačních systémů iOS máme jako doporučení dražší variantu v podobě Apple iPhone 8 64GB, v jejímž podání se dočkáte prvotřídního zobrazení na 4,7″ Retina displeji, excelentních fotografií, výkonného hardwaru a pohledné elegance.
Za výrazně menší peníze se prodává Apple iPhone SE 64GB, jehož 32 GB verzi jsme nedávno testovali. Za téměř poloviční cenu okusíte elegantně zpracovaný telefon, skvělý hlavní fotoaparát včetně rychlého a aktuálního systému.
Další schopné alternativy si prohlédněte v článku Nejlepší mobilní telefony s malým displejem, kde najdete spoustu vynikajících chytrých přístrojů.
Závěrečné hodnocení
Skvělý
Sony Xperia XZ2 Compact nás přesvědčil o svých kvalitách na téměř celé frontě. Zalíbení mohou najít náročnější čtenáři, filmoví maniaci, hráči a posluchači. Pěkné obrázky a videa pak představují bonus pro obě barikády. Někoho ale potrápí neprakticky umístěná čtečka otisků a třeba i delší doba nabíjení.
- Kompaktní rozměry
- Skvělý displej
- Nadstandardní herní výkon
- Skvělé stereo reproduktory
- Výborná energetická výdrž
- Pěkné fotografie a videa
- Android Oreo 8.0
- Nepohodlná manipulace
- Neprakticky umístěná čtečka
- Delší doba nabíjení
- Absence bezdrátového nabíjení
Diskuze a zkušenosti