Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Sony Xperia XZ2 Dual SIM

22. 5. 2018 aktualizováno

Japonský mistr nás i letos potěšil svojí honosnou lodí, kterou jsme měli možnost řádně odzkoušet v modelové verzi Sony Xperia XZ2 Dual SIM startující na nějakých 18 500 Kč (05/18). Již v prvopočátku povídání můžeme prozradit, že strávené chvilky byly převážně příjemné a jedná se o jeden z nejvýkonějších mobilů na trhu.

K dostání je černá, zelená nebo stříbrná barva, kterou spatříte na okolních obrázcích. Kromě recenzované verze pro dvě SIM karty a Single SIM máte šanci zakoupit dražší variantu Sony Xperia XZ2 Premium Dual SIM.

Obsah balení

Součástí balení je kromě telefonu nabíječka s výstupem 5V, datový kabel s koncovkou USB-C, redukce se stejným koncem pro 3,5 mm jack a stručná příručka. Kovový špendlík budete hledat marně, protože se šuplík vysouvá pomocí nehnu.

Sony Xperia XZ2 Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

Designovou stránku chytrého telefonu Sony Xperia XZ2 Dual SIM hodnotíme pozitivně. Oproti současným konkurentům se výrazně liší a inženýrům ze Sony fandíme. Konstrukce přístroje pocítila pevný kov a kompletní zasklení Gorilla Glass 5.

Leskne se tedy jak čelní, tak zadní strana. Xperia XZ2 váží 198 gramů a měří 153 × 72 × 11,1 mm. Vyšší hmotnost jsme jednoznačně pocítili a telefon není nic pro třasořitky. Slušnou technickou satisfakcí je však přítomnost odolnostní certifikace IP68, která si hravě poradí s prachem a nezkrotným vodním živlem.

Přístroj je na omak velmi příjemný, čemuž přispívají i zaoblené hrany. Přední strana je rovněž mírně zaoblena a vytváří tzv. 2,5D efekt. Bedra telefonu jsou ale kompletně vyboulená, tudíž se těžiště neroztahuje do obvyklých stran, nýbrž přímo do středové plochy.

Vlivem této skutečnosti se smartphon dotýká stolu pouze menší středovou ploškou, což zapříčiňuje jeho vysokou nestabilitu a kluzkost. Na nižším komfortu se rovněž negativně podílela čtečka otisků prstů. Čtecí kroužek se totiž nachází téměř ve střední části zad, což je pro nahmatání ukazováčkem nepohodlné a nepraktické.

Alespoň že je čtečka rychlá a pohotová. Kousek nad ní se nachází hlavní fotoaparát, NFC snímač a blesk. Protější čelo nabízí notifikační LED diodu, senzor, sekundární a telefonní reproduktor, selfie kamerku a displej o velikosti 5,7“. Obrazovka se nedrží moderních trendů a po obou stranách je k vidění nevyužité místo.

Pod displejem je na první pohled zbytečného místa také dostatek, nicméně kromě loga Sony zde výrobce umístil hlavní reproduktor protáhlého tvaru. Navigační tlačítka byla vyřešena softwarově. Horní strana nabízí mimo mikrofonu hybridní přihrádku, přičemž na protějším spodku je usazen druhý mikrofon a napájecí zdířka typu USB-C.

Znovu si oprašme, že se v balení nachází redukce, která pasuje na starší 3,5 mm konektory. Redukci jsme využívali s několika sluchátky a žádných zvukových ztrát jsme se nedočkali. Pokračujme ale dále. Levá hrana zůstala nevyužitá, ovšem na pravé najdete regulaci hlasitosti, tlačítko pro zapínání a samostatnou spoušť pro fotografování. Ta je skvělá a lehce se na ni zvyká.

Displej – 9/10

Obrazovku zastoupila 5,7“ velká Full HD+ plocha s HDR technologií a rozlišením 2 160 × 1 080 pixelů, která se vtěsnala do poměru stran 18:9. Čtení článků, surfování, hraní her a sledování filmů je tak pohodlné a zábavné. Za perfektní považujeme maximální jas, který nemáte šanci reálně téměř nikdy využít.

Podání barev je nadmíru kvalitní a během používání převládala naprostá spokojenost. Displej se navíc obstojně brání nechtěné upatlanosti.

Sony Xperia XZ2 Dual SIM

Adaptivní automatika funguje rovněž skvěle, přičemž nechybí ani noční režim pro čtení v posteli. Za bonus lze považovat chytré řízení podsvícení, možnost pohrávat si se škálou barev a kontrastem, vyvážení bílé či úpravu jasu dle vybraného krytu. Dále připišme ještě možnost výběru režimu rukavice a jedné ruky.

Ačkoliv se použitý displej TRILUMINOS nemůže špičkovým obrazovkám nejnovějších prémiových telefonů rovnat, zobrazovací výsledek je skutečně vynikající. Sony se chtěla zjevně pochlubit vlastní technologií, tudíž použila produkt ze své dílny. A ostatně proč ne, je kvalitní a bezesporu i šetrnější k baterii.

Hardware a výkon – 9,5/10

Uvnitř přístroje Sony Xperia XZ2 Dual SIM kraluje osmijádrový procesor Snapdragon 845, kterému dělají společnost 4 GB operačních pamětí. Hráli jsme ty nejnovější akční i závodní pecky, používali jsme několik aplikací najednou, surfovali jako blázni a se systémem to ani nehnulo. Vše jelo vždy plynule a bez sekání.

Takže ano, tohle je účinný stroj pro náročné, kteří nechtějí na nic čekat. AnTuTu test vypotil excelentních  267 015 bodů, což je téměř o 12 tisíc bodů lepší výsledek než u Samsung Galaxy S9+. Povážíme-li cenu recenzovaného telefonu, klobouk dolů…

Sony Xperia XZ2 Dual SIM - AnTuTu test hardwaru

Kamínkem úrazu je pro některé interní uložiště. Datová dostupnost se z původně slíbených 64 GB totiž smrskla na 47 gigabitů. Náročnějším hráčům a sledovačům filmů tedy doporučujeme koupi paměťové karty, s jejíž přítomností dokážete prostor navýšit až o dalších 400 GB. Lehce si ještě šťouchněme do zad telefonu, která se při vyšším zatížení docela zahřívají.

Všechny palce vzhůru si naopak zaslouží použité reproduktory. Oba hrají precizně a stereo kombinace je prostě výborná. Nadstandardní kvalita se citelně projevila při hraní her a zejména sledování filmů. Tahle mašinka má jedny z nejlepších reprodukčních výsledků, se kterými jsme měli kdy tu čest se popasovat.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 9/10

Během provozu telefon pohání baterie o kapacitě 3 180 mAh, která se projevila jako slušný energetický držák. Špičkové telefony v poslední době hyzdí pouhá jednodenní výdrž, což ale v tomto případě neplatí.

Nová Xperia při běžném používání vydrží snadno celé dva dny, a pokud si dáte záležet, lehce si přidejte i den třetí. Tady má mašinka další obrovské plusko, na které většina ostatních prémiových telefonů prostě nedosáhla.

Sony Xperia XZ2 Dual SIM - AnTuTu test baterie

Ani nabíjení nikde netrpí. Z úplného vybití se na maximální kapacitu baterie vyšplhá za průměrných 90 minut. Z 55 % se za hodinu kapacita navýší na 91 %. Přítomnost technologie Quick Charge 3.0 je v tomto případně zjevná.

Baterku jsme potrápili skrze AnTuTu test, kde si připsala slušivých 12 332 bodů (i tady poráží avizovaný Samsung). Náročnější jistě potěší i možnost bezdrátového nabíjení.

Mezi softwarovými pomocníčky dohledáte ochranu baterie prodlužující její životnost a režimy STAMINA, které celkovou výdrž rapidně navýší. Logicky ale musíte oplakat většinu žravých aplikací a připojení.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Až dosud jsme převážně chválili, ale tady je načase vytáhnout poprvé kapesníčky. Začněme ale postupně. Hlavní fotoaparát ke své práci využívá 19 megapixelovou čočku, která zvládá osminásobný digitální zoom. Maximální rozlišení snímků činí 5 504 × 3 096 pixelů. Přední selfie výpomoc zase staví na 5 Mpx. Nutno finálně konstatovat, že jsou výsledné fotografie takové rozporuplné.

Více fotografií v originálním rozlišení najdete tady.

Zatímco jsme někdy civěli na pohledný a ostrý obrázek, jindy byly fotky přepálené, zrnité a celkově přesvětlené. Samozřejmě, člověk si může během fotografování všechno poupravit, ale řekněte sami, kdo na to má dneska čas a chuť? Pro ideální výsledek je zkrátka zapotřebí ideální prostředí: tedy ani ne moc světla, ani ne moc šera.

Taková krátká procházka přírodou stačila na to, aby se objektivy předvedly v celé své kráse. Zatímco makro snímky byly naprosto dokonalé, fotografie okolní krajiny a listoví nedopadly nic moc – tak nějak lepší průměr. Od této Xperie jsme prostě čekali mnohem víc, zasloužila by si to.

Ani videa nás svojí podobou nijak nenadchla. Stále sice patří mezi ta lepší, nicméně při maximálním 4K rozlišení je patrný třas a podoba okolí není nic moc extra. Výborně naopak soudíme fotografické prostředí, které je plné užitečných pomocníků.

K dostání je samospoušť, několik variant rozlišení, sledování objektu, mřížka, korekce objektivu a mnohé jiné. Aplikace fotoaparátu zpřístupňují efekt AR, kreativní efekt, panorama, sound photo nebo rozostření. Právě poslední zmíněná možnost je naprosto úžasná. Funguje tak, že nejprve zacílíte objekt a poté zmáčknete závěrku. Fotoaparát následně zachytí dva obrázky a posléze vám prostřednictvím táhla umožní libovolné rozmazání pozadí – viz. fotografie hrnečku.

Povedená je i možnost natáčení velmi zpomaleného pohybu až v rychlosti 960 snímků za sekundu ve Full HD. Zpomalené pohybující se objekty jsou sice zachyceny dobře, nicméně je škoda, že jsou videa zrnitá. Při použití nejvyššího rozlišení se obraz dokonce opakovaně zasekával.

Mnohdy jsme tak ani nevěděli, co a zdali vůbec přístroj natáčí. Tady asi hraje roli softwarová neodladěnost, kterou snad vývojáři časem uchopí za správný konec.

Systém a konektivita – 9/10

Operační systém běží na nejnovější verzi Androidu Oreo 8.0. Mimo výsuvné lišty zahrnuje uživatelské nastavení možnost manipulace s technologií Bluetooth, NFC či Wi-Fi. Zázemí pamatovalo i na nejrychlejší LTE.

Mezi pomocníky navíc můžeme považovat zrcadlení obrazovky a líbivá schémata a tapety. Přímo skvělá je funkce Xperia Assist, která vás seznámí se základy nastavení, ochranou baterie, úspornými režimy a dalšími důležitostmi.

Systém je maximálně plynulý a jeho provoz nesužuje sekání či zdlouhavé načítání. Ihned po startu je k mání kalkulačka, kalendář, hodiny, aplikace Hudba a Video. Google je zde zastoupen aplikací Gmail, Mapy, YouTube, Disk, Fotky a jinými. Na žádné zbytečnosti jsme nenarazili, tudíž hovoříme o čistém prostředí.

Suprový je program 3D Creator, který vám umožní vytvořit 3D sken obličeje, jídla a dalšího. Před prvním použitím počeštěný průvodce uživateli vše dopodrobna vysvětlí a dokonce názorně ukáže prostřednictvím naučného videa. Recenzované Xperii ovšem chybí infraport, který může některým nadšencům scházet.

Alternativy k Sony Xperia XZ2

Při výběru levnější alternativy jsme si ihned vybavili vynikající chytrý telefon HTC U11 4GB/64GB (recenze), který v současné době stojí parádních 15 000 Kč. Přístroj nás zaujal elegantním zpracováním, výborným displejem, výkonem, rychlým nabíjením a kvalitními fotografii a videi.

Na obdobné cenové výši se pohybuje povedený chytrák Huawei Mate 10 Pro Dual SIM (recenze), z něhož jsme byli během prosincového recenzování nadmíru potěšeni. Tenhle přístroj vyniká kvalitním zpracováním, nadstandardním výkonem, velkým interním uložištěm, perfektní výdrží a vynikajícími duálními fotoaparáty.

Přidáním pár tisíců navíc si můžete rovněž dopřát výkonnostního tahouna Apple iPhone 8 64GB, v jehož případě očekávejte skvělý displej, stabilitu a odladěné Apple prostředí.

Náš tip
Toužíte po telefonu s kvalitním foťákem? Přečtěte si naše tipy na nejlepší fotomobily.

Závěrečné hodnocení

8.8

Skvělý

Sony Xperia XZ2 Dual SIM je vynikající chytrý telefon, který své majitele oslní zajímavým zevnějškem, vynikajícím displejem, mimořádným výkonem, fantastickým zvukem a minimálně dvoudenní energetickou výdrží. Na hůře umístěnou čtečku a vyšší hmotnost jsme si ale nezvykli.

Design a zpracování
8.5
Displej
9
Hardware a výkon
9.5
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
9
Klady
  • Pěkný a neotřelý design
  • Skvělý displej
  • Nadstandardní výkon
  • Vysoce kvalitní stereo reprodukce
  • Úctyhodná výdrž
  • Kvalitní fotografie
  • Rychlý a odladěný systém
  • Bezdrátové nabíjení
Zápory
  • Mírně vyšší hmotnost
  • Hůře umístěná čtečka otisků
  • Průměrná videa

Nejprodávanější mobilní telefony dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář