Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Sony Xperia XZ3 Dual SIM

18. 10. 2018 aktualizováno

Po pravidelné odmlce se nám do rukou dostala vlajková kráska z japonských končin přezdívaná Sony Xperia XZ3 Dual SIM. Tento chytrý telefon služby stojí kolem 19 990 Kč (10/18), za které získáte učiněné asijské mistrovství.

Kromě černé nebo bílé barvy máte možnost sáhnout po naší tmavě zelené verzi. Nyní se pojďme společně podívat, jak se tento model navazující na předchozí velmi povedenou Xperii XZ2, vlastně vyvrbil.

Obsah balení

Součástí šedé krabičky byl kromě samotného přístroje nabíjecí adaptér Sony s výstupem 5V/1,5A, datový kabel typu USB-C a drobné psaní v papírovém provedení. Za takovou cenu bychom určitě očekávali něco navíc – třeba ochranný kryt. Přítomnost redukce pro 3,5 mm jack je ovšem potěšující (v našem balení chyběla).

Sony Xperia XZ3 Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

Zatímco nás obsah krabičky příliš neoslnil, zcela opačně dopadla designová stránka telefonu. Sony Xperia XZ3 je skutečným ztělesněním dokonalosti, ladných tvarů a celkově precizní vizáže. Telefon má výrazně zakřivené hrany a boky, přičemž celoskleněný potah působí nesmírně elegantně.

Výrobce naštěstí neopomněl na odolnost IP68, která zařízení ochrání před vodou a prachem. Čelní i zadní strana byla také opásána ochrannou vrstvou Gorilla Glass 5, tudíž by měl telefon něco vydržet. Leč jsme nekontrolovatelné pády nezkoušeli, na zadní straně jsme již evidovali přítomnost jemných škrábanečků.

S přístrojem je tedy ideální zacházet opatrněji. Takový cíl ovšem nebude vůbec jednoduchý, neboť je konstrukce extrémně kluzká. Telefon jezdí jako po másle nejen v teplých peřinách, ale také na běžném pracovním stole. Hladký povrch se rovněž promítl na horším držení, který v nás neustále evokoval pocit nejistoty typu „Snad nám telefon nevypadne z rukou.“

A případný pád by byl slyšet hodně daleko, protože XZ3 váží poctivých 193 gramů, které se v rukou skutečně pronesou. Také rozměrové parametry 158 × 73 × 9,9 mm patří mezi ty výraznější, tudíž je třeba na tyto skutečně pamatovat. Za zmínku jistě stojí i mírně vypouklá záda, jejichž materiál „promítá“ okolní objekty včetně vašeho obličeje.

Zadní strana, kromě provizorního zrcátka, dále nabízí čtečku otisků prstů. Její služby byly vždy rychlé a obětavé, ovšem umístění není vůbec vhodné. Snímač sedí téměř uprostřed konstrukce, což je pro používání velmi nepříjemné a řekli bychom i nevhodné. V prvopočátcích jsme tak mylně klikali na objektiv hlavního fotoaparátu, který se nachází kousek nad čtečkou.

U objektivu můžete ještě spatři laserovou technologii a značku svědčící o přítomnosti technologie NFC. Spodní strana ukrývá zdířku USB-C pro nabíjení a mikrofon, přičemž protější vrcholek byl předurčen druhému mikrofonu a přihrádce pro hybridní slot. Levá strana tak zůstala zcela holá, přičemž pravý protějšek nabízí známosti jako je zapínání displeje a regulaci hlasitosti.

Sony Xperia XZ3 Dual SIM

Něco navíc pak představuje mechanická spoušť fotoaparátu, kterou můžete nebo nemusíte využívat. Nezbývá než popsat nejdůležitější čelní stranu. Právě tam najdete notifikační diodu, selfie kamerku, 6“ displej a stereo reproduktory. Mezi skvělé pomocníky patří také senzor rozpoznávání obličeje, který fungoval spíše průměrně. Za horších světelných podmínek s námi nekomunikoval, a pro jeho funkčnost je nutné se nejprve dotknout telefonu (na zvednutí přístroje nereaguje).

Displej – 9,5/10

Použitý P-OLED HDR panel představuje skutečnou nádheru. Vysoké rozlišení 2 880 × 1 440 pixelů ve formátu 18:9 a přítomná jemnost 537 ppi udělalo skutečně své. Obrazovka dokázala našim zrakům nabídnout nádherné barvy a vysokou ostrost. Sledování filmů, hraní her a pročítání webů bylo tak za každých okolností moc příjemné. Jednoznačně se jedná o jeden z nejlepších displejů na současném trhu.

Sony Xperia XZ3 Dual SIM

Součástí softwarové podpory je dobře fungující adaptivní jas, možnost machinace s kvalitou barev, vyvážením bílé, dále zapínání režimu jedné ruky, rukavice, chytré podsvícení, noční režim a jiné vychytávky. Praktický je určitě ambientní displej, který po zamknutí telefonu zobrazuje například hodiny nebo fotografie (jako Always-ON u Samsungu).

Telefon však můžete ovládat formou bočních snímačů, jež reagují na váš dotyk a poklep (jako u letošního HTC U12+). V nastavení máte šanci poladit citlivost snímačů a povolit aplikace, v jejichž rámci budete takovou možnost využívat.

Snímač na boku zařízení usnadňuje zejména používání jednou rukou, neboť při okraji obrazovky rychle zobrazí nejpoužívanější programy (lze nastavit i vlastní výběr). I tady se ale negativně promítla velká kluzkost. Telefon je zkrátka nutné držet velice pevně, jinak vám během okamžiku vypadne.

Hardware a výkon – 9,5/10

Letošní XZ3 je příkladem vysokého výkonu, který bez problémů ukojí potřeby i nejnáročnějších hráčů. Uvnitř telefonu válčí osmijádrový procesor Snapdragon 845, který svoje síly kombinuje s 4 GB RAM a grafickým čipem Adreno 630. Ve výsledku se můžete radovat ze špičkové síly, kterou nejste stavu naplno využít. V AnTuTu testu technika vybojovala úctyhodných 292 149 bodů.

Takový výsledek svědčí o působivé vyladěnosti, kterou jenom potvrzuje porovnání s konkurenční vlajkovou lodí HTC U12+. V tomto případě Sony vede o 30 tisíc bodů. Za poznámku nicméně stojí fakt, že HTC vlastní dokonce 6 GB RAM. Jak je tedy vidno, vyšší technická výbava nemusí vždy nutně znamenat nejlepší a nejvýkonnější souhru.

Sony Xperia XZ3 Dual SIM - AnTuTu hardware

Recenzovaný telefon tedy rozjede naprosto plynule jakoukoliv dnešní hru, v jejichž případě se můžete kochat z maximální porce detailů. Zklamání si pro nás ale připravilo interní uložiště. S hodnotou 64 GB se zkrátka nemůžeme smířit a nutno zmínit, že se mnohá konkurence může pyšnit klidně i násobným uložištěm. Naštěstí lze uživatelský prostor o 47 GB rozšířit pomocí paměťové karty až o dalších 512 GB.

Hardwarovou sekci ale zakončíme přívětivě. Do nebes totiž musíme vychválit přítomné stereo reproduktory, které patří mezi jedny z nejlepších na trhu. Svojí hlasitostí a zejména kvalitou se nemají zač stydět, díky čemuž získala multimediální zábava s touhle japonskou novinkou dalšího rozměru.

Vůbec nejlepší je pak hlavní reproduktor na čelní straně přístroje. Výrobce nevolil obvyklý drobný průduch, nýbrž uzounkou a protáhlou linku. Reproduktor tak nejste za žádného stavu schopni překrýt, což je naprosto skvělá záležitost.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10

Baterie s kapacitou 3 300 mAh se prokázala jako dostatečný živitel, který dokáže telefon pohánět celý den. Ačkoliv při hraní her letí výdrž strmě dolů, stále se jedná o hodnotu optimální a obvyklou. Server GSMArena.com baterii přiřkl výdrž 90 hodin, což ji řadí mezi nejlepší třetinu baterií současných smartphonů.

Sony Xperia XZ3 Dual SIM - systém

V případě potřeby máte šanci baterii udržet při životě pomocí režimu STAMINA nebo Ultra STAMINA. Příjemná je také funkce Ochrana baterie, která řídí nabíjení takovým způsobem, aby byl váš telefon vždy nabit v předem odhadovaný čas. V detailnějším nastavení baterie se pak můžete ještě podívat, jaké aplikace „vysávají“ energii nejvíce a podle toho se dále zařídit.

Přibalená nabíječka není žádný zázrak. Baterii zpravidla nabila vždy z úplného vybití na samé maximum za cca 2,5-3 hodiny. I tady Sony na balení znatelně šetřilo. Podporu bezdrátového nabíjení naopak s otevřenou náručí vítáme.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Fotografická síla byla vsazena do 19Mpx zadního objektivu se světelností f/2.0 a předního 13Mpx se světelností f/1.9. K lepším výsledkům dopomáhá laserové ostření a HDR.

V éře duálních fotoaparátů je docela k zamyšlení, z jakého důvodu se Sony touto cestou nevypravilo. Uživatel totiž musí chtě nechtě oželet různé vychytávky, které duální průprava již dávno a spolehlivě zvládá.

Originální fotografie si prohlédněte tady.

Dost ale spekulací. Za vůbec nejlepší považujeme makro snímky, kterým nechybí kus vysokého detailu a přirozenosti. Ani blízké objekty do vzdálenosti několika málo metrů nevypadají špatně, ovšem ty vzdálenější na své přitažlivosti již viditelně ztrácí. Obdobně nevábně jsou na tom i fotografie z domácího prostředí, kde je šum dosti patrný.

Čočky mají také reakční prodlevu, což se podepisuje na složitosti vyfotografovat pohyblivý objekt. A jisté nedostatky jsou známi také v přírodě, kde se čočka špatně vypořádává se sluncem: fotky jsou pak přepálené nebo naopak přespříliš tmavé.

Pohyblivé záběry během dne jsou na tom ale podstatně lépe. Kvalita 4K při 30 FPS vypadá hezky, videa jsou stabilizovaná a poměrně detailní. Ta večerní ale trpí na vysokou míru tmavosti. Ostatně na níže uvedeném videu to vypadá, že jsme natáčeli uprostřed hluboké noci: ve skutečnosti je ale video pořízeno v době, kdy byla fotografována večerní fotografie výše. Jak vidíte, úplná noc ani zdaleka nebyla, byť tomu natočené záběry odpovídají.

Příjemně nás naopak překvapila slušná kvalita zvukové nahrávky, což nejeden amatérský kameraman ocení. Kromě standardního režimu panorama a kreativních režimů je skvělý zpomalený pohyb, v jehož rámci můžete natočit video ve Full HD při 960 FPS.

Kvalita obrázků a videí u Sony Xperia XZ3 je jednoznačně na slušné úrovni. Na prémiové telefony vyspělých konkurentů ovšem nemá.

Systém a konektivita – 9/10

Sony Xperia XZ3 patří mezi první chytré telefony, které se mohou pochlubit operačním systémem Android 9.0 Pie. Součástí systému je také nadstavba od společnosti Sony, jež uživatelské prostředí mírně upravuje. Systém je svižný a plynulý, ovšem čas od času se nám prostředí na několik sekund nehnutě zaseklo (jednou za 2-3 dny). Zcela jistě se však jedná o softwarový problém, který bude brzy odstraněn.

Telefon si rozumí s Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, LTE, NFC, GPS a GLONASS. FM rádio chybí stejně jako infraport. Za zmínku znovu stojí přítomnost postranních hran reagujících na váš dotyk a přítomnost funkce odemykání obličejem. Po prvním spuštění na vás čeká řada užitečných programů od Googlu včetně kalendáře, hodin a kalkulačky.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na domácí Heurece se sešlo 8 uživatelských recenzí, které společně vyplodily 100% hodnocení. Větší objektivnost však plyne ze zahraničních recenzí. Tak třeba na GSMArena.com pochvalují konstrukci, fotoaparáty a přítomnost nejnovějšího Androidu. Na TechRadar.com tamní recenzent vyzdvihuje kvalitní displej a 4K videa.

Alternativy k Sony Xperia XZ3

Velkým konkurentem japonského velikána bude bezesporu našlapaný HTC U12+ 64GB Dual SIM (recenze), který vyniká odolnou konstrukcí, krásným displejem, mimořádným herním výkonem, rychlým nabíjením a špičkovými fotografiemi a 4K videi s 60 FPS.

Neméně povedený je i také Huawei P20 Pro 6GB/128GB (recenze), který zastává pozici jednoho z nejlepších fotomobilů současnosti.

Za poohlédnutí stojí také Apple iPhone 8 256GB, jenž patří mezi nejoblíbenější telefony u nás. Kromě vynikajícího výkonu nabízí hlavně špičkové designové zpracování a skvělé fotoaparáty.

Kromě jablečné konkurence se o své místo hlásí dokonalý telefon Samsung Galaxy S9+ (recenze), který boduje snad ve všech možných parametrech: krásné zpracování, vynikající displej, kvalitní stereo, dokonalé fotografie a videa včetně svižného systému.

Testado radí

Pokud vám jde především o kvalitní snímky, přečtěte si náš výběr telefonů s nejlepším foťákem.

Závěrečné hodnocení

8.8

Skvělý

Sony Xperia XZ3 Dual SIM je skvělý smartphone, který doporučujeme zejména milovníkům reprezentativního stylu. Kromě pěkného designu si třeba ceníme krásné obrazovky, nadstandardního výkonu a působivého stereo ozvučení.

Design a zpracování
8.5
Displej
9.5
Hardware a výkon
9.5
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
9
Klady
  • Luxusní japonský design
  • Nádherný a velký displej
  • Extrémní herní výkon
  • Vynikající stereo reproduktory
  • Pěkné fotografie (nikoliv špičkové)
  • Přítomnost bezdrátového nabíjení
  • Android 9.0 Pie
Zápory
  • Obrovská kluzkost a upatlanost
  • Nevhodně umístěná čtečta otisků
  • Pomalejší nabíjení

Nejprodávanější mobilní telefony dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář